Προς το περιεχόμενο

Φουσκωτή πισίνα και συντήρησή της


Phoenix7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ενας γνωστος του φερνουν θαλασσινο....ειναι κοντα βεβαια

ο Dark τα ειπε μια χαρα μιας και ασχολουμαι με τη πισινα του θειου μου.....απλα στην αρχη φαινονται λιγο μπερδεμα αλλα με το καιρο συνιθιζεις

για μενα βασικο ειναι να σκεπαζεται και μετα εξεταση του νερου που της βαζεις(σκληροτητα,αλατα και ολα τα συναφη) για να γινεται σωστη συντηρηση

 

Επεξ/σία από kostasbm
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, kostasbm είπε

ενας γνωστος του φερνουν θαλασσινο....ειναι κοντα βεβαια

ο Dark τα ειπε μια χαρα μιας και ασχολουμαι με τη πισινα του θειου μου.....απλα στην αρχη φαινονται λιγο μπερδεμα αλλα με το καιρο συνιθιζεις

για μενα βασικο ειναι να σκεπαζεται και μετα εξεταση του νερου που της βαζεις(σκληροτητα,αλατα και ολα τα συναφη) για να γινεται σωστη συντηρηση

 

αμα του γραψω για σκληροτητα και για total alkalinity θα τρομαξει και θα παει να την πουλησει! 😁

για χρονια μετρουσα μονο πεχα και χλωριο και περνουσα υπεροχα!

 

1 ώρα πριν, marmagia είπε

Είναι μια χαρα το 1-1,5 ppm για ελεύθερο χλώριο πισίνας. Το 0,5 είναι θεωρω πολύ χαμηλό. Δεν είναι ανάγκη να το πάει κανείς στο 1,5. Μπορεί να το κρατήσει στο 1 εφόσον είναι για ιδιωτική χρήση. 
Το μπέρδεμα νομίζω γίνεται στον τύπο του χλωρίου που μετράμε. Υπάρχουν 3 τύποι: το ελεύθερο, το ολικό και το δεσμευμένο. Οι σταγόνες μετράνε πάντα το ολικό χλώριο. Υπάρχουν stripes που μπορούν να μετρήσουν το ελεύθερο.

μηπως το έγγραφο που λέτε μιλάει για το ελεύθερο χλώριο και όχι το ολικό; Πάντως σε μια πισίνα πάντα ο κατασκευαστής θεωρεί τιμή στόχο το 1-1,5 ολικού χλωρίου 

εχεις δικιο. δεν προσεξα τι ειδους χλωριο ανεφερε. αν μιλουσε παντως το εγγραφο για το δεσμευμενο, ολα καλα με το 1-1,5.

φιλε Phoenix7

μην απογοητευτεις.

η πισινα σου ειναι υπεροχη και θα περασεις πολυ ομορφες στιγμες μαζι της.

ολα αυτα που διαβασες θες να σου πω τι ειναι στην πραξη;

καθε 2-3 μερες 10 λεπτα υποθεση να στρωσεις το πεχα

και πιο αραια χρονικα για το χλωριο.

γιατι με στρωμενο πεχα και με τις ταμπλετες που θα ριχνεις μεσα να επιπλεουν οταν δεν την χρησιμοποιεις, το χλωριο θα αυτορυθμιζεται.

και ολα αυτα, αν εισαι ατυχος οπως εγω.

γιατι στην ιντεξ του κουμπαρου μου στην Πελοποννησο, το πεχα του δεν χαλαει ακομα κι αν κανει παρτι καθε μερα στην πισινα για μια βδομαδα.

οταν παρεις τα χημικα που σου ειπα, στο πρωτο δεκαλεπτο που θα διαβασεις τις οδηγιες τους θα ξερεις ποσα γραμμαρια χρειαζονται για να ανεβοκατεβασεις 0,1 της μοναδας σε πεχα και χλωριο.

τα κυβικα σου ειναι σταθερα: 12,5

μια πραξη θα κανεις στο κινητο σου, θα τα ριχνεις ολα μεσα και θα φευγεις.

αυτο ειναι.

καλες βουτιες!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DarK_HumOuR είπε

αμα του γραψω για σκληροτητα και για total alkalinity θα τρομαξει και θα παει να την πουλησει! 😁

για χρονια μετρουσα μονο πεχα και χλωριο και περνουσα υπεροχα!

 

εχεις δικιο. δεν προσεξα τι ειδους χλωριο ανεφερε. αν μιλουσε παντως το εγγραφο για το δεσμευμενο, ολα καλα με το 1-1,5.

φιλε Phoenix7

μην απογοητευτεις.

η πισινα σου ειναι υπεροχη και θα περασεις πολυ ομορφες στιγμες μαζι της.

ολα αυτα που διαβασες θες να σου πω τι ειναι στην πραξη;

καθε 2-3 μερες 10 λεπτα υποθεση να στρωσεις το πεχα

και πιο αραια χρονικα για το χλωριο.

γιατι με στρωμενο πεχα και με τις ταμπλετες που θα ριχνεις μεσα να επιπλεουν οταν δεν την χρησιμοποιεις, το χλωριο θα αυτορυθμιζεται.

και ολα αυτα, αν εισαι ατυχος οπως εγω.

γιατι στην ιντεξ του κουμπαρου μου στην Πελοποννησο, το πεχα του δεν χαλαει ακομα κι αν κανει παρτι καθε μερα στην πισινα για μια βδομαδα.

οταν παρεις τα χημικα που σου ειπα, στο πρωτο δεκαλεπτο που θα διαβασεις τις οδηγιες τους θα ξερεις ποσα γραμμαρια χρειαζονται για να ανεβοκατεβασεις 0,1 της μοναδας σε πεχα και χλωριο.

τα κυβικα σου ειναι σταθερα: 12,5

μια πραξη θα κανεις στο κινητο σου, θα τα ριχνεις ολα μεσα και θα φευγεις.

αυτο ειναι.

καλες βουτιες!

Είναι πολύ αναλυτικά πάντως όσα έγραψες και με βοηθάνε, ήδη με το που στηθεί σίγουρα θα έχω απορίες, μουσαμά μεγάλο για κάτω από την πισίνα που θα βρω σε τέτοιο μέγεθος; έχουν τα Jumbo; Και κάτι ακόμα, είδα σε βίντεο το ιδανικό είναι ότι όσο φουσκώνει, ταυτόχρονα να μπαίνει και νερό, ο λόγος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Phoenix7 είπε

Είναι πολύ αναλυτικά πάντως όσα έγραψες και με βοηθάνε, ήδη με το που στηθεί σίγουρα θα έχω απορίες, μουσαμά μεγάλο για κάτω από την πισίνα που θα βρω σε τέτοιο μέγεθος; έχουν τα Jumbo; Και κάτι ακόμα, είδα σε βίντεο το ιδανικό είναι ότι όσο φουσκώνει, ταυτόχρονα να μπαίνει και νερό, ο λόγος;

αμα δεν βρεις μουσαμα ενιαίο που να υπερκαλυπτει το πατωμα της πισινας, δεν πειραζει.

θα παρεις 2 μικροτερους και θα τους επανωτισεις. αρκει η μεγαλη τους πλευρα να εξεχει της πισινας.

μουσαμαδες βρισκω στο πρακτικερ και στο λερου μερλιν, οπως και σε καταστηματα σιδηρικων.

εχουν και τα τζαμπο-μουστακας ετοιμα, για συγκεκριμενες πισινες που πουλανε. ψαξτο.

θα φουσκωσεις πρωτα το δαχτυλιδι για να σχηματιστει το προφιλ της πισινας.

θα ειναι ζαρωμενη μεσα, καθοτι αδεια.

προσπαθησε να την τεντωσεις εσωτερικα, οσο μπορεις.

κρατας το φουσκωμενο δαχτυλιδι και αρχιζεις να κλωτσας εσωτερικα τα τοιχωματα της, να τεντωσει.

βαζεις μεσα το λαστιχο και το ανοιγεις.

μενεις μεσα.

μολις το νερο αρχιζει να την καλυπτει ολη  και φτασει η σταθμη του 1 εκατοστο, γονατιζεις, και σπρωχνεις οτι ζάρες βλεπεις

προς την περιφερεια, με τα χερια.

μην αφησεις ζαρα μεσα, θα την πατας συνεχεια.

τις ζαρες τις φτιαχνεις οταν το νερο ειναι ελαχιστο. μετα δεν φτιαχνονται.

οταν φυγουν ολες, βγαινεις και πας να πιεις καμια μπυρα.

αστην να γεμιζει..

 

υγ βασικη προυποθεση: να την βαλεις σε επιπεδη επιφανεια. οχι υψομετρικη διαφορά απο ακρη σε ακρη πανω απο 2 εκατοστα εστω.

υγ2 Cobra Kai Never Dies

Επεξ/σία από DarK_HumOuR
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Phoenix7 said:

Είναι πολύ αναλυτικά πάντως όσα έγραψες και με βοηθάνε, ήδη με το που στηθεί σίγουρα θα έχω απορίες, μουσαμά μεγάλο για κάτω από την πισίνα που θα βρω σε τέτοιο μέγεθος; έχουν τα Jumbo; Και κάτι ακόμα, είδα σε βίντεο το ιδανικό είναι ότι όσο φουσκώνει, ταυτόχρονα να μπαίνει και νερό, ο λόγος;

για μουσαμα κατω  μπορεις να πας σε μαγαζια που πουλανε βιδες και σιδηρικα εχουν μικρα τα οποια τα ματιζεις-δενεις μεταξυ τους...εχω που σκεπαζω το κηπο διασταση 7χ5 κατι σαν αυτο  https://www.ergaleiogatos.gr/shop/mousamas-me-krikous-mple-am-tech/?attribute_pa_diastasis=3-6-x-2-4m&gclid=CjwKCAjwwb6lBhBJEiwAbuVUSjkTFB-C2WADGL3pjSbvuhYOEJ5yg_GgEA7_r4ajpnDvG3sb4JBZ3RoCz2sQAvD_BwE....και για σκεπασμα ειναι καλα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για εναν φιλο που με ρωτησε σε πμ πόσο πραγματικα μεγαλες ειναι.

οντως, απο τις φωτογραφιες των προιοντων δεν μπορεις να καταλαβεις.

αυτες που εχουν διαμετρο κυκλου απο 4,57μ και πανω ειναι πραγματικα μεγαλες και δεν εχεις την αισθηση οτι στριμώχνεσαι.

σας βαζω την δικη μου που ειναι 6,10 και οι φωτογραφιες τραβήχτηκαν σχεδον απο το κεντρο της.

καπου εκει που στεκομαι στην κατω φωτο, ειναι το άκρο της 4,57.

ειναι μια χαρα, αξιοπρεπεστατες, παιζεις βόλεϋ άνετα και μπορεις να κανεις και μερικες απλωτες! 😁

IMG_20200723_160145.jpg

IMG_20200829_180459.jpg

Επεξ/σία από DarK_HumOuR
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DarK_HumOuR πόση ποσότητα νερού χρησιμοποιείς κάθε καλοκαίρι, πέρα από το 1ο γέμισμα; Χρειάζεται να αδειάζει (λίγο ή πολύ) και να ξαναγεμίζει ή πας όλο το καλοκαίρι με τα pH και χλώριο με το αρχικό γέμισμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/7/2023 στις 8:45 ΠΜ, csontheline είπε

@DarK_HumOuR πόση ποσότητα νερού χρησιμοποιείς κάθε καλοκαίρι, πέρα από το 1ο γέμισμα; Χρειάζεται να αδειάζει (λίγο ή πολύ) και να ξαναγεμίζει ή πας όλο το καλοκαίρι με τα pH και χλώριο με το αρχικό γέμισμα;

εξατμιζεται.

ενα 10% τουλαχιστον (3 κυβικα περιπου) χανεται στην σεζον, απο τελη μαιου που την στηνω μεχρι μεσα σεπτεμβριου.

αυτο αναπληρωνω.

υ.γ. δεν αδειαζεις ποτέ τιποτα, δεν υπαρχει λογος.

εκτος αν την παρατησες και εχει πρασινισει τοσο πολυ, που δεν σωζεται με αλγοκτονο.

οπότε αδειαζεις την μιση, βαζεις φρεσκο νερο, γυρνάς την ρυθμιση (αν εχει) του φιλτρου στην ανακυκλωση και οχι στην φιλτρανση, και συνεχιζεις με αλγοκτονο για να φυγει και η υπολοιπη αλγη που εμεινε.

Επεξ/σία από DarK_HumOuR
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

πήρα σήμερα μια intex 3x2, μαζί με ένα σωρό συμπράγκαλα που διάβασα εδώ (ευχαριστώ παιδιά!)

Απ'οτι κατάλαβα χρειάζεται μια τυπική συντήρηση σχεδόν καθημερινά. Τον Αυγουστο που θα λείψω όμως 10 μέρες τι μπορώ να κάνω; Θα μπορέσω να την καθαρίσω μετά ή μήπως είναι καλύτερο να την αδειάσω πριν και να την ξαναγεμίσω μετά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, katbo είπε

Καλησπέρα,

πήρα σήμερα μια intex 3x2, μαζί με ένα σωρό συμπράγκαλα που διάβασα εδώ (ευχαριστώ παιδιά!)

Απ'οτι κατάλαβα χρειάζεται μια τυπική συντήρηση σχεδόν καθημερινά. Τον Αυγουστο που θα λείψω όμως 10 μέρες τι μπορώ να κάνω; Θα μπορέσω να την καθαρίσω μετά ή μήπως είναι καλύτερο να την αδειάσω πριν και να την ξαναγεμίσω μετά;

καλημερα

καταρχας, αν θες δειξε μου ποια πηρες για να ξερω για τις ποσοτητες που θα χρειαστεις.

ανετα μπορεις να λειψεις 10 μερες, αφου κατεβασεις το πεχα κοντα στο κατω οριο του, δηλαδη στο 7, και την χλωριωσεις κοντα στο 1,5ppm.

βαζεις το φιλτρο να δουλευει με χρονοδιακοπτη 6 ωρες την μερα (τουλαχιστον), την σκεπαζεις με το κάλυμμά της και φευγεις.

αλλα καλυτερα δειξε  μου την.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτήν εδώ την μικρούλα πήρα:

https://www.moustakastoys.gr/kalokairina/pisines/intex-pisina-rectangular-frame-300x200x75cm-28272np-401313028272/

Μουστάκας όντως πολύ καλές τιμές και στα αξεσουάρ, πολύ πιο κάτω απο skroutz, praktiker κλπ

Δεν την έστησα ακόμα, σήμερα όλη μέρα με τον καύσωνα ίσιωνα-αλφάδιαζα το χώμα στο γκαζον που θα πατήσει. Μέτρησα όμως το PH στην παροχή μου, αν το διαβάζω σωστά είμαι γύρω στο 7.8 αν και δεν είμαι σίγουρος με τα χρώματα του τεστ: image.png.5ce5021035348e7568f93fbcdc1324e4.png

Μια άλλη απορία:

Οι ταμπλέτες για τρίχλωρο που βλέπω στο πράκτικερ λέει ότι ειναι 200γρ η καθεμία αλλά δεν λέει πόσες ίντσες είναι ώστε να πάρω τον κατάλληλο διανομέα χλωρίου, (κάποιοι είναι για 1 ίντσα και κάποιοι για 7 ίντσες). Εγώ υπολογίζω για τα ~3 κυβικά που έχω θα θέλει 18-36γρ τη μέρα. Υπάρχει ρύθμιση στους διανομείς για το πόσα γραμμάρια να ρίχνει τη μέρα ή πρέπει να πάρω πιο μικρές ταμπλέτες;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, katbo είπε

αυτήν εδώ την μικρούλα πήρα:

https://www.moustakastoys.gr/kalokairina/pisines/intex-pisina-rectangular-frame-300x200x75cm-28272np-401313028272/

Μουστάκας όντως πολύ καλές τιμές και στα αξεσουάρ, πολύ πιο κάτω απο skroutz, praktiker κλπ

Δεν την έστησα ακόμα, σήμερα όλη μέρα με τον καύσωνα ίσιωνα-αλφάδιαζα το χώμα στο γκαζον που θα πατήσει. Μέτρησα όμως το PH στην παροχή μου, αν το διαβάζω σωστά είμαι γύρω στο 7.8 αν και δεν είμαι σίγουρος με τα χρώματα του τεστ: image.png.5ce5021035348e7568f93fbcdc1324e4.png

Μια άλλη απορία:

Οι ταμπλέτες για τρίχλωρο που βλέπω στο πράκτικερ λέει ότι ειναι 200γρ η καθεμία αλλά δεν λέει πόσες ίντσες είναι ώστε να πάρω τον κατάλληλο διανομέα χλωρίου, (κάποιοι είναι για 1 ίντσα και κάποιοι για 7 ίντσες). Εγώ υπολογίζω για τα ~3 κυβικά που έχω θα θέλει 18-36γρ τη μέρα. Υπάρχει ρύθμιση στους διανομείς για το πόσα γραμμάρια να ρίχνει τη μέρα ή πρέπει να πάρω πιο μικρές ταμπλέτες;

 

 

μεγειά!

ακου

η πισινα που πηρες δεν εχει φιλτρο, κι αυτο ειναι σχετικα κακο, γιατι πρεπει να ανακατεβεις το νερο χειροκίνητα.

το πιο σωστο θα ηταν να αγοραζες κι ενα φτηνο φιλτρο (το πιο μικρο που υπαρχει) και να το εβαζες (αν παρεις θα σου δειξω βιντεο πως κοβεις την πισινα και μπαινει).

το θεμα που με προβληματιζει ειναι αν η πισινα σου εχει τους λαστιχενιους υποδοχεις για φιλτρο. αυτους που σου δειχνω στην φωτο.

αν τους εχει, ολα καλα.

παιρνεις αυτο με 30 ευρω (ή οποιο βρεις αναλογο) και εισαι βασιλιας!

https://www.moustakastoys.gr/kalokairina/axesouar-pisinas/intex-mixanismos-filtrarismatos-pisinas-530-gph-28604-401313028604/

αν δεν τους εχει, ελα απο θεσσαλονικη να κοψω τους δυο που εχω απο μια παλια μου πισινα, να στους δωσω να τους κολλησεις στην δικη σου να τελειωνεις.

ψαχνω να δω αν πουλιουνται, δεν βρηκα τιποτα, ακομα..

χωρις φιλτρο ειναι προβλημα η συντηρηση του νερου με χημικα. θα πρεπει να βαζεις σκουποξυλο μεσα και να ανακατευεις εσυ το νερο.

μπρρρρ! κουράστηκα ηδη!

δευτερον.

για να μην παιδευεσαι με τις ιντσες απο τις ταμπλετες, θα παρεις αυτο:

https://www.moustakastoys.gr/kalokairina/axesouar-pisinas/bestway-syskeyi-xlwriwsis-flowclear-chemical-floater-58668-401313058668/

αυτο εχω κι εγω.

οτι ταμπλετα και να εχεις, χωραει.

και εχει και ροοστατη, που μπορεις να τον ανοιγοκλεινεις, ωστε η ταμπλετα να λιωνει πιο αργα η πιο γρηγορα.

θα ψαξω παλι  για λαστιχενιους υποδοχεις φιλτρου, και θα σου πω.

ρωτα οτι θες.

ναι, το πεχα σου ειναι γυρω στο 7,8.

τυχερος

το δικο μου ξεκιναει απο 8,2 και θελω 2 κιλα πεχα πλην, με το καλημερα

Capture.PNG

Επεξ/σία από DarK_HumOuR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, DarK_HumOuR said:

η πισινα που πηρες δεν εχει φιλτρο, κι αυτο ειναι σχετικα κακο, γιατι πρεπει να ανακατεβεις το νερο χειροκίνητα.

όχι βρε! Παίρνει φίλτρο κανονικά, χωρίς πατέντες, απλά δεν περιλαμβάνεται στη συσκευασία. Πήρα ήδη το μεγαλύτερο φίλτρο, το οποίο θεωρητικά θα ανακυκλώνει το νερό μου σε μια ώρα. Επίσης λέω να πάρω και το σκιμερ που είχες προτείνει και λέει ότι απαιτείται αντλία ροής τουλάχιστον 3.028 λίτρων/ώρα, άρα το μικρό δεν θα με κάλυπτε. Αυτό που έχω σαν απορία τώρα, αυτά τα φίλτρα, μπορουν να δουλέψουν και σαν απλή αντλία; Μπορώ να αδειάσω δηλαδή την πισίνα με αυτό και να στείλω το νερό κάπου πιο ψηλά ίσως ;

Σ 'ευχαριστώ πάντως για την προσφορά και για όλες τις πληροφορίες που μοιράζεις στο θέμα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...