Προς το περιεχόμενο

Φουσκωτή πισίνα και συντήρησή της


Phoenix7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας. Έχω παραγγείλει την παρακάτω φουσκωτή πισίνα, και θα ήθελα μια βοήθεια για την συντήρησή της. Θα είναι σε εξωτερικό χώρο φυσικά. Τι πρέπει να αγοράσω ώστε να την συντηρώ σωστά ή γενικά τι πρέπει να προσέξω; Πανί εξωτερικό θα πάρω σίγουρα, πιο πολύ με ενδιαφέρει από το τι χημικά να βάζω μέσα και τι ποσότητα (είμαι επαρχία οπότε μαγαζί που να πουλάει τέτοια χημικά δεν έχουμε στην περιοχή μας)

Χαρακτηριστικά:

• Στρογγυλή πισίνα γρήγορη και εύκολη στο στήσιμο. Απλώς φουσκώνετε τον δακτύλιο και γεμίζετε με νερό
• Υλικό Tritech για μεγάλη αντοχή • Δεν χρειάζεται εργαλεία
• Ρεαλιστική ψάθινη εκτύπωση rattan εξωτερικά
• Χωρητικότητα νερού (80%): 12.362 L
• Διαστάσεις: Φ457x107cm • Βάρος: 36,4kg
• Περιλαμβάνει αντλία φίλτρου 2.006L/min (φίλτρο Type II) και σκάλα

https://www.hobbystore.gr/index.php?route=product/product&path=18_345_530&product_id=7149

Spoiler

15792_3-800x800.jpg.1da1ded24a643bb2d97cbcefa38f615f.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η εφορία μόλις σε είδε 😂

Μάλλον θα χρειαστείς cleaning tables. Εφόσον είσαι επαρχία, το amazon είναι μονόδρομος.
https://www.amazon.de/s?k=pool+cleaning+tablets&sprefix=pool+cleano%2Caps%2C225&ref=nb_sb_ss_ts-doa-p_1_11

Επεξ/σία από spooker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλοριζικη.

εχω την 6,10Χ1,35 με 33 κυβικα

σχετικη κριτικη ειχα κανει στο σκρουτζ, μπορεις να την δεις μαζι με φωτογραφιες εδω:
https://www.skroutz.gr/s/18437647/Intex-Ultra-Frame-Prism-Πισίνα-με-Μεταλλικό-Σκελετό-Αντλία-Φίλτρου-610x610x132εκ-26756.html#sku_review_1151324

ακου,

η πισινα ειναι ζωντανος οργανισμος.

δεν την βαζεις να φιλτραρει και τελειωσες.

τα 2 βασικα πραγματα που πρεπει να ελεγχεις καθε δυο μερες ειναι οι ποσοτητα χλωριου και η ρυθμιση pH.

ευκολη δουλεια. την μαθαινεις σε μια μερα.

ειδα τα κυβικα της δικιας σου, ειναι αξιολογη.

θα βρω χρονο σε λιγες ωρες και θα σου πω πως γινεται για τα δικα σου κυβικα, καθως και τι πρεπει να αγορασεις.

καλες βουτιες!

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηθελα και εγω να ρωτησω. γιατι πρεπει να κοιταμε ph και χλωριο? φανταζομαι χλωριο για μικροβια αλλα το ph? ειναι απαραιτητο και για χρηση 7-10 ημερων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

ηθελα και εγω να ρωτησω. γιατι πρεπει να κοιταμε ph και χλωριο? φανταζομαι χλωριο για μικροβια αλλα το ph? ειναι απαραιτητο και για χρηση 7-10 ημερων?

σε λιγα λεπτα θα σας γραψω ολοκληρο αρθρο με ολες τις απαντησεις. υπομονη!

  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιος θελει ν αγορασει τωρα εξωτερικη πισινα, επεσε στην περιπτωση.

ξαναεβγαλε προσφορες ο Μουστακας, ύστερα απο 3 χρονια.

να πληροφορησω, επειδη το εχω ψαξει απειρες ωρες, οτι ο μουστακας οταν βγαζει προσφορες εχει τις καλυτερες τιμες πισινας στην ευρωπη.

ενδεικτικα, εβγαλε παλι την δικη μου στα 599€ (τοσο την ειχα παρει το 2020), απο 850 που την ειχε τα 2 τελευταια χρονια.

δεν κραταει πολυ.

οσοι ξερουν πανε και τις αγοραζουν μεσα σε 2-3 μερες.

δειτε εδω:

https://www.moustakastoys.gr/kalokairina/pisines/?srt=3

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DarK_HumOuR είπε

σιγουρα θα εχετε αποριες, ρωτηστε οτι θελετε.

βαζουμε το φιλτρο να λειτουργει και παμε να δουμε τηλεοραση.

 

Spoiler

πεταξες 2 προτάσεις ολες και ολες και τωρα προφανως και εχουμε απορίες. τι κανάλι να δω?

θα τσεκάρω προσφορες τωρα που ξερω τα παντα!! εξαιρετικος!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διόρθωση το χλώριο 1,5 είναι παρά πολύ. Η νομοθεσία για τις κολυμβητικές λέει 0,4-0,7 ενώ σε κάποιες χώρες επιτρεπτό είναι μέχρι 1. Προσωπικά αν ήταν δίκη μου η πισίνα και ήξερα ότι δεν θα κατουράω μέσα προφανώς κλπ θα το κρατούσα όσο πιο κάτω γίνεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, arci είπε

Μια διόρθωση το χλώριο 1,5 είναι παρά πολύ. Η νομοθεσία για τις κολυμβητικές λέει 0,4-0,7 ενώ σε κάποιες χώρες επιτρεπτό είναι μέχρι 1. Προσωπικά αν ήταν δίκη μου η πισίνα και ήξερα ότι δεν θα κατουράω μέσα προφανώς κλπ θα το κρατούσα όσο πιο κάτω γίνεται 

το 1 με 1,5ppm το δινει ως ιδανικο ο μετρητης που εβαλα σε φωτο. προσωπικα το κραταω στο 1,2. τοσο μου ειπε και ο πισινάς της περιοχης μου

 

μπηκα τωρα και ειδα την νομοθεσια.

αναφερεται σε 0,4 και 0,7 mg/I και οχι σε ppm που ανεφερα εγω. προφανως θα συμφωνουν οι μετρησεις

Επεξ/σία από DarK_HumOuR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mg/l είναι το ίδιο με το ppm. 
απλά  εχε υπόψιν σου ότι η πισίνα είναι δίκη σου και ξέρεις τι κανεις μέσα σε αυτή και ποσό την μολύνσεις. Οι τιμές της διάταξης είναι για κοινόχρηστες που προφανώς μπαίνουν πολλοί και άσχετοι μεταξύ τους. Στο 1,5 θα δεις ότι ξεβαφουν και τα μαγιό, άσε που με αυτά τα τεστ είναι στο περίπου δλδ το 1,5 μπορεί να είναι 2. Επίσης είναι τόσο μικρές οι φουσκωτές και μπαίνουν 1-2 ατομα όποτε πρακτικά δεν έχεις τόσο έντονες διακυμάνσεις. Πρόταση κρατα το γύρω στο 0,5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, arci είπε

Mg/l είναι το ίδιο με το ppm. 
απλά  εχε υπόψιν σου ότι η πισίνα είναι δίκη σου και ξέρεις τι κανεις μέσα σε αυτή και ποσό την μολύνσεις. Οι τιμές της διάταξης είναι για κοινόχρηστες που προφανώς μπαίνουν πολλοί και άσχετοι μεταξύ τους. Στο 1,5 θα δεις ότι ξεβαφουν και τα μαγιό, άσε που με αυτά τα τεστ είναι στο περίπου δλδ το 1,5 μπορεί να είναι 2. Επίσης είναι τόσο μικρές οι φουσκωτές και μπαίνουν 1-2 ατομα όποτε πρακτικά δεν έχεις τόσο έντονες διακυμάνσεις. Πρόταση κρατα το γύρω στο 0,5

δεν με χαλαει καθολου αυτο που λες να την ριξω. αν και στο 1,2 που βαζω σε ολες οσες ειχα κατα καιρους, δεν ειδα να ξεβαψει κατι. θα το ψαξω παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, spooker είπε

Η εφορία μόλις σε είδε 😂

Μάλλον θα χρειαστείς cleaning tables. Εφόσον είσαι επαρχία, το amazon είναι μονόδρομος.
https://www.amazon.de/s?k=pool+cleaning+tablets&sprefix=pool+cleano%2Caps%2C225&ref=nb_sb_ss_ts-doa-p_1_11

https://e-ecopool.gr/index.php?route=common/home

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι μια χαρα το 1-1,5 ppm για ελεύθερο χλώριο πισίνας. Το 0,5 είναι θεωρω πολύ χαμηλό. Δεν είναι ανάγκη να το πάει κανείς στο 1,5. Μπορεί να το κρατήσει στο 1 εφόσον είναι για ιδιωτική χρήση. 
Το μπέρδεμα νομίζω γίνεται στον τύπο του χλωρίου που μετράμε. Υπάρχουν 3 τύποι: το ελεύθερο, το ολικό και το δεσμευμένο. Οι σταγόνες μετράνε πάντα το ολικό χλώριο. Υπάρχουν stripes που μπορούν να μετρήσουν το ελεύθερο.

μηπως το έγγραφο που λέτε μιλάει για το ελεύθερο χλώριο και όχι το ολικό; Πάντως σε μια πισίνα πάντα ο κατασκευαστής θεωρεί τιμή στόχο το 1-1,5 ολικού χλωρίου 

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...