Προς το περιεχόμενο

Έρχεται η ανέπαφη πληρωμή εισιτηρίου (και) με smartphone στις αστικές συγκοινωνίες των Αθηνών


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, uniquegr είπε

Μιλάς τώρα για ένα λαό που θεωρεί μαγκιά να οδηγεί χωρίς ζώνη ασφαλείας, χωρίς να βάζει παιδιά στα ειδικά καθίσματα, που τρέχει σαν τρελός όπου κι αν βρεθεί, που περνάει κόκκινο "επειδή βιάζεται", που βάζει στο τέρμα τη μουσική και καμαρώνει σαν γύφτικο σκερπάνι κ.ο.κ. 

Και μετά μας φταίει το κράτος που είμαστε "μπανανία" και όχι Σουηδία, ας πούμε. Αν μας ζητηθεί να συμπεριφερθούμε σαν τους Σουηδούς όμως, πειθαρχημένοι, να σεβόμαστε τους κανόνες και το κοινωνικό σύνολο, τότε θα βγούμε στους δρόμους να διαμαρτυρηθούμε καθώς, ως γνωστόν, δεν μας αρέσει να ακολουθάμε κανόνες, δεν θα γίνουμε ρομποτάκια εμείς! Είμαστε ελληνάρες!!!

Πάντα φταίει το κράτος, πάντα παρέχει λίγα το κράτος, αλλά όταν η κουβέντα έρχεται στην ατομική ευθύνη, μόκο.

Το σημαντικότερο δεν είπες. Ένας λαός που κάθε 30 μέτρα σταυροκοπιέται και φυσικά ένας λαός που πιστεύει στο "μάτι".

  • Like 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Basilhs23___ said:

Ξαναλέω. Το σκεπτικό που εξέφρασε από δηλαδή, 1.2 ευρώ το εισιτήριο, άρα 0.12 ανά σταθμό με μέγιστο το 1.2 στη τέρμα. Δεν υπάρχει σαν οικονομικό πλάνο και είναι ανεφαρμοστο τιμολογιακά, θα καταρρεύσει ο οποιοσδήποτε φορέας εφαρμόσει κάτι τέτοιο. Αυτο που θα γίνει είναι να ξεκινάει από 1-1,2 ευρώ για ένα μικρό ποσοστό ατόμων που θα μετακινηθούν το πολύ σε 1-2 σταθμούς και μετά θα κάνουν τεράστια αύξηση σε όλους τους υπόλοιπους. Το 1.2 ευρώ που πληρώνεις τώρα είναι το μέσο κόστος με βάση την μέση απόσταση που διανύει στατιστικά ένα ποσοστό επιβατών. Αν τροποποιήσεις και διαταραξεις αυτό το μοντέλο δεν θες να ξέρεις τι χρεώσεις θα αντικρισεις την επόμενη μέρα. Και στο Άμστερνταμ και παντού όπου θα υπάρξει τέτοια μετάβαση, το ίδιο ακριβώς θα γίνει, αυτο το σκεπτικό που πρότεινε ο εν λόγω χρήστης είναι ανεφαρμοστο.

Οπως και να έχει, είναι γελοίο να μιλάμε για σύστημα με ζώνες όταν ακόμα δεν έχει καταπολεμηθει η αποβίβαση τζαμπατζηδων. Όσοι δεν θέλουν να πληρώνουν ας πάνε με τα πόδια στον προορισμό τους, πλέον έχουν δωρεάν μετακίνηση όλοι οι άνεργοι του ΟΑΕΔ και μειώσεις άλλες κοινωνικές ομάδες. Αυτά τα εγώ δεν πληρώνω 1.2 ευρώ ας το κάνει 0.12 ανά σταθμό για να μπω είναι γελοιοδεστατες δικαιολογίες δημοτικού. 

 

Στο μετρό τουλάχιστον, οι ελεγκτές έρχονται μαζί με σεκιουριταδες. Στα λεωφορεία δεν ξέρω τι γίνεται. 

Α ρε φίλε, τί περνάμε παρασκευιάτηκα ε; Που να εξηγεις οταν ο άλλος δεν θέλει να καταλάβει.. Χαράς το κουράγιο σου και σενα και μένα που παλεύουμε να εξηγήσουμε…

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Doubt είπε

Στους σταθμούς που δόθηκαν τελευταία σε κυκλοφορία από Αγ. Βαρβάρα ως δημοτικό θέατρο Πειραιά, δεν υπάρχουν καν μπάρες. Έχουν τα ίδια ακυρωτικά που υπάρχουν στα λεωφορεία οπότε η πληρωμή είναι "προαιρετική".

Κατάλαβαν και μόνοι τους ότι τα συρόμενα πορτάκια δεν έχουν κανένα νόημα αφού περνάνε όσοι προλάβουν. Ευτυχώς που σταμάτησαν και αυτά τα εκνευριστικά buzzer, ειδικά σε κάθε αποβίβαση γινόταν συναυλία ηχορύπανσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, polaki είπε

Λονδίνο τελευταία φορά που πήγα περισι το Πάσχα και πλήρωνα με Apple Watch και χαιρόμουν, όταν τελείωσαν τα φράγκα της Wise που είχα σεταρισμενη στο wallet και πήγα ως εξυπνίδης να κάνω αυτό που λες. Με μάγκωσε ένα ντερεκι security λοιπόν και για πότε έβγαλα backpack, βρήκα πορτοφόλι, έβγαλα ελληνική κάρτα και πλήρωσα πριν φάω το πρόστιμο στη μούρη δεν λέγεται… και όλα αυτά μιλώντας επίτηδες σπαστά ελληνικά φάση “you foul?” αλλά Φάνης Χριστοδούλου 1987 μπας και με λυπηθεί…

Οποτε η εμπειρία μου είναι ότι εκεί δε χωράνε μαγκές…

Προφανως αν ζεις εκεί έχεις πολύ καλύτερη καθημερινή εικόνα από εμάς βέβαια!

Μάλλον έπεσες σε περίπτωση και σε κανέναν φουλ κεντρικό σταθμό στυλ  Σύνταγμα. Για την ακρίβεια οι υπάλληλοι ακόμα και να σε δουν δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Σε κάποιος σταθμούς μπορεί να έχει  BTP (British Transport Police) και μπορουν να σε σταματήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, polaki είπε

Α ρε φίλε, τί περνάμε παρασκευιάτηκα ε; Που να εξηγεις οταν ο άλλος δεν θέλει να καταλάβει.. Χαράς το κουράγιο σου και σενα και μένα που παλεύουμε να εξηγήσουμε…

Δε βαριέσαι. Έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο οπότε γράφω όσο μπορώ για να εξηγήσω κάτι. 

Το σύστημα με τις ζώνες και χρέωση ανάλογα την απόσταση υπάρχει σε πολλά μέρη του κόσμου. Το προβλημα δεν είναι το σύστημα, που φαίνεται πιο δίκαιο, αλλά η μετάβαση σε αυτό. Εκεί τώρα πλακώνουν όλοι και νομίζουν ότι θα τους οφελησει, αυτό είναι υποκειμενικό ανάλογα τις αποστάσεις που θα κάνει ο καθένας. Κάτσε να σε χρεωνουν 0.12 για έναν σταθμό, στους 2 θα γίνει x3 η x4 το κόστος, στους 8 θα γίνει x16, στο τέρμα της γραμμής μπορεί να θες 3 ως 4 ευρώ εισιτήριο. Αλλάζεις δουλειά ή μετακομίζεις και μετά θα κλεγεσαι για το κόστος. 

Ένα καλό και οφελιμο σύστημα που είναι win win ειναι η αύξηση των μεμονωμένων εισιτηρίων και η μείωση των καρτών διάρκειας ώστε να βγάζουν ολοι. 

59 λεπτά πριν, polaki είπε

Λονδίνο τελευταία φορά που πήγα περισι το Πάσχα και πλήρωνα με Apple Watch και χαιρόμουν, όταν τελείωσαν τα φράγκα της Wise που είχα σεταρισμενη στο wallet και πήγα ως εξυπνίδης να κάνω αυτό που λες. Με μάγκωσε ένα ντερεκι security λοιπόν και για πότε έβγαλα backpack, βρήκα πορτοφόλι, έβγαλα ελληνική κάρτα και πλήρωσα πριν φάω το πρόστιμο στη μούρη δεν λέγεται… και όλα αυτά μιλώντας επίτηδες σπαστά ελληνικά φάση “you foul?” αλλά Φάνης Χριστοδούλου 1987 μπας και με λυπηθεί…

Οποτε η εμπειρία μου είναι ότι εκεί δε χωράνε μαγκές…

Προφανως αν ζεις εκεί έχεις πολύ καλύτερη καθημερινή εικόνα από εμάς βέβαια!

Στο Λονδίνο αν δεν πληρώσεις στο λεωφορείο αυτό δεν ξεκινάει, τρως κραξιμο από όλο το λεωφορείο μετά άμα δεν χτυπήσεις η βγεις έξω. 

Σε Βέλγιο που πήγε φίλος, μπαίνουν σεκιουριταδες μέσα σε λεωφορεία και συρμούς και βγάζουν σηκωτους ζητιάνους και άλλους και τους πάνε στο τμήμα. Σταματάει το λεωφορείο κατόπιν συνεννόησης με την αστυνομία, μπουκάρουν μέσα, τον πιάνουν και τον μπουζουριαζουν. Μου έλεγε ο φίλος, δεν θέλει καν να ξέρει τι θα γίνει αν δεν πληρώσεις εισιτήριο και κάνεις φασαρία. 

3 ώρες πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Έπρεπε να υπάρχουν ελέγχοι και μάλιστα αυστηρή εφόσον άνεργοι μπαίνουν δωρεάν δεν υπάρχει δικαιολογία, τι τραγικό που είδα πριν λιγες μέρες είναι ότι ακόμα και οι ξένοι τουρίστες περνάνε χωρίς να πληρώσουν.

Καλά εγώ έχω δει τουρίστες να βλέπουν κόκκινο το φανάρι και να συζητάνε για το αν θα περάσουν απέναντι η όχι, ΙΧ δεν διέρχονταν, τελικά πέρασαν γρήγορα οι δύο και ο ενας έμεινε πίσω να περιμένει το φανάρι. Ξέρουν ότι δεν υπάρχει τιμωρία. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, polaki είπε

Λονδίνο τελευταία φορά που πήγα περισι το Πάσχα και πλήρωνα με Apple Watch και χαιρόμουν, όταν τελείωσαν τα φράγκα της Wise που είχα σεταρισμενη στο wallet και πήγα ως εξυπνίδης να κάνω αυτό που λες. Με μάγκωσε ένα ντερεκι security λοιπόν και για πότε έβγαλα backpack, βρήκα πορτοφόλι, έβγαλα ελληνική κάρτα και πλήρωσα πριν φάω το πρόστιμο στη μούρη δεν λέγεται… και όλα αυτά μιλώντας επίτηδες σπαστά ελληνικά φάση “you foul?” αλλά Φάνης Χριστοδούλου 1987 μπας και με λυπηθεί…

Οποτε η εμπειρία μου είναι ότι εκεί δε χωράνε μαγκές…

Προφανως αν ζεις εκεί έχεις πολύ καλύτερη καθημερινή εικόνα από εμάς βέβαια!

Μάλλον έπεσες σε περίπτωση και σε κανέναν φουλ κεντρικό σταθμό στυλ  Σύνταγμα. Για την ακρίβεια οι υπάλληλοι ακόμα και να σε δουν δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Σε κάποιος σταθμούς μπορεί να έχει  BTP (British Transport Police) και μπορουν να σε σταματήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kaliakman είπε

Μάλλον έπεσες σε περίπτωση και σε κανέναν φουλ κεντρικό σταθμό στυλ  Σύνταγμα. Για την ακρίβεια οι υπάλληλοι ακόμα και να σε δουν δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Σε κάποιος σταθμούς μπορεί να έχει  BTP (British Transport Police) και μπορουν να σε σταματήσουν.

 

2 λεπτά πριν, kaliakman είπε

Μάλλον έπεσες σε περίπτωση και σε κανέναν φουλ κεντρικό σταθμό στυλ  Σύνταγμα. Για την ακρίβεια οι υπάλληλοι ακόμα και να σε δουν δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Σε κάποιος σταθμούς μπορεί να έχει  BTP (British Transport Police) και μπορουν να σε σταματήσουν.

Ένα ψιλο-Deja Vu το έπαθα.

 

1 ώρα πριν, dreamkey είπε

Κατάλαβαν και μόνοι τους ότι τα συρόμενα πορτάκια δεν έχουν κανένα νόημα αφού περνάνε όσοι προλάβουν. Ευτυχώς που σταμάτησαν και αυτά τα εκνευριστικά buzzer, ειδικά σε κάθε αποβίβαση γινόταν συναυλία ηχορύπανσης.

Σύμβαση λέγεται. 

Εκεί που υπάρχουν μπάρες είχε υπογραφεί σύμβαση με εταιρεία (νομίζω LG), στους νέους σταθμούς δεν υπάρχει κάτι και δεν έχει ακουστεί και κάτι.

Δυστυχώς χωρίς φύλαξη το σύστημα είναι διάτρητο, αλλά και σεκιούριτυ να βάλουν σιγά μην κάθεται να τσακώνεται ο υπάλληλος των 400€ με τον κάθε τρελολαθρεπιβάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, duende είπε

καλα, να ρυθμισουν πρωτα τις μπαρες να κλεινουν οπως πρεπει για να μη περνανε οι τζαμπατζηδες και να ασχοληθουν με τα υπολοιπα αργοτερα..

Πώς θα έπρεπε να τις ρυθμίσουν; Εξαρχής έπρεπε να βάλουν τουρνικε χαμηλά και αστούς να πηδάνε από πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, stelanos είπε

Ας κοιτάξουν να πάρουν κάνα λεωφορείο πρώτα....

Για να μετακινούνται  με άνεση αυτοί που δεν κόβουν εισητήριο ? 
Πάντως αγοραζουν ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iPhone χρήστης εδώ, είχα δοκιμάσει online αγορά πριν 1-2 χρόνια και μου είχε πει να πάω σε μηχάνημα σε σταθμό να κάνω φόρτιση της κάρτας μου με το προϊόν που είχα αγοράσει (μια ταπεινή 11άδα...)
Registration, online sale, και χάσιμο χρόνου για κάτι που γινόταν άμεσα σε μηχάνημα. 💀

Πριν το δω να λειτουργεί δεν πιστεύω τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά πρέπει να φτιάξουν εισιτήρια με χιλιομετρικά κριτήρια.

Πχ στην δική μου περίπτωση, παίρνω τοπικό λεωφορείο για να κατέβω στην εργασία μου στο κέντρο τουΠειραιά. Γιατί να πληρώνω 1.20 για απόσταση πραγματικά αστεία ενώ θα μπορούσε να υπάρχει επιλογή εισιτηρίου για μικρές τοπικές διαδρομές.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...