Προς το περιεχόμενο

Η Disney διακόπτει άμεσα την παραγωγή DVD και Blu-ray στην Αυστραλία


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 minutes ago, vbeka9733 said:

θελω να δω ολους αυτους που σκαγανε λεφτα να φτιαξουν μια συλλογη να την εχουν για παντα τι θα κανουν τωρα που και τα dvd και τα players δε θα υπαρχουν πια

θα αυξηθεί η αξία αυτών που έχουν ήδη την συλλογή, βλέπε μπομπινόφωνα ίντσας, 2ιντσο πόσο έχουν σε λειτουργική κατάσταση

https://www.ebay.com/itm/385218142940?epid=0&hash=item59b0ca62dc:g:gLEAAOSwiepjaVZI&amdata=enc%3AAQAIAAAAwNRqwnrpxUPz2AQtksTfPMoX9Thh12CSVg3vHstXf775LXlfIbfPWNLJ%2BflBlKOIQ%2BbQJND5jy8K71xeLNrh8MbkebeDsAMlPH9rRGKfz60ni5RTyftZFBUIf%2FDjJKnUxSD2j2Wv%2FAchR3tb3tZ2e3TZX03OXnD9QvrZFChz5Ls%2Bi7VLnUVrypn5q5C4TOVGNCqal%2BwZfic0MViMdGpZ2zQjvKgtN8%2BrE96m5KZMpctKgaQ%2BtXyztBEDuG%2BLRZWBEQ%3D%3D|tkp%3ABk9SR5KJ6cC5Yg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, vbeka9733 said:

θελω να δω ολους αυτους που σκαγανε λεφτα να φτιαξουν μια συλλογη να την εχουν για παντα τι θα κανουν τωρα που και τα dvd και τα players δε θα υπαρχουν πια

Μακάρι να είχα την οικονομική δυνατότητα να αγοράσω όλα τα DVD και CD και βινύλια που θέλω να έχω στη συλλογή μου…

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει κατά καιρούς πως οι μεγάλες εταιρίες όταν θέλουν να τεσταρουν καινούρια πολιτική ξεκινάνε από Αυστραλία και Νέα Ζηλανδία, γιατί είναι "δυτικές χώρες" όσον αφορά στην καταναλωτική συμπεριφορά και αποκομμένες από τον υπόλοιπο κόσμο γεωγραφικά, με μικρό σχετικά πληθυσμό αλλά όχι και αμελητέο. Οπότε έτσι μπορούν να έχουν feedback για το πως περίπου θα ανταποκριθεί το κοινό στις μεγαλύτερες αγορές ( Η.Π.Α, Ηνωμενο βασίλειο, ε.ε κλπ.), χωρίς να χρειαστεί να ανοιχτούν και πάρα πολύ. Οπότε το πιο πιθανό είναι κατάργηση των φυσικών μέσων εκεί να ακολουθήσει και στις υπόλοιπες αγορές σταδιακά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimmyl είπε

Γιατι τετοια λυσσα για τα φυσικα μεσα , και κυριως για τα δισκακια ειτε ειναι μουσικης η ηχου και εικονας , το φυσικο μεσο ειναι αλλιως , ακομα και οι σκληροι δισκοι , σιγουρα εχουν κοστος και φθορα , αλλα ολα στο streaming  πια 

Δεν νομίζω ότι απλοί ιδιώτες αγοράζουν 8TB+ αποθηκευτικά μέσα για streaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kinitos είπε

Και βέβαια εννοείται ότι τα αρχεία στριμινγκ δεν έχουν καμία σχέση σε ποιότητα....

Αλλά έτσι αγοράζετε πελάτες μας 4 και 8κ τηλεόραση και αν δείτε κανονικο αρχείο fhd και πάνω δφυριξτε κλέφτικα

Ισχύει. Ακόμα και σε 1080p το bitrate που σου δίνει το Bluray είναι θηριώδες μπροστά στα 5000-8000 kb/s του streaming

4 ώρες πριν, gokuthelegend είπε

Επίσης το φυσικό μέσο, ειδικά το bluray, έχει πολύ ανώτερη ποιότητα.

Εγγυημένα ;) Πρακτικά είναι lossless σε σύγκριση με τα streams.

3 ώρες πριν, aypnia είπε

Η διαφορά όσο περνάει ο καιρός θα μειώνεται. Και είναι πολύ μικρότερη σήμερα από ότι ήταν 5 χρόνια πριν.

Σε 5 χρόνια που όλες οι υπηρεσίες είτε flatrate, είτε προς αγορά ή ενοικίαση θα έχουν πάει σε VVC και AV1 (σε codecs που δεν μπορεί να πάει το bluray) οι διαφορές θα είναι μικρότερες από ποτέ. Ειδικά αν μπει και στην εξίσωση και η περαιτέρω εξάπλωση των fiber γραμμών.

Όπως και να έχει θα χρειαστούν raw ψηφιακά αρχεία των ταινιών για να τα συμπιέσουν στα νέα πρότυπα VVC και AV1.

Προσωπικά βλέπω το AV1 να περπατάει περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jimmyl είπε

Γιατι τετοια λυσσα για τα φυσικα μεσα , και κυριως για τα δισκακια ειτε ειναι μουσικης η ηχου και εικονας , το φυσικο μεσο ειναι αλλιως , ακομα και οι σκληροι δισκοι , σιγουρα εχουν κοστος και φθορα , αλλα ολα στο streaming  πια 

Ένα πρόχειρο παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό. Η κοπέλα μου δεν είχε δει ποτέ τα extended του Lotr. Αν δεν τα είχα σε φυσικό μίντια δεν θα τα βλέπαμε από πουθενά καθώς δεν υπάρχουν στριμινγκ παρά μόνο οι απλές εκδόσεις. Μεχρι να βγει υπηρεσία που να εχει όλες τις ταινίες δύσκολο να πεθάνουν τα φυσικα δισκάκια όσο και να προσπαθούν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ares225 είπε

Ένα πρόχειρο παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό. Η κοπέλα μου δεν είχε δει ποτέ τα extended του Lotr. Αν δεν τα είχα σε φυσικό μίντια δεν θα τα βλέπαμε από πουθενά καθώς δεν υπάρχουν στριμινγκ παρά μόνο οι απλές εκδόσεις. Μεχρι να βγει υπηρεσία που να εχει όλες τις ταινίες δύσκολο να πεθάνουν τα φυσικα δισκάκια όσο και να προσπαθούν. 

Σε streaming δεν υπάρχουν αλλα υπάρχουν σε remux 4K στα 120gb το καθένα οι Extended εκδόσεις και εχουν εξαιρετική εικόνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Chris0821 είπε

Επειδή το φυσικό μέσο το αγοράζεις μια φορά και το βλέπεις (ακούς) εκατό χωρίς συνδρομή μήνα με το μήνα.

Δυστυχώς είναι η μόνη εξήγηση αυτή που γράφεις 😐

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, aypnia said:

Η διαφορά όσο περνάει ο καιρός θα μειώνεται. Και είναι πολύ μικρότερη σήμερα από ότι ήταν 5 χρόνια πριν.

Σε 5 χρόνια που όλες οι υπηρεσίες είτε flatrate, είτε προς αγορά ή ενοικίαση θα έχουν πάει σε VVC και AV1 (σε codecs που δεν μπορεί να πάει το bluray) οι διαφορές θα είναι μικρότερες από ποτέ. Ειδικά αν μπει και στην εξίσωση και η περαιτέρω εξάπλωση των fiber γραμμών.

Το κάπως κάπου κάποτε είναι γνωστό και θα συμφωνήσω.

Αλλά αν πας σε bitrate ίδιο το bluray με το ίντερνετ θα φας πολλά χρόνια.

Που αν ηθελαν αλλα δεν θελουν να συνεχιζαν να αναπτυσουν αντίστοιχα τα φυσικα μεσα στα ιδια χρονια θα μεναμε άφωνοι απο την εικονα σε σχεση με το υποδεέστερο παντα ιντερνετ.

ενα ευκολο παραδειγμα που παλι δεν συγκρίνεται αλλα ειναι ενα εμφανώς καλο παραδειγμα.δορυφορικη με iptv.

χαλια και τα δυο σε σχεση με bluray δεν το συζηταω καν αλλα μεταξυ τους κλασεις ανωτερη η δορυφορικη .και εδω ισχυει αυτο που ειπες οτι οσο παει θα αλλαζει.

δυστυχώς αυτοί κάνουν οτι θέλουν και εμείς απλά τους ακολουθούμε πίστα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μας ανήκει τίποτα σε λίγο καιρό. Όλο το ψυχαγωγικό υλικό θα βρίσκεται σε ένα cloud προς ενοικίαση και η έννοια της συλλογής ή της ιδιοκτησίας ενός "φυσικού" μέσου όπως το bluray θα εξαφανιστεί.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά μην κάνετε συνδρομή στο Disney+ στην Αυστραλία για να δείτε για ποσο θα επιστρέψουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν ένα χρόνο οι εταιρείες  διανομής εδώ σταμάτησαν την πώληση φυσικών μέσων με ελληνικούς υπότιτλους γιατί έτσι ήθελαν, η Αυστραλία μας μάρανε.!!! Πλέον δεν υπάρχει φυσικό μέσο που να έχει ελληνικούς υπότιτλους και να εισάγεται επίσημα στη χώρα μας. Όποιος ψάξει λίγο θα δεί ότι τα ελληνικά είναι η Μόνη γλώσσα που λείπει από τους υπότιτλους στις ξένες εκδόσεις.!!

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεσκαρτάριζα την αποθήκη μου και βρήκα μια κούτα με 10 dvd writters, 6 Sata και 4 Pata... Είπα να τα δοκιμάσω για να ξέρω τι έχω αν καμμιά φορά χρειαστεί... Απο τα Sata (LG και Nec) δεν διάβαζε δίσκο κανένα. Απο τα Pata που είναι παλιότερης κατασκευής και έχουν το διπλάσιο βάρος, τα 3 ήταν άψογα και το 4ο ζορίστηκε αλλά δούλεψε... Προληπτικά πριν κάτι χρόνια αντέγραψα σε Wav όλα μου τα cds. To πιθανότερο είναι σε μερικά χρόνια οι συσκευές των χρηστών να έχουν βγει off και τα cd/dvd στο ράφι να έχουν μόνο συλλεκτική αξία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγικό και δείχνει τις βλέψεις των εταιριών για το μέλλον. Ακόμα πιο τραγικό να βλέπω στα σχόλια απαξίωση του φυσικού μέσου. Με τις συνδρομές ο μόνος που κερδίζει είναι η εκάστοτε εταιρεία. Πληρώνεις για κάτι μου δεν σου ανήκει και ανά πάσα στιγμή μπορείς να χάσεις την πρόσβαση σε αυτό, είτε είναι ταινία, μουσική, βιβλίο ή videogame. Κρίμα πραγματικά να μην αντιλαμβάνεται κάποιος την αξία του φυσικού μέσου και να κοροϊδεύει κιόλας αυτούς που το υποστηρίζουν.
Όταν θα βρεθείτε σε ένα άδειο δωμάτιο γεμάτο άχρηστες οθόνες και bluetooth ηχεία χωρίς internet και με τον υλικό που έχετε πληρώσει 100 φορές σε ένα απομακρυσμένο server κάποιας εταιρείας τότε θα ήθελα πολύ να ακούσω ξανά την γνώμη σας.

  • Like 8
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...