Προς το περιεχόμενο

Devolo vs AVM Fritz! Powerlines


kaktos77
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από poulinos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά,

Έκανα αναβάθμιση από απλή vdsl σε οπτική 100 (περιμένω να με συνδέσουν) και ενδιαφέρομαι να αγοράσω powerlines για να βάλω πάνω την κονσόλα κατά κύριο λόγο και την τηλεόραση ενσύρματα ώστε να μην έχω απώλειες με το wifi. Το router που έχω αυτή τη στιγμή είναι το fritzbox 7590. Είμαι ανάμεσα στα παρακάτω, που έχουν και τα δύο gigabit Ethernet, Devolo και fritz (κυρίως λόγω συμβατότητας με το 7590). 

https://www.skroutz.gr/s/41033200/AVM-Fritz-1220E-Powerline-Diplou-Kit-gia-Ensyrmati-Syndesi-me-Passthrough-Priza-kai-2-THyres-Gigabit-Ethernet.html

https://www.skroutz.gr/s/20830257/Devolo-Magic-2-LAN-triple-Powerline-Diplou-Kit-gia-Ensyrmati-Syndesi-me-Passthrough-Priza-kai-3-THyres-Gigabit-Ethernet.html

Εφόσον η τιμή μεταξύ τους είναι αρκετά κοντά, πιο από τα δύο θα προτιμούσατε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, kaktos77 said:

Εφόσον η τιμή μεταξύ τους είναι αρκετά κοντά, πιο από τα δύο θα προτιμούσατε;

Έχοντας το συγκεκριμένο σετ της Devolo περίπου δύο χρόνια (μάλιστα είχα αγοράσει και μια συσκευή έξτρα, εκ των υστέρων) με κριτήριο την ύπαρξη τριφασικού ρεύματος και την έκταση του σπιτιού (100τμ), μπορώ να πω πως είμαι απόλυτα ευχαριστημένος :

- Ποτέ δεν είχα αποσύνδεση.
- Τα PLC δεν χρειάστηκαν ποτέ επανεκκίνηση.
-Οι ταχύτητες δεν παρουσιάζουν κάποια αξιομνημόνευτη πτώση ή διακύμανση.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, alxnt είπε

Έχεις απώλειες με το συγκεκριμενο;

Στο 30αρι χάνω κάπου στο 1mbps σε σύγκριση με καλώδιο, άρα σκέφτομαι ότι στο 100αρι θα είναι μεγαλύτερη η απώλεια. Σκέφτομαι ότι θα έχω και ping μεγαλύτερο κλπ με το wifi. 

 

44 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Έχοντας το συγκεκριμένο σετ της Devolo περίπου δύο χρόνια (μάλιστα είχα αγοράσει και μια συσκευή έξτρα, εκ των υστέρων) με κριτήριο την ύπαρξη τριφασικού ρεύματος και την έκταση του σπιτιού (100τμ), μπορώ να πω πως είμαι απόλυτα ευχαριστημένος :

- Ποτέ δεν είχα αποσύνδεση.
- Τα PLC δεν χρειάστηκαν ποτέ επανεκκίνηση.
-Οι ταχύτητες δεν παρουσιάζουν κάποια αξιομνημόνευτη πτώση ή διακύμανση.

Και εγώ τα Devolo γλυκοκοιτάζω η αλήθεια είναι, απλώς επειδή το router είναι avm για αυτό ρώτησα μήπως κερδίζω κάτι παραπάνω με αυτά της avm έναντι της Devolo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, kaktos77 said:

Και εγώ τα Devolo γλυκοκοιτάζω η αλήθεια είναι, απλώς επειδή το router είναι avm για αυτό ρώτησα μήπως κερδίζω κάτι παραπάνω με αυτά της avm έναντι της Devolo.

Αυτό δεν το γνωρίζω με σιγουριά. Η ποιότητα πάντως και των δύο, είναι πολύ υψηλή. Δηλαδή, δεν έχετε να κάνετε με PLC οικονομικής/μεσαίας κατηγορίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα έλεγα αν έχετε πρίζα τηλεφώνου εκεί να φωνάξετε κάνα ηλεκτρολόγο να σας την γυρίσει σε lan αν το επιτρέπει η εγκατάσταση που έχει γίνει ή να το κάνει εξ αρχής. Πιο φθηνα θα βγει και 100% εγγυημένη ταχύτητα αν αναβαθμισετε στο μέλλον. Εδώ για 20 μέτρα το power line μπορεί να xασει την μισή και παραπάνω ταχυτητα.

 

Επεξ/σία από CsIns
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, CsIns είπε

Εγώ θα έλεγα αν έχετε πρίζα τηλεφώνου εκεί να φωνάξετε κάνα ηλεκτρολόγο να σας την γυρίσει σε lan αν το επιτρέπει η εγκατάσταση που έχει γίνει ή να το κάνει εξ αρχής. Πιο φθηνα θα βγει και 100% εγγυημένη ταχύτητα αν αναβαθμισετε στο μέλλον. Εδώ για 20 μέτρα το power line μπορεί να xασει την μισή και παραπάνω ταχυτητα.

 

Το σπίτι είναι με ενοίκιο οπότε δεν θέλω να παρέμβω στις καλωδιώσεις και επειδή είναι παλιό υπάρχει μόνο μια μπρίζα τηλεφώνου στο χώρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, kaktos77 said:

Στο 30αρι χάνω κάπου στο 1mbps σε σύγκριση με καλώδιο, άρα σκέφτομαι ότι στο 100αρι θα είναι μεγαλύτερη η απώλεια. Σκέφτομαι ότι θα έχω και ping μεγαλύτερο κλπ με το wifi. 

Θα σ πρότεινα να περιμένεις να ολοκληρωθεί η αναβάθμιση και αναλόγως τότε να πάρεις. Μάλλον τα devolo θα έπαιρνα.

 

4 hours ago, CsIns said:

Εγώ θα έλεγα αν έχετε πρίζα τηλεφώνου εκεί να φωνάξετε κάνα ηλεκτρολόγο να σας την γυρίσει σε lan αν το επιτρέπει η εγκατάσταση που έχει γίνει ή να το κάνει εξ αρχής. Πιο φθηνα θα βγει και 100% εγγυημένη ταχύτητα αν αναβαθμισετε στο μέλλον. Εδώ για 20 μέτρα το power line μπορεί να xασει την μισή και παραπάνω ταχυτητα.

Αυτές οι δουλειές γίνονται εξαρχής. Αλλιώς ανοίγουν κουτιά στον τοίχο και μετά εχει σοβατισμα και βάψιμο πάλι. Δεν είναι εύκολο να γίνει σε έτοιμο σπίτι .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, alxnt είπε

Αυτές οι δουλειές γίνονται εξαρχής. Αλλιώς ανοίγουν κουτιά στον τοίχο και μετά εχει σοβατισμα και βάψιμο πάλι. Δεν είναι εύκολο να γίνει σε έτοιμο σπίτι .

Κοίτα αν το σπίτι είχε έτοιμο περασμένο utp καλώδιο (το κάνουν καμιά δεκεπενταετία στα σπίτια τουλάχιστον) και ήταν πχ η άλλη άκρη στον χώρο του ρούτερ, είναι πανεύκολο και θέλει μόνο τις 2 πρίζες. Στην δικιά μου περίπτωση που το σπίτι είναι 30ετίας και είχα πριν το Tp-Link WPA8630p kit για 4χρόνια, είχα βαρεθεί ανά στιγμές να σκαλώνει η σύνδεση (που σε κάποια από αυτά τα σκαλώματα έπρεπε να κάνω επανεκκίνηση το τελικό powerline) βρήκα την υγειά μου με το να περάσω από το ίδιο κανάλι τηλεφώνου, ethernet καλώδιο στο δωμάτιο μου και στον χώρο του ρούτερ να μπει διπλή πρίζα τηλεφώνου/ethernet. Ναι άνοιξα μερικά κουτιά γιατί ήταν κάπου στα 23 μέτρα καλωδιακή απόσταση αλλά με να κόβω περιμετρικά τον σοβά των κουτιών με φαλτσέτα, δεν φαινόταν σχεδόν τίποτα μετά. Από τα 1300mbit θεωρητικό bandwidth του Tp-Link, κάτω από 300 έφθαναν στο δωμάτιο μου εμένα.

Επεξ/σία από CsIns
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα,

 

Έχω το 7590 και devolo powerlines magic 2. Ένα στο 7590 και ένα στο switch που δίνει σε pc, nas κλπ. Όσο ήμουν με 50 ή 100mbps ήταν όλα καλά. Φουλ ταχύτητες κλπ. Με την 200αρα όμως όλα αλλάξαν. Η ταχύτητα download έπεσε σε 5-6 MB/s. Σύμφωνα με το service της devolo, τα powerlines τους δεν αναγνωρίζουν μόνα τους την 200αρα και πρέπει να βάλεις μονος σου το προφίλ. Όταν όμως βάζω το προφίλ 35b στα powerlines..... το fritz κανει συνέχεια reboot. Κάθε φορά που πας να κατεβάσω κάτι, πιάνει 10-12MB/s και μετά από 2-3 δευτερόλεπτα κανει reboot. Το service δεν εχει ξαναδεί κατι τέτοιο και δεν μπορεί να βοηθήσει. Αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.firmware updates.

β.δεν θα εβαζα Powerlines :P .το θεωρω λυση αναγκης. πρωτα ethernet μετα repeater και τελευταιο για μενα το powerline.αλλο Profile δοκιμασες στα devolo? σε αλλη πριζα αν ειναι δυνατον βεβαια?

1 hour ago, fingolfingr said:

Καλησπέρα,

 

Έχω το 7590 και devolo powerlines magic 2. Ένα στο 7590 και ένα στο switch που δίνει σε pc, nas κλπ. Όσο ήμουν με 50 ή 100mbps ήταν όλα καλά. Φουλ ταχύτητες κλπ. Με την 200αρα όμως όλα αλλάξαν. Η ταχύτητα download έπεσε σε 5-6 MB/s. Σύμφωνα με το service της devolo, τα powerlines τους δεν αναγνωρίζουν μόνα τους την 200αρα και πρέπει να βάλεις μονος σου το προφίλ. Όταν όμως βάζω το προφίλ 35b στα powerlines..... το fritz κανει συνέχεια reboot. Κάθε φορά που πας να κατεβάσω κάτι, πιάνει 10-12MB/s και μετά από 2-3 δευτερόλεπτα κανει reboot. Το service δεν εχει ξαναδεί κατι τέτοιο και δεν μπορεί να βοηθήσει. Αυτά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, poulinos είπε

α.firmware updates.

β.δεν θα εβαζα Powerlines :P .το θεωρω λυση αναγκης. πρωτα ethernet μετα repeater και τελευταιο για μενα το powerline.αλλο Profile δοκιμασες στα devolo? σε αλλη πριζα αν ειναι δυνατον βεβαια?

 

α) και το fritz και τα devolo έχουν τα τελευταια fw.

β) Προφανώς και είναι λύση αναγκης. Ethernet δεν μπορεί να μπεί. Repeater είχα δοκιμάσει παλαιότερα αλλα δεν ήταν ικανοποιητικό. Θα δοκιμάσω πάλι. Με το αυτόματο προφίλ ήταν σχετικά σταθερό. Με το προφίλ για 35b όμως χάλι. Για browsing δεν εχει θεμα. Μόνο στο κατέβασμα που παει να πιασει ταχύτητα. Από το service της devolo μου πρότειναν το full power προφιλ που εκανε το ίδιο.

 

Τωρα εχει μπεί το κεντρικό devolo σε πρίζα στα 2.5 μέτρα μακριά από την γραμμή τηλεφώνου. Τα devolo επικοινωνούν μεταξύ τους στα 450-650mbps αλλα το κατέβασμα συνεχίζει να είναι με 5-6MB/s. Ασύρματα πιανω χωρίς πρόβλημα 22-25ΜΒ/s. To πρόβλημα είναι με ότι περνάει από τα powerlines.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Καλησπέρα,

 

Έχω το 7590 και devolo powerlines magic 2. Ένα στο 7590 και ένα στο switch που δίνει σε pc, nas κλπ. Όσο ήμουν με 50 ή 100mbps ήταν όλα καλά. Φουλ ταχύτητες κλπ. Με την 200αρα όμως όλα αλλάξαν. Η ταχύτητα download έπεσε σε 5-6 MB/s. Σύμφωνα με το service της devolo, τα powerlines τους δεν αναγνωρίζουν μόνα τους την 200αρα και πρέπει να βάλεις μονος σου το προφίλ. Όταν όμως βάζω το προφίλ 35b στα powerlines..... το fritz κανει συνέχεια reboot. Κάθε φορά που πας να κατεβάσω κάτι, πιάνει 10-12MB/s και μετά από 2-3 δευτερόλεπτα κανει reboot. Το service δεν εχει ξαναδεί κατι τέτοιο και δεν μπορεί να βοηθήσει. Αυτά

Eίχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα με τα powerline. Ούτε η devolo μπορούσε να μου δώσει λύση.  Μπήκαν στην άκρη και πήραν τη θέση τους τα deco.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, achilles_g_ είπε

Eίχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα με τα powerline. Ούτε η devolo μπορούσε να μου δώσει λύση.  Μπήκαν στην άκρη και πήραν τη θέση τους τα deco.

Σκεφτόμουν να πάρω deco x60 αλλα για το διπλό kit γιατί οι συσκευές είναι πολλες και δεν πιανει στα πίσω δωμάτια. Αν πάω στο τριπλό κιτ θα μπορούσα να βάλω ενα deco διπλα στο fritz (βγαζοντας εκτός το wifi του), ενα στο switch και ένα πανω απ τα ντουλαπια της κουζίνας για να δίνει στο υπολοιπο σπιτι.

 

Από ταχύτητες είσαι οκ απ ότι καταλαβαίνω

 

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Σκεφτόμουν να πάρω deco x60 αλλα για το διπλό kit γιατί οι συσκευές είναι πολλες και δεν πιανει στα πίσω δωμάτια. Αν πάω στο τριπλό κιτ θα μπορούσα να βάλω ενα deco διπλα στο fritz (βγαζοντας εκτός το wifi του), ενα στο switch και ένα πανω απ τα ντουλαπια της κουζίνας για να δίνει στο υπολοιπο σπιτι.

 

Από ταχύτητες είσαι οκ απ ότι καταλαβαίνω

 

Αν νομίζεις ότι θα σου χρειαστεί 3ο, συμφέρει να τα πάρεις από την αρχή. Επίσης δεν προσφορές σε amazon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...