Προς το περιεχόμενο

Οι επεξεργαστές Exynos αναμένεται να επιστρέψουν στη σειρά Galaxy S24 της Samsung


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόβλημα με τους exynos δεν είναι οι επιδόσεις. Οποίο τηλέφωνο και να πάρει κάποιος της τελευταίας τριετίας (πχ) είναι καλυμμένος από τις επιδόσεις του soc. Το θέμα είναι η μπαταρία, μιας και οι snapdragon έχουν καλύτερη διαχείριση ενέργειας σε σχέση με τους exynos. 

 

BTW θυμάστε καμια δεκαετία περίπου πίσω που ακούγαμε snapdragon, μας έπιαναν τα γέλια και ψάχναμε τα τηλέφωνα με τους exynos; Ρόδα είναι και γυρίζει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 ώρες πριν, anax111 είπε

Προσωπικά το περίμενα και επίσης δεν το βλέπω αρνητικά από την στιγμή που θα υπάρχουν επιλογές για όσους θέλουν να παραμείνουν σε SoC Snapdragon. Θεωρώ ότι όσο περισσότεροι παίκτες στην αγορά τόσο το καλύτερο για τους καταναλωτές. Επίσης να μου το θυμάστε κάποια στιγμή η Samsung με τους Exynos ή κάποιον άλλο ARM επεξεργαστή θα φτάσει σε επιδόσεις και θα ξεπεράσει τους Snapdragons. Είναι δεδομένο βάση των κανόνων της αγοράς. Το θέμα είναι το πότε. 

Μα το θέμα είναι ότι υπάρχει πρόβλημα γιατί κάποιος που απλά θέλει να πάρει το βασικό s24 με snapdragon δεν θα μπορεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, GCX είπε

 ο exynos 2400  μάλλον θα εχει 10 cores σύμφωνα με leaks. (1x Cortex X4 , 5x Cortex A720, 4x Cortex 520). Ίσως επειδή εχει πολλούς πυρήνες A720 η αποδοση ανα watt βελτιωθεί γιατί κάτι αντίστοιχο κανει και η Qualcomm αλλα το πρόβλημα της Samsung ειναι τα fabs της οπότε δύσκολο το βλέπω να χτυπήσει στα ισια Snapdragon 8 Gen 3. αν καταφέρει να φτασει τις επιδόσεις του 8 Gen 2 ,ο exynos 2400 τοτε προσοπικα πιστεύω ειναι μια χαρα αρκεί να μην τελειώνει γρήγορα η μπαταρία. Και θυμηθείτε ανταγωνισμός=καλύτερες τιμες. Θα εχει ενδιαφέρον να δουμε τα soc του 2024

Σίγουρα δεν θα εχει την ποιοτητα και ταχυτητα του gen 3 αλλά με 5 πυρήνες a720 θα εχει μεγαλη βελτιωση σε σχεση με τον 2200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, svartevarg είπε

Θα ήθελα να δω την αντίδραση των εν USA καταναλωτών, αν συμβεί κάτι τέτοιο.

Μας έχουν κανονικά γραμμένους τους Ευρωπαίους καταναλωτές εκεί στη Samsung Κορέας.

Νομίζω το λάθος που κάνουμε όλοι είναι να συγκρίνουμε διαφορετικά οικοσυστήματα, τα οποία εκπροσωπούν διαφορετικές φιλοσοφίες.

Είναι δυο συσκευές στα ίδια λεφτά, με την ίδια χρήση. Δεν είναι ασύγκριτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Paragontas-x said:

Παιδιά το άλλο το σκεφτήκατε?

Να έχει κάνει ψηλό leak επίτηδες κάτι τέτοιο και για να ακούγετε ακούγετε το όνομα της και όταν βγει επίσημα το s24 και τελικά έχει snapdragon αντί για τις φήμες που το θέλανε με exynos να πάρει επαινούν από το τίποτα.

 

Και το άλλο το ξέρετε έτσι? Ότι μπορούμε έτσι να παραγγείλουμε ένα κινητό π.χ. s24 από εξωτερικό χώρας της Ευρωπης που θα έχει snapdragon και όχι exynos και μια χαρά θα καλυπτόμαστε από την 2ετη εγγύηση της Samsung στην Ελλάδα από τη στιγμή που το κινητό προορίζεται για Ευρώπη.

Ειλικρινώς δεν κατάλαβα τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, svartevarg είπε

Θα ήθελα να δω την αντίδραση των εν USA καταναλωτών, αν συμβεί κάτι τέτοιο.

Πότε είχαν οι αμερικάνοι εξινος???

η ξύπνια η Samsung Εκεί έδινε snapdragon…. Η σαβούρα στην Ευρώπη….

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, kostasfalcon είπε

Πότε είχαν οι αμερικάνοι εξινος???

η ξύπνια η Samsung Εκεί έδινε snapdragon…. Η σαβούρα στην Ευρώπη….

Μόνο μια φορά ειχαν στο Galaxy S6 διότι ο SD 810 ηταν για πέταμα αλλα γενικά ναι πότε δεν ειχαν οι Αμερικάνοι exynos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, GCX είπε

Μόνο μια φορά ειχαν στο Galaxy S6 διότι ο SD 810 ηταν για πέταμα αλλα γενικά ναι πότε δεν ειχαν οι Αμερικάνοι exynos

Ούτε καν άξιο αναφοράς δεν είναι... Προσωπικά φέτος για πρώτη φορά αγόρασα ναυαρχίδα και πήγα στο s23 ultra λόγω snapdragon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Just_travel_everywhere είπε

Ενώ με τα Exynos έχουν το κεφάλι τους ανήσυχο 😂😂😂😂

παμε τώρα στον λόγο που συμβαίνει αυτό γιατί απλά ήξερε ότι όλα τα πρόβατα που αγαπάνε Samsung θα τρέξουν να αγοράσουν snap έκδοση !!!και ήθελε να ταράξει τα νερά να βγάλει ακόμα περισσότερο κέρδος … με το 24 θα αλλαξουν μόνο όσοι ανανεώνουν  συμβόλαια και παίρνουν Συκευες έτσι και αλλιώς .. όποτε win win . Με δικούς της επεξεργαστές κέρδος 100%

Και τι με νοιάζει εμένα το κέρδος που θα έχει η Samsung, (και κάθε Samsung) λες και έχω μετοχές εκεί;; 

Εγώ αυτό που θέλω, είναι να έχω ένα όσο το δυνατόν πιο ισορροπημένο και δυνατό κινητό. Και αυτό, (αρέσει η όχι) με Exynos ΔΕΝ γίνεται με τίποτα όμως....

Τώρα.! Αν ζεις χρόνια σε σπηλιά, και δεν βλέπεις πόσο ξεκάθαρη και μεγάλη διαφθορά (στα πάντα) υπάρχει ανάμεσα σε Exynos και Snapdragon........τότε πάω πάσο man!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostasfalcon είπε

Ούτε καν άξιο αναφοράς δεν είναι... Προσωπικά φέτος για πρώτη φορά αγόρασα ναυαρχίδα και πήγα στο s23 ultra λόγω snapdragon...

καλα εκανες φιλε εγω σχεδόν μια ζωη εχω κινητά με snapdragon συνηθως σειρας 600. 2 φορες αλλαξα κινητα με ενα mediatek Helio G85 και αλλο exynos 9610 και το πετανιωσα. Τωρα με Poco F3 δυο χρόνια που το εχω το κινητό ειναι σκυλι. Γενικα να προτιμάτε Qualcomm γιατι το hardware της ειναι open source σε αντίθεση με arm που το optimization ειναι απο τα Lidl και σε real time performance ειναι καλύτερα εγω ετσι πιστεύω και εχω συγκρινει αρκετά soc στην ιδια κατηγορία και παντα η Qualcomm κερδιζε. Και σε οσους εχω προτείνει κινητα με snapdragon έχουν μείνει απόλυτα ικανοποιημένοι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Μα το θέμα είναι ότι υπάρχει πρόβλημα γιατί κάποιος που απλά θέλει να πάρει το βασικό s24 με snapdragon δεν θα μπορεί.

Στα διάφορα μοντέλα υπάρχουν πάντα διαφοροποιήσεις στο hardware. Δεν είναι δυνατόν το απλό να έχει το ίδιο hardware με το Ultra. Το σημαντικό είναι ότι θα υπάρχουν επιλογές και με τους δύο επεξεργαστές. Και περίμενε κι όλας να δεις τον νέο Exynos. Η συνεργασία της Samsung με την AMD στους Exynos κάποια στιγμή θα δώσει κάτι πολύ δυνατό που θα είναι ανώτερο, τουλάχιστον στις επιδόσεις γραφικών, από τους Snapdragons. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Makis101 είπε

Και τι με νοιάζει εμένα το κέρδος που θα έχει η Samsung, (και κάθε Samsung) λες και έχω μετοχές εκεί;; 

Εγώ αυτό που θέλω, είναι να έχω ένα όσο το δυνατόν πιο ισορροπημένο και δυνατό κινητό. Και αυτό, (αρέσει η όχι) με Exynos ΔΕΝ γίνεται με τίποτα όμως....

Τώρα.! Αν ζεις χρόνια σε σπηλιά, και δεν βλέπεις πόσο ξεκάθαρη και μεγάλη διαφθορά (στα πάντα) υπάρχει ανάμεσα σε Exynos και Snapdragon........τότε πάω πάσο man!!

 

Δεν ξέρω αν νομίζεις οτι ζω σε σπηλιά ή όχι αλλά να ξέρεις ότι έχω πάρει όλη την σειρά note της Samsung. Αν νομίζεις τώρα ότι δεν ξέρω τις διαφορές τους δεν έχω να σου πω κάτι άλλο. Απλά δεν καταλαβαίνεις τίποτα από τη μία συσκευή στην άλλη.

Και φυσικά δεν με ενδιαφέρουν τα οικονομικά της εταιρείας απλά σου λέω πως σκέφτηκε και έδρασε η εταιρεία. Γιατί απλά ήθελε τα πρόβατα της να αγοράσουν Το καινούργιο κουβαδάκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostasfalcon είπε

Πότε είχαν οι αμερικάνοι εξινος???

η ξύπνια η Samsung Εκεί έδινε snapdragon…. Η σαβούρα στην Ευρώπη….

Απλά διερευνούμε την πιθανότητα το βασικό μοντέλο να έχει exynos σε όλα τα regions.

Ο μόνος exynos που έχω δοκιμάσει είναι ο 9810 στο note 9. Η εμπειρία είναι θετική για την μη gaming/ επαγγελματική και γενική προσωπική χρήση που προορίζεται. Αλλά έχω τεστάρει και συγκρίνει με snapdragon 845 και θα επιβεβαιώσω ότι ο snapdragon έχει καλύτερη επεξεργαστική δύναμη και φοβερή διαχείριση μπαταρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για γέλια μόνο. Πρώτη φορά επέλεξα samsung και πήρα το s23 το μικρό. Τούμπανο κόμπακτ, με απλή χρήση browsing και chat 40-50% μπαταρία στο τέλος της μέρας. Φαίνεται ότι το μικρό με SD επεξργαστή ήταν μια φωτεινή εξαίρεση. Αλλαγές μπαταρίας, τζάμια, θα το κρατήσω μέχρι να λιώσει 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, feelihipo είπε

Είναι δυο συσκευές στα ίδια λεφτά, με την ίδια χρήση. Δεν είναι ασύγκριτα

Ίδια λεφτά, αλλά διαφορετική εμπειρία χρήσης και διάρκεια υποστήριξης αναβαθμίσεων ασφαλείας και λειτουργικού.

Στο  android μόνο τα τελευταία χρόνια ξεκίνησε η υποστήριξη για 5 χρόνια αναβαθμίσεων. Πολλές android συσκευές με σοβαρό επεξεργαστή έχουν κολλήσει στα android 10 ενώ σηκώνουν και τις τελευταίες εκδόσεις με άνεσή. Απλά οι εταιρείες μας θεωρούν χαϊβάνια.

2 λεπτά πριν, Natha είπε

Για γέλια μόνο. Πρώτη φορά επέλεξα samsung και πήρα το s23 το μικρό. Τούμπανο κόμπακτ, με απλή χρήση browsing και chat 40-50% μπαταρία στο τέλος της μέρας. Φαίνεται ότι το μικρό με SD επεξργαστή ήταν μια φωτεινή εξαίρεση. Αλλαγές μπαταρίας, τζάμια, θα το κρατήσω μέχρι να λιώσει 🤣

Κράτα το 5 χρόνια τουλάχιστον να πάρει όλες τις αναβαθμίσεις και όταν η Samsung σταματήσει την υποστήριξη το ξεφορτώνεσαι ή το δίνεις σε δικό σου άνθρωπο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...