Προς το περιεχόμενο

Άνοιγμα λογαριασμού μισθοδοσίας στην εθνική τράπεζα.


bezgeo85

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα ίδια μου είχαν κάνει κι εμένα στην Πειραιώς για εμπορικό λογ/σμο ότι πρέπει να κάνω ασφάλεια. Μόλις είπα στην υπάλληλο "α ευχαριστώ θα ρωτήσω και στις άλλες τράπεζες αν είναι υποχρεωτικό και θα πάρω και την εξυπηρέτηση πελατών για να σιγουρευτώ" το μάζεψε και μου είπε ότι γίνεται και χωρίς ασφάλεια. Κι ο άγιος φοβέρα θέλει. Πόσο μάλλον οι τραπεζικοί που...δεν είναι άγιοι! Από τότε δεν έχω ξαναπατήσει σε τράπεζα, πλην μια φορά που χρειάστηκε να βγάλω νέα κάρτα εξαιτίας υποκλοπής των στοιχείων. Και γενικά απορώ με τον κόσμο που πάει συνέχεια στα γραφεία. Φαντάζομαι είναι για δάνεια και χρωστούμενα. Μακρυά από μας!

Επεξ/σία από 1comment
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

Καμιά ωφέλεια για τον υπάλληλο υποδοχής. Τα κέρδη των τραπεζών δεν πάνε σε αυξήσεις μισθών. Τα μπόνους είπαμε τα περνούν άλλοι , οπότε χ..........κε ο κάθε υπαλληλάκος  με σύμβαση αν θα κάνεις εσύ ασφάλεια ή όχι. Πιέσεις δέχεται από τον διευθυντή για να παρουσιάσει  νούμερα στους αποπάνω. 

Κανένας δεν μίλησε για αυξήσεις μισθών. Επίσης ο υπαλληλάκος που λες, σε ζαλίζει γιατί θέλει να πάει καλά νούμερα/συμβόλαια στον manager του για να βγει κερδισμένος. Όχι απαραίτητα χρηματικά. 

edit: σε κάθε περίπτωση μην ξεφεύγουμε από το θέμα του TS, γιατί δεν θα καταλήξουμε κάπου. 

Επεξ/σία από M A T R I X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, HALF EVIL said:

Καμιά ωφέλεια για τον υπάλληλο υποδοχής. Τα κέρδη των τραπεζών δεν πάνε σε αυξήσεις μισθών. Τα μπόνους είπαμε τα περνούν άλλοι , οπότε χ..........κε ο κάθε υπαλληλάκος  με σύμβαση αν θα κάνεις εσύ ασφάλεια ή όχι. Πιέσεις δέχεται από τον διευθυντή για να παρουσιάσει  νούμερα στους αποπάνω. 

Το όφελος μπορεί να έχει πολλές μορφές, όχι μόνο οικονομικό. Αν δεν έκανε καμία διαφορά στον υπαλληλάκο το εάν θα κάνεις εσύ ασφάλεια ή όχι τότε δεν θα ασχολιόταν καν, αν δεν είχε όφελος δεν θα υπέκυπτε στις πιέσεις του διευθυντή, για να υποκύπτει όμως έχει κάποιο όφελος, έστω έμμεσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/7/2023 στις 12:10 ΜΜ, panostza είπε

Αχ και να ήμουν εγώ στη θέση του υπαλλήλου που πήγαινες να κάνεις Βιετνάμ. "Η τράπεζα με πληρώνει όχι εσείς. Άρα τις εντολές της ακολουθώ, όχι τις δικές σας. Μη φωνάζετε οκ, ότι θέλετε, κλείσατε ραντεβού; Όχι; Σας κλείνω εγώ τώρα, βέβαια, έχουμε διαθέσιμο σε 2 μήνες. Τα λέμε τότε."

 

 

Αν ζεις σε μια "μικρή" πόλη όπως στην επαρχεία πίστεψε με δεν μπορείς να κάνεις και πολλά γιατί μετά το πράμα πάει αλλού εκτός τράπεζας ααααν με πιάνεις. Έχω σκεφτεί όλα τα ενδεχόμενα πίστεψε με σε μια τέτοια περίπτωση από τα κεντρικά μέχρι νομικά και αν χρειαστεί σε άλλα μέρη. Τσαμπουκάς τύπος δεν ήμουν ποτέ αν κάνει σωστά την δουλειά του και αν δεν με προκαλέσει υπάλληλος και όπου το έκανε μια φορά υπάλληλος όταν με είπε "Φιλαράκι ή ταυτότητα ή διαβατήριο" όταν δεν είχα την πρωτότυπη ταυτότητα μαζί μου αλλά σε φωτοτυπία εκεί έγινε το έλα να δεις αλλά για την συμπεριφορά του και όχι για την μη εξυπηρέτηση του. Βιετνάμ έγινε αλλά λίγο στην Eurobank όταν περίμενα 40 λεπτά μια έγκριση που δεν ήρθε ποτέ και την επόμενη μέρα με κάποιο μαγικό τρόπο όλα λύθηκαν την επόμενη μέρα σε χρόνο dt πήρα έγκριση κάρτας, e-banking. Και όμως εμείς τους πληρώνουμε εγώ, εσύ και ο υπόλοιπος κόσμος με τις συναλλαγές μας. Αν δεν κάνουμε εμείς τις όποιες συναλλαγές μας και με το παραπάνω και προσφύγουμε σε άλλους μεθόδους (Revolut, N26 κτλπ) να δεις πότε θα μειωθούν οι υπάλληλοι και θα κλείσουν υποκαταστήματα. Παράδειγμα Ξάνθη 3 Εθνικές είχε έκλεισαν οι 2 (στην μια ειδική κατέβασα πολύ κατάρα) έμεινε ένα κιοσκι που "εξυπηρετεί" και η μεγάλη και πλέον όλα έχουν ενσωματωθεί με αυτόματα μηχανήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, BlackBoldog είπε

Αν ζεις σε μια "μικρή" πόλη όπως στην επαρχεία πίστεψε με δεν μπορείς να κάνεις και πολλά γιατί μετά το πράμα πάει αλλού εκτός τράπεζας ααααν με πιάνεις. Έχω σκεφτεί όλα τα ενδεχόμενα πίστεψε με σε μια τέτοια περίπτωση από τα κεντρικά μέχρι νομικά και αν χρειαστεί σε άλλα μέρη. Τσαμπουκάς τύπος δεν ήμουν ποτέ αν κάνει σωστά την δουλειά του και αν δεν με προκαλέσει υπάλληλος και όπου το έκανε μια φορά υπάλληλος όταν με είπε "Φιλαράκι ή ταυτότητα ή διαβατήριο" όταν δεν είχα την πρωτότυπη ταυτότητα μαζί μου αλλά σε φωτοτυπία εκεί έγινε το έλα να δεις αλλά για την συμπεριφορά του και όχι για την μη εξυπηρέτηση του. Βιετνάμ έγινε αλλά λίγο στην Eurobank όταν περίμενα 40 λεπτά μια έγκριση που δεν ήρθε ποτέ και την επόμενη μέρα με κάποιο μαγικό τρόπο όλα λύθηκαν την επόμενη μέρα σε χρόνο dt πήρα έγκριση κάρτας, e-banking. Και όμως εμείς τους πληρώνουμε εγώ, εσύ και ο υπόλοιπος κόσμος με τις συναλλαγές μας. Αν δεν κάνουμε εμείς τις όποιες συναλλαγές μας και με το παραπάνω και προσφύγουμε σε άλλους μεθόδους (Revolut, N26 κτλπ) να δεις πότε θα μειωθούν οι υπάλληλοι και θα κλείσουν υποκαταστήματα. Παράδειγμα Ξάνθη 3 Εθνικές είχε έκλεισαν οι 2 (στην μια ειδική κατέβασα πολύ κατάρα) έμεινε ένα κιοσκι που "εξυπηρετεί" και η μεγάλη και πλέον όλα έχουν ενσωματωθεί με αυτόματα μηχανήματα

Από πότε η μείωση (κλείσιμο) τραπεζικών καταστημάτων εξυπηρετεί τους συναλλασσόμενους και όχι τους  τραπεζίτες;

Σε άλλο post διαβάζαμε για ραντεβού μετά από 1,5 μήνα...

Έχουμε δει μήπως κάποια μείωση προμηθειών στις ηλεκτρονικές συναλλαγές;

Στην καλλίτερη περίπτωση  δεν έχουμε καμιά μεταβολή και σε πολλές περιπτώσεις  αύξηση. 

Το ότι είμαστε απροστάτευτοι στις μεθόδους των τραπεζών επειδή δεν υπάρχουν/λειτουργούν οι ελεγκτικοί μηχανισμοί  θα συμφωνήσω απόλυτα... αλλά όχι και ότι το κλείσιμο των καταστημάτων είναι κέρδος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, teot είπε

Από πότε η μείωση (κλείσιμο) τραπεζικών καταστημάτων εξυπηρετεί τους συναλλασσόμενους και όχι τους  τραπεζίτες;

Σε άλλο post διαβάζαμε για ραντεβού μετά από 1,5 μήνα...

Έχουμε δει μήπως κάποια μείωση προμηθειών στις ηλεκτρονικές συναλλαγές;

Στην καλλίτερη περίπτωση  δεν έχουμε καμιά μεταβολή και σε πολλές περιπτώσεις  αύξηση. 

Το ότι είμαστε απροστάτευτοι στις μεθόδους των τραπεζών επειδή δεν υπάρχουν/λειτουργούν οι ελεγκτικοί μηχανισμοί  θα συμφωνήσω απόλυτα... αλλά όχι και ότι το κλείσιμο των καταστημάτων είναι κέρδος...

Θέλει ακόμα να εξυπηρετήσει και τους συαναλλασόμενους όταν η γενιά που έρχεται θα παίζει στα δάχτυλα το e-banking ε

Όχι αλλά αν χρησιμοποιείς σωστά την κάθε τράπεζα ή οργανισμό τότε δεν πληρώνεις προμήθεια. τον λογαριασμό ΔΕΗ από την σελίδα της με κάρτα και όχι μέσω τραπέζης, το νερό όπου είναι εφικτό από την σελίδα της πχ Ξάνθη έχει citibill, ΕΦΚΑ αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας από Εθνική που δεν έχει προμήθεια, το τηλέφωνο από την σελίδα τους vodafone, cosmote χωρίς προμήθεια και πάει λέγοντας.

Για μένα προσωπικά δεν θα είναι χασούρα να κλείσουν αλλά χασούρα πλην των αρκετών πολιτών θα είναι και για τους υπαλλήλους. Καλή ώρα τώρα ο υπάλληλος δεν σε εξυπηρετεί ε που θα πάει ο άλλος πάει σε άλλο υποκατάστημα σε άλλη τράπεζα και μετά? Βλέπω τον συγκεκριμένο σε εθελούσια έξοδο πως το λένε και στο ταμείο ανεργίας. Ε δεν θα του φταίει κανείς άλλος ας εξυπηρετούσε τον άλλον και να μην κυνηγούσε δράκους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, BlackBoldog είπε

Αν δεν κάνουμε εμείς τις όποιες συναλλαγές μας και με το παραπάνω και προσφύγουμε σε άλλους μεθόδους (Revolut, N26 κτλπ) να δεις πότε θα μειωθούν οι υπάλληλοι και θα κλείσουν υποκαταστήματα. Παράδειγμα Ξάνθη 3 Εθνικές είχε έκλεισαν οι 2 (στην μια ειδική κατέβασα πολύ κατάρα) έμεινε ένα κιοσκι που "εξυπηρετεί" και η μεγάλη και πλέον όλα έχουν ενσωματωθεί με αυτόματα μηχανήματα

Τι λες φιλε μου??  Ειναι συμφερον της τραπεζας να μειωνει υποκαταστηματα και υπαλληλους. Ξερεις ποσα καταστηματα εκλεισε η Πειραιως τα τελευταια δεκα χρονια? Ποσους υπαλληλους ξεφορτωθηκε μεσω εθελουσιων?

2 ώρες πριν, BlackBoldog είπε

Για μένα προσωπικά δεν θα είναι χασούρα να κλείσουν αλλά χασούρα πλην των αρκετών πολιτών θα είναι και για τους υπαλλήλους. Καλή ώρα τώρα ο υπάλληλος δεν σε εξυπηρετεί ε που θα πάει ο άλλος πάει σε άλλο υποκατάστημα σε άλλη τράπεζα και μετά? Βλέπω τον συγκεκριμένο σε εθελούσια έξοδο πως το λένε και στο ταμείο ανεργίας. Ε δεν θα του φταίει κανείς άλλος ας εξυπηρετούσε τον άλλον και να μην κυνηγούσε δράκους 

Εθελουσια σημαινει οτι εσυ αποφασιζεις να φυγεις. Πληρωνεσαι καλα για να το κανεις αυτο. Το ταμειο ανεργιας ειναι μονο για τις απολυσεις.

Επισης να σου πω οτι ο υπαλληλος ειτε σκιστει να σε εξυπηρετησει ειτε οχι, δε παιζει καποιο ρολο.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, BlackBoldog said:

Αν ζεις σε μια "μικρή" πόλη όπως στην επαρχεία πίστεψε με δεν μπορείς να κάνεις και πολλά γιατί μετά το πράμα πάει αλλού εκτός τράπεζας ααααν με πιάνεις. Έχω σκεφτεί όλα τα ενδεχόμενα πίστεψε με σε μια τέτοια περίπτωση από τα κεντρικά μέχρι νομικά και αν χρειαστεί σε άλλα μέρη. Τσαμπουκάς τύπος δεν ήμουν ποτέ αν κάνει σωστά την δουλειά του και αν δεν με προκαλέσει υπάλληλος και όπου το έκανε μια φορά υπάλληλος όταν με είπε "Φιλαράκι ή ταυτότητα ή διαβατήριο" όταν δεν είχα την πρωτότυπη ταυτότητα μαζί μου αλλά σε φωτοτυπία εκεί έγινε το έλα να δεις αλλά για την συμπεριφορά του και όχι για την μη εξυπηρέτηση του. Βιετνάμ έγινε αλλά λίγο στην Eurobank όταν περίμενα 40 λεπτά μια έγκριση που δεν ήρθε ποτέ και την επόμενη μέρα με κάποιο μαγικό τρόπο όλα λύθηκαν την επόμενη μέρα σε χρόνο dt πήρα έγκριση κάρτας, e-banking. Και όμως εμείς τους πληρώνουμε εγώ, εσύ και ο υπόλοιπος κόσμος με τις συναλλαγές μας. Αν δεν κάνουμε εμείς τις όποιες συναλλαγές μας και με το παραπάνω και προσφύγουμε σε άλλους μεθόδους (Revolut, N26 κτλπ) να δεις πότε θα μειωθούν οι υπάλληλοι και θα κλείσουν υποκαταστήματα. Παράδειγμα Ξάνθη 3 Εθνικές είχε έκλεισαν οι 2 (στην μια ειδική κατέβασα πολύ κατάρα) έμεινε ένα κιοσκι που "εξυπηρετεί" και η μεγάλη και πλέον όλα έχουν ενσωματωθεί με αυτόματα μηχανήματα

εκτός τράπεζας αααν σε πιάνω; Καλά που δεν είσαι τσαμπουκάς. Και που ξέρεις ότι και ο υπάλληλος δεν γουστάρει το εκτός τράπεζας και αααν τον πιάνεις;;;

Στο είπαν και άλλοι ότι είσαι εκτός πραγματικότητας. Δεν θα σχολιάσω κάτι άλλο. Το μόνο που δεν θέλω είναι άλλη μια ατέρμονη και άνευ ουσίας "κουβέντα" στο ίντερνετ που απλά δεν θέλεις να ακούσεις την άλλη άποψη και είσαι απόλυτα βέβαιος ότι έχεις δίκιο.

Πάντως έτσι για την κουβέντα, όσοι νομίζετε ότι εσείς πληρώνετε τους υπαλλήλους οποιασδήποτε επιχείρησης, όσοι φωνάζετε "για το δίκιο σας και τα δικαιώματά σας" χωρίς να χαμπαρίζετε καν ποια είναι αυτά (π.χ. το ότι δεν είχες την πρωτότυπη ταυτότητα είχε δίκιο ο υπάλληλος, που πας με φωτοτυπία;), νομίζετε κιόλας ότι είστε "πολύτιμοι πελάτες" . Καμία επιχείρηση δεν σας θέλει για πελάτες της, τρόπο να σας διώξουν θέλουν. Είστε πολύ μπελάς για να ασχοληθούν.

Αυτά, σε άλλη κουβέντα για το θέμα, δεν θεωρώ ότι έχει νόημα να μπω, αν πιστεύεις ακόμα ότι έχεις δίκιο, οκ. Έχεις δίκιο. Στο δίνω εγώ. Spare me the drama που λένε και στο χωριό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

παιδια εκανα λογαριασμο μισθοδοσιας στην εθνικη το θεμα ειναι οτι πληρωθηκα και δεν μπορω να μεταφερω λεφτα στον αδερφο μου που σπουδαζει μεσω iban

εχει και αυτος εθνικη.... οταν παω για την μεταφορα δεν μου βγαζει τον λογαριασμο ειχε κανεις παρομοιο προβλημα να βοηθησει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mitsos125 είπε

παιδια εκανα λογαριασμο μισθοδοσιας στην εθνικη το θεμα ειναι οτι πληρωθηκα και δεν μπορω να μεταφερω λεφτα στον αδερφο μου που σπουδαζει μεσω iban

εχει και αυτος εθνικη.... οταν παω για την μεταφορα δεν μου βγαζει τον λογαριασμο ειχε κανεις παρομοιο προβλημα να βοηθησει??

Τι εννοείς δεν σου βγάζει τον λογαριασμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mitsos125 είπε

δεν μου βγαζει τον λογαριασμο να παρω τα λεφτα να τα κανω μεταφορα

Απο που μπαίνεις και δεν βρίσκεις τον λογαριασμό σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Απο που μπαίνεις και δεν βρίσκεις τον λογαριασμό σου;

κατεβασα την εφαρμογη στο κινητο και προσπαθησα και απο υπολογιστη αλλα τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mitsos125 είπε

κατεβασα την εφαρμογη στο κινητο και προσπαθησα και απο υπολογιστη αλλα τιποτα

Δηλαδή με τους κωδικούς e banking που έχεις τι βλέπεις;Εχεις και άλλο λογαριασμό στην ΕτΕ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δηλαδή με τους κωδικούς e banking που έχεις τι βλέπεις;Εχεις και άλλο λογαριασμό στην ΕτΕ ?

οχι εναν εχω αυτον της μισθοδοσιας.... στην αρχικη δεν βλεπω κατι τα λεφτα  φαινονται μονο μεσα στην καρτα μηπως γιαυτο δεν μπορω να κανω μεταφορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...