Προς το περιεχόμενο

Devolo vs AVM Fritz! Powerlines


kaktos77
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από poulinos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

Αν νομίζεις ότι θα σου χρειαστεί 3ο, συμφέρει να τα πάρεις από την αρχή. Επίσης δεν προσφορές σε amazon.

Το σπίτι είναι 100τμ. Σύμφωνα με τα specs τα deco x60 είναι υπερβολή για το σπίτι αυτό. Απλά ό,τι εχω δοκιμάσει μέχρι τώρα για να εχω ίντερνετ παντού χωρίς πρόβλημα, εχει πάει ντουλάπα οπότε λέω να παω στην υπερβολή. Δεν εχω εικόνα απο την κάλυψη του  Χ60 ή γενικότερα των deco, αλλά επειδή και με το fritz στην αρχή είχα full wifi σε όλο το σπίτι και όταν αρχίσαν να αυξάνονται οι συσκευές λόγω smarthome η κατάσταση εγινε απελπιστική... λεω να μην το ρισκάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/10/2023 at 10:03, fingolfingr said:

α) και το fritz και τα devolo έχουν τα τελευταια fw.

β) Προφανώς και είναι λύση αναγκης. Ethernet δεν μπορεί να μπεί. Repeater είχα δοκιμάσει παλαιότερα αλλα δεν ήταν ικανοποιητικό. Θα δοκιμάσω πάλι. Με το αυτόματο προφίλ ήταν σχετικά σταθερό. Με το προφίλ για 35b όμως χάλι. Για browsing δεν εχει θεμα. Μόνο στο κατέβασμα που παει να πιασει ταχύτητα. Από το service της devolo μου πρότειναν το full power προφιλ που εκανε το ίδιο.

 

Τωρα εχει μπεί το κεντρικό devolo σε πρίζα στα 2.5 μέτρα μακριά από την γραμμή τηλεφώνου. Τα devolo επικοινωνούν μεταξύ τους στα 450-650mbps αλλα το κατέβασμα συνεχίζει να είναι με 5-6MB/s. Ασύρματα πιανω χωρίς πρόβλημα 22-25ΜΒ/s. To πρόβλημα είναι με ότι περνάει από τα powerlines.

 

Θελει dual band repeater για να πετυχεις καλες ταχυτητες.οπως πρεπει και να καλυψεις σωστα το χωρο.να βρεις που μπορει να μπει δηλαδη το access point/repeater για να αποδωσει τα μεγιστα. παντως κουφο να εχεις 450 mbit και να δινει μονο 5-6 mbyte.

On 17/10/2023 at 10:06, achilles_g_ said:

Eίχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα με τα powerline. Ούτε η devolo μπορούσε να μου δώσει λύση.  Μπήκαν στην άκρη και πήραν τη θέση τους τα deco.

δυστυχως υπαρχουν μειονεκτηματα και στα powerlines

On 17/10/2023 at 10:37, fingolfingr said:

Σκεφτόμουν να πάρω deco x60 αλλα για το διπλό kit γιατί οι συσκευές είναι πολλες και δεν πιανει στα πίσω δωμάτια. Αν πάω στο τριπλό κιτ θα μπορούσα να βάλω ενα deco διπλα στο fritz (βγαζοντας εκτός το wifi του), ενα στο switch και ένα πανω απ τα ντουλαπια της κουζίνας για να δίνει στο υπολοιπο σπιτι.

Από ταχύτητες είσαι οκ απ ότι καταλαβαίνω

 

για να εκμεταλευτεις τα πλεονεκτηματα του mesh θα πρεπει να κλεισεις το wifi του fritz και να βαλεις και εκει το πρωτο deco με ethernet πανω στο Fritz. καλο θα ηταν επισης να μην το εχεις ως router αλλα ως ap.

On 17/10/2023 at 16:22, achilles_g_ said:

Αν νομίζεις ότι θα σου χρειαστεί 3ο, συμφέρει να τα πάρεις από την αρχή. Επίσης δεν προσφορές σε amazon.

ναι το κοστος ειναι πιο μεγαλο αν το παρει ξεχωριστα.

On 17/10/2023 at 18:44, fingolfingr said:

Το σπίτι είναι 100τμ. Σύμφωνα με τα specs τα deco x60 είναι υπερβολή για το σπίτι αυτό. Απλά ό,τι εχω δοκιμάσει μέχρι τώρα για να εχω ίντερνετ παντού χωρίς πρόβλημα, εχει πάει ντουλάπα οπότε λέω να παω στην υπερβολή. Δεν εχω εικόνα απο την κάλυψη του  Χ60 ή γενικότερα των deco, αλλά επειδή και με το fritz στην αρχή είχα full wifi σε όλο το σπίτι και όταν αρχίσαν να αυξάνονται οι συσκευές λόγω smarthome η κατάσταση εγινε απελπιστική... λεω να μην το ρισκάρω.

κακο δεν ειναι να το σπασεις ολο το φορτο σε παραπανω access point. και στα 5ghz ειναι δυσκολο να εχεις παρεμβολες.και 100 τετραγωνικα δεν ειναι τοσο υπερβολη τα 3 deco. σε σπιτι 72 tm εχω 2 συσκευες για wifi και αυτο επειδη ειναι παραξενη η διαρρυθμιση του σπιτιου. και σε καποια μπορεις να κατεβασεις και λιγο τα mw στο wifi αν θες. τα specs που δινουν για το deco και το καθε Deco ειναι σε open space και οχι με τοιχους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Λύση
On 31/07/2023 at 12:12, kaktos77 said:

 

 

Και εγώ τα Devolo γλυκοκοιτάζω η αλήθεια είναι, απλώς επειδή το router είναι avm για αυτό ρώτησα μήπως κερδίζω κάτι παραπάνω με αυτά της avm έναντι της Devolo.

τα εχω κανει Review τα avm. επειδη εχεις fritz!box εγω θα προτιμουσα να παιρνα fritz!repeater για να ειναι πιοευκολα στις ρυθμισεις αφου μπορεις να τα δεις μεσα απο το το fritz!box συν να εκμεταλευτεις και το Mesh για να εχεις roaming και ολα τα αλλα συν του mesh. και γενικα προτιμω avm απο devolo.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...