Προς το περιεχόμενο

Laptop CHUWI CoreBook X 14.1" Ultra HD 2.5K IPS / Intel I3-1215U 370 €


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, venuets είπε

εγω καιρο τωρα !

Ήσουν από τους πρώτους νομίζω με την υψηλότερη τιμή? Στα 260-270 έχει παραλάβει κανείς, εγώ την είχα ακυρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρέλαβα εγώ σχετικά πρόσφατα, και μάλιστα με σχετικά... απρόσμενο τρόπο.
Μετά την τελευταία μας ανταλλαγή μηνυμάτων (βλ. προηγούμενη σελίδα εδώ) είχα αποφασίσει να ακυρώσω την παραγγελία.  Το αμέλησα / ξέχασα για κάποιες μέρες και μετά, βλέποντας ότι πλησίαζε η ημερομηνία που το AE θα ακύρωνε αυτόματα την παραγγελία (στις 40 μέρες, νομίζω...;), είπα "ας το να λήξει, να μου επιστρέψουν τα λεφτά".  Τους έστειλα και ένα τελευταίο μήνυμα, έτσι για την... τιμή των όπλων, στο οποίο και δεν απάντησαν (υπενθυμίζω εδώ ότι ΟΛΑ τα μηνύματα που τους είχα στείλει εμφανίζονταν ακόμα "Unread"!).

Και τελευταία μέρα, πάνω που λογικά θα γινόταν αυτόματα η ακύρωση της παραγγελίας, βλέπω στο mail μου "your order has been shipped"!
Τα μηνύματα που είχα στείλει στην Chuwi Ισπανίας παρέμεναν ακόμα unread(!), ενώ το δέμα εστάλη από την Chuwi... Γαλλίας!

Έφτασε και σβέλτα, περίπου 5 μέρες μετά.  Εκ πρώτης όψεως το laptop μια χαρά φαίνεται, αλλά πραγματικά, ελλείψει χρόνου, το μόνο που έκανα ήταν να το... ανάψω, να βεβαιωθώ ότι ανάβει!  Ούτε το βασικό setup των Windows δεν έκανα ακόμα - γι' αυτό ρωτούσα νωρίτερα και τον venuets!   🙂

Edit:
Α ναι, να προσθέσω και 1-2 ακόμα λεπτομέρειες, μιας και είχαμε γράψει διάφορα σχετικά στις αρχές:
Το πληκτρολόγιο με διάταξη US English κανονικά - και μαζί και τα keyboard overlays που μας είχε δείξει ο venuets για άλλες ευρωπαϊκές γλώσσες - Ισπανικά, Γαλλικά, Γερμανικά.   Το πώς μπαίνουν δε μου είναι ξεκαθαρο - αλλά νομίζω πως δε μας ενδιαφέρει και πολύ στην τελική.
Το μενού, ανοίγοντας το laptop για πρώτη φορά, είχε τη διάταξη που μας δείχνει και ο venuets εδώ, ήταν στα Αγγλικά (όχι π.χ. στα Ρώσικα), αλλά άρχισε να μου... απαγγέλλει (με ομιλία!) κάτι στα Κινέζικα για μερικά λεπτά!  Τώρα τι ήταν αυτά που μου έλεγε... θα σας γελάσω!  😀
Μετά από αυτό, λέω να ξηλώσω τα Windows που έχει πάνω και να εγκαταστήσω φρέσκα 11 - και τους drivers της μαμάς (παρεμπιπτόντως, αν το έκανε κανείς ως τώρα αυτό, ας μας πει αν συνάντησε καμιά δυσκολία...)

Spoiler

Μετά δε από πάνω από 15 χρόνια παραγγελιών από το internet και περίπου άπειρων αγορών, αυτή ίσως ήταν η πιο περίεργη αποστολή που έχω δει ως τώρα!

Για αρχή, το Ali μου έδωσε ένα "UPS tracking number" της μορφής LP01234567890123, το οποίο, βεβαίως, καμμιά σχέση δεν είχε με UPS.  Το parcelsapp.com μου το βρήκε στην ChronoPost (λογικό, αφού εστάλη από Γαλλία).
Η ChronoPost είναι, αν δεν κάνω λάθος, τα γαλλικά... ΕΛΤΑ (ή ΕΛΤΑ Courier, ίσως).  Σε όλες τις παραγγελίες που έχω κάνει από Γαλλία, απλώς παραλαμβάνει το δέμα από τον αποστολέα και το παραδίδει στη μεταφορική (UPS, DPD κλπ) που θα το μεταφέρει ως εδώ - και το tracking της ChronoPost σταματά εκεί - εκτός ίσως από ένα τελικό "παρεδόθη".

Εδώ όμως δε βρήκα πουθενά κανένα άλλο tracking number, ενώ το tracking της ChronoPost παρακολουθούσε κανονικά την αποστολή μέχρι και που έφτασε στην Ελλάδα (οπότε και σταμάτησε να δείχνει εξέλιξη)!
Την επομένη, μου ήρθε SMS από την ACS για παράδοση δέματος!  Τελικά, από τα stickers πάνω στο δέμα, αποδείχθηκε ότι ήταν η DPD που χειρίστηκε το διεθνές κομμάτι της μεταφοράς, αλλά ποτέ δε μου γνωστοποιήθηκε το tracking number της.

Και εδώ αρχίζουν τα πολύ περίεργα:
Στο αυτοκόλλητο της Chronopost και αυτό της DPD, απόστολέας ήταν ο...
"ONLINE SELLER (FR)"  και δίπλα είχε και ένα "!!! GDPR !!!".
Προφανώς, για λόγους GDPR, δε σας δείχνουμε τον αποστολέα, και αν χρειαστεί επιστροφή του δέματος... μυρίστε τα νύχια σας!

Θεωρώντας ότι το e-mail μου είναι της μορφής  xyz@service_provider.com, στα στοιχεία του αποδέκτη (εμένα, δηλαδή) η ChronoPost είχε όνομα...  "!!! GDPR !!!" και διεύθυνση "!!! GDPR !!!", ενώ στο sticker της DPD είχε το ίδιο για όνομα, αλλά τουλάχιστον εμφανιζόταν η διεύθυνση - και αυτή μόνο με οδό, αριθμό και ΤΚ (ευτυχώς, τουλάχιστον) - ούτε περιοχή, ούτε πόλη(!)  Πάλι καλά, έγραφε GREECE.
Τέλος, στο sticker της ACS εμφανιζόταν (ευτυχώς, τουλάχιστον (#2)) η (ίδια) διεύθυνση, και για όνομα παραλήπτη είχε...:
"XYZ  USER XYZ"  (δείτε το e-mail που γράφω παραπάνω)!
Το πώς ο διανομέας με βρήκε και χτύπησε και το σωστό κουδούνι είναι τουλάχιστον αξιοπερίεργο!
Με ρώτησε κιόλας ο άνθρωπος "εσείς δεν είστε αυτός...;¨ και μου έδειξε το... "USER XYZ"!!!

Γενικά θεωρώ περίεργο και που παραδόθηκε το δέμα με αυτά τα στοιχεία!
Είπα να το... μοιραστώ μαζί σας, γιατί μου φάνηκε... *πολύ* ασυνήθιστο!

 

Επεξ/σία από w2o4ts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα στη παρεα βρηκα αυτο https://www.aliexpress.com/item/1005005305720984.html λετε να αξιζει ?  αλλα δεν μπορω να καταλαβω εαν ειναι απο ευρωπαικο warehouse...η αν κανουν τριγωνικη παραδοση για να γλιτωσουμε τους φορους ... 
ψαχνω να βρω το CoreBook X 14 inch iI3-1215U του 2023 ... εχει βρει κανενας καμια προσφορα ?> η γενικα ποσο παιζει ?image.png.740a7439e32a92cdf94a3d94503ddd2c.png

Επεξ/σία από Anageo1995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Anageo1995 είπε

καλησπερα στη παρεα βρηκα αυτο

Απο κινα ειναι , τριγωνικη δεν γινεται γιατι η τιμη ειναι πανω απο 150 και θα πληρωσεις φορο και εκτελωνισμο γιαυτο σου κοβει 69 €  δες 2η φωτο 

image.png.303ba37f6c7b1066221d6b663704c668.png

image.png.689621d2e048455e8f27ae29e385c1d4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορω πουθενα αλλου να το βρω... 

1 λεπτό πριν, villasg είπε

Απο κινα ειναι , τριγωνικη δεν γινεται γιατι η τιμη ειναι πανω απο 150 και θα πληρωσεις φορο και εκτελωνισμο γιαυτο σου κοβει 69 €  δες 2η φωτο 

image.png.303ba37f6c7b1066221d6b663704c668.png

image.png.689621d2e048455e8f27ae29e385c1d4.png

δεν μπορω πουθενα αλλου να το βρω... 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το θες τοσο πολυ κατι μπορεις να κανεις πχ

1. μιλας με τον κινεζο να στο "σπασει" σε 2 παραγγελιες / κομματια ωστε να μην εχεις τελωνεια .
2. Πληρωνεις στην κινα 252 υπενθυμηζεις μην το στειλει DHL κλπ κουριερ αλλα με Cn/HK κλπ  , και περιμενεις αναπαυτικα να ερθει και να πληρωσεις εκτελωνισμιο κλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, villasg είπε

αν το θες τοσο πολυ κατι μπορεις να κανεις πχ

1. μιλας με τον κινεζο να στο "σπασει" σε 2 παραγγελιες / κομματια ωστε να μην εχεις τελωνεια .
2. Πληρωνεις στην κινα 252 υπενθυμηζεις μην το στειλει DHL κλπ κουριερ αλλα με Cn/HK κλπ  , και περιμενεις αναπαυτικα να ερθει και να πληρωσεις εκτελωνισμιο κλπ 

μαλλον θα περιμενω μεχρι να ξαναστοκαρουν.. κριμα ειναι τοση ταλαιπωρια 

https://www.aliexpress.com/item/1005005884862511.html
 αυτο εδω ? απο το γαλλικο ? πληρωνω κατι ?

Επεξ/σία από Anageo1995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, villasg είπε

αυτο δεν υπαρχει 

 

image.png.d7bbcce8ba0180e5e2385b562140c6e7.pngΕμενα μου το βγαζει κανονικα

να το αγορασω? υποτιθεται οτι ειναι το official chuwi γαλλιας .

Επεξ/σία από Anageo1995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...