Προς το περιεχόμενο

Speedport Plus 2 Mikrotik Router παραμετροποίηση.


labros1995
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από jkoukos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Ξεθάβω λίγο το θέμα για να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου.

Σκέφτομαι να βάλω FFTH από Cosmote και από ότι βλέπω δίνει το Speedport plus 2.

Το δίκτυο μου αποτελείται από Linksys WRT1200AC με OpenWRT firmware με Adguard home πάνω και μετά φεύγει σε switches > 2 wifi openwrt Wifi με vlans και έχω πάνω NAS, κτλ...

 

Στο εξωτερικό που ήμουν είχα και εκεί FTTH αλλά το router του παρόχου ήταν σε bridge mode που από ότι κατάλαβα το Speedport plus 2 δεν μπαίνει.

Δεν με ενδιαφέρει καθόλου η τηλεφωνία μιας και τα τελευταία 10 χρόνια έχω ξεχάσει ότι υπάρχει το σταθερό.

Άρα μπορώ να βάλω το Speedport plus 2 στην αποθήκη και να κουμπώσω κατευθείαν το ethernet στην WAN του linksys; 

και το μόνο που θα χρειαστώ είναι να ζητήσω τα credentials από την Cosmote και να βάλω την WAN να κάνει κλήση ΡΡΡοΕ;

ή το ΟΝΤ που εγκαθιστά ο τεχνικός έχει τα credentials οπότε απλά συνδέω ένα καλώδιο στην WAN του router μου και τελείωσε;

 

Σας ευχαριστώ.

Επεξ/σία από NOPSTRIM
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που έχεις FTTH, κουμπώνεις τον δικό σου Router και θα έχεις κανονικά σύνδεση με κλήση ΡΡΡ (το ΟΝΤ δεν κάνει κλήση και κατ' επέκταση σύνδεση).

Μπορεί να χρησιμοποιήσεις είτε τα γενικά credentials της Cosmote ([email protected] και otenet) είτε τα ατομικά σου. Τέλος αν θέλεις να λειτουργεί η τηλεφωνία, συνδέεις το Speedport σε μία θύρα LAN του Router, σύμφωνα με το παρόν θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...