Προς το περιεχόμενο

Λάθος κιλοβατώρες στον εκκαθαριστικό


sectoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως 4.300 kwh, ειδικά αν χρησιμοποίησες ηλεκτρισμό για θέρμανση (κλιματισμό ή αντίσταση), δεν είναι καθόλου "απίθανες"

Αν μου πεις πως δεν χρησιμοποίησες ηλεκτρισμό για θέρμανση, για ζεστό νερό τι έχεις;

Αν έχεις ηλεκτρικό/ηλιακό θερμοσίφωνα, έγινε κάποια εργασία πάνω σε αυτόν; πχ αλλαγή αντίστασης κλπ;

Γενικά τι συσκευές έχεις στο σπίτι; Φώτα μέσα έξω είναι LED; το λέω γιατί αν έχεις 4-5-6 εξωτερικά φώτα που έχεις λάμπες πυρακτώσεως 100W και τα ανάβεις όλη νύκτα, να δεις τι καλά που αθροίζονται οι kwh :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 31/7/2023 στις 1:59 ΠΜ, sectoras είπε

Καλησπέρα φόρουμ.

Σήμερα άνοιξα τον εκκαθαριστικό της ΔΕΗ και κόντεψα να λιποθυμήσω. 
Οι κιλοβατώρες που αναφέρουν ότι έχω κάψει είναι ΛΑΘΟΣ. 

Συγκεκριμένα, για την ίδια περίοδο ο δικός μου μετρητής που έχω στον πίνακα βγάζει σύνολο 2000 κιλοβατώρες (συνηθισμένη κατανάλωση όπως κάθε χρόνο) ενώ ο λογαριασμός αναγράφει 7742 !! 

Ακόμα πιο περίεργο είναι ότι στον νυχτερινό μετρητή αντιστοιχούν 3412 και στον κανονικό 4330. Ο νυχτερινός δεν θα έπρεπε να έχει τόσες πολλές κιλοβατώρες αφού δεν λειτουργούσε σχεδόν τίποτα σε αυτές τις ώρες.

Ο μετρητής στα ρολόγια γράφει τα ίδια με τον λογαριασμό.

Είναι ο πρώτος εκκαθαριστικός που έρχεται για αυτόν το  μετρητή, ο οποίος είναι ψηφιακός και αντικατέστησε τον παλιό όταν ζήτησα να μου βάλουν νυχτερινό. 

Είμαι σίγουρος ότι έχει γίνει κάποιο λάθος από τη ΔΕΗ. 

Σας παραθέτω τις δικές μου μετρήσεις και τον εκκαθαριστικό.

Τι μπορώ να κάνω; Που πρέπει να απευθυνθώ;

IMG_1616.jpeg

IMG_1617.jpeg

IMG_1618.jpeg

 

18 ώρες πριν, sectoras είπε

Λοιπόν βρέθηκε εν μέρη το πρόβλημα.

Αρχικά πήραν λάθος μετρήσεις (όπως και εγώ τώρα που το έψαχνα).
Σγκεκριμένα χρέωσαν στον μετρητή 11 (κανονικός) τις κιλοβατώρες της καρτέλας 1.8.0 (συνολική κατανάλωση) και στον μετρητή 12 (νυχτερινός) χρέωσαν τις κιλοβατώρες της καρτέλας 1.8.1 (κανονικός μετρητής). 

Όλα οκ πέσαμε τώρα στις 4300 kwh, όμως, εξακολουθώ να έχω τεράστια διαφορά με τον δικό μου μετρητή που αναγράφει 2000 kwh. 
Απο τη ΔΕΔΔΗΕ μου είπαν ότι θα πρέπει να κάνω αίτηση για έλεγχο του μετρητή και αν δεν μετράει σωστά θα ξανα γίνει διόρθωση στον λογαριασμό.

Προσωπικά το θεωρώ απίθανο να έχει τέτοιο θέμα ένας ψηφιακός μετρητής αλλά θα δούμε.. προτιμώ να δώσω 30 ευρώ και να είμαι σίγουρος ότι δουλεύει σωστά. 

 

Για ρωτησε τους, μηπως ο νεος μετρητης σου μετραει και την αεργη ισχυ; Απο τα νουμερα που λες και απο την λειτουργια φανταζομαι κλιματιστικων, θα ηταν μια πολυ καλη εξηγηση της διαφορας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξαναπήρα σήμερα μετρήσεις:

Χθεσινές:

Ρολόι: 4508.16, Μετρητής: 8688.86

Σημερινές:

Ρολόι: 4513.88, Μετρητής: 8694.56

--
4513.88-4508.16 = 5.72

8694.56-8688.86 = 5.7

 

Όπως φαίνεται μετράνε ίδιο ρεύμα, εξακολουθώ να μην έχω ιδέα πως προκύπτουν οι 2000 παραπάνω κιλοβατώρες στο ρολόι..

16 λεπτά πριν, matrixxx είπε

 

 

Για ρωτησε τους, μηπως ο νεος μετρητης σου μετραει και την αεργη ισχυ; Απο τα νουμερα που λες και απο την λειτουργια φανταζομαι κλιματιστικων, θα ηταν μια πολυ καλη εξηγηση της διαφορας.

Μπορείς να μου εξηγήσεις τι είναι η άεργη ισχύ και τι σχέση μπορεί να έχει;

Επεξ/σία από sectoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Για ρωτησε τους, μηπως ο νεος μετρητης σου μετραει και την αεργη ισχυ; Απο τα νουμερα που λες και απο την λειτουργια φανταζομαι κλιματιστικων, θα ηταν μια πολυ καλη εξηγηση της διαφορας.

μόνο αν δεν εβαλαν οικιακό μετρητή θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο αλλά και πάλι σε μια απλή οικιακή εγκατάσταση η άεργη ισχύς είναι ελαχιστη. δεν νομίζω ότι θα μπορούσε να δικαιολογηθεί με αυτό τον τρόπο μια τόσο μεγάλη διαφορα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, sectoras said:

Όπως φαίνεται μετράνε ίδιο ρεύμα, εξακολουθώ να μην έχω ιδέα πως προκύπτουν οι 2000 παραπάνω κιλοβατώρες στο ρολόι..

Το πιο σημαντικό από όλα ακόμα δεν το έχεις απαντήσει:

On 31/07/2023 at 08:05, Joshua21 said:

Αλήθεια, ο μετρητής πότε αλλάχτηκε? 17/03/2023 που ξεκίνησε και η περίοδος κατανάλωσης του συγκεκριμένου λογαριασμού?

 

Εγώ θα έβαζα στοίχημα πως ΔΕΝ αλλάχτηκε τότε, είναι απίθανο η ημερομηνία αλλαγής μετρητή να συνέπεσε με την προγραμματισμένη ημερομηνία καταμέτρησης.

Επίσης τις 2.000 από τον δικό σου μετρητή τις βγάζεις κατά προσέγγιση για το συγκεκριμένο διάστημα? Ρωτάω μια και το πινακάκι που παρέθεσες δίνει συγκεντρωτικά καταναλώσεις ανά μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Επίσης τις 2.000 από τον δικό σου μετρητή τις βγάζεις κατά προσέγγιση για το συγκεκριμένο διάστημα? Ρωτάω μια και το πινακάκι που παρέθεσες δίνει συγκεντρωτικά καταναλώσεις ανά μήνα.

Αν αθροισεις ολοκληρους τους 5 μηνες απο το πινακακι του, βγαινει 2058 KWh, οποτε η ερωτηση ειναι ανευ σημασιας και αστοχη νομιζω. Μεσα στο 2058 ειναι και οι πρωτες 17 ημερες του Μαρτη και οι επιπλεον 12 ημερες τελος Ιουλιου.

15 λεπτά πριν, zanskou είπε

σε μια απλή οικιακή εγκατάσταση η άεργη ισχύς είναι ελαχιστη. δεν νομίζω ότι θα μπορούσε να δικαιολογηθεί με αυτό τον τρόπο μια τόσο μεγάλη διαφορα 

Εισαι σιγουρος οτι γνωριζεις τι σημαινει φαινομενη, πραγματικη, αεργος ισχυς, συντελεστης ισχυος και ποσο ειναι αυτος στα κλιματιστικα για παραδειγμα;

27 λεπτά πριν, sectoras είπε

Μπορείς να μου εξηγήσεις τι είναι η άεργη ισχύ και τι σχέση μπορεί να έχει;

Μπορεις να το γκουγκλαρεις, δεν ειναι εδω μερος για αναλυση αυτου.

Απλα ρωτησε τους και πες μας και εμας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχε μπει πιο νωρίς, γενικά είναι σκέτο μπέρδεμα οι λογαριασμοί έτσι οπως βγήκαν, σας τους παραθέτω όλους μήπως και βγάλετε άκρη γιατί εγώ δεν..
image.png.c97ef4781feb62db552f08c010a76cf6.png

image.png.0dd697ab42d03c05865c58bcf3e21b84.png
image.png.2de413c1709b25733437999637892c38.png

image.png.25043ddb307bbd6353407c94239745fe.png
image.png.abf36e3badab1deaba66e13a56eba666.png
 

image.png

image.png.c27cb83db75988e5380f611fad77f7a3.png

Επεξ/σία από sectoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@sectoras ανέβασε αν μπορείς μια φωτογραφία του μετρητή κρύβοντας κωδικούς και σειριακούς.., η παροχή είναι τριφασική;

Άεργος δεν μετράται σε καμία οικιακή παροχή, μην τον μπλέκουμε.., οι μετρητές αν θέλουν καταγράφουν, αλλά δεν εμφανίζουν στις ενδείξεις..

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Εισαι σιγουρος οτι γνωριζεις τι σημαινει φαινομενη, πραγματικη, αεργος ισχυς, συντελεστης ισχυος και ποσο ειναι αυτος στα κλιματιστικα για παραδειγμα;

47 λεπτά πριν, sectoras είπε

Εγώ είμαι σίγουρος. εσύ είσαι ; σε οποιαδήποτε οικιακή εγκατάσταση ο συντελεστής ισχύος ειναι ίσος με 1 ή οχι ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, matrixxx said:

Αν αθροισεις ολοκληρους τους 5 μηνες απο το πινακακι του, βγαινει 2058 KWh, οποτε η ερωτηση ειναι ανευ σημασιας και αστοχη νομιζω. Μεσα στο 2058 ειναι και οι πρωτες 17 ημερες του Μαρτη και οι επιπλεον 12 ημερες τελος Ιουλιου.

Αυτό στα bold είναι και μένα το point μου, ακριβώς επειδή μέσα στο 2058 δεν είναι ολόκληροι οι μήνες Μάρτιος και Ιούλιος βγαίνει το συμπέρασμα ότι η πραγματική κατανάλωση του στο τετράμηνο είναι αρκετά μικρότερη από 2.000 που είπε, κάπου 1.680.

Η αναφορά σε άεργη ισχύ είναι άνευ σημασίας και άστοχη μια και δεν υπολογίζεται στις οικιακές παροχές.

23 minutes ago, sectoras said:

Είχε μπει πιο νωρίς, γενικά είναι σκέτο μπέρδεμα οι λογαριασμοί έτσι οπως βγήκαν, σας τους παραθέτω όλους μήπως και βγάλετε άκρη γιατί εγώ δεν..

Τελικά είναι όπως ακριβώς το είχα υποψιαστεί. Στα bold είναι το πρόβλημα, σου έβαλαν μέσα στο τελευταίο τετράμηνο όλες τις KWh που κατέγραψε ο νέος μετρητής (οι οποίες αφορούσαν μεγαλύτερο διάστημα) για αυτό και βγήκε παραφουσκωμένος, για αυτό και οι προηγούμενοι ήταν πιστωτικοί.

Συνηθισμένες μλκίες του ΔΕΔΔΗΕ στην αλλαγή μετρητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπότε η περίοδος κατανάλωσης που γράφουν στον φουσκωμένο λογαριασμό είναι λάθος και παραπλανητική;

Επεξ/σία από sectoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, sectoras said:

Οπότε η περίοδος κατανάλωσης που γράφουν στον φουσκωμένο λογαριασμό είναι λάθος και παραπλανητικός;

Η περίοδος κατανάλωσης που γράφουν στον φουσκωμένο λογαριασμό είναι σωστή, οι KWh που έχουν χρεώσει είναι λάθος, το οποίο (το λάθος) ξεκίνησε από πολύ παλιότερα.

Το πρόβλημα θα λυνόταν πανεύκολα αν επικοινωνούσες αμέσως με τον ΔΕΔΗΗΕ όταν έλαβες τον πρώτο πιστωτικό εκκαθαριστικό (έκδοση 24/03), ο ΔΕΔΔΗΕ θα έστελνε άμεσα στη ΔΕΗ τις σωστές ενδείξεις και του παλιού αλλά και των νέων μετρητών για να βγάλει και αυτή με τη σειρά της διορθωμένο εκκαθαριστικό, τώρα που πέρασε τόσος καιρός δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα σωστά, αφού διορθώσουν την τελευταία λάθος καταμέτρηση, οι kwh θα είναι σωστές και δεν θα πληρώσω κάτι παραπάνω απ'οσο θα έπρεπε, απλά μου ήρθαν τώρα όλα μαζί απο τέλη του 22 όταν μπήκε το καινούργιο ρολόι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, sectoras said:

Αν κατάλαβα σωστά, αφού διορθώσουν την τελευταία λάθος καταμέτρηση, οι kwh θα είναι σωστές και δεν θα πληρώσω κάτι παραπάνω απ'οσο θα έπρεπε, απλά μου ήρθαν τώρα όλα μαζί απο τέλη του 22 όταν μπήκε το καινούργιο ρολόι.

Λάθος κατάλαβες, και την τελευταία λάθος καταμέτρηση να διορθώσουν πάλι οι KWh θα είναι λάθος, και πάλι θα πληρώσεις πολλά περισσότερα από όσα θα έπρεπε μια και οι 4.300 που θα βάλουν αφορούν 7 και όχι 4 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...