Προς το περιεχόμενο

Ιδιωτικο ΙΕΚ ή Πανελληνιες απο την αρχή;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

Ονομάζομαι Ελένη και πέρασα πριν από 3 χρόνια στη σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών στο Ηράκλειο Κρήτης. Η εμπειρία μου δεν ήταν καλή. Η σχολη ειναι πολυ απαιτητική και μετα απο 3 χρονια προσπαθειας δε νομιζω οτι μπορω να συνεχίσω.

Εκτος απο μαθηματικά μου αρέσει πολυ και η πληροφορική οπότε σκεφτόμουν ή να γραφτώ σε κάποιο ιδιωτικό ΙΕΚ σε τμήμα πληροφορικής ή να ξαναδωσω πανελλήνιες. Αυτό που με φοβίζει ομως στις πανελληνιες ειναι ο χρονος που θα χασω εναν ολοκληρο χρονο και οτι δεν ειναι αρκετα σίγουρη η επιτυχία να περάσω. Αντίθετα στα ΙΕΚ ή θα ακουσω παρα πολυ καλες γνώμες ή παρα πολυ κακές. 

Αν εχετε καποια εμπειρία απο ΙΕΚ ή ξερετε καποιον που εχει τελειωσει σε ΙΕΚ (ακομα καλυτερα αν ειναι σε τμημα πληροφορικης) θα εκτιμούσα πολυ να μαθω μερικες πληροφοριες. Οπως αν εχει καλη επαγγελματική αποκατασταση, ποσο απαιτητικα ηταν και αν αξίζει ή οχι περισσότερο απο ενα πτυχίο σε ΑΕΙ. 

Ακομα και αν δεν εχετε εμπειρία συγκεκριμένα απο ΙΕΚ θα εκτιμήσω πάρα πολυ οποιαδήποτε γνώμη!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα ΙΕΚ, και κυριως τα ιδιωτικα, ειναι πραγματικα πεταμενα λεφτα και το απολυτο χασιμο χρόνου. 

Είσαι μικρη ακομα, άλλοι κανουν νεο ξεκινημα στα 35 τους και τα καταφερνουν! Ξαναδωσε πανελληνιες ή πηγαινε στο ΕΑΠ (έχει τμημα Πληροφορικης και ειναι και εξ αποστασεως οι σπουδες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Dark_panel είπε

Tα ΙΕΚ, και κυριως τα ιδιωτικα, ειναι πραγματικα πεταμενα λεφτα και το απολυτο χασιμο χρόνου. 

Είσαι μικρη ακομα, άλλοι κανουν νεο ξεκινημα στα 35 τους και τα καταφερνουν! Ξαναδωσε πανελληνιες ή πηγαινε στο ΕΑΠ (έχει τμημα Πληροφορικης και ειναι και εξ αποστασεως οι σπουδες).

Συμφωνώ απόλυτα και εγώ. Δεν έχουν και επαγγελματικά.δικαιωματα τίποτα σημαντικό.

Η σχολή αυτη δεν.σου άρεσε? Γιατί πολλές πανεπιστημιακές σχολές έχουν δυσκολία. Αν σε δυσκόλεψε αυτή μπορεί και η πληροφορική σε πανεπιστημιακό τμήμα να.σε δυσκολέψει. Είπες τα μαθηματικά σου αρέσουν. Τα ανώτερα μαθηματικά έχουν δυσκολία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Eleni21200 είπε

Αν εχετε καποια εμπειρία απο ΙΕΚ ή ξερετε καποιον που εχει τελειωσει σε ΙΕΚ (ακομα καλυτερα αν ειναι σε τμημα πληροφορικης) θα εκτιμούσα πολυ να μαθω μερικες πληροφοριες.

Είχε έρθει κάποια στιγμή στη δουλειά πιτσιρικάς από ΙΙΕΚ πληροφορικής (Πρακτική για IT) και μόνο που δεν τον πετάξανε από το παράθυρο. Γνώσεις στον τομέα όσο και η Θεία μου που είναι 80 χρονών. Στην ίδια θέση είχαν έρθει παιδιά χωρίς πτυχία και απλά ήταν διαμάντια (γιατί είχαν ασχοληθεί μόνοι τους).

Αυτά περί ΙΤ. Όσο για τμήματα πληροφορικής με κατεύθυνση προγραμματισμού όσους ξέρω που τελείωσαν πάλι ΙΙΕΚ δεν έχουν να πουν κάποιο καλό λόγο και όλοι τελικά κατέληξαν να διαβάζουν μόνοι τους για να μπορέσουν να βρουν δουλειές και να εξελιχθούν.

Για εμένα μακριά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

Συμφωνώ απόλυτα και εγώ. Δεν έχουν και επαγγελματικά.δικαιωματα τίποτα σημαντικό.

Η σχολή αυτη δεν.σου άρεσε? Γιατί πολλές πανεπιστημιακές σχολές έχουν δυσκολία. Αν σε δυσκόλεψε αυτή μπορεί και η πληροφορική σε πανεπιστημιακό τμήμα να.σε δυσκολέψει. Είπες τα μαθηματικά σου αρέσουν. Τα ανώτερα μαθηματικά έχουν δυσκολία.

Μου αρεσε απλως 3 χρονια χωρις καποιο ιδιαίτερο αποτέλεσμα με εχει αγχωσει οτι χανω το χρονο μου και μπορει κατι αλλο να ειναι πιο παραγωγικο για εμενα. 

13 ώρες πριν, Dark_panel είπε

Tα ΙΕΚ, και κυριως τα ιδιωτικα, ειναι πραγματικα πεταμενα λεφτα και το απολυτο χασιμο χρόνου. 

Είσαι μικρη ακομα, άλλοι κανουν νεο ξεκινημα στα 35 τους και τα καταφερνουν! Ξαναδωσε πανελληνιες ή πηγαινε στο ΕΑΠ (έχει τμημα Πληροφορικης και ειναι και εξ αποστασεως οι σπουδες).

Θα το κοιταξω. Ευχαριστώ!

4 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Είχε έρθει κάποια στιγμή στη δουλειά πιτσιρικάς από ΙΙΕΚ πληροφορικής (Πρακτική για IT) και μόνο που δεν τον πετάξανε από το παράθυρο. Γνώσεις στον τομέα όσο και η Θεία μου που είναι 80 χρονών. Στην ίδια θέση είχαν έρθει παιδιά χωρίς πτυχία και απλά ήταν διαμάντια (γιατί είχαν ασχοληθεί μόνοι τους).

Αυτά περί ΙΤ. Όσο για τμήματα πληροφορικής με κατεύθυνση προγραμματισμού όσους ξέρω που τελείωσαν πάλι ΙΙΕΚ δεν έχουν να πουν κάποιο καλό λόγο και όλοι τελικά κατέληξαν να διαβάζουν μόνοι τους για να μπορέσουν να βρουν δουλειές και να εξελιχθούν.

Για εμένα μακριά.

 

Καταλαβα... Ακυρο το ΙΕΚ. Ευχαριστώ πολυ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πάς σε ΙΕΚ για τεχνικός δικτύων 2 χρονάκια, με ταβάνι τη Cosmote και την Vodafone και σε καμιά 10ρια χρόνια φτάνεις να παίρνεις 1 χιλιάρικο, ή ξαναδίνεις πανελλήνιες και πάς πληροφορική που αν τη βγάλεις και ασχολείσαι και μόνη σου για προγραμματιστής, μπορείς να πας κι για πρώτο μισθό στα 2 χιλιάρικα. Διαλέγεις και παίρνεις

Επεξ/σία από truman2193
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ειδικότητες πληροφορικής σε ΙΕΚ δεν έχουν επαγγελματικά δικαιώματα. Δίνουν καλή διέξοδο όμως σε εταιρίες στο τμήμα μηχανογράφησης. Τσιράκια των Sys Admin.

Το ΙΕΚ είναι εξαιρετική λύση για ειδικότητες με επαγγελματικά δικαιώματα. Π.χ. έχει η μαμά συνεργείο αυτοκινήτων; Είναι εργοδηγός υδραυλικός, ψυκτικός κτλ;  Με χίλια. Και μετά είναι και οι ειδικότητες καλλωπισμού που αφήνουν πολλά χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Το ΙΕΚ δε θα σου ανοιξει πολλες πορτες αλλα οπως καθε σχολη θα σου δωσει καποια ερεθισματα.

Επιπλεον, το ΙΕΚ οπως και καθε σχολη ειναι απλα η αρχη. Φυσικα, ενα ΑΕΙ/ΤΕΙ ειναι πολυ καλυτερη αρχη απο ενα ΙΕΚ.

Αυτο που μετρα ομως παραπανω ειναι τι κανεις κατα τη διαρκεια των σπουδων σου, και ακομη περισσοτερο, τι κανεις μετα. Στον τομεα της πληροφορικης θα εισαι μια ζωη 'φοιτητης'. Τα περισσοτερα απο αυτα που θα μαθεις τωρα, σε μια 10-ετια θα ειναι απαρχαιωμενα. Αυτο που μετραει ειναι να εχεις σωστες βασεις. 

Με λιγα λογια, η σχολη δε θα σε κανει επαγγελματια, απλως θα σου δωσει ενα χαρτι/προβαδισμα στα HR γραφεια που θα στειλεις τα βιογραφικα σου. Ο,τι σχολη και αν τελειωσεις, αμα εισαι 'μετριος' θα ζοριστεις πολυ να μπεις στην αγορα εργασιας και να κανεις καριερα.

Εγω προτεινω ειδικα τα πρωτα χρονια να δωσεις ιδιαιτερο βαρος και να χτισεις σωστες βασεις. Κανε πολυ self-study. Δωσε βαση στο τριπτυχο TCP/IP, Routing/Switching, Linux. Διαβασε οσα περισσοτερα βιβλια μπορεις. Παρακολουθησε online courses (e.g., Udemy, etc.), παρε καποιες βασικες πιστοποιησεις (e.g., CCNA, Linux+) και μετα διαλεξε εξειδικευση (cybersecurity, cloud, virtualization, κτλ.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 04/08/2023 at 23:59, Eleni21200 said:

Γεια σας.

Ονομάζομαι Ελένη και πέρασα πριν από 3 χρόνια στη σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών στο Ηράκλειο Κρήτης. Η εμπειρία μου δεν ήταν καλή. Η σχολη ειναι πολυ απαιτητική και μετα απο 3 χρονια προσπαθειας δε νομιζω οτι μπορω να συνεχίσω.

Εκτος απο μαθηματικά μου αρέσει πολυ και η πληροφορική οπότε σκεφτόμουν ή να γραφτώ σε κάποιο ιδιωτικό ΙΕΚ σε τμήμα πληροφορικής ή να ξαναδωσω πανελλήνιες. Αυτό που με φοβίζει ομως στις πανελληνιες ειναι ο χρονος που θα χασω εναν ολοκληρο χρονο και οτι δεν ειναι αρκετα σίγουρη η επιτυχία να περάσω. Αντίθετα στα ΙΕΚ ή θα ακουσω παρα πολυ καλες γνώμες ή παρα πολυ κακές. 

Αν εχετε καποια εμπειρία απο ΙΕΚ ή ξερετε καποιον που εχει τελειωσει σε ΙΕΚ (ακομα καλυτερα αν ειναι σε τμημα πληροφορικης) θα εκτιμούσα πολυ να μαθω μερικες πληροφοριες. Οπως αν εχει καλη επαγγελματική αποκατασταση, ποσο απαιτητικα ηταν και αν αξίζει ή οχι περισσότερο απο ενα πτυχίο σε ΑΕΙ. 

Ακομα και αν δεν εχετε εμπειρία συγκεκριμένα απο ΙΕΚ θα εκτιμήσω πάρα πολυ οποιαδήποτε γνώμη!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Καλημέρα. 

Έχω τελειώσει το οικονομικό και έχω κάνει μεταπτυχιακό στα πληροφοριακά συστήματα. 

Πριν από μερικούς μήνες έβλεπα προγράμματα σπουδών από διάφορες σχολές. 

Αν είχα το μυαλό του σήμερα στα 18 μου θα είχα πάει σίγουρα σε σχολή εφαρμοσμένων μαθηματικών. Ακόμα και αν είχα 20.000 μόρια. 

Πιστεύω ακράδαντα πως θα ήμουν καλύτερος οικονομολόγος αν είχα σπουδάσει εφαρμοσμένα μαθηματικά (με ένα relevant μεταπτυχιακό ) και καλύτερος IT professional επίσης. 

Καταλαβαίνω ότι σε δυσκολεύει και νιώθεις απόγνωση κάποιες φορές. Αλλά η πληροφορική δεν απέχει και πολύ από αυτά που μαθαίνεις στην πραγματικότητα. 

Αυτά από έναν που ζηλεύει που δεν τελείωσε τη σχολή σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 04/08/2023 at 23:59, Eleni21200 said:

Γεια σας.

Ονομάζομαι Ελένη και πέρασα πριν από 3 χρόνια στη σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών στο Ηράκλειο Κρήτης. Η εμπειρία μου δεν ήταν καλή. Η σχολη ειναι πολυ απαιτητική και μετα απο 3 χρονια προσπαθειας δε νομιζω οτι μπορω να συνεχίσω.

Εκτος απο μαθηματικά μου αρέσει πολυ και η πληροφορική οπότε σκεφτόμουν ή να γραφτώ σε κάποιο ιδιωτικό ΙΕΚ σε τμήμα πληροφορικής ή να ξαναδωσω πανελλήνιες. Αυτό που με φοβίζει ομως στις πανελληνιες ειναι ο χρονος που θα χασω εναν ολοκληρο χρονο και οτι δεν ειναι αρκετα σίγουρη η επιτυχία να περάσω. Αντίθετα στα ΙΕΚ ή θα ακουσω παρα πολυ καλες γνώμες ή παρα πολυ κακές. 

Αν εχετε καποια εμπειρία απο ΙΕΚ ή ξερετε καποιον που εχει τελειωσει σε ΙΕΚ (ακομα καλυτερα αν ειναι σε τμημα πληροφορικης) θα εκτιμούσα πολυ να μαθω μερικες πληροφοριες. Οπως αν εχει καλη επαγγελματική αποκατασταση, ποσο απαιτητικα ηταν και αν αξίζει ή οχι περισσότερο απο ενα πτυχίο σε ΑΕΙ. 

Ακομα και αν δεν εχετε εμπειρία συγκεκριμένα απο ΙΕΚ θα εκτιμήσω πάρα πολυ οποιαδήποτε γνώμη!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Αν έχεις οικονομική δυνατότητα κάνε φροντηστήρια ιδιωτικά με καθηγητές εξειδικευμένους στα μαθήματα που σε δυσκολεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...