Προς το περιεχόμενο

Άνοιγμα λογαριασμού μισθοδοσίας στην εθνική τράπεζα.


bezgeo85

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου ζητήθηκε από την δουλειά άνοιγμα λογαριασμού μισθοδοσίας στην Εθνική τράπεζα. Μέχρι εδώ όλα καλά. Πήγα και ένας υπάλληλος μου άρχισε ένα κατεβατό από ασφάλειες παροχές και χρεώσεις... 

Με λίγα λόγια γύρω στα 35 με 50 ευρώ χρέωση και 2 έως 5 ευρώ μηνιαία συνδρομή.

Στην διαφωνία μου ότι θέλω ένα απλό λογαριασμό μισθοδοσίας χωρίς ασφάλεια ισχυρίστηκε ότι στο κατάστημα δεν γίνεται. Και όταν ρώτησα αν μπορώ να ανοίξω ηλεκτρονικά μου είπε να το δω και ότι δεν ξέρει τι ισχύει εκεί...

Επειδή είναι σοβαρό και ήδη έλειψα από τη δουλειά χωρίς να βγάλω άκρη, μπορεί να με βοηθήσει κάποιος που να έχει πάει πρόσφατα ή να γνωρίζει αν μπορώ να ανοίξω ηλεκτρονικά λογαριασμό μισθοδοσίας χωρίς ασφάλειες χρεώσεις και μηνιαίες συνδρομές.

Θα σας ήμουν ευγνώμων.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν δεν είσαι πελάτης καθόλου της εθνικής, κάνε digital onboarding (ψάξτο) και κάνεις τα πάντα (κάρτα, λογ/σμό, ibanking κτλ.) σε 10-20 λεπτά από το σπίτι σου χωρίς να πας καν.

Αν είσαι ήδη πελάτης, πήγαινε φτιάξε ένα internet banking από το κατάστημα και άνοιξε λογαριασμό από το internet banking.

Λογ/σμός μισθοδοσίας έχει κάποια πλεονεκτήματα. Αν τσιγγουνεύεσαι τα 2-3 ευρώ άνοιξε απλό ταμιευτήριο. Το ίδιο είναι. Ο εργοδότης σου δεν θα καταλάβει διαφορά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πας σε retail εθνική να ρωτήσεις πρωτα και μετά κάνεις αυτό που θα σου πει η τράπεζα ώστε να μην λείψεις και χάσεις μέρα άδειας από την δουλειά σου

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, panostza είπε

Αν δεν είσαι πελάτης καθόλου της εθνικής, κάνε digital onboarding (ψάξτο) και κάνεις τα πάντα (κάρτα, λογ/σμό, ibanking κτλ.) σε 10-20 λεπτά από το σπίτι σου χωρίς να πας καν.

Αν είσαι ήδη πελάτης, πήγαινε φτιάξε ένα internet banking από το κατάστημα και άνοιξε λογαριασμό από το internet banking.

Λογ/σμός μισθοδοσίας έχει κάποια πλεονεκτήματα. Αν τσιγγουνεύεσαι τα 2-3 ευρώ άνοιξε απλό ταμιευτήριο. Το ίδιο είναι. Ο εργοδότης σου δεν θα καταλάβει διαφορά.

Έχω ήδη λογαριασμό ταμιευτηρίου στην εθνική και χρησιμοποιώ την εφαρμογή ebanking.

Στην εφαρμογή μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό:

Μισθοδοσίας Value (με χρεώσεις)

Μισθοδοσίας Value plus (με χρεώσεις)

Ταμιευτηρίου

Τρεχούμενο 

Ισχύει οτι οι μισθοδοσίας στην ουσία είναι τρεχούμενοι;

Το θέμα μου δεν είναι η τσιγγουνιά αλλά να σου πουν έχουμε τα εξής 1 2 κτλ....

Και όχι βάλε αυτή την ασφάλεια και βάλε την άλλη ασφάλεια και γιατί να μην ασφαλιστείτε κτλ. 

Κάποιος που να γνωρίζει συγκεκριμένα και σχετικά πρόσφατα;

23 ώρες πριν, alexvi είπε

Μπορείς να πας σε retail εθνική να ρωτήσεις πρωτα και μετά κάνεις αυτό που θα σου πει η τράπεζα ώστε να μην λείψεις και χάσεις μέρα άδειας από την δουλειά σου

Δεν πήρα άδεια. Απλά πήγα το πρωί από τις 8 και έχασα ένα μισάωρο από την δουλειά μου χωρίς να ανοίξω λογαριασμό. Για το retail δεν γνωρίζω τι είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι αλλά είμαι λίγο αδαής και προσπαθώ να βρω τις διαφορές με τους παραπάνω.

Ευχαριστώ!

22 λεπτά πριν, sdikr είπε

 

Επεξ/σία από bezgeo85
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bezgeo85 είπε

Δεν πήρα άδεια. Απλά πήγα το πρωί από τις 8 και έχασα ένα μισάωρο από την δουλειά μου χωρίς να ανοίξω λογαριασμό. Για το retail δεν γνωρίζω τι είναι. 

Καταστήμα με διευρυμένο ωράριο που μπορείς να κλείσεις ραντεβού και απόγευμα 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παπάτζες σου είπε για να σου πουλήσει ασφάλεια. Απλά επέμενε ότι θέλεις έναν απλό λογαριασμό χωρίς κανένα έξτρα.

Επίσης νομίζω μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον ταμιευτηρίου που ήδη έχεις, δεν χρειάζεται τρεχούμενος.

Επεξ/σία από Silverage
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου χαν κανει το ιδιο στην Α ,τοτε και καπιταλ κοντρολ κλπ δεν μπορουσα ν παω σε αλλη! Για να μην μακρυγορω ειπα στην υπάλληλο οκ αφού δεν γινεται αλλιως, ομως αυριο θα παρω να τα ακυρώσω ολα.. πράγματι την επόμενη πηρα στο τηλ που εγραφε πανω το συμβόλαιο της ασφαλισης και ζητησα ακυρωση συμβολαίου . Μου επιστρέψανε και το ασφάλιστρο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, panosno1com είπε

Μου χαν κανει το ιδιο στην Α ,τοτε και καπιταλ κοντρολ κλπ δεν μπορουσα ν παω σε αλλη! Για να μην μακρυγορω ειπα στην υπάλληλο οκ αφού δεν γινεται αλλιως, ομως αυριο θα παρω να τα ακυρώσω ολα.. πράγματι την επόμενη πηρα στο τηλ που εγραφε πανω το συμβόλαιο της ασφαλισης και ζητησα ακυρωση συμβολαίου . Μου επιστρέψανε και το ασφάλιστρο

Δε χρειάζεται να μπει σε αυτή τη διαδικασία. Απλά την ενημερώνει ότι δεν θέλει κάποια κάλυψη και να προχωρήσουν με τον λογαριασμό. Αυτά που του είπε η υπάλληλος είναι ότι να ναι για να βγάλει η ίδια ένα κέρδος.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με λογαριασμό μισθοδοσίας δεν το κατάλαβα σχεδόν ποτέ. Γιατί ντε και καλά να είναι μισθοδοσίας. Ο πατέρας μου χρόνια πριν άνοιξε λογαριασμό και καλά μισθοδοσίας έναν απλό λογαριασμό. Ο αδερφός μου πριν από 3 χρόνια άνοιξε έναν απλό λογαριασμό για να μπαίνει ο μισθός στην Άλφα δεν είχε κάτι εξτρά πλην του ότι αρχικά του είχαν καρφώσει μια κάρτα που πλήρωνες 10 ευρώ το χρόνο και μετά την αλλάξαμε σε απλή.

Εγώ πριν από 3-4 χρόνια άνοιξα έναν απλό λογαριασμό που στην αρχή ο υπάλληλος πήγε να μου πλασάρει τα προϊόντα όταν του είπα "ώπα ώπα έναν απλό λογαριασμό θέλω λεφτά θα βγάλω λεφτά θα βάλω"

Κοιτάζοντας το παρακάτω λίνκ περί μισθοδοσίας δεν βλέπω κάτι το διαφορετικό από τους υπόλοιπους λογαριασμούς https://www.nbg.gr/el/idiwtes/kathimerines-sunallages/trapezikoi-logariasmoi/logariasmoi-misthodosias παρά μόνο μεγάλα γράμματα αλλά ουσία μηδέν.

Να πας με όλα τα χαρτιά και να είσαι προετοιμασμένος ψυχολογικά για καυγά αρχικά λεκτικό και αν χρειαστεί όρμα κιόλας ναι δεν σου κάνω πλάκα έτσι είναι αν σου ξαναπεί μα και μου ζήτα του να βγάλει τους όρους που λέει πως ένας λογαριασμός απλός ή μισθοδοσίας πρέπει να έχει ασφάλειες κτλπ και στην τελική ζήτα να δεις και τον διευθυντή με τσαμπουκά φίλε μου. Πήρες άδεια από την δουλειά και πήγες είπες αχ και να ήμουν εγώ σε τέτοια περίπτωση βιετνάμ θα γινόταν εκεί μέσα. Φεύγοντας να πεις στον υπάλληλο "Εγώ σε πληρώνω εδώ που κάθεσαι αυτό να μην το ξεχάσεις ποτέ"

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, M A T R I X είπε

Δε χρειάζεται να μπει σε αυτή τη διαδικασία. Απλά την ενημερώνει ότι δεν θέλει κάποια κάλυψη και να προχωρήσουν με τον λογαριασμό. Αυτά που του είπε η υπάλληλος είναι ότι να ναι για να βγάλει η ίδια ένα κέρδος.

Να βγάλει η ίδια κέρδος; 😵‍💫 Η τράπεζα εννοείς. 

Εντολές της διοίκησης ακολουθεί. 

Τα μπόνους τα παίρνουν άλλοι. 

Επεξ/σία από HALF EVIL
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Να βγάλει η ίδια κέρδος; 😵‍💫 Η τράπεζα εννοείς. 

Εντολές της διοίκησης ακολουθεί. 

Τα μπόνους τα παίρνουν άλλοι. 

Προφανώς το κέρδος πάει στην τράπεζα, αλλά οι υπάλληλοι επωφελούνται από αυτό, άρα και η ίδια.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, M A T R I X είπε

Προφανώς το κέρδος πάει στην τράπεζα, αλλά οι υπάλληλοι επωφελούνται από αυτό, άρα και η ίδια.  

Καμιά ωφέλεια για τον υπάλληλο υποδοχής. Τα κέρδη των τραπεζών δεν πάνε σε αυξήσεις μισθών. Τα μπόνους είπαμε τα περνούν άλλοι , οπότε χ..........κε ο κάθε υπαλληλάκος  με σύμβαση αν θα κάνεις εσύ ασφάλεια ή όχι. Πιέσεις δέχεται από τον διευθυντή για να παρουσιάσει  νούμερα στους αποπάνω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, BlackBoldog said:

 αχ και να ήμουν εγώ σε τέτοια περίπτωση βιετνάμ θα γινόταν εκεί μέσα. Φεύγοντας να πεις στον υπάλληλο "Εγώ σε πληρώνω εδώ που κάθεσαι αυτό να μην το ξεχάσεις ποτέ"

Αχ και να ήμουν εγώ στη θέση του υπαλλήλου που πήγαινες να κάνεις Βιετνάμ. "Η τράπεζα με πληρώνει όχι εσείς. Άρα τις εντολές της ακολουθώ, όχι τις δικές σας. Μη φωνάζετε οκ, ότι θέλετε, κλείσατε ραντεβού; Όχι; Σας κλείνω εγώ τώρα, βέβαια, έχουμε διαθέσιμο σε 2 μήνες. Τα λέμε τότε."

 

Πιο πολλές μύγες πιάνεις με μέλι παρά με ξύδι. Οπότε το να πάει να το παίξει τσαμπουκάς, ενέχει τον κίνδυνο να το παίξει τσαμπουκάς και ο υπάλληλος/προϊστάμενος/διευθυντής.

Στο διαταύθα. Εφόσον έχεις λογαριασμό, δεν χρειάζεσαι κάποιον άλλο. Αν θέλεις να ανοίξεις , άνοιξε από το internet banking αφού είσαι ήδη πελάτης. Οι λογαριασμοί μισθοδοσίας, οι value και οι λοιποί έχουν κάποια τζάμπα πράγματα. Από εκεί και πέρα το αν αξίζει να ανοίξεις τέτοιο ή όχι, δες το τι δίνουν και το αποφασίζεις μόνος σου. Πάντως για τον εργοδότη σου, θα βάζει μισθοδοσία σε οποιονδήποτε λογαριασμό και δεν θα του κάνει καμία διαφορά απολύτως. Νομίζω παλιότερα τουλάχιστον επειδή στην κατάσταση που βγάζει σε αυτόν φαίνεται μόνο το πρώτο όνομα, καλό είναι να είσαι πρώτο όνομα, αλλά και αυτό ακόμα ίσχυε παλιότερα, μπορεί να το έχουν διορθώσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...