Προς το περιεχόμενο

Dough Spectrum Black ES07E3D/F: Η πρώτη οθόνη 4K OLED 31,5” στα 240 Hz


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η εταιρεία Dough -στους περισσότερους από εμάς στην Ευρωπαϊκή ήπειρο αποτελεί άγνωστη μάρκα και παλαιότερα ονομαζόταν Eve- ανακοίνωσε πρόσφατα μία οθόνη με χαρακτηριστικά που πολλοί gamers και λάτρεις της τεχνολογίας OLED περίμεναν: 4Κ ανάλυση σε συνδυασμό με ρυθμό ανανέωσης έως 240 Hz (και καλή τιμή!).

Η νέα οθόνη που διαθέτει διαγώνιο 31,5” έρχεται σε δύο εκδόσεις: με ματ αντιθαμβωτική επίστρωση (ES07E3F) και με γυαλιστερή (glossy) επίστρωση (ES07E3D). Και στις δύο περιπτώσεις, η οθόνη προστατεύεται από Gorilla Glass με DXC AntiReflective επίστρωση.

Η Dough Spectrum Black ES07E3D/F όπως αναφέραμε διαθέτει διαγώνιο 31,5” με αναλογία πλευρών 16:9 και ανάλυση 3.840 x 2.160 pixels και υποστηρίζει χρόνο απόκρισης 0,03ms (G2G) και εξαιρετικά υψηλό ρυθμό ανανέωσης 240 Hz (με υποστήριξη adaptive-sync για VRR και επομένως παρέχεται συμβατότητα με τεχνολογίες όπως η NVIDIA G-SYNC και AMD FreeSync Premium Pro).

Dough-Spectrum-Black-landing-page.webp

Ο ρυθμός ανανέωσης μπορεί πάντως να ρυθμιστεί από 48 Hz έως 240 Hz. Ως οθόνη OLED, ο λόγος αντίθεσης είναι απλώς κορυφαίος -η εταιρεία κάνει λόγο για 1.5 million:1- ωστόσο και η φωτεινότητα δεν φαίνεται να πηγαίνει πίσω καθώς υποστηρίζεται typical brightness στα 150 cd/m², peak brightness στα 450 cd/m² και peak HDR brightness στα 1000 cd/m². Και αφού αναφέραμε το «HDR» να μην παραλείψουμε να γράψουμε ότι φέρει πιστοποίηση VESA DisplayHDR True Black 400 και υποστηρίζει HDR10.

Dough-Spectrum-Black-Screen-coating-comparison.webp

Το πάνελ υποστηρίζει βάθος χρώματος 10 bit και έρχεται με εργοστασιακή βαθμονόμηση. Η οθόνη υποστηρίζει το 98,5% της χρωματικής γκάμας DCI-P3 και έρχεται όπως αναφέραμε βαθμονομημένη από το εργοστάσιο με dE <1 και white point D65. Για τη διαχείριση επίσης χαμηλότερων αναλύσεων, η οθόνη διαθέτει «pixel perfect integer scalling».

Η οθόνη διαθέτει ένα αξιοπρεπές φάσμα σύγχρονων επιλογών συνδεσιμότητας, με 2x θύρες HDMI 2.1 (υποστήριξη για HDMI-VRR και ALLM), 1x DisplayPort 1.4 (με DSC), 1x υποδοχή USB Type-C με λειτουργία DP και Power Delivery στα 100W και 2x θύρες USB Type-C για δεδομένα μαζί με 2x θύρες USB A και μια υποδοχή ήχου.

dough-spectrum-black-king-of-ports.webp

Η οθόνη υποστηρίζει λειτουργίες Picture in Picture (PiP) και έχει ενσωματωμένη λειτουργία KVM ενώ η βάση της υποστηρίζει ρύθμιση κλίσης, ύψους, περιστροφής κ.ά. Η οθόνη διαθέτει περιορισμένη εγγύηση 3 ετών και 2 ετών εγγύηση burn-in. Το κόστος της στις ΗΠΑ είναι $699 για το μοντέλο με την ματ επίστρωση και $799 για το μοντέλο με την γυαλιστερή επίστρωση.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχει και zero pixel εγγύηση τότε τη πήρα χθες...

Edit: Σύμφωνα με τις διευκρινίσεις του @Looterτελικά δεν είναι τόσο ρόδινα τα πράγματα.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Looter είπε

Συγνώμη αλλά η είδηση είναι μέσα στην παραπληροφόρηση.

1. Δεν αναφέρετε πουθενά ότι το προϊόν θα είναι διαθέσιμο την άνοιξη του 2024 ή και καλοκαίρι του 2024...

2. Η τιμή που αναφέρετε δεν είναι η πραγματική αλλά ειδική τιμή για κάποιους subscribers που θα κάνουν preorder. Η πραγματική τιμή είναι 1099$ και 1299$ για ένα προϊόν που κανείς δεν ξέρει αν και πότε θα έρθει στην αγορά.

https://www.theverge.com/2023/8/8/23823844/dough-32-inch-4k-oled-monitor-spectrum-black

https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1691555749

https://gamerant.com/dough-spectrum-black-4k-240hz-oled-gaming-monitor/

"Dough will start to take very early pre-orders for $699 or $799 with cover glass, a price that will increase as we approach the launch in April 2024. However, even April 2024 seems optimistic for a panel that will not go into production by LG Display until next year, and we would not be surprised to see other companies, for example LG Electronics, end up launching the first 32-inch 4K OLED monitor. Expect many more 32-inch OLEDs to be announced in the near future."

"Dough states that the models will be available initially for as low as $699 for the Matte model, with the Glass model commanding a higher $799 before reaching their final retail prices of $1099 and $1299 for subscribers to their mailing list."

Ακόμα και στα 1299$ η τιμή είναι πολύ χαμηλή αν την συγκρίνεις με αντίστοιχα monitor με ips panel. Το μόνο κακό που έχουν τα oled panels είναι το burn-in αλλιώς την είχα πάρει χθες. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και γιατί η glossy είναι ποιο ακριβή ; Η γιατί να επιλέξει κανείς glossy ; νόμιζα το ιδανικό ήταν πάντα η mat 

 

Άντε να βγει και σε 42 ιντσες που μου φαίνεται το ιδανικό μέγεθος για γραφείο.

Επεξ/σία από Captain Nemo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, theripper7 said:

Το μόνο κακό που έχουν τα oled panels είναι το burn-in

Κι αυτό πάντως δεν συμβαίνει με την ίδια ευκολία και συχνότητα που συνέβαινε. Δεν είναι πλέον τόσο μεγάλο πρόβλημα. Οι οθόνες έχουν λειτουργίες για να το αποτρέπουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι αν την πάρει κανείς αύριο ή μεθαύριο, αλλά δείχνει προς τα που πάει η αγορά και ότι σε  δύο -τρια χρόνια φυσιολογικά η oled θα επικρατήσουν. Γιαυτό δεν ξέρω αν συμφέρει κανείς να δώσει πολλά λεφτά για οθόνη σήμερα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

+1 to @Looter, σε συνέχεια θα ρωτήσω το εξής χωρις να μπώ σε πολλές τεχνικές λεπτομέρειες, εχω αλλάξει στην ζωή μου αρχιζοντας με τον CPC άπειρα μονιτορ και τηλεοράσεις όλων των τεχνολογιών το CRT του amstrad μέχρι τα τωρινά OLED και αντιστοιχα και στις τηλεοράσεις και στις φορητές συσκευές μου.

Ότι έχω αγοράσει έχει λιώσει στη χρήση και έχει μείνει άπειρες ώρες στην επιφάνεια εργασίας χωρίς να κινείται τιποτα.

To μοναδικό burn-in που εχω δεί στη ζωή μου το είδα σε βιομηχανικό CRT monitor της δεκαετίας του 80 το οποίο το βγάλαμε εκτος λειτουργίας το 2018.

Σε δικά μου μηχανήματα δεν το έχω βιώσει ποτέ. Ούτε στον CPC, ούτε στα CRT monitor , ούτε σε οτιδήποτε επίπεδο ασχέτως τεχνολογίας έχω λειτουργήσει προσωπικά (σε γενικές γραμμές πάντα έπαιρνα monitor από το καλό ράφι).

Επειδή βλέπω ότι πολύς λόγος γίνεται για το burn in κατα 99.9% για τις OLED η ερώτηση είναι η εξής, το έχετε συναντήσει ποτέ σε δικό σας οικιακό ή ημί-οικιακό εξοπλισμό η ακόμα και σε μηχανήματα επαγγελματικής χρήσης?

Για να συζητιέται/αναφέρεται τόσο έντονα το θέμα θεωρώ ότι υπάρχει κόσμος που γενικά την έχει φάει τη σφαλιάρα. 

Τη δεδομένη στιγμή όλες μου οι συσκευές (Desktop, Laptop, Smartphone, TV) είναι με οθόνες OLED, προβλήματα δεν έχω αντιμετωπίσει έως τωρα. Η μόνη παρένθεση που θα βάλω είναι ότι το πρώτο κινητό που είχα πάρει με OLED (Amoled to be precise, 1st Samsung Galaxy S 2010) είχε ένα ελαφρύ flickering το οποίο φαινόταν μόνο σε υπερφωτεινές εικόνες αλλά λέω ότι τότε ήταν πολύ πρώιμη τεχνολογια οπότε είχε τις παιδικές τις ασθένειες.

Επεξ/σία από dionisisg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εντυπωσίασαν τα χαρακτηριστικά της , αδιάφορο το HDR για εμένα όπως και τα 240Hz.  Σούπερ τιμή για όλο το πακέτο.  Δεν κατάλαβα από το άρθρο γιατί δεν γνωρίζουμε την μάρκα στην Ευρώπη.  Έτσι και αλλιώς υποτίθεται ότι οι περισσότερες οθόνες προέρχονται από Ιαπωνία και Κορέα,  αυτή από που είναι; 

52 λεπτά πριν, dionisisg είπε

 

Επειδή βλέπω ότι πολύς λόγος γίνεται για το burn in κατα 99.9% για τις OLED η ερώτηση είναι η εξής, το έχετε συναντήσει ποτέ σε δικό σας οικιακό ή ημί-οικιακό εξοπλισμό η ακόμα και σε μηχανήματα επαγγελματικής χρήσης?

Για να συζητιέται/αναφέρεται τόσο έντονα το θέμα θεωρώ ότι υπάρχει κόσμος που γενικά την έχει φάει τη σφαλιάρα. 

Έχω δει burn in μόνο μια φορά σε σπίτι φίλου μου σε plasma TV, είναι και το μοναδικό που έχω δει. Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα για έναν μέσο χρήστη και δεν νομίζω να εμφανίζεται συχνά ιδιαίτερα σε οικιακό χρήστη που κάνει λίγο απ όλα με την οθόνη του/υπολογιστη του και έχουν περάσει δεκάδες οθόνες είτε δικές μου είτε σε εργασιακό χώρο , ιδιαίτερα στην δουλειά μου υπήρχαν μόνιτορ που έδειχναν 16 ώρες το 24ωρο κάθε μέρα για χρόνια στατική εικόνα και δεν έπαθαν ούτε στο ελάχιστο burn in , μόνο η φωτεινότητα τους είχε πέσει αισθητά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα ψάξετε στο net για waiting times που είχαν παραγγελίες προηγούμενων οθονών της Eve, σε μοντέλα που ήταν ήδη σε παραγωγή, θα συμπεράνετε τι θα συμβεί με τις προπαραγγελίες αυτής της οθόνης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, Captain Nemo said:

Και γιατί η glossy είναι ποιο ακριβή ; Η γιατί να επιλέξει κανείς glossy ; νόμιζα το ιδανικό ήταν πάντα η mat 

Άντε να βγει και σε 42 ιντσες που μου φαίνεται το ιδανικό μέγεθος για γραφείο.

Το ιδανικό εξακολουθεί να είναι mat για τις περισσότερες περιπτώσεις απλά η glossy επίστρωση δίνει λίγο παραπάνω contrast που είναι θεμιτό στους gamer's που δεν ενδιαφέρονται ιδιαίτερα για την χρωματική πιστότητα, καθώς στις glossy υπάρχουν και κάποιες μικρές αλλοιώσεις.

Για γραφείο θα προτείνει μέχρι 32, αλλά αν θέλεις 42 μπορείς ήδη να πάρεις lg C2/c3 OLED 120hz.

Για δουλειά γραφείου πάντως, οι ips παραμένουν πιο ξεκούραστες με καθαρότερο κείμενο από ότι οι OLED.

Για media consumption οι OLED υπερτερούν.

8 hours ago, theripper7 said:

Ακόμα και στα 1299$ η τιμή είναι πολύ χαμηλή αν την συγκρίνεις με αντίστοιχα monitor με ips panel. Το μόνο κακό που έχουν τα oled panels είναι το burn-in αλλιώς την είχα πάρει χθες. 

Δεν είναι ακριβώς έτσι.. διάβασε παραπάνω. Δεν υπάρχει ιδανική τεχνολογία πάνελ, όλες έχουν υπέρ και κατά.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dionisisg είπε

+1 to @Looter, σε συνέχεια θα ρωτήσω το εξής χωρις να μπώ σε πολλές τεχνικές λεπτομέρειες, εχω αλλάξει στην ζωή μου αρχιζοντας με τον CPC άπειρα μονιτορ και τηλεοράσεις όλων των τεχνολογιών το CRT του amstrad μέχρι τα τωρινά OLED και αντιστοιχα και στις τηλεοράσεις και στις φορητές συσκευές μου.

Ότι έχω αγοράσει έχει λιώσει στη χρήση και έχει μείνει άπειρες ώρες στην επιφάνεια εργασίας χωρίς να κινείται τιποτα.

To μοναδικό burn-in που εχω δεί στη ζωή μου το είδα σε βιομηχανικό CRT monitor της δεκαετίας του 80 το οποίο το βγάλαμε εκτος λειτουργίας το 2018.

Σε δικά μου μηχανήματα δεν το έχω βιώσει ποτέ. Ούτε στον CPC, ούτε στα CRT monitor , ούτε σε οτιδήποτε επίπεδο ασχέτως τεχνολογίας έχω λειτουργήσει προσωπικά (σε γενικές γραμμές πάντα έπαιρνα monitor από το καλό ράφι).

Επειδή βλέπω ότι πολύς λόγος γίνεται για το burn in κατα 99.9% για τις OLED η ερώτηση είναι η εξής, το έχετε συναντήσει ποτέ σε δικό σας οικιακό ή ημί-οικιακό εξοπλισμό η ακόμα και σε μηχανήματα επαγγελματικής χρήσης?

Για να συζητιέται/αναφέρεται τόσο έντονα το θέμα θεωρώ ότι υπάρχει κόσμος που γενικά την έχει φάει τη σφαλιάρα. 

Τη δεδομένη στιγμή όλες μου οι συσκευές (Desktop, Laptop, Smartphone, TV) είναι με οθόνες OLED, προβλήματα δεν έχω αντιμετωπίσει έως τωρα. Η μόνη παρένθεση που θα βάλω είναι ότι το πρώτο κινητό που είχα πάρει με OLED (Amoled to be precise, 1st Samsung Galaxy S 2010) είχε ένα ελαφρύ flickering το οποίο φαινόταν μόνο σε υπερφωτεινές εικόνες αλλά λέω ότι τότε ήταν πολύ πρώιμη τεχνολογια οπότε είχε τις παιδικές τις ασθένειες.

Πιθανότα είναι όπως το "μην πάρεις AMD γιατί καίγονται" ή το "μην πάρεις AMD έχουν προβλήματα οι drivers" χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, evkar said:

Το θέμα δεν είναι αν την πάρει κανείς αύριο ή μεθαύριο, αλλά δείχνει προς τα που πάει η αγορά και ότι σε  δύο -τρια χρόνια φυσιολογικά η oled θα επικρατήσουν. Γιαυτό δεν ξέρω αν συμφέρει κανείς να δώσει πολλά λεφτά για οθόνη σήμερα .

Έχω μια eizo coloredge του 2008 με 30.000 ώρες χρήσης+, την είχα πάρει κάπου στο 1500αρι. Έχει βγάλει τα λεφτά της 10+ φορές από τότε.

Για την οθόνη της είδησης είναι normal η τιμή. Το γεγονός ότι έχει και gorilla glass δείχνει μια σοβαρή κατασκευή που ελάχιστοι θα το κάνανε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...