Προς το περιεχόμενο

Η Disney διακόπτει άμεσα την παραγωγή DVD και Blu-ray στην Αυστραλία


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
1 hour ago, Dennis077 said:

Πριν ένα χρόνο οι εταιρείες  διανομής εδώ σταμάτησαν την πώληση φυσικών μέσων με ελληνικούς υπότιτλους γιατί έτσι ήθελαν, η Αυστραλία μας μάρανε.!!! Πλέον δεν υπάρχει φυσικό μέσο που να έχει ελληνικούς υπότιτλους και να εισάγεται επίσημα στη χώρα μας. Όποιος ψάξει λίγο θα δεί ότι τα ελληνικά είναι η Μόνη γλώσσα που λείπει από τους υπότιτλους στις ξένες εκδόσεις.!!

Δεν μου φαίνεται παράλογο, αν αγοράζουν ελάχιστοι και δεν βγαίνει κέρδος, τι περιμένουμε να κάνουν? Επιδοτούμενα BR disks για τους "μερακλήδες" ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατανοητο και λογικο να πανε προς καταργηση.

Δυστηχως κακο νεο για εμας τους συλλεκτες. Εχω πανω απο 300DVD σε βιβλιοθηκες στο σαλονι. Ναι ολα τα εχω κανει rip και ειναι μεσω streaming αλλα αγοραζω ακομα κυριως ταινιες που θελω να εχω στην συλλογη μου που για μενα σημαινει οτι θα κατσω να την δω και δευτερη φορά ή ειναι κατι που θέλω να έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Hannebu said:

Τραγικό και δείχνει τις βλέψεις των εταιριών για το μέλλον. Ακόμα πιο τραγικό να βλέπω στα σχόλια απαξίωση του φυσικού μέσου. Με τις συνδρομές ο μόνος που κερδίζει είναι η εκάστοτε εταιρεία. Πληρώνεις για κάτι μου δεν σου ανήκει και ανά πάσα στιγμή μπορείς να χάσεις την πρόσβαση σε αυτό, είτε είναι ταινία, μουσική, βιβλίο ή videogame. Κρίμα πραγματικά να μην αντιλαμβάνεται κάποιος την αξία του φυσικού μέσου και να κοροϊδεύει κιόλας αυτούς που το υποστηρίζουν.
Όταν θα βρεθείτε σε ένα άδειο δωμάτιο γεμάτο άχρηστες οθόνες και bluetooth ηχεία χωρίς internet και με τον υλικό που έχετε πληρώσει 100 φορές σε ένα απομακρυσμένο server κάποιας εταιρείας τότε θα ήθελα πολύ να ακούσω ξανά την γνώμη σας.

Σιγά σιγά τα σπίτια μας αδειάζουν από τη ζωή μας - τα αγαπημένα μας έργα και μουσική, οι φωτογραφίες με τους αγαπημένους μας ανθρώπους, ακόμα και τα βιβλία μας τα χιλιοδιαβασμένα , όλα αυτά που διαμορφώνουν την προσωπικότητα μας βρίσκονται κάπου αλλού και όχι στα χέρια μας. 
Πρόοδος;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, vbeka9733 said:

θελω να δω ολους αυτους που σκαγανε λεφτα να φτιαξουν μια συλλογη να την εχουν για παντα τι θα κανουν τωρα που και τα dvd και τα players δε θα υπαρχουν πια

Υπάρχουν ακόμα και κασετόφωνα και φυσικά πικάπ. 

Οι πιθανότητες να μην υπάρχουν πια dvd players είναι μηδέν, προφανώς αν για κάποιο λόγο σταματήσουν να βγαίνουν οι ταινίες σε δισκάκια dvd και bluray ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ (μιας και ο συλλέκτης της Αυστραλίας μπορεί να παραγγείλει και απτη γειτονική Νέα Ζηλανδία, ή και απ'την Ελλαδα μας αν είναι μερακλής), τότε θα σταματήσουν να συλλέγουν. Ίσως αποκτήσει και μεγαλύτερη αξία η συλλογή τους έτσι! 

Ακόμα έχω κάπου τις κασέτες metal εγώ απ΄τη δεκαετία του 90!! Τα CD τα έχω πετάξει όλα, δεν είχα κανένα συναισθηματικό δέσιμο. 

Σαν το γύρισμα της κασέτας με το στυλό bic, δεν υπάρχει.... :D

57 minutes ago, Chris0821 said:

Σιγά σιγά τα σπίτια μας αδειάζουν από τη ζωή μας - τα αγαπημένα μας έργα και μουσική, οι φωτογραφίες με τους αγαπημένους μας ανθρώπους, ακόμα και τα βιβλία μας τα χιλιοδιαβασμένα , όλα αυτά που διαμορφώνουν την προσωπικότητα μας βρίσκονται κάπου αλλού και όχι στα χέρια μας. 
Πρόοδος;;;

Στο δικό μου σπίτι πράγματι δεν υπάρχει ούτε μία φωτογραφία εκτυπωμένη. Στους γονείς μου ακόμα βλέπω στο σαλόνι τη στιγμή της αποφοίτησής μου. Και σε κάποια σπίτια γνωστών μου βλέπω με μαγνητάκια φωτό των παιδιών τους (και μόνο) στο ψυγείο. Δεν το κατάλαβα ποτέ, αλλά ο καθένας όπως βολεύεται. 

Αυτό που έχω ξεκινήσει να κάνω, αλλά μου τρώει αρκετό χρόνο είναι η αλήθεια, είναι να φτιάχνω φακέλους με ημερομηνίες πχ 1999 (όταν πρωτοπήρα ψηφιακή) και βάζω εκεί τις 60 καλύτερες (πιο χαρακτηριστικές) φωτογραφίες της χρονιάς, ώστε να τις πάω για εκτύπωση, έχω βρει ένα photo album με 30 σελίδες των 2 φωτό η κάθε μία οποτε γι'αυτό ψάχνω 60 για κάθε χρονιά.

Είμαι ακόμα στο 2011, χρονιά που άρχισα να βγάζω 9 στις 10 φωτό απ'το κινητό, άρα και πολύ μεγαλύτερος όγκος φωτογραφιών. Ελπίζω τώρα μες τις διακοπές να το καταφέρω!

Ξέρω βέβαια ότι και που θα τις εκτυπώσω, ελάχιστες φορές θα ανοίξω τα album αυτά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, vbeka9733 είπε

θελω να δω ολους αυτους που σκαγανε λεφτα να φτιαξουν μια συλλογη να την εχουν για παντα τι θα κανουν τωρα που και τα dvd και τα players δε θα υπαρχουν πια

Θα συνεχίσουν να έχουν την συλλογή τους…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προσθεσω κατι που δεν ειδα γραμμενο παραπανω...  ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΤΕΙΑΣ..  Με bluray  μπορεις να εχεις remux ενα τελειο ποιοτικα αρχειο 4k στα 70gb περιπου ετοιμο να παιξει σε 4k  & 8k οθονες της επομενης 10ετιας.   Με streaming  θα εχεις ενα αρχειο   χαμηλης  ποιοτητας max 10-15mb/s  οταν ενα bluray τρεχει με 70+mb/s  και βεβαια οπως τονισθηκε και παραπανω  το φυσικο αρχειο bluray το εχεις και το βλεπεις οποτε και οσες φορες θες..  Το streaming θελει  συνδρομη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω γελαω με αυτους που αγοραζουν OLED τηλεορασεις και νομιζουν οτι βλεποντας Disney,Netflix ειναι το απολυτο 4K test.

Αγοραστε Bluray μπας και ξυπνηστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τέτοιες ταινίες που γυρίζονται πλέον από όλα τα στούντιο καλύτερα... Σιγά μην πληρώσουμε για αυτές, αφού πλέον οι 9,5 στις 10, είναι κατευθείαν για τα σκουπίδια. Κανονικά θα έπρεπε να μας πληρώνουμε τα τις βλέπουμε αλλά και πάλι. 

Εγώ δεν το κρύβω, ότι έχω να πάω σε κινηματογράφο από το 2005 που έβγαινε και καμιά ταινία της προκοπής. Ότι βλέπω, το βλέπω μέσω torrent και έτσι θα συνεχίσω να το κάνω. Τα περί ποιότητας δεν με απασχολούν και τόσο. Ας είναι καλή η ταινία και ας είναι και Camrip. Τι να τα κάνω τα Bluray η τα DVD, αν ή ταινία είναι πατατομούφα;

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, MitsosMitsaras said:

Με τέτοιες ταινίες που γυρίζονται πλέον από όλα τα στούντιο καλύτερα... Σιγά μην πληρώσουμε για αυτές, αφού πλέον οι 9,5 στις 10, είναι κατευθείαν για τα σκουπίδια. Κανονικά θα έπρεπε να μας πληρώνουμε τα τις βλέπουμε αλλά και πάλι. 

Εγώ δεν το κρύβω, ότι έχω να πάω σε κινηματογράφο από το 2005 που έβγαινε και καμιά ταινία της προκοπής. Ότι βλέπω, το βλέπω μέσω torrent και έτσι θα συνεχίσω να το κάνω. Τα περί ποιότητας δεν με απασχολούν και τόσο. Ας είναι καλή η ταινία και ας είναι και Camrip. Τι να τα κάνω τα Bluray η τα DVD, αν ή ταινία είναι πατατομούφα;

 

Δεν διαφωνώ ειδικά μετά Covid ταινίες και να πας να δεις σινεμά είναι λίγες, καταρχήν με το που βγαίνουν μετά από 20 μέρες είναι available για streaming.

Και δεν είμαι και από αυτούς που θα κάτσει να δει 4k, ακόμα μια 720 έχω με παλιό DVB δεκτη που δεν παίζει τηλεόραση. Μόνο το MacMini  είναι συνδεδεμένο πάνω και δεν μου κάνει διαφορα να δω κάτι σε SD ή 4K.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, MitsosMitsaras είπε

Ότι βλέπω, το βλέπω μέσω torrent και έτσι θα συνεχίσω να το κάνω. Τα περί ποιότητας δεν με απασχολούν και τόσο. Ας είναι καλή η ταινία και ας είναι και Camrip.

Κάπως έτσι κι εγώ αλλά όχι και camrip..

Πάντα ψάχνω για 1080 fullHD και μόνο αν δεν βρω αυτό που θέλω κοιτάω για 720. Μια χαρά βλέπεται πάντως και η 720 σε 4Κ τηλεόραση, ακόμα και DVDrip έχω δει με αποδεκτή ποιότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Fotis_Greece είπε

Εγω τι να πω που εχω 120 DVD-Audio discs? Εχω ενα αγχος ομως ποσο καιρο θα μου κρατησει το Panasonic DVD-S77

Μην ανησυχεις, οπως και τα πικαπ σημερα θα συνεχισουν να βγαζουν BR + DVD players και μετα απο 20 χρονια και με τις συνδεσεις της τοτε εποχης... υπαρχουν εκατομμυρια συλλογες εκει εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, doctorScien είπε

Θα προσθεσω κατι που δεν ειδα γραμμενο παραπανω...  ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΤΕΙΑΣ..  Με bluray  μπορεις να εχεις remux ενα τελειο ποιοτικα αρχειο 4k στα 70gb περιπου ετοιμο να παιξει σε 4k  & 8k οθονες της επομενης 10ετιας.   Με streaming  θα εχεις ενα αρχειο   χαμηλης  ποιοτητας max 10-15mb/s  οταν ενα bluray τρεχει με 70+mb/s  και βεβαια οπως τονισθηκε και παραπανω  το φυσικο αρχειο bluray το εχεις και το βλεπεις οποτε και οσες φορες θες..  Το streaming θελει  συνδρομη....

Το streaming ΔΕΝ θέλει συνδρομή. Κατανοητό να υπάρχει αυτή η άποψη στην Ελλάδα αλλά αυτό δεν ισχύει.

Στις ΗΠΑ ο περισσότερος κόσμος έχει ψηφιακές συλλογές με ταινίες στο moviesanyware (κυρίως με Apple TV, Amazon και Google Play).

Είναι κάτι αντίστοιχο με το Steam αλλά υπάρχει δυστυχώς μόνο εκεί για την ώρα.

Home | Movies Anywhere

Και ναι προτιμώ να πληρώνω 2 και 3 ευρώ τη ταινία αγοράζοντας κλειδιά από το να αγοράζω blurays των 15 και 20 ευρώ.

Ναι προτιμώ να γίνει και στις ταινίες ότι έγινε και με τα παιχνίδια και το Steam.

Δυστυχώς για την ώρα δεν μας έχει έρθει και στην Ευρώπη το moviesanyware.

Να και ενδεικτικά κάποια sites που πουλάνε κλειδιά. Ναι προτιμώ κλειδί των 3 και 4 ευρώ για μια ταινία, ακόμη και κάτω από 1 ευρώ που έχουν πλέον πάρα πολλές (όπως κάνει ο περισσότερος κόσμος για αγορές από το Steam) από 30ευρά για να έχω 70+ mbs:)

https://uvspider.com/

Digital Movie Codes (ultravioletcinema.com)

Digital Movies Now!! (digital-movies-now.com)

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aypnia είπε

Το streaming ΔΕΝ θέλει συνδρομή. Κατανοητό να υπάρχει αυτή η άποψη στην Ελλάδα αλλά αυτό δεν ισχύει.

Στις ΗΠΑ ο περισσότερος κόσμος έχει ψηφιακές συλλογές με ταινίες στο moviesanyware (κυρίως με Apple TV, Amazon και Google Play).

Είναι κάτι αντίστοιχο με το Steam αλλά υπάρχει δυστυχώς μόνο εκεί για την ώρα.

Home | Movies Anywhere

Και ναι προτιμώ να πληρώνω 2 και 3 ευρώ τη ταινία αγοράζοντας κλειδιά από το να αγοράζω blurays των 15 και 20 ευρώ.

Ναι προτιμώ να γίνει και στις ταινίες ότι έγινε και με τα παιχνίδια και το Steam.

Δυστυχώς για την ώρα δεν μας έχει έρθει και στην Ευρώπη το moviesanyware.

Να και ενδεικτικά κάποια sites που πουλάνε κλειδιά. Ναι προτιμώ κλειδί των 3 και 4 ευρώ για μια ταινία, ακόμη και κάτω από 1 ευρώ που έχουν πλέον πάρα πολλές (όπως κάνει ο περισσότερος κόσμος για αγορές από το Steam) από 30ευρά για να έχω 70+ mbs:)

https://uvspider.com/

Digital Movie Codes (ultravioletcinema.com)

Digital Movies Now!! (digital-movies-now.com)

Οταν εγγραφα streaming εννοουσα βεβαια  netflix nova  cosmote tv etc.. TO  moviesanywhere με ενα ψαξιμο στο reddit μου εβγαλε  streaming  4k 30mbps  και 1080p στα 9mbps...  και τα κλειδια 2-3$€ που λες αφορουν  προφανως 1080p  γιατι  4k κλειδια ειδα,στα 15€$!!..  και προφανως οταν την βγαλουν 8k την ιδια ταινια θα θελει αλλα  κλειδια.. Το << πειρατικο>>  remux που σε λιγο καιρο βεβαια  ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ  δουλευει  στα 70-100mbps... και θα πσιζει σιγουρα κσλυτερα σε 8k projectors-tv... 

Να προσθεσω οτι ο αρθρογραφος εγραψε οτι κριτηριο για AU NZ ηταν ΟΙ ΧΑΜΗΛΕΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ BLURAY...  που σημαινει πιθανα περισσοτερες πειρατικες κοπιες  εκτος αν δεχθουμε οτι  οι ΑΥΣΤΡΑΛΟΙ   ειδικα αν και αγγλοφωνοι... δεν βλεπουν ταινιες της  DISNEY...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...