Προς το περιεχόμενο

Το Linux πλέον πιο δημοφιλές από το Mac μεταξύ των gamers του Steam


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, Titos301 said:

Σε τι υστερουν τα windows 10/11 απο τα linux δλδ

Customizability, workflow για productivity (διαλέγεις αν θες minimal Mac-like GUI, interface σαν των Windows με περισσότερες δυνατότητες ή ένα σκέτο window manager), σταθερότητα, χρήση πόρων (μνήμη, CPU κλπ), αν έχεις οποιαδήποτε συνάφεια με coding, μακράν πιο εύκολο στο setup (τα Linux-based), ασφάλεια, privacy, ακόμα και μεταφορά όλης της εγκατάστασης σου σε άλλο PC εύκολα και γρήγορα, διαχείριση του συστήματος σου κεντρικά (updates συστήματος ΚΑΙ εφαρμογών και βιβλιοθηκών ταυτόχρονα αντί να ανοίγεις μια εφαρμογή και να περιμένεις να κάνει update η να θες reboot), και χίλια δυο ακόμα.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, manolis940 είπε

Ούτε καν! Όταν μιλάμε για το κοινό Android που πρακτικά τα Google Services είναι μέρος του λειτουργικού δεν υφίσταται τόσο μικρό ποσοστό. Όταν μιλάμε για win11 που στέλνουν το κάθε κλίκ σου πάλι το ποσοστό είναι μικρό.

 

Και εδώ είμαστε φυσικά πάνω απ' το 1% αλλά όχι στο 99%. Και εδώ υπάρχουν τρόποι να μπλοκάρεις τα Google Analytics που είναι καρφωμένα σε κάθε site. Ευτυχώς τουλάχστον που οι browsers λειτουργούν έτσι όπως λειτουργούν και μπορείς ακόμη να αποτρέψεις την όποια Javascript κτλ να πάρει τα δεδομένα σου. Φυσικά αν φύγουν από σένα δεν ξέρεις τι γίνεται.
Έχεις επιλογές και πάλι. Ξεφεύγουμε ωστόσο απ' το κομμάτι γιατί Linux και όχι Windows.

Αν θέλει να σε παρακολουθήσει σε παρακολουθεί δεν μπορείς να κόψεις τη JavaScript γιατί για διάφορες λειτουργίες θα σε αναγκάσει να την έχεις ενεργή αλλιως δε θα τρέξει ο ιστότοπος . Πως θα συνδεθώ σε μια υπηρεσία αν έχω κόψει τη λειτουργικότητα. 
 

σχετικα με το analytics ναι φυσικά το κόβεις το συγκεκριμένο script. ΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ analytics και δεν κάνει self hosting κάποια υπηρεσία δίκη του. Ή θα κάτσεις να σκαλίζεις κάθε κομμάτι της JavaScript τι κάνει και τι όχι σε κάθε ιστότοπο που μπαίνεις .

παρολαυτα συμφωνώ πως αν θες όπως είπα κόβεις τα πάντα και είσαι ήσυχος. Ότι λειτουργεί λειτουργεί και για τα υπόλοιπα yolo. Ζωή 20 χρόνια πίσω

4 ώρες πριν, kostasfalcon είπε

Έχω συνδεμένο ένα iPad pro 12,9 Μ1 με το (dual sense wireless controller) του PlayStation 4

Καθόλου παιχνίδια τουαλέτας….

Βλέπω είσαι γνώστης του αντικειμένου….

Αν σου είναι βολικό αυτό σε σχέση με ένα Steam Deck ή ένα Nintendo Switch κλπ. τι να πω. OK σίγουρα έχουμε εκ διαμέτρου αντίθετη άποψη.🤷‍♂️

ΥΓ. :) Πριν αποφασίσουμε αν είμαι γνώστης του αντικειμένου ή όχι. Θα ήθελες να μου αναφέρεις 20 τίτλους που θεωρείς ότι «Ναι ρε φιλε! Δίνω 600+ ευρώ για ipad για να τα παίξω αυτά τα διαμάντια».

Επεξ/σία από Volga
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Επειδή μας έχετε πρήξει λίγο οι hardcore linouxαδες για το telemetry, 

Εδώ τι συλλέγουν τα ubuntu:

Spoiler

Ubuntu flavour
Ubuntu version
Network connectivity or not
CPU family
RAM
Disk(s) size
Screen(s) information
GPU information
CPU information
OEM Manufacturer
Location (that was set during installation)
Installation duration (time taken)
Auto login enabled or not
Disk layout selected
Third party software selected or not
Download updates during install or not
LivePatch information
BIOS info
Device model
Partition
Time zone

Ναι, μπορείς να το απενεργοποιήσεις, αλλά από default, μια χαρά συλλέγουν πράγματα.

Επίσης, από το πρωί σε Linux mint μου έχει βγει update η  nvidia-compute-utils-535  update και ακόμα δεν έχω κάνει search για να δω αν πρέπει να τη βάλω ή όχι. Η προηγούμενη μου έσπαγε όλη την εγκατάσταση (δεν της άρεσαν οι 4 2k οθόνες). Ας είναι καλά τα snapshots.
Μπορώ να κάθομαι και να γράφω μέρες προβλήματα που έχω αντιμετωπίσει. 

Οπότε αυτά τα it just works και είναι καλύτερα από τα windows δεν υπάρχει. Τα τελευταία 2 χρόνια, πιο πολλές φορές μου έχει σπάσει εγκατάσταση linux από updates, παρα windows. 
 

Spoiler

Υ.Γ. Λόγω δουλειάς , δουλεύω όλα τα λειτουργικά. 
MacOs για Swift,
Linux για k8s και ocp,
windows για όλα τα υπόλοιπα (λόγω iso της εταιρείας).
Στο main pc μου, στο προσωπικό laptop, και σε ένα dell all in one που έχω, έχουν Linux Mint.
Στο macbook έχω MacOs.
Στο laptop της δουλειάς έχω win10.
Και στο steam deck, steamOs. 

To πιο σταθερό απ όλα είναι το steam deck. Το ανοίγω και απλά παίζει. ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ.
Όλα τα υπόλοιπα τα ίδια σκ@τα είναι (το καθένα για δικούς του λόγους) . 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Volga είπε

Αν θέλει να σε παρακολουθήσει σε παρακολουθεί δεν μπορείς να κόψεις τη JavaScript γιατί για διάφορες λειτουργίες θα σε αναγκάσει να την έχεις ενεργή αλλιως δε θα τρέξει ο ιστότοπος . Πως θα συνδεθώ σε μια υπηρεσία αν έχω κόψει τη λειτουργικότητα. 
 

σχετικα με το analytics ναι φυσικά το κόβεις το συγκεκριμένο script. ΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ analytics και δεν κάνει self hosting κάποια υπηρεσία δίκη του. Ή θα κάτσεις να σκαλίζεις κάθε κομμάτι της JavaScript τι κάνει και τι όχι σε κάθε ιστότοπο που μπαίνεις .

παρολαυτα συμφωνώ πως αν θες όπως είπα κόβεις τα πάντα και είσαι ήσυχος. Ότι λειτουργεί λειτουργεί και για τα υπόλοιπα yolo. Ζωή 20 χρόνια πίσω

Αν σου είναι βολικό αυτό σε σχέση με ένα Steam Deck ή ένα Nintendo Switch κλπ. τι να πω. OK σίγουρα έχουμε εκ διαμέτρου αντίθετη άποψη.🤷‍♂️

ΥΓ. :) Πριν αποφασίσουμε αν είμαι γνώστης του αντικειμένου ή όχι. Θα ήθελες να μου αναφέρεις 20 τίτλους που θεωρείς ότι «Ναι ρε φιλε! Δίνω 600+ ευρώ για ipad για να τα παίξω αυτά τα διαμάντια».

Το ipad δεν είναι παιχνιδομηχανη . Αλλά έχει ΚΑΙ την δυνατότητα να παίξει αρκετά καλά παιχνίδια που έχουν φτιαχτεί για iOS ή iPad OS.

Αν εσύ πιστεύεις ότι δεν υπάρχουν παιχνίδια για iOS ή iPadOS επειδή δεν είναι αρκετά διάσημα με τα δικά σου κριτήρια, δεν σημαίνει ότι θα ισχύουν τα ίδια για όλους. Επίσης τα αξεσουάρ που έχουν φτιαχτεί ώστε να παίζεις παιχνίδια σε tablet και όχι μόνο σε iPad δείχνει ότι κάτι δεν γνωρίζεις καλά , για τις συγκεκριμένες συσκευές.  Με το κινητό δεν χρειάζεται να κουβαλάμε πια φωτογραφική και πολύ σύντομα θα γίνει το ίδιο για την  παιχνιδοκονσολα.

Επεξ/σία από atheatos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, atheatos said:

Με το κινητό δεν χρειάζεται να κουβαλάμε πια φωτογραφική και πολύ σύντομα θα γίνει το ίδιο για την  παιχνιδοκονσολα.

Πόσο σύντομα? 

Πως και δεν έγινε μέχρι τώρα? Δύναμη άλλωστε δεν τους έλειπε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Titos301 είπε

αρα εχεις και linux κινητο;

Android is a mobile operating system based on a modified version of the Linux kernel and other open-source software

Επεξ/σία από charis_k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, atheatos είπε

Το ipad δεν είναι παιχνιδομηχανη . Αλλά έχει ΚΑΙ την δυνατότητα να παίξει αρκετά καλά παιχνίδια που έχουν φτιαχτεί για iOS ή iPad OS.

Αν εσύ πιστεύεις ότι δεν υπάρχουν παιχνίδια για iOS ή iPadOS επειδή δεν είναι αρκετά διάσημα με τα δικά σου κριτήρια, δεν σημαίνει ότι θα ισχύουν τα ίδια για όλους. Επίσης τα αξεσουάρ που έχουν φτιαχτεί ώστε να παίζεις παιχνίδια σε tablet και όχι μόνο σε iPad δείχνει ότι κάτι δεν γνωρίζεις καλά , για τις συγκεκριμένες συσκευές.  Με το κινητό δεν χρειάζεται να κουβαλάμε πια φωτογραφική και πολύ σύντομα θα γίνει το ίδιο για την  παιχνιδοκονσολα.

Κοίτα, εγώ είπα ότι το ipad (και το Android) έχει παιχνίδια ΤΟΥΑΛΕΤΑΣ. Δεν είναι κακά παιχνίδια, απλώς είναι παιχνίδια που θα κάτσει ο κόσμος να χαζολογήσει 10 λεπτά - άντε κάνα 20 λεπτο. (Υπάρχουν οι εξαιρέσεις; ναι υπάρχουν αλλά είναι εξαιρέσεις).

Το ότι παίρνει χειριστήρια φυσικά και παίρνει αλλά παρόλαυτά τα παιχνίδα που έχει... ΔΕΝ.

Είναι άβολο το όλο concept του βάζω το tablet σε ένα τραπεζάκι και κάθομαι σκυφτός λίγο παραπέρα με ένα Bluetooth.

Η περίπτωση δε να πάρω ένα χειριστήριο με βάση που βάζω πάνω το iPad... ασχολίαστο.

Δεν έχει φτιαχτεί για κάτι τέτοιο.

Είναι ΆΒΟΛΟ.

ΥΓ. Κάτι που το έχω παρατηρήσει γενικά και στην τωρινή συζήτηση αλλά και σε άλλες, γιατί πρέπει να "θίξετε" τον άλλον με ειρωνείες τύπου "δεν είσαι γνώστης" ή "δεν ξέρεις" κλπ κλπ.; Για να λέμε τη γνώμη μας, σημαίνει οτι το κάναμε αυτό το πράγμα και δεν βολεύει. Αλλά και στην τελική, τη γνώμη μας λέμε, δεν χρειάζεται να την πούμε στον άλλο σε προσωπικό επίπεδο. 

Φιλικά το λέω απλώς επειδή έτυχε να το δω πολλές φορές τις τελευταίες μέρες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, MikeKata said:

Customizability, workflow για productivity (διαλέγεις αν θες minimal Mac-like GUI, interface σαν των Windows με περισσότερες δυνατότητες ή ένα σκέτο window manager), σταθερότητα, χρήση πόρων (μνήμη, CPU κλπ), αν έχεις οποιαδήποτε συνάφεια με coding, μακράν πιο εύκολο στο setup (τα Linux-based), ασφάλεια, privacy, ακόμα και μεταφορά όλης της εγκατάστασης σου σε άλλο PC εύκολα και γρήγορα, διαχείριση του συστήματος σου κεντρικά (updates συστήματος ΚΑΙ εφαρμογών και βιβλιοθηκών ταυτόχρονα αντί να ανοίγεις μια εφαρμογή και να περιμένεις να κάνει update η να θες reboot), και χίλια δυο ακόμα.

Σε ποιο παράλληλο σύμπαν;

Αν είσαι προγραμματιστής μπορεί. Για όλους τους άλλους όχι. Ποια σταθερότητα και ποιο εύκολα και γρήγορα;

το έγραψε και άλλος πιο πάνω, πιο πολλές φορές δημιουργούνται προβλήματα σε Λινουξ διανομές. Έχω χάσει μερες ολόκληρες σε φόρουμ και reddit να ψάχνω να βγάλω άκρη. Στο ένα λαπτοπ να μην έχω ήχο, στο άλλο να κρασάρει η κάρτα γραφικών, σε άλλο σταθερό να πρέπει να αλλάξω διανομή γιατί δεν έκανε update ο chrome, εγκαταστάσεις μέσα από repositories να είναι 2 εκδόσεις πισω από αυτή που βρίσκεις στο website.

Μόλις έκανα παιδί και δεν είχα χρόνο για χάσιμο τελείωσα με το Λινουξ. Καλό σαν ιδέα αλλά από υλοποίηση είναι μόνο για extreme γνωστες. Οι υπόλοιποι θα μείνουμε με τις κακές ιδιωτικές εταιρείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Volga είπε

Κοίτα, εγώ είπα ότι το ipad (και το Android) έχει παιχνίδια ΤΟΥΑΛΕΤΑΣ. Δεν είναι κακά παιχνίδια, απλώς είναι παιχνίδια που θα κάτσει ο κόσμος να χαζολογήσει 10 λεπτά - άντε κάνα 20 λεπτο. (Υπάρχουν οι εξαιρέσεις; ναι υπάρχουν αλλά είναι εξαιρέσεις).

Το ότι παίρνει χειριστήρια φυσικά και παίρνει αλλά παρόλαυτά τα παιχνίδα που έχει... ΔΕΝ.

Είναι άβολο το όλο concept του βάζω το tablet σε ένα τραπεζάκι και κάθομαι σκυφτός λίγο παραπέρα με ένα Bluetooth.

Η περίπτωση δε να πάρω ένα χειριστήριο με βάση που βάζω πάνω το iPad... ασχολίαστο.

Δεν έχει φτιαχτεί για κάτι τέτοιο.

Είναι ΆΒΟΛΟ.

ΥΓ. Κάτι που το έχω παρατηρήσει γενικά και στην τωρινή συζήτηση αλλά και σε άλλες, γιατί πρέπει να "θίξετε" τον άλλον με ειρωνείες τύπου "δεν είσαι γνώστης" ή "δεν ξέρεις" κλπ κλπ.; Για να λέμε τη γνώμη μας, σημαίνει οτι το κάναμε αυτό το πράγμα και δεν βολεύει. Αλλά και στην τελική, τη γνώμη μας λέμε, δεν χρειάζεται να την πούμε στον άλλο σε προσωπικό επίπεδο. 

Φιλικά το λέω απλώς επειδή έτυχε να το δω πολλές φορές τις τελευταίες μέρες.

 

Στην τουαλέτα συνήθως συμβαίνουν «κακα» πράγματα στην κυριολεξία!

Το iPad δεν δημιουργήθηκε για να αντικαταστήσει τα παιχνίδια των PC ή των κονσόλων…

Έχει όμως αρκετά καλά παιχνιδάκια και αν σου περισσεύει κάπου ένα χειριστήριο είσαι μια χαρά για κάτι εναλλακτικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, NickTG είπε

Πόσο σύντομα? 

Πως και δεν έγινε μέχρι τώρα? Δύναμη άλλωστε δεν τους έλειπε. 

Πέρα από την δύναμη σημαντικό ρόλο παίζει η αυτονομία. Αν είναι να παίζεις ένα παιχνίδι και σε το πολύ 2 ώρες να σβήνει ,τότε δεν…

Θα δούμε μεγάλη ανάπτυξη και του Android στα λειτουργικά του θέματος , μιας και το πραγμα πάει προς cloud gaming μεριά. Δεν θα αργήσει το φαινόμενο να έχεις console παιχνίδια διαθεσιμα ανα πάσα ώρα και στιγμή στο κινητό σου. Απλώς θα τα κανείς cast στην TV και θα παίζεις. 
Όσο για το iPad  και γενικα τα tablet μιας και «δύσοσμα»αναφέρθηκε  , κατηγορώντας για προσωπική επίθεση από πάνω, μπορεί να γίνει βοηθητική οθόνη σε ορισμένου είδους παιχνίδια που προσφέρουν εξτρα ενδείξεις και χειριστήρια. 
Δεν είναι επι του παρόντος θέματος οι αναφορές σε iPad κτλ. και ότι άλλο κάνει triggered κάποιους… αλλά τα λειτουργικά που θα είναι στο μέλλον πιο πολλά συμπεριλαμβανομένου και mobile OS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kostasfalcon είπε

Στην τουαλέτα συνήθως συμβαίνουν «κακα» πράγματα στην κυριολεξία!

Το iPad δεν δημιουργήθηκε για να αντικαταστήσει τα παιχνίδια των PC ή των κονσόλων…

Έχει όμως αρκετά καλά παιχνιδάκια και αν σου περισσεύει κάπου ένα χειριστήριο είσαι μια χαρά για κάτι εναλλακτικό.

Καταλαβαίνω και έχω παίξει πολύ όμορφες υλοποιήσεις σε iPad και Android. Ο όρος παιχνίδια ΤΟΥΑΛΕΤΑΣ, δεν έχει βγει ως παιχνίδια - σκουπίδια, αλλά παιχνίδια που δεν ασχολείσαι πολύ. Αν θεωρείς άσχημο τον όρο (δεν το εβγαλα εγώ), ας πούμε λοιπόν παιχνίδια Λεωφορείου. Κάθομαι λίγο να χαζέψω να περάσει η ώρα.

Δεν είναι υπερπαραγωγές. Δεν θα δώσει κανείς αποκλειστικά λεφτά για να παίξει...Candy Crash, Genshin Impact, Oxenfree ή πχ Dungeons of Dreadrock.

Καλώς υπάρχουν να γεμίζουν το χρόνο μας μεχρι εκεί. (άποψη μου ετσι; :) )

1 ώρα πριν, atheatos είπε

Πέρα από την δύναμη σημαντικό ρόλο παίζει η αυτονομία. Αν είναι να παίζεις ένα παιχνίδι και σε το πολύ 2 ώρες να σβήνει ,τότε δεν…

Θα δούμε μεγάλη ανάπτυξη και του Android στα λειτουργικά του θέματος , μιας και το πραγμα πάει προς cloud gaming μεριά. Δεν θα αργήσει το φαινόμενο να έχεις console παιχνίδια διαθεσιμα ανα πάσα ώρα και στιγμή στο κινητό σου. Απλώς θα τα κανείς cast στην TV και θα παίζεις. 
Όσο για το iPad  και γενικα τα tablet μιας και «δύσοσμα»αναφέρθηκε  , κατηγορώντας για προσωπική επίθεση από πάνω, μπορεί να γίνει βοηθητική οθόνη σε ορισμένου είδους παιχνίδια που προσφέρουν εξτρα ενδείξεις και χειριστήρια. 
Δεν είναι επι του παρόντος θέματος οι αναφορές σε iPad κτλ. και ότι άλλο κάνει triggered κάποιους… αλλά τα λειτουργικά που θα είναι στο μέλλον πιο πολλά συμπεριλαμβανομένου και mobile OS.

100% Το μέλλον είναι στο cloud. Κι εγώ θεωρώ πως μέσα στα επόμενα 6-7 έτη δεν θα έχει νόημα να έχεις κονσόλα ή ακριβό κινητό για τέτοια θέματα. Όπου υπάρχει internet απλώς θα μπαίνεις στο account σου να παίξεις. (και τώρα γίνεται αλλά σε competitive gaming δεν παλεύεται ιδιαίτερα). Μολις σταθεροποιηθεί το θέμα τύπου 1GB/up 1GB/down,  Εκεί πιστεύω οτι πάααρα πολύ κόσμος θα φύγει από Windows. Εκτός κι αν όντως η Microsoft τα διαθέσει δωρεάν επισήμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, atheatos said:

Πέρα από την δύναμη σημαντικό ρόλο παίζει η αυτονομία. Αν είναι να παίζεις ένα παιχνίδι και σε το πολύ 2 ώρες να σβήνει ,τότε δεν…

Δεν θα έλεγα πως έχουν θέμα ούτε με την αυτονομία. 

Αντίθετα έχουν μεγάλο θέμα με το χειρισμό για παράδειγμα. Ή με την ποιότητα των παιχνιδιών καθώς είναι δύσκολο να πείσεις κάποιον που παίζει σε κινητό να δώσει 60€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, NickTG είπε

Δεν θα έλεγα πως έχουν θέμα ούτε με την αυτονομία. 

Αντίθετα έχουν μεγάλο θέμα με το χειρισμό για παράδειγμα. Ή με την ποιότητα των παιχνιδιών καθώς είναι δύσκολο να πείσεις κάποιον που παίζει σε κινητό να δώσει 60€.

Τα παιχνίδια που κάνουν 60 ευρώ έχουν μέγεθος δεκάδες gigabyte που και να έχει κάποιος τα λεφτά , μπορεί να μην έχει χώρο στο κινητό να τα εγκαταστήσει.

Αυτο θα λυθεί με τους νέους servers και τις αυξημένες ταχύτητες στο internet.Τα κινητά θα κάνουν buffer και θα συμπληρώνουν τα καρέ που χάνονται από το latency της σύνδεσης  και το λειτουργικό θα επικεντρώνεται στην ομαλή προβολή είτε στην οθόνη του κινητού είτε της τηλεόρασης.
 

Οσο για το gamepad είναι κάτι που λύνεται με το κατάλληλο αξεσουάρ. 
 

Προς το παρόν η ανάπτυξη όλων και περισσότερων hand held pcs είναι μια προετοιμασία για το τι θα επακολουθήσει στο μέλλον.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...