Προς το περιεχόμενο

Στατικές IP στις Συσκευές μέσω Access Point


adtakhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας.

Μεχρι σήμερα χρησιμοποιούσα δυναμικές IP , είτε στατικές στο modem router μου.

Λόγω αλλαγής της τοπολογίας της εγκατάστασης, πρόσθετσ στον ένα όροφο ένα Access Point, το Tp-Link TL-WR840N.

Θέλω οι συσκευές που θα συνδεθούν επάνω του να έχουν στατικές IP έξω από το DHCP εύρος.

Στο modem router μου έχω μειώσει το εύρος του DHCP έως το 192.168.1.185.

Στις συσκευές τοποθετούσα στατικές IP από ....186 ως ..253.

Πηγαίνω τώρα στις συσκευές που είναι συνδεδεμένες στο Access Point να τοποθετήσω στατικές IP και δεν συνδέονται οι συσκευές.

 

Υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω ; 

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Όταν ορίζουμε χειροκίνητα τις διευθύνσεις, εκτός της ΙΡ απαραίτητα δηλώνουμε Gateway & DNS (την ΙΡ που έχει ο Router με το οποίο συνδέονται και αποκτούν πρόσβαση στο διαδίκτυο).

2. Το 840Ν δουλεύει σε διάφορες καταστάσεις λειτουργίας μεταξύ των οποίων ως Router ή ως ΑΡ. Αν το έχεις ως Router (που είναι η αρχική ρύθμιση) δημιουργεί το δικό του υποδίκτυο, οπότε οι συσκευές που συνδέονται σε αυτό πρέπει να ρυθμιστούν με τις αντίστοιχες διευθύνσεις. Αν το έχεις ρυθμίσει ως ΑΡ, ανήκει στο ίδιο υποδίκτυο με το κύριο Router.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jkoukos είπε

1. Όταν ορίζουμε χειροκίνητα τις διευθύνσεις, εκτός της ΙΡ απαραίτητα δηλώνουμε Gateway & DNS (την ΙΡ που έχει ο Router με το οποίο συνδέονται και αποκτούν πρόσβαση στο διαδίκτυο).

2. Το 840Ν δουλεύει σε διάφορες καταστάσεις λειτουργίας μεταξύ των οποίων ως Router ή ως ΑΡ. Αν το έχεις ως Router (που είναι η αρχική ρύθμιση) δημιουργεί το δικό του υποδίκτυο, οπότε οι συσκευές που συνδέονται σε αυτό πρέπει να ρυθμιστούν με τις αντίστοιχες διευθύνσεις. Αν το έχεις ρυθμίσει ως ΑΡ, ανήκει στο ίδιο υποδίκτυο με το κύριο Router.

Ναι τα γνωρίζω αυτα φίλε μου και σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον .

Βρήκα πoιο είναι το θέμα.

Αν το συνδέσω ως AP, θα πρέπει η είσοδος lan να είναι μια από τις κίτρινες και όχι η wan που αναφέρει η μπλε από πίσω.

Η μπλε μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο όταν είναι ρυθμισμένο σαν router.

Εγώ το είχα συνδέσει στην μπλε, αν και είχα γυρίσει την ρύθμιση σε AP.

Αυτόματα έβγαζε δικό του υποδίκτυο.

 

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στις 2 περιπτώσεις συνδέεται στην μπλε WAN θύρα και η αλλαγή γίνεται από το μενού. Μπορεί να παίξει και όπως το έχεις σε μία θύρα LAN, αλλά το σωστό και η οδηγία της εταιρείας είναι για σύνδεση στη WAN. Φυσικά θα χρειασθεί να το ρυθμίσεις κατάλληλα.

AP Mode.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, jkoukos είπε

Και στις 2 περιπτώσεις συνδέεται στην μπλε WAN θύρα και η αλλαγή γίνεται από το μενού. Μπορεί να παίξει και όπως το έχεις σε μία θύρα LAN, αλλά το σωστό και η οδηγία της εταιρείας είναι για σύνδεση στη WAN. Φυσικά θα χρειασθεί να το ρυθμίσεις κατάλληλα.

AP Mode.png

Μπα.

Όταν χρησιμοποιώ την WAN θύρα χάνω την σύνδεση όλων των συσκευών στο δίκτυο.

Με Wan μπορούν να λειτουργήσουν μόνο όταν το έχω σε router mode.

 

Εν τω μεταξύ για να καταλάβεις τι έχω κάνει.

Υπάρχει ένα modem router της Zylex με το οποίο έχω net.

To router αυτό δίνει σε ένα MR3420 (3G/4G router) το οποίο είναι ρυθμισμένο να έχει σαν backup την Lan σύνδεση από το Zylex. 

Το 840N  παίρνει από το MR3420 και για να μπορώ να ελέγχω τοπικά τις συσκευές που του έχω επάνω ακόμα κι αν χαθεί το internet  θέλω να θέσω στατικές IP.

Το Zylex παίζει με δυναμική IP με εύρος από 192.168.1.1 .... 192.168.1.253 με διεύθυνση 192.168.1.254.

Το MR3420 έχει πάρει την 192.168.1.28 αυτή την στιγμή με gateway την διεύθυνση του zylex (192.168.1.254).

Στο MR3430 υπάρχει ένα υποδίκτυο με δυναμικές IP  από 

192.168.0.2  με εύρος έως 192.168.0.100.

Τις συσκευές που έχω επάνω τις έχω βάλει στατικά εκτός DHCP στις διευθύνσεις.

192.168.0.244

192.168.0.245

192.168.0.246

Το 840N το έχω θέσει και αυτό στατικά στην διεύθυνση 190.168.0.243.

Gateway αυτού του υποδικτύου έχω θέσει σε όλες τις συσκευές την IP του router (MR3430) , δηλαδή την 192.168.0.1.

Βλέπεις κάτι λάθος;

Δεν έχω θέσει κάτι σωστά;

Το άλλο ωραίο είναι πως με την καλωδίωση που σου ανέφερα, όλες οι συσκευές μου που έχουν ρυθμιστεί στατικά έχουν internet με την σύνδεση στο 840N, το κινητό μου που συνδέεται δυναμικά δεν έχει, ενώ το laptop που και αυτό το έχω αφήσει να συνδεθεί δυναμικά, έχει κανονικά.... 

Ή κάτι έχω κάνει λάθος , ή κάτι bugάρει.

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, adtakhs είπε

Βλέπεις κάτι λάθος;

Όχι.

4 ώρες πριν, adtakhs είπε

Δεν έχω θέσει κάτι σωστά;

Μου ήρθε φλασιά. Ποιο ακριβώς hardware version είναι το 840Ν;

Ως κανονικά ΑΡ παίζουν από την έκδοση 5 και πάνω. Μέχρι την 4 παίζουν μόνον ως Router και ως ΑΡ με τον τρόπο που το έχεις, αλλά δεν υπάρχει βεβαιότητα ότι θα δουλέψει σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, adtakhs said:

Καλημέρα σας.

Μεχρι σήμερα χρησιμοποιούσα δυναμικές IP , είτε στατικές στο modem router μου.

Λόγω αλλαγής της τοπολογίας της εγκατάστασης, πρόσθετσ στον ένα όροφο ένα Access Point, το Tp-Link TL-WR840N.

Θέλω οι συσκευές που θα συνδεθούν επάνω του να έχουν στατικές IP έξω από το DHCP εύρος.

Στο modem router μου έχω μειώσει το εύρος του DHCP έως το 192.168.1.185.

Στις συσκευές τοποθετούσα στατικές IP από ....186 ως ..253.

Πηγαίνω τώρα στις συσκευές που είναι συνδεδεμένες στο Access Point να τοποθετήσω στατικές IP και δεν συνδέονται οι συσκευές.

 

Υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω ; 

 

Ευχαριστώ.

a.ειναι router και οχι access point εκτος αν εχει λειτουργια access point. αυτο για αρχη πριν μπω σε λεπτομερειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, jkoukos είπε

Όχι.

Μου ήρθε φλασιά. Ποιο ακριβώς hardware version είναι το 840Ν;

Ως κανονικά ΑΡ παίζουν από την έκδοση 5 και πάνω. Μέχρι την 4 παίζουν μόνον ως Router και ως ΑΡ με τον τρόπο που το έχεις, αλλά δεν υπάρχει βεβαιότητα ότι θα δουλέψει σωστά.

Version 6 είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...