Προς το περιεχόμενο

Λάθος κιλοβατώρες στον εκκαθαριστικό


sectoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα φόρουμ.

Σήμερα άνοιξα τον εκκαθαριστικό της ΔΕΗ και κόντεψα να λιποθυμήσω. 
Οι κιλοβατώρες που αναφέρουν ότι έχω κάψει είναι ΛΑΘΟΣ. 

Συγκεκριμένα, για την ίδια περίοδο ο δικός μου μετρητής που έχω στον πίνακα βγάζει σύνολο 2000 κιλοβατώρες (συνηθισμένη κατανάλωση όπως κάθε χρόνο) ενώ ο λογαριασμός αναγράφει 7742 !! 

Ακόμα πιο περίεργο είναι ότι στον νυχτερινό μετρητή αντιστοιχούν 3412 και στον κανονικό 4330. Ο νυχτερινός δεν θα έπρεπε να έχει τόσες πολλές κιλοβατώρες αφού δεν λειτουργούσε σχεδόν τίποτα σε αυτές τις ώρες.

Ο μετρητής στα ρολόγια γράφει τα ίδια με τον λογαριασμό.

Είναι ο πρώτος εκκαθαριστικός που έρχεται για αυτόν το  μετρητή, ο οποίος είναι ψηφιακός και αντικατέστησε τον παλιό όταν ζήτησα να μου βάλουν νυχτερινό. 

Είμαι σίγουρος ότι έχει γίνει κάποιο λάθος από τη ΔΕΗ. 

Σας παραθέτω τις δικές μου μετρήσεις και τον εκκαθαριστικό.

Τι μπορώ να κάνω; Που πρέπει να απευθυνθώ;

IMG_1616.jpeg

IMG_1617.jpeg

IMG_1618.jpeg

Επεξ/σία από sectoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 ώρες πριν, sectoras είπε

Ο μετρητής στα ρολόγια γράφει τα ίδια με τον λογαριασμό.

 

 

2 ώρες πριν, sectoras είπε

Είμαι σίγουρος ότι έχει γίνει κάποιο λάθος από τη ΔΕΗ. 

Κατι σου εχει ξεφυγει,ή δεν μας το λες καλα.
Αν ο μετρητης λεει αυτα,αυτα θα πληρωσεις,δεν εχει γινει λαθος.
Εκτος και αν εννοεις κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, sectoras said:

Είμαι σίγουρος ότι έχει γίνει κάποιο λάθος από τη ΔΕΗ.

 

5 hours ago, sectoras said:

Τι μπορώ να κάνω; Που πρέπει να απευθυνθώ;

Εάν είσαι σίγουρος ότι έχει γίνει κάποιο λάθος από την ΔΕΗ, τότε να απευθυνθείς στη ΔΕΗ. Λέμε τώρα, γιατί σύμφωνα με τις περιγραφές σου δεν φαίνεται να έχει κάνει κάποιο λάθος η ΔΕΗ.

Αλήθεια, ο μετρητής πότε αλλάχτηκε? 17/03/2023 που ξεκίνησε και η περίοδος κατανάλωσης του συγκεκριμένου λογαριασμού?

Έχεις τσεκάρει αν όντως ο μετρητής καταγράφει νυχτερινό τις σωστές ώρες (από 1η Μαϊου 23:00 έως 07:00 καθημερινά)?

Είσαι σίγουρος πως δεν σου κλέβει κάποιος ρεύμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, sectoras είπε

Είμαι σίγουρος ότι έχει γίνει κάποιο λάθος από τη ΔΕΗ. 

Σας παραθέτω τις δικές μου μετρήσεις και τον εκκαθαριστικό.

Τι μπορώ να κάνω; Που πρέπει να απευθυνθώ;

Ο καινούριος μετρητής πότε μπήκε? Μήπως ξέχασαν να σου περάσουν την τελευταία καταμέτρηση απ' τον παλιό? Γιατί γράφει 0 στην προηγούμενη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι σίγουρος ότι οι καταναλώσεις δεν είναι αυτές που γράφει ο μετρητής του ΔΕΔΔΗΕ, μπορείς να κάνεις αίτημα για έλεγχο μετρητή.

https://apps.deddie.gr/ccrWebapp/newccticket.html

Αν δεν βρεθεί κάτι θα σε χρεώσουν ένα μικρό ποσό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, sectoras είπε

Είμαι σίγουρος ότι έχει γίνει κάποιο λάθος από τη ΔΕΗ. 

δεν έχει σχέση η ΔΕΗ , μόνο ο ΔΕΔΔΗΕ

13 ώρες πριν, sectoras είπε

Οι κιλοβατώρες που αναφέρουν ότι έχω κάψει είναι ΛΑΘΟΣ. 

θα ήταν αλλά

13 ώρες πριν, sectoras είπε

Ακόμα πιο περίεργο είναι ότι στον νυχτερινό μετρητή αντιστοιχούν 3412 και στον κανονικό 4330. Ο νυχτερινός δεν θα έπρεπε να έχει τόσες πολλές κιλοβατώρες αφού δεν λειτουργούσε σχεδόν τίποτα σε αυτές τις ώρες.

τα γράφει το ρολόι

13 ώρες πριν, sectoras είπε

Είναι ο πρώτος εκκαθαριστικός που έρχεται για αυτόν το  μετρητή, ο οποίος είναι ψηφιακός και αντικατέστησε τον παλιό όταν ζήτησα να μου βάλουν νυχτερινό.

πλην της ρευματοκλοπής ή το να μετρά λάθος το ρολόι , όταν σου έβαλαν τον μετρητή ήταν μηδενισμένος ή τον ξήλωσαν απο αλλού και δε μηδένισαν ενδείξεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν βρέθηκε εν μέρη το πρόβλημα.


Αρχικά πήραν λάθος μετρήσεις (όπως και εγώ τώρα που το έψαχνα).
Σγκεκριμένα χρέωσαν στον μετρητή 11 (κανονικός) τις κιλοβατώρες της καρτέλας 1.8.0 (συνολική κατανάλωση) και στον μετρητή 12 (νυχτερινός) χρέωσαν τις κιλοβατώρες της καρτέλας 1.8.1 (κανονικός μετρητής). 


Όλα οκ πέσαμε τώρα στις 4300 kwh, όμως, εξακολουθώ να έχω τεράστια διαφορά με τον δικό μου μετρητή που αναγράφει 2000 kwh. 
Απο τη ΔΕΔΔΗΕ μου είπαν ότι θα πρέπει να κάνω αίτηση για έλεγχο του μετρητή και αν δεν μετράει σωστά θα ξανα γίνει διόρθωση στον λογαριασμό.

Προσωπικά το θεωρώ απίθανο να έχει τέτοιο θέμα ένας ψηφιακός μετρητής αλλά θα δούμε.. προτιμώ να δώσω 30 ευρώ και να είμαι σίγουρος ότι δουλεύει σωστά. 

Κάποιες ενέργειες που έκανα μήπως και βρώ τυχόν διαρροή:
Έκλεισα γενικό, πήρα μέτρηση απο ρολόι και ξανά μετά απο μισή ώρα, τα νούμερα έμειναν ίδια, οπότε λογικά δεν υπάρχει κάποια διαρροή από το ρολόι μέχρι τον πίνακα. 
Απο τον πίνακα και μετά αν είχα κάποια διαρροή θα το ήξερα αφού ο μετρητής μου είναι πρίν τις ασφάλειες.

Η διάταξη είναι η εξής: Διαρροής > Γενικός > Ασφαλειοθήκη > Ελεγκτής τάσης > Μετρητής > Ασφάλειες

Πήρα ενδείξεις απο μετρητή μου και από το ρολόι και θα κάνω σύγκριση αύριο πάλι να δώ αν η διαφορά είναι ίδια, αν όχι τότε κάποιος απο τους δύο μετρητές έχει το θέμα.
Επίσης, ο ελεγκτής τάσης αναγράφει την τρέχουσα κατανάλωση και συμπίπτει πάντα με την τρέχουσα κατανάλωση του μετρητή, που σημαίνει ότι τουλάχιστον το ρεύμα που περνάει απο τον μετρητή είναι σωστό.
 

1 ώρα πριν, korakios είπε

πλην της ρευματοκλοπής ή το να μετρά λάθος το ρολόι , όταν σου έβαλαν τον μετρητή ήταν μηδενισμένος ή τον ξήλωσαν απο αλλού και δε μηδένισαν ενδείξεις ?

Δεν υπάρχει πιθανότητα για ρευματοκλοπή καθώς μένω σε μονοκατοικία, οι γείτονες δίπλα είναι λίγοι και γνωστοί.
Ο καινούργιος μετρητής είχε έρθει μηδενισμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν έγραψε της kwh ο μετρητής μάλλον άφησες παραπάνω ώρες το AC ανοικτό

Ακόμα και διαρροή ρεύματος να έχεις εφόσον είναι μετά το μετρητή πάλι θα πρέπει να το πληρώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, sectoras said:

Ο καινούργιος μετρητής είχε έρθει μηδενισμένος.

 

7 minutes ago, ekrepali said:

Όταν έφεραν τον μετρητή ήταν σίγουρα μηδενισμένος;

:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, η διαρροή ρεύματος, δεν είναι όπως τη διαρροή νερού. Δεν "τρέχει" δλδ το ρεύμα ασταμάτητα. Για να κάψει 2000 kw παραπάνω, είναι λες και είχε συνδεδεμένο ένα έξτρα αεροθερμο, a.k.a. , μια τεράστια αντίσταση από την οποία περνάει ρεύμα, μέσα στο σπίτι. Θα είχε πάρει φωτιά (το λιγότερο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sectoras είπε

Λοιπόν βρέθηκε εν μέρη το πρόβλημα.


Αρχικά πήραν λάθος μετρήσεις (όπως και εγώ τώρα που το έψαχνα).
Σγκεκριμένα χρέωσαν στον μετρητή 11 (κανονικός) τις κιλοβατώρες της καρτέλας 1.8.0 (συνολική κατανάλωση) και στον μετρητή 12 (νυχτερινός) χρέωσαν τις κιλοβατώρες της καρτέλας 1.8.1 (κανονικός μετρητής). 


Όλα οκ πέσαμε τώρα στις 4300 kwh, όμως, εξακολουθώ να έχω τεράστια διαφορά με τον δικό μου μετρητή που αναγράφει 2000 kwh. 
Απο τη ΔΕΔΔΗΕ μου είπαν ότι θα πρέπει να κάνω αίτηση για έλεγχο του μετρητή και αν δεν μετράει σωστά θα ξανα γίνει διόρθωση στον λογαριασμό.

Προσωπικά το θεωρώ απίθανο να έχει τέτοιο θέμα ένας ψηφιακός μετρητής αλλά θα δούμε.. προτιμώ να δώσω 30 ευρώ και να είμαι σίγουρος ότι δουλεύει σωστά. 

Κάποιες ενέργειες που έκανα μήπως και βρώ τυχόν διαρροή:
Έκλεισα γενικό, πήρα μέτρηση απο ρολόι και ξανά μετά απο μισή ώρα, τα νούμερα έμειναν ίδια, οπότε λογικά δεν υπάρχει κάποια διαρροή από το ρολόι μέχρι τον πίνακα. 
Απο τον πίνακα και μετά αν είχα κάποια διαρροή θα το ήξερα αφού ο μετρητής μου είναι πρίν τις ασφάλειες.

Η διάταξη είναι η εξής: Διαρροής > Γενικός > Ασφαλειοθήκη > Ελεγκτής τάσης > Μετρητής > Ασφάλειες

Πήρα ενδείξεις απο μετρητή μου και από το ρολόι και θα κάνω σύγκριση αύριο πάλι να δώ αν η διαφορά είναι ίδια, αν όχι τότε κάποιος απο τους δύο μετρητές έχει το θέμα.
Επίσης, ο ελεγκτής τάσης αναγράφει την τρέχουσα κατανάλωση και συμπίπτει πάντα με την τρέχουσα κατανάλωση του μετρητή, που σημαίνει ότι τουλάχιστον το ρεύμα που περνάει απο τον μετρητή είναι σωστό.
 

Δεν υπάρχει πιθανότητα για ρευματοκλοπή καθώς μένω σε μονοκατοικία, οι γείτονες δίπλα είναι λίγοι και γνωστοί.
Ο καινούργιος μετρητής είχε έρθει μηδενισμένος.

Το ψηφιακό μετρητή αν κατάλαβα σωστά μέσα στον πίνακα μπορεί να έχει μια μικρή απώλεια(ανάλογα τι έχετε πάρει) εμένα με esp32+ pzem  μέσα σε 4 μήνες έχω μικρή διαφορά 16 κβ/Ω παραπάνω το ρολόϊ κάτω,καθώς πάνω από 40-50βαττ χάνει κάπου καθώς βλέπω μέσο HA  ότι δεν γράφει ιστορικό κατανάλωσης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...