Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch 2 (2024)


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Malthador είπε

Όπως έχω ξαναπεί, δεν ξέρω αν προτιμώ 7" OLED αντί για 8" LCD, θέλει σκέψη. Οι 7" είναι οριακές για τα μεγάλα games τύπου Witcher 3, RDR2 ή ακόμα και Ζelda.

Το VRR το θεωρώ περιτό σε φορητό mode, το θέμα είναι να μπορεί να το κάνει output σε docked.

HDR θα ήθελα κι εγώ στο panel, θα ελαττώσει το αντίκτυπο της έλλειψης OLED.

Έχουμε 2024 οτιδηποτε δεν είναι oled/miniled απλά δεν συγκρίνεται . Ακόμα και το HDR δεν έχει καμία αξία αν δεν υποστηρίζεται σωστά όπως τα ψεύτο HDR 400-600 ορισμένων LCD οθονών . Μιλάμε για μένα για το απόλυτο downgrade τουλάχιστον σε φορητό . Εδώ steam deck έκανε update σε oled , το ίδιο θα κάνει και η ASUS και τώρα έχουμε την Νintendo και φέρνει lcd … αλλά κλασικά θα δώσει ότι είναι να δώσει τα δυο πρώτα χρόνια για περισσότερο κέρδος και μετά θα βγάλει και την έκδοση oled . Ας όψεται το software γιατί η Ν είναι σκιά του ένδοξου παρελθόντος της , τότε που όταν έβγαζε νέο σύστημα ήταν στην αιχμή της τεχνολογίας .

Επεξ/σία από mtifosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 311
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
9 minutes ago, mtifosi said:

Έχουμε 2024 οτιδηποτε δεν είναι oled/miniled απλά δεν συγκρίνεται . Ακόμα και το HDR δεν έχει καμία αξία αν δεν υποστηρίζεται σωστά όπως τα ψεύτο HDR 400-600 ορισμένων LCD οθονών . Μιλάμε για μένα για το απόλυτο downgrade τουλάχιστον σε φορητό . Εδώ steam deck έκανε update σε oled , το ίδιο θα κάνει και η ASUS και τώρα έχουμε την Νintendo και φέρνει lcd …

Κατ' αρχάς δεν κάνει καμία πρωτοτυπία η N, καθώς και η Sony LCD έχει βάλει στο Portal. Επίσης δεν ξέρω σε ποιες οθόνες αναφέρεσαι, απλά επειδή τυγχάνει να έχω μια Hisense σε αυτό το range, μπορώ να σου πω ότι έχει εξαιρετικό HDR.

Η σύγκριση με το Steam Deck OLED δεν είναι αναλογική, ωστόσο θα συμφωνήσω για χάρη της κουβέντας, αν και το Switch 2 κοστίζει 550 ευρώ όπως το Deck OLED, τότε ναι, θα είναι απαράδεκτο να μην έχει κι αυτό OLED οθόνη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Malthador είπε

Κατ' αρχάς δεν κάνει καμία πρωτοτυπία η N, καθώς και η Sony LCD έχει βάλει στο Portal. Επίσης δεν ξέρω σε ποιες οθόνες αναφέρεσαι, απλά επειδή τυγχάνει να έχω μια Hisense σε αυτό το range, μπορώ να σου πω ότι έχει εξαιρετικό HDR.

Η σύγκριση με το Steam Deck OLED δεν είναι αναλογική, ωστόσο θα συμφωνήσω για χάρη της κουβέντας, αν και το Switch 2 κοστίζει 550 ευρώ όπως το Deck OLED, τότε ναι, θα είναι απαράδεκτο να μην έχει κι αυτό OLED οθόνη.

Μα και η Sony τραγικό είναι που έβαλε lcd αλλά δεν είναι η νέα της φορητή κονσόλα αλλά αξεσουάρ που κοστίζει και πολύ λιγότερα . Δεν ξέρω σε ποια Hisense αναφέρεσαι αλλά οτιδήποτε δεν είναι HDR miniled/full array LCD η hdr oled δεν είναι πραγματικό hdr . Η σύγκριση που κανείς με την τιμή δεν είναι σωστή γιατί τότε το switch 2 θα πρέπει να έχει και nvme ssd , 16gb memory, trackpad κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 minutes ago, mtifosi said:

Μα και η Sony τραγικό είναι που έβαλε lcd αλλά δεν είναι η νέα της φορητή κονσόλα αλλά αξεσουάρ που κοστίζει και πολύ λιγότερα . Δεν ξέρω σε ποια Hisense αναφέρεσαι αλλά οτιδήποτε δεν είναι HDR miniled/full array LCD η hdr oled δεν είναι πραγματικό hdr . Η σύγκριση που κανείς με την τιμή δεν είναι σωστή γιατί τότε το switch 2 θα πρέπει να έχει και nvme ssd , 16gb memory, trackpad κλπ. 

Αυτή έχω, full-array local dimming έχει.

Τελοσπάντων, σε κάθε περίπτωση δεν λέω ότι δεν είναι πισωγύρισμα η LCD, λέω απλά ότι δεν είναι τόσο πισωγύρισμα σε σχέση με την OLED, από την στιγμή που αυξάνονται οι ίντσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Malthador είπε

Αυτή έχω, full-array local dimming έχει.

Τελοσπάντων, σε κάθε περίπτωση δεν λέω ότι δεν είναι πισωγύρισμα η LCD, λέω απλά ότι δεν είναι τόσο πισωγύρισμα σε σχέση με την OLED, από την στιγμή που αυξάνονται οι ίντσες.

Αυτή που έχεις όμως δεν έχεις καμία σχέση με μια απλή lcd . Τώρα τι να πούμε αν βάλεις δίπλα δίπλα τίτλους η διαφορά είναι τεράστια . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To Nintendo Switch Power μπορεί να κυκλοφορήσει σε δύο εκδόσεις σύμφωνα με παλιότερες φήμες. Αν ισχύει δεν είναι ξεκάθαρο προφανώς ποιες θα είναι οι διαφορές αφού ακόμα και σε αυτό υπάρχουν διαφορετικές απόψεις.

Συνεχίζω να ελπίζω σε resolution and fps booster για τα παιχνίδια του τωρινού συστήματος.

Επεξ/σία από mansa2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην βαράτε τον αγγελιοφόρο, την φήμη μεταφέρω! Ο συγκεκριμένος έχει εμμονή με την λέξη Power στα μηνύματα του και παλιότερα είχε γράψει πως το επόμενο σύστημα θα αρχίζει με P.  

Βέβαια, αν ισχύει, η Ν δεν περιμένω την δύναμη να την μεταφράζει σε τεχνική ισχύ όσο στις δυναμική επιλογών που θα προσφέρει το σύστημα.

1 ώρα πριν, D.Luffy είπε

Σοβαρά τώρα? Παίζει να το ονομάσουν Nintendo Switch Power? :D

Jack Nicholson Yes GIF

Spoiler

Δεν έχω ιδέα! Τσίμπατε πάντως. Θα συνεχίσω σε τέτοιου τύπου φήμες ακόμα και αν τελικά δεν ισχύσουν. 😂

 

Επεξ/σία από mansa2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν δεν το ονομάσουν Nintendo Switch 2, θα δεχτώ μόνο το Super Nintendo Switch.

Τα υπόλοιπα είναι meh.

 

*Αν και μάλλον ξέροντας την εταιρεία μάλλον θα κάνουν κανένα καφριλίκι τύπου New Nintendo Switch και θα ξενερώσουμε ομαδικώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Malthador είπε

Αν δεν το ονομάσουν Nintendo Switch 2, θα δεχτώ μόνο το Super Nintendo Switch.

Τα υπόλοιπα είναι meh.

Half Baked Boo GIF

POWER, UNLIMITED POWER!

Spoiler

power remake GIF

Καλά η ονομασία έτσι και αλλιώς είναι το τελευταίο που μας ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, mtifosi είπε

Έχουμε 2024 οτιδηποτε δεν είναι oled/miniled απλά δεν συγκρίνεται . Ακόμα και το HDR δεν έχει καμία αξία αν δεν υποστηρίζεται σωστά όπως τα ψεύτο HDR 400-600 ορισμένων LCD οθονών . Μιλάμε για μένα για το απόλυτο downgrade τουλάχιστον σε φορητό . Εδώ steam deck έκανε update σε oled , το ίδιο θα κάνει και η ASUS και τώρα έχουμε την Νintendo και φέρνει lcd … αλλά κλασικά θα δώσει ότι είναι να δώσει τα δυο πρώτα χρόνια για περισσότερο κέρδος και μετά θα βγάλει και την έκδοση oled . Ας όψεται το software γιατί η Ν είναι σκιά του ένδοξου παρελθόντος της , τότε που όταν έβγαζε νέο σύστημα ήταν στην αιχμή της τεχνολογίας .

Για ποτέ λες για εποχή snes? Γιατί από τότε έχει να είναι η αιχμή της τεχνολογίας (και όχι το N64 με την ελάχιστη μνήμη δεν ήταν η αιχμή της τεχνολογίας όταν οι άλλοι έδιναν fmv μουσικαρες και φουλ voice acting)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να ετοιμαζόμαστε για καταστάσεις τύπου Nintendo SwiiTCH. Το "new" θέλω να πιστεύω ότι ψόφησε μιας και έχουμε χρόνια να το δούμε. Το Super Switch προσωπικά δεν θα με χάλαγε σαν ονομασία, κυρίως για να αποφύγουμε τα χειρότερα. 

Πέρα από την πλάκα, όπως ειπώθηκε δεν έχει και μεγάλη σημασία η ονομασία, εδώ τα κατάφερε το Wii. Όμως θα θεωρήσω εντελώς λάθος κίνηση να μην έχουν τη λέξη Switch στην ονομασία. Πιστεύω ότι θα κοτσάρουν δίπλα και κάτι τρανταχτό για να το διαφοροποιεί από το τωρινό μοντέλο και ίσως να "δείχνει" κάποιο έξτρα gimmick που μπορεί να προσθέσουν. 

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

Για ποτέ λες για εποχή snes? Γιατί από τότε έχει να είναι η αιχμή της τεχνολογίας (και όχι το N64 με την ελάχιστη μνήμη δεν ήταν η αιχμή της τεχνολογίας όταν οι άλλοι έδιναν fmv μουσικαρες και φουλ voice acting)

Και το Gamecube ήταν αρκετά δυνατό, ήταν το δεύτερο πιο δυνατό hardware εκείνης της γενιάς μετά το og XBOX, και μετά ακολουθούσαν τα πιο αδύναμα PS2 και Dreamcast. Αλλά μικρή σημασία έχει αυτό, όπως αποδεικνύεται συνεχώς δεν βρίσκεται εκεί το συστατικό της επιτυχίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Super Nintendo Switch θα μου άρεσε κι εμένα. Ως tribute και στην ιστορία τους.

Αν το πάνε σε Power κτλ, θα δεχτώ μόνο κάποια all in λύση τύπου Nintendo Switch Ultra Power Instinct.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...