Προς το περιεχόμενο

Samsung Galaxy Z Fold 5 Review - Χειρόφρενο


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

Για τη  ώρα μένω με το fold 2. Δεν με πείθει να δώσω τόσα χρήματα..

Μια από τα ίδια εδώ. Με βλέπω να μένω άλλα 1-2 χρόνια με το Fold 2. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, gadgetseek said:

Με το στανιό οι βελτιώσεις..

Έκλεισε μεν το χάσμα και αδυνάτισε, ανέβηκαν κι οι επιδόσεις, αλλά

καμία ουσιαστική αλλαγή σε κάμερες, μπαταρία, s-pen εντός της συσκευής και πλάτος μπροστινής οθόνης.

Άρα κανένας λόγος για upgrade (ευτυχής - σε γενικές γραμμές - χρήστης Z Fold 4)

Υ.Γ: εξακολουθεί να είναι κατώτερο του Mate X3.. Αν η Huawei βγάλει όντως σύντομα την 5g pro εκδοχή του με 3 - 4 (Harmony) OS updates (κι ακόμα πιο βελτιωμένο software για foldables), τότε το Z Fold 5 θα είναι αρκετά σκαλοπάτια πιο κάτω..

Συμφωνούμε. Κάτοχος Z Fold 4 και δεν υπάρχει κανένας λόγος αναβάθμισης (κοροϊδίας το λέω εγώ) ιδίως από τη στιγμή που αρχές Σεπτεμβρίου έρχεται το Honor Magic V2 Ευρώπη. Το μόνο κρίμα για εμένα είναι πως θεωρώ ιδανικό το form factor του Fold, δε θέλω μεγαλύτερη εξωτερική οθόνη δηλαδή γιατί όσο μεγαλύτερη τόσο πιο πολύ ακυρώνει την ύπαρξη της εσωτερικής οθόνης. 

Επεξ/σία από Panoramix27
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σαμσουνγκ είχε τον πρώτο λόγο κ φαίνεται να συμβιβάστηκε, αλλα μην γελιέστε, ο μόνος λόγος που το έκανε είναι για το κέρδος.

Απο οταν χρησιμοποιούσα το 2, κατάλαβα οτι 2 πράγματα χρειάζεται, μια φαρδύτερη μπροστινή οθόνη για πληκτρολόγηση και λίγο μεγαλύτερη μπαταρία. Τη στήριξα για την ιδέα σε μια εποχή που δεν υπήρχαν εναλλακτικές κ ηταν μπροστάρης, το 3 έβαλα κ την πολύ σημαντική underscreen selfie, to 4 κέρδισε 1 χιλιοστό στην πρόσθια οθόνη. 

Για να αλλάξει το ratio ήθελε κόστος εξέλιξης, έχοντας πληρώσει αυτήν την εξέλιξη το περίμενα, η σαμσουνγκ όμως τα κράτησε για κέρδος κ τολμάει να μας σερβίρει τις ίδιες κάμερες, τις ίδιες οθόνες, την ίδια μπαταρία κ εξέλιξη λογισμικού για 2000!

Η απίστευτη κοροϊδία, γελάει στα μούτρα μας. Οταν χρησιμοποιεί το ίδιο ουσιαστικά hardware, το κόστος πέφτει σημαντικά. Τα προηγούμενα είχαν μεγαλύτερη εξέλιξη, αρα κ κόστος κατασκευής κ χαμηλότερη τιμή. Θεωρώ αυτήν την κίνηση ανέντιμη. Για πρώτη χρονιά θα υπάρχουν εναλλακτικές, τα honor V2 kai oneplus open είναι προ των πυλών, με καλύτερες κάμερες, μαλλον κ οθόνες, σίγουρα φαρδύτερες κ πιο χρηστικές, λιγότερο bloatware, μεγαλύτερες μπαταρίες με 2-3 φορές πιο γρήγορη φόρτιση κ σημαντικά πιο λεπτά κ ελαφρά

κ παρα την νεα τεχνολογία κ μεγαλύτερο κόστος κατασκευής, σε καλύτερη τιμή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Panoramix27 είπε

Συμφωνούμε. Κάτοχος Z Fold 4 και δεν υπάρχει κανένας λόγος αναβάθμισης (κοροϊδίας το λέω εγώ) ιδίως από τη στιγμή που αρχές Σεπτεμβρίου έρχεται το Honor Magic V2 Ευρώπη. Το μόνο κρίμα για εμένα είναι πως θεωρώ ιδανικό το form factor του Fold, δε θέλω μεγαλύτερη εξωτερική οθόνη δηλαδή γιατί όσο μεγαλύτερη τόσο πιο πολύ ακυρώνει την ύπαρξη της εσωτερικής οθόνης. 

Ναι, και το Magic V2 είναι μία πολύ καλή περίπτωση (με επιφυλάξεις για τα software & security updates) και με ιδανική αναλογία μπροστινής οθόνης (20:9, προτιμώ να είναι εξίσου εύχρηστες και οι 2 οθόνες). 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Όταν είναι μαύρη η οθόνη και την κρατάς υπό γωνία να κάνει αντανάκλαση φαίνεται αρκετά, όταν βλέπεις κάτι στην οθόνη και έχει χρώματα κτλ δεν είναι τόσο εμφανές.

Αλλά δεν μπορούμε να ζητάμε και πολλά, προχωράει η τεχνολογία και σε κάποια φάση θα το καλυτερέψουν.

Όταν δίνεις ένα σκασμό λεφτά Επιβάλλεται να ζητάς πολλά!

Η τσάκα φαίνεται ακόμη και όταν η οθόνη είναι αναμμένη… Επίσης η αίσθηση αφης της είναι άθλια Αφού πλαστικό φέρνει…

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Αλλά δεν μπορούμε να ζητάμε και πολλά, προχωράει η τεχνολογία και σε κάποια φάση θα το καλυτερέψουν.

Νομίζω ότι αυτή που "ζητάει πολλά" είναι η ίδια η Samsung και όχι εμείς οι καταναλωτές λοιπόν για αυτή τη νέα τεχνολογία στις οθόνες. 😉

4 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Αλλά δεν μπορούμε να ζητάμε και πολλά, προχωράει η τεχνολογία και σε κάποια φάση θα το καλυτερέψουν.

Νομίζω ότι αυτή που "ζητάει πολλά" είναι η ίδια η Samsung και όχι εμείς οι καταναλωτές λοιπόν για αυτή τη νέα τεχνολογία στις οθόνες. 😉

4 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Αλλά δεν μπορούμε να ζητάμε και πολλά, προχωράει η τεχνολογία και σε κάποια φάση θα το καλυτερέψουν.

Νομίζω ότι αυτή που "ζητάει πολλά" είναι η ίδια η Samsung και όχι εμείς οι καταναλωτές λοιπόν για αυτή τη νέα τεχνολογία στις οθόνες. 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, kostasfalcon said:

Όταν δίνεις ένα σκασμό λεφτά Επιβάλλεται να ζητάς πολλά!

Η τσάκα φαίνεται ακόμη και όταν η οθόνη είναι αναμμένη… Επίσης η αίσθηση αφης της είναι άθλια Αφού πλαστικό φέρνει…

 

Κατοχος Flip για λιγες μερες λογω δουλειας.

Ηταν πολυ ευχαριστη συσκευη.

Αλλα ενιωθα οτι ειναι συσκευη μπιμπελο: Δεν ξερω αν θα αντεχε πολλα πολλα και αν σε λιγα χρονια η οθονη θα αντεχε το ανοιξε-κλεισε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περάσανε από τα χέρια μου:

Ένα  fold 1, ένα z fold 2, 2 z fold 3 και ένα z fold 4. 
Σε όλα, κάποια στιγμή μέσα στο πρώτο εξάμηνο,  ξεκόλλησε η μεμβράνη στην εσωτερική οθόνη στο σημείο τσάκισης.
Μάλιστα στο τελευταίο ξεκόλλησε στις 9 ημέρες και χατιρικώς μου έγινε DOA (η Samsung έχει 7 ημέρες DOA). 
Στη συσκευή αντικατάστασης ξεκόλλησε στον ένα μήνα χρήσης και έγινε αντικατάσταση της στην αντιπροσωπία όπου και έμαθα ότι δικαιώμουν μονο μια δωρεάν αντικατάσταση. Η επόμενη θα χρεωνόταν κανονικά σε εμένα. 


Ίσως σε πέντε χρόνια να δοκιμάσω ξανά το z fold 10…

  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 11/8/2023 στις 2:44 ΜΜ, nemo1971 είπε

Περάσανε από τα χέρια μου:

Ένα  fold 1, ένα z fold 2, 2 z fold 3 και ένα z fold 4. 
Σε όλα, κάποια στιγμή μέσα στο πρώτο εξάμηνο,  ξεκόλλησε η μεμβράνη στην εσωτερική οθόνη στο σημείο τσάκισης.
Μάλιστα στο τελευταίο ξεκόλλησε στις 9 ημέρες και χατιρικώς μου έγινε DOA (η Samsung έχει 7 ημέρες DOA). 
Στη συσκευή αντικατάστασης ξεκόλλησε στον ένα μήνα χρήσης και έγινε αντικατάσταση της στην αντιπροσωπία όπου και έμαθα ότι δικαιώμουν μονο μια δωρεάν αντικατάσταση. Η επόμενη θα χρεωνόταν κανονικά σε εμένα. 


Ίσως σε πέντε χρόνια να δοκιμάσω ξανά το z fold 10…

Έχεις καθόλου εμπειρία από z flip;

Γενικά αυτό που παρατήρησα σε συσκευές στο παρελθόν που είχαν προστατευτική μεμβράνη (πριν καν βγουν αναδιπλούμενα smartphone) όλα τα στραβά ξεκινούσαν με φουσκάλες και στη συνέχεια ξεκολλούσε η μεμβράνη για πλάκα.

Φαντάζομαι ότι η οθόνη στο z fold και ειδικά στο σημείο της τσάκισης χαλάει για πλάκα. Συνεπώς όσα άτομα το έχουν ζήσει μάλλον δεν μας τρολάρουν.

Δεν ξέρω αλλά πιστεύω αν είχε εφευρεθεί κάποιο εύκαμπτο γυαλί ίσως ήταν πιο ανθεκτικά. Και πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, svartevarg είπε

Έχεις καθόλου εμπειρία από z flip;

Γενικά αυτό που παρατήρησα σε συσκευές στο παρελθόν που είχαν προστατευτική μεμβράνη (πριν καν βγουν αναδιπλούμενα smartphone) όλα τα στραβά ξεκινούσαν με φουσκάλες και στη συνέχεια ξεκολλούσε η μεμβράνη για πλάκα.

Φαντάζομαι ότι η οθόνη στο z fold και ειδικά στο σημείο της τσάκισης χαλάει για πλάκα. Συνεπώς όσα άτομα το έχουν ζήσει μάλλον δεν μας τρολάρουν.

Δεν ξέρω αλλά πιστεύω αν είχε εφευρεθεί κάποιο εύκαμπτο γυαλί ίσως ήταν πιο ανθεκτικά. Και πάλι...

Z flip όχι αλλά φαντάζομαι ότι θα είναι ακριβώς η ίδια τεχνολογία όποτε…

Εγώ πάντως έδωσα και με το παραπάνω ευκαιρίες στα foldable της Samsung. 
Όπως γράφω θα κάνω ξανά προσπάθεια μετά από πέντε μοντέλα.
Ίσως τότε να έχουν λυθεί αυτά τα προβλήματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nemo1971 είπε

Z flip όχι αλλά φαντάζομαι ότι θα είναι ακριβώς η ίδια τεχνολογία όποτε…

Εγώ πάντως έδωσα και με το παραπάνω ευκαιρίες στα foldable της Samsung. 
Όπως γράφω θα κάνω ξανά προσπάθεια μετά από πέντε μοντέλα.
Ίσως τότε να έχουν λυθεί αυτά τα προβλήματα.

Πιθανόν για αυτό οι κινέζοι κυκλοφορούν τα foldables μόνο στην κινέζικη αγορά. Κάτι θα ξέρουν για την αντοχή.

Νιώθω ότι η Samsung κοροϊδεύει ή/και εξαπατά τον κόσμο με αυτή την έλλειψη αξιοπιστίας στα αναδιπλούμενα, ενώ δημιουργεί ντόρο για μια τεχνολογία σε εμβρυικό στάδιο με πολλά προβλήματα και δυσκολίες ως προς την υλοποίηση.

Όπως ήδη είπες, περιμένουμε άλλα 5 μοντέλα και βλέπουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...