Προς το περιεχόμενο

Εισαγωγή στο front end


sek15
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Xvipes,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θα ήθελα τις απόψεις από μέλη τα οποία δουλεύουν στο χώρο του web development.
Εδώ και ένα χρόνο παρακολουθώ διάφορα courses για το web development, συγκεκριμένα μου έχει τραβήξει το ενδιαφέρον πάρα πολύ το front-end.
Ενδεικτικά έχω παρακολουθήσει:
Zero to mastery web development / udemy
Web development / The Odin Project
Web development / collegelink
Έχω κάνει μερικά projects από αυτά τα courses και μερικά από το youtube πάνω σε react.

Είναι αυτά αρκετά για να εισχωρήσω ως entry level σε αυτό το χώρο,  θα έπρεπε να κοιτάξω για κάποια πιστοποίηση; Κοιτούσα για eLearning Πανεπιστημιακά(Αιγαίου / Αθηνών).
Ή να συνεχίσω να βελτιώνω αυτά που έχω μάθει μέσω practice και να επιδιώξω κάποια θέση χωρίς κάποια πιστοποίηση;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλε μας το github account σου και θα σου πουμε. Αν δεν θες να το στείλεις εδώ να ξέρεις πως αυτό έχει την περισσότερη σημασία για τους σοβαρούς εργοδότες.

Εκεί θα δουν τι γνωρίζεις στην πράξη και πόσο καλά, όχι από τις πιστοποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://github.com/ddimkou

Δυστυχώς από πέρσι τον Αύγουστο που ξεκίνησα να διαβάζω(ξεκίνησα με τα βασικά της python, μετά αγόρασα courses για το web dev) δεν έκανα καθόλου χρήση του github και φαίνεται ένα πολύ μεγάλο κενό μέχρι τον Ιανουάριο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Μια χαρά είσαι πήγαινε μίλα της!

Οκ σοβαρά τώρα είσαι πολύ καλά για να στείλεις για entry level.

Αν θα πρότεινα κάτι είναι ανανεώσεις όποια README δεν έχουν κάτι και να εξηγείς τι είναι το κάθε ένα μαζί με μια φωτογραφία ή ακόμα καλύτερα ένα gif που θα δείχνει το app εν δράση.

Και για να απαντήσω και στην ερώτηση, να συνεχίσεις να βελτιώνεις αυτά που έχεις μάθει μέσω practice και να επιδιώξεις κάποια θέση χωρίς κάποια πιστοποίηση από σήμερα κιόλας.

Good luck!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Έχω κάνει μερικά projects από αυτά τα courses και μερικά από το youtube πάνω σε react.

Είναι απο το Javascript Mastery 
https://www.youtube.com/@javascriptmastery  //  https://www.jsmastery.pro/

Για αυτό έθεσα ως απορία:
 

Αναφορά σε κείμενο

Ή να συνεχίσω να βελτιώνω αυτά που έχω μάθει μέσω practice και να επιδιώξω κάποια θέση χωρίς κάποια πιστοποίηση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως εργοδότης, 

21 hours ago, Maniakos said:

Δηλαδή αυτό το έχεις γράψει εσύ? Μάλλον όχι.

Και από ότι βλέπω...του έκλεψες και άλλα

Παιδιά ως εργοδότης εγώ θα πω ότι δεν υπάρχει λόγος να σπαταλάτε το χρόνο σας (αλλά και του μελλοντικού εργοδότη σας) με το να κάνετε τέτοιες πρακτικές. 

Θα αποκαλυφθείτε την πρώτη εβδομάδα απ'τον πιο έμπειρο dev, αν δεν το έχει ήδη πάρει χαμπάρι πριν την πρόσληψη, και τσάμπα μπαίνουμε στη διαδικασία της χαρτούρας. Επίσης το ίδιο ισχύει και για ChatGPT και λοιπά βοηθήματα αν σας δώσουν να φτιάξετε κάτι δοκιμαστικό. Ή ξέρεις ή δεν ξέρεις. Στόχευσε να αναβαθμίσεις τις γνώσεις σου και θα αμειφθείς, με αλεπουδιές δε θα γίνει δουλειά.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου μπλοκαρίστηκε ο λογαριασμός επειδη είμαι νέος χρήστης και έβαλα link, Το εμφάνισε τώρα το post μου παραπάνω.
anyway, όπως προανέφερα έχω κάνει κάποια projects απο udemy/youtube. Αυτά τα δύο είναι tutorials απο τον javascript mastery.
Συγκεκριμένα στο youtube-app στο side-bar έχει και το profile του στο youtube.
Δεν έχω καμία πρόθεση να κλέψω απο κάποιον την δουλειά του. Ευχαριστώ πολύ για την παρατήρηση, τώρα καταλαβαίνω σε πρώτη εικόνα τι μπορεί να σκέφτεται ένας εργοδότης όταν βλέπει το github μου. Το έβαλα σαν σημείωση στο readme έτσι ώστε να αποφύγω τέτοιες ανεπιθύμητες εντυπώσεις.

Σε δεύτερο χρόνο, σαν εργοδότης, ποια είναι η άποψη σας σε αυτό που ανέφερα στο αρχικό μου post, να ψάξω για κάποια πιστοποίηση ή να κάνω practice αυτα που έχω δει και να φτιάξω projects πιο δυναμικά; Μέχρι τώρα τα projects που έχω κάνει χωρίς tutorial/chatgpt, μόνο με google search είναι αυτα του The Odin Project

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sek15 είπε

Δεν έχω καμία πρόθεση να κλέψω απο κάποιον την δουλειά του. Ευχαριστώ πολύ για την παρατήρηση, τώρα καταλαβαίνω σε πρώτη εικόνα τι μπορεί να σκέφτεται ένας εργοδότης όταν βλέπει το github μου. Το έβαλα σαν σημείωση στο readme έτσι ώστε να αποφύγω τέτοιες ανεπιθύμητες εντυπώσεις.

Zητώ συγγνώμη. Ο τρόπος που το παρουσίασες ήταν λες και τα έφτιαξες εσύ. Καλό θα είναι να είναι ΠΟΛΥ ξεκάθαρο γιατί απλά θα γίνεις reject αν κάποιος πιστέψει ότι πήγες να το κρύψεις, χωρίς καν να επικοινωνήσει μαζί σου.

Οσο για την ερώτηση σου, συνέχισε την πρακτική και στείλε ταυτόχρονα βιογραφικό σε εταιρείες για entry level.

Επεξ/σία από Maniakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ μη ζητάτε συγγνώμη, ήταν δικό μου λάθος που δεν το έκανα ξεκάθαρο, πιστεύω τώρα στο readme φαίνεται ξεκάθαρα.
Άλλωστε η άποψή σας μου φάνηκε πάρα πολύ χρήσιμη όπως προανέφερα για μελλοντικούς εργοδότες που θα βλέπουν το github μου.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/8/2023 στις 3:34 ΜΜ, Xvipes είπε

Στείλε μας το github account σου και θα σου πουμε. Αν δεν θες να το στείλεις εδώ να ξέρεις πως αυτό έχει την περισσότερη σημασία για τους σοβαρούς εργοδότες.

Εκεί θα δουν τι γνωρίζεις στην πράξη και πόσο καλά, όχι από τις πιστοποιήσεις.

Ειλικρινής απορία, υπάρχει κάποιος που έχει χρόνο να χαζεύει github profiles υποψηφίων;
Και αν ναι, ποιος το κάνει; HR, talent acquisition, κάποιος dev;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, vadou said:

Ειλικρινής απορία, υπάρχει κάποιος που έχει χρόνο να χαζεύει github profiles υποψηφίων;
Και αν ναι, ποιος το κάνει; HR, talent acquisition, κάποιος dev;

Συνήθως είναι το 2ο στάδιο μετά το αρχικό ξεσκαρταρισμα του HR και γίνεται από τον Lead Developer/CTO που για εμένα είναι και το πιο βασικό κριτήριο για να περάσεις σε μια συνέντευξη. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, vadou είπε

Ειλικρινής απορία, υπάρχει κάποιος που έχει χρόνο να χαζεύει github profiles υποψηφίων;

Στα 3 χρόνια εμπειρίας... όντως μου έτυχε! Κάποιος μου ζήτησε github profile και δεν είχα κάτι έτοιμο παρά μόνο 1-2 contributions. Φυσικά για να τα λέμε όλα, η θέση ήταν πιο κοντά στην τεχνητή νοημοσύνη κι εμένα η εμπειρία μου τότε ήταν μόνο σε web development.

Η αλήθεια είναι πως η κάθε εταιρία είναι διαφορετική. Μου έτυχε να πάω σε συνέντευξη χωρίς καν να κοιτάξουν το βιογραφικό μου (ναι είναι αλήθεια) και μου έτυχε να πάω σε συνέντευξη όπου έλεγξαν τα πάντα: cv, cover letter, personal website, github/gitlab κτλπ.

Το πρόβλημα είναι πως αν ψάχνεις για entry-level ή junior πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για τα πάντα. Αν κάποιος έχει εμπειρία μπορεί να τον σώσει η προϋπηρεσία του αλλά αν κάποιος είναι φρέσκος απόφοιτος (ή τέλος πάντων είναι η πρώτη του δουλειά στον τομέα) πρέπει να ετοιμάσει τα πάντα (γνώμη μου).

21 ώρες πριν, vadou είπε

Και αν ναι, ποιος το κάνει; HR, talent acquisition, κάποιος dev;

Το ΗR/talent acquisition ποτέ. Αν το κάνουν θα είναι κάποιος dev, όπως σωστά ειπώθηκε από Lead developer... ή από αυτόν/ην που θα είναι μαζί του/της στην συνέντευξη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/08/2023 at 12:00, sek15 said:

Σε δεύτερο χρόνο, σαν εργοδότης, ποια είναι η άποψη σας σε αυτό που ανέφερα στο αρχικό μου post, να ψάξω για κάποια πιστοποίηση ή να κάνω practice αυτα που έχω δει και να φτιάξω projects πιο δυναμικά; Μέχρι τώρα τα projects που έχω κάνει χωρίς tutorial/chatgpt, μόνο με google search είναι αυτα του The Odin Project

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Προσωπικά σε μικρή εταιρεία 6-7 ατόμων που είμαστε εμείς, η πιστοποίηση είναι nice to have και δείχνει ότι ασχολήθηκε κάποιος ΚΑΙ με το τυπικό της υπόθεσης. Το οποίο τυπικό ουσιαστικά δείχνει ότι έχεις ασχοληθεί με τα λεγόμενα best practices, έστω και σε θεωρητικό επίπεδο. 

Το ΠΡΑΚΤΙΚΟ βέβαια είναι που μετράει περισσότερο, αλλά είναι δίκοπο μαχαίρι γιατί αν ΔΕΝ υπάρχει το θεωρητικό, μπορεί να γνωρίζεις κάποια πράγματα στην πράξη και να τα λειτουργείς, αλλά ενδέχεται αν δεν είναι φτιαγμένα με τον "σωστό" τρόπο, να δημιουργήσουν πρόβλημα μελλοντικά. 

Τώρα από άποψη project για να δείξεις, φυσικά ότι περισσότερο έχεις τόσο το καλύτερο, και από "περισσότερο" δεν έννοω σε ποσότητα, αλλά σε βαθμό δυσκολίας. ΑΝ έχεις να δείξεις 3-4 που "έχει πέσει δουλειά", θεωρώ είσαι καλυμμένος. 

 

35 minutes ago, Ponous said:

Το ΗR/talent acquisition ποτέ. Αν το κάνουν θα είναι κάποιος dev, όπως σωστά ειπώθηκε από Lead developer... ή από αυτόν/ην που θα είναι μαζί του/της στην συνέντευξη.

Ακριβώς αυτό. Εγώ (που δεν είμαι developer) έδειξα στον δικό μας lead και εκείνος έκρινε. 

Γι'αυτό και ξαναλέω είναι σημαντικό αυτά που υπάρχουν σε ένα github να είναι αντιπροσωπευτικά και legit, γιατί τα μη-legit θα τα ανακαλύψει ο έμπειρος αμέσως. Κανείς senior/lead dev δεν θέλει να έχει δίπλα του έναν "άσχετο" που απλά δανείστηκε κώδικα δεξιά και αριστερά. Γι'αυτό και οι πιθανότητες να είναι μαζί την ημέρα της συνέντευξης είναι πολύ μεγάλες. 

Pro tip: Όσο ευγενικοί είστε με τον άνθρωπο του interview, τόσο και ΑΚΟΜΑ περισσότερο να είστε με τον dev που κάθεται μαζί στο interview. Δώστε τα χέρια και στους 2 στη χαιρετούρα, και να απευθύνεστε και στους δύο, τόσο λεκτικά, όσο και με τα μάτια. Είμαστε άνθρωποι, και χάνεις πόντους όταν αγνοείς (άθελά σου) έναν απ'τους 2. 

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...