Προς το περιεχόμενο

LG ηχόμπαρα και ενοχλητικό "τρίξιμο"


Stone Cold

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@korakios

Επικοινώνησα απο περιέργεια με τα media markt και μου είπαν οτι δεν δικαιούμαι υπαναχώρηση γιατί έχει ανοιχτεί η συσκευασία. Δεν έχει σημασία που η αγορά έγινε μέσω ίντερνετ. Στους όρους του καταστήματος γράφει (μεταξύ άλλων): 

Το δικαίωμα υπαναχώρησης εκ των διατάξεων του ν. 2251/1994 δεν εφαρμόζεται: 

 

  • Στις περιπτώσεις που τα παραδιδόμενα προϊόντα είναι φορείς ήχου ή εικόνας ή εικόνας και ήχου ή λογισμικού και έχουν αποσφραγιστεί από τη συσκευασία τους. 

Φαντάζομαι δεν υπάρχει κάτι που μπορώ να πω για να τους πιέσω, αφού καλύπτονται απο τους όρους τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος που έχει καταφέρει να επιστρέψει προϊόν στα Media Markt και να πάρει πιστωτικό και αν ναι , πως τα κατάφερε; Είναι ο ΣτΚ η μόνη διέξοδος

δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Stone Cold είπε

Υπάρχει κάποιος που έχει καταφέρει να επιστρέψει προϊόν στα Media Markt και να πάρει πιστωτικό και αν ναι , πως τα κατάφερε; Είναι ο ΣτΚ η μόνη διέξοδος

δηλαδή;

απο οποιοδήποτε κατάστημα

αν θες τηλεφωνικά αναφέρεις οτι θα κινηθείς μέσω ΣτΚ αν δε σου εξηγήσουν τη διαδικασία επιστροφής και δεν πάρεις πίσω τα λεφτά σου κατόπιν κατάθεσης (όχι πιστωτικό)

σα λογο πες οτι δεν έχει καλό ήχο και τέλος .

αλλιώς ξεκινάς μέσω ΣτΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios Να'σαι καλά. Ακολούθησα την συμβουλή σου και δεν ασχολήθηκα με σέρβις κλπ. Ζήτησα απευθείας υπαναχώρηση στο κατάστημα και ο προιστάμενος ήταν φουλ ξηγημένος και συνεργάσιμος. Δεν άκουσα την γνωστη καραμέλα οτι δεν δικαιούμαι επιστροφη που μου ειπαν τηλεφωνικά. Του ζήτησα πιστωτικό και αν γίνεται να κάνω επι τόπου παραγγελία εκεί για παραλαβή στο σπίτι μου. Με ρώτησε ποιο προϊόν και του απάντησα την ίδια ηχόμπαρα, οπότε και του εξήγησα γιατί την επέστρεψα και οτι δεν ηθελα να μπλέκω με σερβις κλπ. Αν και η καινούρια έχει τέτοιο θέμα, φυσικά θα την κρατήσω, αφού πλέον θα είναι θέμα της ηχόμπαρας και οχι κατασκευαστικό ελάττωμα.

Ανακεφαλαιώνοντας:

1) Δικαιούστε υπαναχώρηση προϊόντος εντός 14 ημερών σε παραγγελίες μέσω ίντερνετ με κάποιες εξαιρέσεις (οι φορείς ήχου και εικόνας που ανέφερα πιο πίσω ΔΕΝ περιλαμβάνουν τις τηλεοράσεις και τα ηχόσυστήματα, αφού αυτά εκπέμπουν ήχο και εικόνα, δεν φέρουν απο μόνα τους. Αναφέρονται στα οπτικά μέσα, cd, dvd κλπ που σε περίπτωση που τα αποσφραγίσεις ΔΕΝ έχεις δικαίωμα  υπαναχώρησης μέσα σε 14 ημέρες)

2) Όσοι είστε απο επαρχία προτιμήστε ηλεκτρονικές παραγγελίες απο media markt και public μόνο αν μπορείτε να μεταβείτε σε κάποιο κατάστημα στην περιοχή σας ή σε κοντινή περιοχή, ωστε να ξεμπλέξετε άμεσα σε περιπτώσεις doa και ελαττωματικών προϊόντων με το δικαίωμα της υπαναχώρησης

3) Αν μιλήσετε ήρεμα και ωραία με τον προιστάμενο του καταστήματος, μια χαρά θα βρείτε άκρη. Δεν χρειάζονται φωνές και απειλές για καταγγελίες ( ή απλά εγώ στάθηκα τυχερός και έπεσα σε καλό παιδί)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stone Cold είπε

Αν και η καινούρια έχει τέτοιο θέμα, φυσικά θα την κρατήσω, αφού πλέον θα είναι θέμα της ηχόμπαρας και οχι κατασκευαστικό ελάττωμα.

εδώ σε έχασα

αν έχει τέτοιο θέμα πάλι , τότε μιλάμε για ελαττωματική παρτίδα , δλδ κατασκευαστικό ελάττωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

εδώ σε έχασα

αν έχει τέτοιο θέμα πάλι , τότε μιλάμε για ελαττωματική παρτίδα , δλδ κατασκευαστικό ελάττωμα

Φαντάζομαι αν συνέβαινε κάτι τέτοιο, κάτι θα έβρισκα στο web, αλλα δεν βρήκα κάτι παρόμοιο. Σε περίπτωση που έχω θέμα πάλι, θα κουβαληθώ σε σπίτι κανένα γνωστού για να την τσεκάρω και στη δικιά του tv και θα πράξω αναλόγως στη συνέχεια. Πρέπει να είμαι πολύ γκαντέμης για να ξαναπέσω σε ελαττωματικό κομμάτι (που τώρα που το σκέφτομαι είμαι αρκετά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Stone Cold είπε

Φαντάζομαι αν συνέβαινε κάτι τέτοιο, κάτι θα έβρισκα στο web, αλλα δεν βρήκα κάτι παρόμοιο. Σε περίπτωση που έχω θέμα πάλι, θα κουβαληθώ σε σπίτι κανένα γνωστού για να την τσεκάρω και στη δικιά του tv και θα πράξω αναλόγως στη συνέχεια. Πρέπει να είμαι πολύ γκαντέμης για να ξαναπέσω σε ελαττωματικό κομμάτι (που τώρα που το σκέφτομαι είμαι αρκετά).

εύχομαι να μην έχεις θέματα , ενημέρωσέ μας αν είναι . Εννοείται παίξτα δυνατά (σε νορμάλ ένταση, όπου νορμάλ να μην παραμορφώνει/μπουκώνει ο ήχος) για να μη στο κάνει μετά απο καιρό . Μετά παίζει να σου ρίξουν άκυρο λόγω κακής χρήσης

βασικά τώρα γκουγκλάρισα το μοντέλο , σαν ντιζαϊνιά πάντως είναι πανέμορφο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, korakios said:

εδώ σε έχασα

αν έχει τέτοιο θέμα πάλι , τότε μιλάμε για ελαττωματική παρτίδα , δλδ κατασκευαστικό ελάττωμα

ahhahaha ο τύπος είναι περίπτωση. Εγώ στοιχηματίζω πως κανένα ελάττωμα δεν είχε ούτε η αρχική soundbar.
Όταν κάποιος αγοράζει ένα fiat δεν περιμένει να έχει επιδόσεις ferrari. Δεν ξέρω τι ακριβώς περιμένετε από μια soundbar που φέρει το παραπλανητικό logo atmos
που μόνο atmos δεν είναι. Τα ηχεία που αντέχουν στην ένταση είναι ακριβά και απαιτούν και ξεχωριστό ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, spooker είπε

 Δεν ξέρω τι ακριβώς περιμένετε από μια soundbar που φέρει το παραπλανητικό logo atmos που μόνο atmos δεν είναι.

το atmos γενικά είναι μια χαζομάρα και μισή στα οικιακά ηχοσυστήματα , εδώ ακόμα το 5.1 δεν καθιερώθηκε ... το logo απλά πιστοποιεί οτι κάνει decoding άρα σωστά αναφέρεται, βέβαια είναι και για μάρκετινγκ

24 λεπτά πριν, spooker είπε

Τα ηχεία που αντέχουν στην ένταση είναι ακριβά και απαιτούν και ξεχωριστό ενισχυτή.

υπάρχουν και τα αυτοενισχυόμενα , πχ με φθηνά "monitor" ηχεία , θα είχε καλύτερο ήχο , βέβαια παίζει ρόλο και η εμφάνιση σε τέτοιες φάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μικρό update: Παρέλαβα την καινούρια ηχόμπαρα και δεν εμφανίζει κανένα παρόμοιο "τρίξιμο", επομένως ήταν καθαρά θέμα ελαττωματικού προϊόντος.

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τις συμβουλές και τις απαντήσεις τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...