Προς το περιεχόμενο

Οθόνες 2 din IQ digital


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει βάλει κάποιος; 

Είναι από τις λίγες που μπορώ να βρω οικονομικές για αυτοκίνητο. 

Την θέλω μόνο για πλοήγηση με χάρτες Google και bluetooth για το κινητό. 

Επίσης να συνεργάζεται με τα χειριστήρια του τιμονιού; 

Θα δουλέψουν με 2αρα μνήμη ή θέλουν παραπάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα βάλει OEM τύπου (να ταιριάζει στο ταμπλό) σε GOLFV πριν 3-4 χρόνια. Με 300 ευρώ είχα απογοητευτεί πήγαινε πολύ αργά το Maps. Πολλές φορές ξεκινούσα και εμφανιζόταν το στίγμα μου 5 λεπτά μετά σωστά. Γενικά πολύ αργό hardware και ήταν κρίμα, γιατί κατά τα άλλα ήταν πολύ ΟΚ, αλλά τί να το κάνεις αν σέρνεται...Αν έπαιρνα τώρα θα πήγαινα σε top από χρήματα 500-600 μήπως και είναι καλύτερα τα πράγματα...Μιλάω από μια και μοναδική εμπειρία προφανώς...Τώρα μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα...

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aliexpress ιδιες οθονες στα μισα λεφτα(μερικες φορες και 55-60% φθηνοτερα) . Να κοιτας τουλαχιστον με επεξεργαστη octa core και 4αρα ram. Ειχα βαλει εγω με 2GB Ram και τετραπυρηνο επεξεργαστη και την πουλησα την επομενη μερα, ηταν πολυ αργη για τα γουστα μου. Για κανα τραγουδακι μεσω BT ηταν μια χαρα.

Το μονο που αξιζει για να την παρεις απο εδω ειναι η εγγυηση. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, AmixReckless είπε

 

Το μονο που αξιζει για να την παρεις απο εδω ειναι η εγγυηση. 

 

Σημαντικός λόγος για μένα 

Βρίσκω στα ίδια λεφτά πιο επώνυμες αλλά με μικρή οθόνη 

Τώρα έχω kenwood 8. 1ιντσών και για πλοήγηση navibox 

Αμάξι Honda CRV του 2008 

Κάπου στα 1300 ευρώ... κάποτε 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Σημαντικός λόγος για μένα 

Ειναι και για τι αμαξι μιλαμε βεβαια. Για το Grande Punto που εχω εβαλα οκταπυρηνη με 4αρα Ram στα 150 ευρω με κατι κουπονια. Πηγα σε μαγαζι εδω και μου ζητησαν 450 για την ιδια οθονη. 450 για το GP δεν θα τα εδινα με τιποτα.  Ασε που μερικοι εξυπνοι ηθελαν να χρεωσουν και το ανταπτορακι Canbus για τα χειριστηρια τιμονιου.

Οποτε οπως ειπα κοιτα για 8Π και 4 ram και θα εισαι κομπλε.

 

 

Επεξ/σία από AmixReckless
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, noble είπε

Πολλές φορές ξεκινούσα και εμφανιζόταν το στίγμα μου 5 λεπτά μετά σωστά.

Θεωρείς ότι αυτό έχει να κάνει με το αν είναι αργό το hardware;

Μερικές φορές το κάνει και σε μένα, με 4GB RAM και οκταπύρηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, phanispal είπε

Θεωρείς ότι αυτό έχει να κάνει με το αν είναι αργό το hardware;

Μερικές φορές το κάνει και σε μένα, με 4GB RAM και οκταπύρηνο.

Αυτό κατάλαβα ναι, τώρα μπορεί να κάνω και λάθος…Αλλά και το 8πυρηνο ΟΚ ανάλογα και τι πυρήνες είναι αυτοί, 8πυρηνο είχαμε και πριν πόσα χρόνια…αυτοί δεν λένε καν νομίζω τι επεξεργαστή φοράνε αν δεν κάνω λάθος…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, AmixReckless είπε

Aliexpress ιδιες οθονες στα μισα λεφτα(μερικες φορες και 55-60% φθηνοτερα) . Να κοιτας τουλαχιστον με επεξεργαστη octa core και 4αρα ram. Ειχα βαλει εγω με 2GB Ram και τετραπυρηνο επεξεργαστη και την πουλησα την επομενη μερα, ηταν πολυ αργη για τα γουστα μου. Για κανα τραγουδακι μεσω BT ηταν μια χαρα.

Το μονο που αξιζει για να την παρεις απο εδω ειναι η εγγυηση. 

 

Ένα λινκ φίλε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, noble είπε

Αυτό κατάλαβα ναι, τώρα μπορεί να κάνω και λάθος…Αλλά και το 8πυρηνο ΟΚ ανάλογα και τι πυρήνες είναι αυτοί, 8πυρηνο είχαμε και πριν πόσα χρόνια…αυτοί δεν λένε καν νομίζω τι επεξεργαστή φοράνε αν δεν κάνω λάθος…

Rockchip PX5 1.5Ghz φοράει το δικό μου.

Το θέμα είναι ότι μερικές φορές βρίσκει σήμα αμέσως.

Γενικά δεν είναι ιδιαίτερα γρήγορο αλλά ΟΚ, τουλάχιστον να είναι λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα τηλέφωνο στο pancar και ρώτησα 

Οταν τους είπα ότι έχω kenwood μου είπαν μακρυά από iq γιατί θα απογοητευτώ 

Πρότειναν την Sony 3250 στα 340

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ έχω βάλει, ΟΕΜ-8πύρηνο-4 Gb RAM, και ειδικά στο maps έχω το ίδιο θέμα καθυστέρησης. Πέρα από την καθυστέρηση στον εντοπισμό (αυτό μερικές φορές, όχι συνέχεια) έχει και καθυστέρηση στα πάντα. Π.χ. πατάς στο πλαίσιο κειμένου για να γράψεις τον προορισμό και το πληκτρολόγιο εμφανίζεται μετά από 3-4". Δοκίμασα για πλάκα να κάνω το ίδιο με κινητό στο συρτάρι με 2 πυρήνες - 1 Gb RAM και το maps πήγαινε καλύτερα σε όλα. Γνώμη μου, δεν είναι θέμα υλικού αλλά λογισμικού: είναι τόσο κακό που κάνει τα πάντα να κρεμάνε.

Το ίδιο λογισμικό 2,5 χρόνια τώρα που το έχω δεν έχει κάνει καμία αναβάθμιση, άρα υποστήριξη από την εταιρεία 0. Κατά καιρούς το πιάνει να μην κάνει αναβάθμιση στις εφαρμογές από playstore ή να εμφανίζει για εβδομάδες μήνυμα ότι πρέπει να κάνει λήψη ενός μεγάλου αρχείου που δεν έχω ανακαλύψει τι είναι.

Για κλήσεις μέσω bluetooth δεν με άκουγε ο συνομιλητής.


Κατά τα άλλα, όμορφη οθόνη και φαίνεται ωραία στο αυτοκίνητο. Τα χειριστήρια στο τιμόνι λειτουργούν κανονικά. Σε γενικές γραμμές τη δουλειά μου την κάνω, αλλά, για 430€+ 50€ εγκατάσταση που είχα δώσει, δεν αξίζει. Στη θέση σου, θα κοίταγα αν μπορώ να τη δω να λειτουργεί πριν την εγκατάσταση (στο pancar που αναφέρθηκε παραπάνω έχει οθόνες στημένες στο κατάστημα).

 

Υ.Γ. Το εκνευριστικό που μόλις θυμήθηκα, η ώρα και ημ/νία είναι άλλα αντ' άλλων. Όταν συνδεθεί σε hotspot, συγχρονίζεται, αλλά στην επόμενη εκκίνηση του αυτοκινήτου ξαναδείχνει ότι είμαι στο 2032. Δεν έχει επιλογή για χειροκίνητη ρύθμιση και το αυτοκίνητο έχει την ώρα κανονικά. Αποτέλεσμα, πέραν των άλλων, οι εγγραφές στη dashcam είναι ότι να 'ναι, για να βρεις ένα συγκεκριμένο βίντεο θες χάρτη πειρατικού θησαυρού.(Αυτό παίζει να είναι μλκία του εγκαταστάτη, αλλά τώρα τρέχα γύρευε.)

Επεξ/σία από apostolispd
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, apostolispd είπε

Κι εγώ έχω βάλει, ΟΕΜ-8πύρηνο-4 Gb RAM, και ειδικά στο maps έχω το ίδιο θέμα καθυστέρησης. Πέρα από την καθυστέρηση στον εντοπισμό (αυτό μερικές φορές, όχι συνέχεια) έχει και καθυστέρηση στα πάντα. Π.χ. πατάς στο πλαίσιο κειμένου για να γράψεις τον προορισμό και το πληκτρολόγιο εμφανίζεται μετά από 3-4". Δοκίμασα για πλάκα να κάνω το ίδιο με κινητό στο συρτάρι με 2 πυρήνες - 1 Gb RAM και το maps πήγαινε καλύτερα σε όλα. Γνώμη μου, δεν είναι θέμα υλικού αλλά λογισμικού: είναι τόσο κακό που κάνει τα πάντα να κρεμάνε.

Το ίδιο λογισμικό 2,5 χρόνια τώρα που το έχω δεν έχει κάνει καμία αναβάθμιση, άρα υποστήριξη από την εταιρεία 0. Κατά καιρούς το πιάνει να μην κάνει αναβάθμιση στις εφαρμογές από playstore ή να εμφανίζει για εβδομάδες μήνυμα ότι πρέπει να κάνει λήψη ενός μεγάλου αρχείου που δεν έχω ανακαλύψει τι είναι.

Για κλήσεις μέσω bluetooth δεν με άκουγε ο συνομιλητής.


Κατά τα άλλα, όμορφη οθόνη και φαίνεται ωραία στο αυτοκίνητο. Τα χειριστήρια στο τιμόνι λειτουργούν κανονικά. Σε γενικές γραμμές τη δουλειά μου την κάνω, αλλά, για 430€+ 50€ εγκατάσταση που είχα δώσει, δεν αξίζει. Στη θέση σου, θα κοίταγα αν μπορώ να τη δω να λειτουργεί πριν την εγκατάσταση (στο pancar που αναφέρθηκε παραπάνω έχει οθόνες στημένες στο κατάστημα).

 

Υ.Γ. Το εκνευριστικό που μόλις θυμήθηκα, η ώρα και ημ/νία είναι άλλα αντ' άλλων. Όταν συνδεθεί σε hotspot, συγχρονίζεται, αλλά στην επόμενη εκκίνηση του αυτοκινήτου ξαναδείχνει ότι είμαι στο 2032. Δεν έχει επιλογή για χειροκίνητη ρύθμιση και το αυτοκίνητο έχει την ώρα κανονικά. Αποτέλεσμα, πέραν των άλλων, οι εγγραφές στη dashcam είναι ότι να 'ναι, για να βρεις ένα συγκεκριμένο βίντεο θες χάρτη πειρατικού θησαυρού.(Αυτό παίζει να είναι μλκία του εγκαταστάτη, αλλά τώρα τρέχα γύρευε.)

Καλημέρα για την Sony μιλάς αν κατάλαβα καλά; 

Πόσο καιρό την έχεις; 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Πήρα τηλέφωνο στο pancar και ρώτησα 

Οταν τους είπα ότι έχω kenwood μου είπαν μακρυά από iq γιατί θα απογοητευτώ 

Πρότειναν την Sony 3250 στα 340

θα την κανεις τη δουλεια σου με τους χαρτες (δεν εχει ενσωματωμενους) μεσω android auto... απλα τσεκαρε οτι το κινητο σου ειναι συμβατο..

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, paylidis είπε

θα την κανεις τη δουλεια σου με τους χαρτες (δεν εχει ενσωματωμενους) μεσω android auto... απλα τσεκαρε οτι το κινητο σου ειναι συμβατο..

Που το βλέπουμε αυτό αν είναι συμβατό; 

Έχω samsung a71 τριών ετών περίπου 

Μονό samsung παίρνω 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...