Προς το περιεχόμενο

Speedport Plus 2 Mikrotik Router παραμετροποίηση.


labros1995
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από jkoukos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στα μέλη.

Έβαλα πρόσφατα FTTH 200 απο την Cosmote και μου έδωσαν το Speedport Plus 2 σαν modem-router.

Η συγκεκριμένη συσκευή έχει πολυ περιορισμένες ρυθμίσεις αφού ούτε DNS δεν μπορείς να αλλάξεις, οπότε έχω συνδέσει ένα mikrotik hap ac2 με την παρακάτω συνδεσμολογία:

  • Η γραμμή ξεκινάει απο το ONT όπου δίνει Internet στην θύρα 1 του Speedport (WAN).
  • Στο speedport έχω μια συσκευή τηλεφώνου η οποία λειτουργει κανονικά.
  • Το Speedport έχει τη default διεύθυνση 192.168.1.1 και του έχω απενεργοποιήσει τον dhcp καθώς και το Wifi.
  • Η θύρα 2 του Speedport δίνει Internet στο Mikrotik.
  • Στο mikrotik τώρα έχω θέσει μια ip στην θύρα 1 στο υποδίκτυο 192.168.1.0 (WAN) ενώ όλες οι άλλες θύρες είναι στο default LAN 192.168.88.0
  • Στο mikrotik τρέχει ένας dhcp server όπου δίνει διευθύνσεις στο υποδίκτυο 192.168.88.0 και cloudflare dns, το mikrotik παρέχει επίσης σύνδεση wifi στις ασύρματες συσκευές μου και τρέχει και κάποια queues cake για να μην έχω bufferbloat.


    Το πρόβλημα είναι οτι δεν γνωρίζω αν χρησιμοποιώ την σωστή συνδεσμολογία ή αν θα έπρεπε να τρέξω pppoe client στο mikrotik με pppoe passthrough στο Speedport γιατι δεν μου λειτουργέι το ddns της mikrotik. Μου βγάζει μήνυμα οτι ειμαι πίσω απο ΝΑΤ ενώ η public IP που παίρνω είναι κανονική και όχι πίσω απο ΝΑΤ (με βάση αυτά που διάβασα online).

    Με αυτό τον τρόπο σύνδεσης είμαι πίσω απο 2 ΝΑΤ?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιον ασχοληθεί να μου λύσει τις απορίες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Από την στιγμή που έχεις FTTH, συνδέεις το Mikrotik κατευθείαν στο ΟΝΤ και σε μία θύρα LAN αυτού την WAN του Speedport, που το χρειάζεσαι μόνο για την τηλεφωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, jkoukos said:

Από την στιγμή που έχεις FTTH, συνδέεις το Mikrotik κατευθείαν στο ΟΝΤ και σε μία θύρα LAN αυτού την WAN του Speedport, που το χρειάζεσαι μόνο για την τηλεφωνία.

Καλησπέρα,

ευχαριστω πολύ.

Εάν το συνδέσω με αυτό τον τρόπο θα κάνω απλά κλήση pppoe από το Mikrotik?

Στο Speedport πρέπει να απενεργοποιήσω κάτι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, jkoukos said:

Κλήση ΡΡΡοΕ μόνον από το Mikrotik. Δεν απενεργοποιείς κάτι στο Speedport.

Με τη συγκεκριμένη συνδεσμολογία δεν κάνει κλήση pppoe το Mikrotik με τα στοιχεία μου.

Μου βγάζει disconnected.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να επιτευχθεί η κλήση ΡΡΡ χρειάζεται ορισμός σωστών credentials και VLAN ID (που είναι 835 σε όλους) για την σύνδεση με τον πάροχο, απόδοση από αυτόν δημόσιας ΙΡ και κατ' επέκταση πρόσβαση στο διαδίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, jkoukos said:

Για να επιτευχθεί η κλήση ΡΡΡ χρειάζεται ορισμός σωστών credentials και VLAN ID (που είναι 835 σε όλους) για την σύνδεση με τον πάροχο, απόδοση από αυτόν δημόσιας ΙΡ και κατ' επέκταση πρόσβαση στο διαδίκτυο.

Έχω βάλει τα credentials καθώς και το vlan ID κανονικά.
Με τη συνηθισμένη συνδεσμολογία με το speedport μπροστα με pppoe passthrough συνδέεται κανονικά.
Όταν βάζω μπροστά το mikrotik δεν συνδέεται για κάποιο λόγο, ή και όταν συνδεθεί τρώει disconnect μετά απο λίγο.
Θα πρέπει στην θύρα wan του mikrotik να ορίσω dhcp client ώστε να πάρει ip απο τον πάροχο ή δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χοντρικά, DHCP client σηκώνουμε όταν παίρνουμε σύνδεση από τον DHCP άλλου Router. Εσύ θέλεις να κάνεις κλήση ΡΡΡοΕ από την WAN θύρα για να συνδεθείς με το δίκτυο του παρόχου, άρα δεν σου χρειάζεται ο DHCP client.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/08/2023 at 17:41, jkoukos said:

Χοντρικά, DHCP client σηκώνουμε όταν παίρνουμε σύνδεση από τον DHCP άλλου Router. Εσύ θέλεις να κάνεις κλήση ΡΡΡοΕ από την WAN θύρα για να συνδεθείς με το δίκτυο του παρόχου, άρα δεν σου χρειάζεται ο DHCP client.

Καλησπέρα και πάλι.
Δεν είχα σετάρει NTP στο Mikrotik και γι΄αυτό το λόγο δεν έκανε σύνδεση ppoe.
Ευχαριστώ πολυ για τη βοήθειά σου! 😁
Έχει κουμπώσει κανονικά.
Βέβαια το speedport συνδεδεμένο πίσω απο το Mikrotik δεν μου δίνει τηλεφωνία.
Εχω συνδέσει σε μια lan του Mikrotik την Wan του Speedport.
Χρειάζεται κάποια παραμετροποίηση extra?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε στο μενού Internet > Internet Configuration και δημιούργησε μία νέα σύνδεση, με τις παρακάτω ρυθμίσεις και δίδοντας ότι όνομα θέλεις.

 

WAN_Setup.png

Αν δεν σου δουλέψει το VoIP με αυτόματη σύνδεση μέσω DHCP, ρύθμισε την WAN χειροκίνητα (επιλέγοντας Static) και οπωσδήποτε όρισε ως DNS τους 2 της Cosmote (212.205.212.205 και 195.170.0.1).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, jkoukos said:

Πήγαινε στο μενού Internet > Internet Configuration και δημιούργησε μία νέα σύνδεση, με τις παρακάτω ρυθμίσεις και δίδοντας ότι όνομα θέλεις.

 

WAN_Setup.png

Αν δεν σου δουλέψει το VoIP με αυτόματη σύνδεση μέσω DHCP, ρύθμισε την WAN χειροκίνητα (επιλέγοντας Static) και οπωσδήποτε όρισε ως DNS τους 2 της Cosmote (212.205.212.205 και 195.170.0.1).

Στο Speedport plus 2 δεν έχει όλες αυτές τις επιλογές.
Γενικα ενώ το έχω dhcp βλέπω οτι δεν ζητάει IP απο το Mikrotik oπότε δεν πρόκειται να δουλέψει.
Δεν μπορώ να φτιάξω άλλη σύνδεση παρά μόνο να κάνω edit την υπάρχουσα.
Έχει μόνο τα παρακάτω.

1.png

2.png

Επεξ/σία από labros1995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πεδίο "Connection Type" ποιες άλλες επιλογές δίνει εκτός DHCP; Λογικά έχει και Static, οπότε επέλεξε αυτή και όρισε χειροκίνητα τις διευθύνσεις ανάλογα το υποδίκτυο που έχει το Mikrotik.

Αν και μου φαίνεται παράξενο να μην παίρνει ΙΡ μέσω του DHCP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 minutes ago, jkoukos said:

Στο πεδίο "Connection Type" ποιες άλλες επιλογές δίνει εκτός DHCP; Λογικά έχει και Static, οπότε επέλεξε αυτή και όρισε χειροκίνητα τις διευθύνσεις ανάλογα το υποδίκτυο που έχει το Mikrotik.

Αν και μου φαίνεται παράξενο να μην παίρνει ΙΡ μέσω του DHCP.

Λοιπόν βρήκα τη λύση, και για όποιον χρήστη το χρειαστεί μελλοντικά.
Επιλέγεις DHCP όπως το είχαμε και απλά βάζεις πλέον το VLAN 0 και δουλέυει κανονικά εφόσον παίρνει απο το Mikrotik.
Μετα την αλλαγή και restart άναψε κατευθείαν το online και μου έδωσε και τηλεφωνία.
Ευχαριστώ πάρα πολυ για το χρόνο σου.

Επεξ/σία από labros1995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη χαζομάρα δικιά μου και συγνώμη. Φυσικά δεν χρειάζεται το VLAN ID (ή το VPI/VCI), από την στιγμή που δεν παίρνει σύνδεση από τον πάροχο αλλά από άλλον Router. Καλοκαίρι και κόλλησε το μυαλό μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, jkoukos said:

Μεγάλη χαζομάρα δικιά μου και συγνώμη. Φυσικά δεν χρειάζεται το VLAN ID (ή το VPI/VCI), από την στιγμή που δεν παίρνει σύνδεση από τον πάροχο αλλά από άλλον Router. Καλοκαίρι και κόλλησε το μυαλό μου.

Χαχα overheat.
Σε υπέρ ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...