Προς το περιεχόμενο

Φουσκωτή πισίνα και συντήρησή της


Phoenix7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεωρητικα καπου 300κιλα ανά τ.μ. μπορείς να βάλεις αλλα  είναι ρίσκο για την πλάκα/δοκαρι κυριως σε περίπτωση σεισμών...

Intex ,bestway απλά σε βάζουν στο τρυπάκι με τις οικονομικές τιμές...αλλά μετά καταλαβαίνεις ότι η αντλία στις μικρές δεν κάνει..οποτε απευθειας αναγκάζεσαι να πάρεις τις real με αμμο με κόστος οσο η πισίνα π αγορασες.μετα βλέπεις ότι το χώμα/αυλη δεν κάνει(leveling+άμμο π βάζεις με τα ποδια) για πισίνα κ σκας αλλά τόσα για να ρίξεις πλάκα,πλακάκια,wpc deck  😜  

Επεξ/σία από kage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/4/2024 στις 5:56 ΜΜ, sargyrop81 είπε

Ηλεκτρολυση με κανονικο αλατι εχει χρησιμοποιησει καποιος να πει εμπειριες και γνωμες;

πηρα πριν 3 χρονια το QZ1100 της ιντεξ που κανει ηλεκτρολυση και απελευθερωνει και οζον.

πηρα και 100 κιλα αλατι, και τα χω στην αποθηκη να καθονται.

ολο λεω να τα βαλω και ποτέ δεν το κανω.

ειναι σιγουρα καλυτερα απ το απλο χλωριο

 

Στις 20/4/2024 στις 6:54 ΠΜ, gsisr είπε

κανεις που να εχει βαλει καμιά μικρή πισινούλα σε ταράτσα;

ειχα βαλει εγω στην ταρατσα μου, οταν ημουν φοιτητης το '88 😁

τοτε δεν υπηρχε ιντεξ και οι φουσκωτες ηταν κατι μικρουλικες. με το ζορι 1,5 τόνο.

πλακα ειχε αλλα καμια ταρατσα δεν ειναι επιπεδη και το νερο πηγαινε μονοπαντα.

την δουλεια της την εκανε παντως. το καλοκαιρι εκει διαβαζα 🫠

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/4/2024 στις 1:31 ΜΜ, DarK_HumOuR είπε

καλησπερα!

μια απορια εχω! οταν βρεχει δεν γεμιζει νερα γυρω γυρω το σκάμμα;

πως το λυνεις;!

στην ερωτηση σου τωρα..

φιλε.. its a pain in the ass αυτο που ρωτας..

παιρνεις μια σφουγγαρίστρα με κουβα..

την γεμιζεις με νερο και υγρο σφουγγαρίσματος, σα να σφουγγαρίζεις πατωμα σπιτιου..

αρχιζεις και τριβεις τις βρωμιες και τα αλατα προσεκτικα, μην σκισεις τον πατο..

μην φοβασαι, δεν παθαινει τιποτα απο τα χημικα

οταν τελειωσεις, το βρωμικο νερο που εχει μεινει το μαζευεις με καποιο τροπο.

πχ, ξεπλενεις την σφουγγαριστρα και τον κουβα, και ξανασφουγγαριζεις με καθαρο νερο.

ή το αφηνεις να εξατμιστει και σκουπιζεις μετα. ολες οι βρωμιες θα εχουν ξεκολλησει με το σφουγγαρισμα

οπότε ειναι ευκολο να μαζεψεις τα στεγνα υπολειμματα μετα.

εγω εχω παρει αυτην:

https://www.skroutz.gr/s/20104830/Muhler-MV-1515-MV-1515-Skoupa-Ygron-Stereon-1200W-me-Kado-15lt.html

στα 45 ευρω περιπου, και μαζευω ολα τα εναπομειναντα νερα μ αυτην, στο τελος της σεζον, ωστε να στεγνωσει με τον ηλιο μετα γρηγορα, και να την μαζεψω.

θεεικο μηχανημα. τα μαζευει ολα!

οτι θελεις ρωτα!

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες καθαρίσματος, μόλις ανοίξει ο καιρός και ξεκινήσω διαδικασίες θα ενημερώσω για αποτελέσματα :)

Λεπτομέρειες για την κατασκευή:
Εκσκαφή,  ψιλή άμμο μια καλή στρώση,  πλάκες πεζοδρομίου στα κωλονακια(όσο καλά και να τα αλφαδιασα 3 δάχτυλα διαφορά από άκρη σε άκρη έχει), γέμισμα πισίνας, χώμα γύρω γύρω μέχρι να γεμίσει, πήρα χώμα με αγριάδα από το οικόπεδο και το ανακάτεψα με το καινούργιο, πότισμα και πρασίνισε σε λίγες μέρες, από την στιγμή που φύτρωσαν δεν ξανά ασχολήθηκα με τα νερά 3 χρόνια τώρα, όπου έχει απότομη κλίση το έδαφος στεγνώνει σε πολύ λίγο χρόνο.
Να αναφέρω ότι είναι 3-4 δάχτυλα πιο ψηλά από το έδαφος η πισίνα, θα στείλω φωτογραφία.

Να αναφέρω πως όσο και να μου αρέσει σαν κατασκευή, στο τέλος της ημέρας δεν θα το πρότεινα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Bourkas είπε

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες καθαρίσματος, μόλις ανοίξει ο καιρός και ξεκινήσω διαδικασίες θα ενημερώσω για αποτελέσματα :)

Λεπτομέρειες για την κατασκευή:
Εκσκαφή,  ψιλή άμμο μια καλή στρώση,  πλάκες πεζοδρομίου στα κωλονακια(όσο καλά και να τα αλφαδιασα 3 δάχτυλα διαφορά από άκρη σε άκρη έχει), γέμισμα πισίνας, χώμα γύρω γύρω μέχρι να γεμίσει, πήρα χώμα με αγριάδα από το οικόπεδο και το ανακάτεψα με το καινούργιο, πότισμα και πρασίνισε σε λίγες μέρες, από την στιγμή που φύτρωσαν δεν ξανά ασχολήθηκα με τα νερά 3 χρόνια τώρα, όπου έχει απότομη κλίση το έδαφος στεγνώνει σε πολύ λίγο χρόνο.
Να αναφέρω ότι είναι 3-4 δάχτυλα πιο ψηλά από το έδαφος η πισίνα, θα στείλω φωτογραφία.

Να αναφέρω πως όσο και να μου αρέσει σαν κατασκευή, στο τέλος της ημέρας δεν θα το πρότεινα.

 

αα! εχεις κανει υποδομες! παω πασο!

εγω την εχω με αμμο επιγεια, αλλα δεν μ αρεσει που καθε αρχη σαιζον πρεπει να την συμπληρωνω και να ριχνω ζιζανιοκτονο.

ψαχνω μια αλλη πιο μονιμη λυση και δεν ξερω τι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, DarK_HumOuR είπε

 

αα! εχεις κανει υποδομες! παω πασο!

εγω την εχω με αμμο επιγεια, αλλα δεν μ αρεσει που καθε αρχη σαιζον πρεπει να την συμπληρωνω και να ριχνω ζιζανιοκτονο.

ψαχνω μια αλλη πιο μονιμη λυση και δεν ξερω τι..

Ίσως να στρώσεις πάνω από την άμμο ύφασμα εδαφοκάλυψης (0.60€ / τ.μ. σε καταστήματα αγροτικών προϊόντων / κήπου)

Με μια στρώση, ίσως και διπλή δεν θα φυτρώνει τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, EchiDNA είπε

Ίσως να στρώσεις πάνω από την άμμο ύφασμα εδαφοκάλυψης (0.60€ / τ.μ. σε καταστήματα αγροτικών προϊόντων / κήπου)

Με μια στρώση, ίσως και διπλή δεν θα φυτρώνει τίποτα.

μακαρι να ειναι τοσο απλο. θα το ψαξω.

κοιτα πως γινεται καθε χρονο

435233441_3713869238880053_7788319827926120134_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DarK_HumOuR είπε

μακαρι να ειναι τοσο απλο. θα το ψαξω.

κοιτα πως γινεται καθε χρονο

435233441_3713869238880053_7788319827926120134_n.jpg

Θα έκανα μια περίμετρο με κυβόλιθους γύρω από την άμμο, ώστε να μη φεύγει και από πάνω όλο το χειμώνα το πανί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/4/2024 στις 3:45 ΜΜ, EchiDNA είπε

Θα έκανα μια περίμετρο με κυβόλιθους γύρω από την άμμο, ώστε να μη φεύγει και από πάνω όλο το χειμώνα το πανί.

εχεις δικιο.

ηδη μιλησα με τον μαστορα που εχω, θα ριξουμε δυο στρωσεις γεοϋφάσματος, αμμο απο επανω και στο τελος πλαστικο χλοοταπητα χοντρο, να τελειωνει το θεμα.

και γυρω γυρω χτισιμο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...