Προς το περιεχόμενο

Laptop CHUWI CoreBook X 14.1" Ultra HD 2.5K IPS / Intel I3-1215U 370 €


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προταση απο ally chuwi να μου στειλουν Δισκο και να μου επιστρεψουν 100ευρω απο την αρχικη τιμη! χωρις καμια παγιδα !
και η εγγυηση θα ισχυει κανονικα !

@zacharis1955 hub απο alie που να μην ερχεται σε 2 μηνες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, venuets είπε

προταση απο ally chuwi να μου στειλουν Δισκο και να μου επιστρεψουν 100ευρω απο την αρχικη τιμη! χωρις καμια παγιδα !
και η εγγυηση θα ισχυει κανονικα !

@zacharis1955 hub απο alie που να μην ερχεται σε 2 μηνες ;

Τι hub?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

usb C σε usb C και ολα τα σχετικα κοιταω αυτο
https://www.aliexpress.com/item/1005005362629876.html

αν εχεις να προτεινεις κατι καλυτερο σε αυτα τα λεφτα αντε λιγο παραπανω let me know

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, venuets είπε

προταση απο ally chuwi να μου στειλουν Δισκο και να μου επιστρεψουν 100ευρω απο την αρχικη τιμη! χωρις καμια παγιδα !
και η εγγυηση θα ισχυει κανονικα !

Συγνωμη, αλλα πως ξερεις-ξερουν οτι ειναι απο δισκο (ssd) ; 

Το οτι ανεβαζει κλεινει οταν παιζει full screen στο youtube, βγαινει συμπερασμα οτι ειναι απο δισκο ;

Μπορει να ειναι χιλια δυο διαφορετικα πραγματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, venuets είπε

προταση απο ally chuwi να μου στειλουν Δισκο και να μου επιστρεψουν 100ευρω απο την αρχικη τιμη! χωρις καμια παγιδα !
και η εγγυηση θα ισχυει κανονικα !

@zacharis1955 hub απο alie που να μην ερχεται σε 2 μηνες ;

Δίσκο;  Με υπερθέρμανση δεν ήταν το πρόβλημα που είχες αναφέρει;  'Η οφειλόταν τελικά στο δίσκο...;

13 λεπτά πριν, venuets είπε

usb C σε usb C και ολα τα σχετικα κοιταω αυτο
https://www.aliexpress.com/item/1005005362629876.html

αν εχεις να προτεινεις κατι καλυτερο σε αυτα τα λεφτα αντε λιγο παραπανω let me know

Σε λίγότερα λεφτά, δες π.χ. και αυτό:
https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-NEW-TH5-10-in-1-USB-Hubs-with-HDMI-4K-at-30Hz-USB3_0-or-USB2_0-or-Type-C-2_0-or-RJ45-Ethernet-or-100W-PD-Charging-or-SD-TF-Card-Slots-Docking-Station-for-Apple-Huawei-Laptops-Macbook-p-1995235.html

Πάει και πιο κάτω με κουπόνι BGRANVTH5

Τα blitzwolf είναι 'δικό' τους brand και δε φαίνονται άσχημα γενικά.  Το BG στέλνει σε 2-3 εβδομάδες συνήθως...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, makhs5 said:

Συγνωμη, αλλα πως ξερεις-ξερουν οτι ειναι απο δισκο (ssd) ; 

Το οτι ανεβαζει κλεινει οταν παιζει full screen στο youtube, βγαινει συμπερασμα οτι ειναι απο δισκο ;

Μπορει να ειναι χιλια δυο διαφορετικα πραγματα

ανοιξαν ενα δικο τους tool ειπαν ειναι δισκος ! αν κανει το ιδιο και μετα την αλλαγη θα μου δωσουν πισω το αρχικο ποσο ή θα μου το αλλαξουν !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, venuets είπε

ανοιξαν ενα δικο τους tool ειπαν ειναι δισκος ! αν κανει το ιδιο και μετα την αλλαγη θα μου δωσουν πισω το αρχικο ποσο ή θα μου το αλλαξουν !

 

Οκ αν γινει ετσι, αν, τοτε θα παω πασο

Προς το παρον περιμενουμε το τελικο αποτελεσμα για σιγουρα συμπερασματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δεν με καιει το λαπτοπ να το εχω χθες η αυριο!
Μου εδωσαν εναλλακτικες ! δεν εχει κανει step in το alie ακομη! αν κανει θα μου μεινει και το λαπτοπ και λεφτα στο 100% δεν ειναι πρωτη φορα!

Τα αλλα δυο παντως πανε τρενο ! και το ενα το ειχα σημερα στην  δουλεια ! δεν μασαγιε τιποτα και η Οθονη πολυ καλη και σε εξωτερικο χωρο !

Αν η αλλη για υπερθερμανση επεξεργαστη λεει οτι φταιει ο δισκος και μ δινει νεο δισκο και λεφτα και την εγγυηση οτι αν δεν ειναι μου το αλλαζει η μου επιστρεφει το αρχικο ποσο ποιος ειμαι εγω να τους πω οχι :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, venuets είπε

Παιδια δεν με καιει το λαπτοπ να το εχω χθες η αυριο!
Μου εδωσαν εναλλακτικες ! δεν εχει κανει step in το alie ακομη! αν κανει θα μου μεινει και το λαπτοπ και λεφτα στο 100% δεν ειναι πρωτη φορα!

Το Ali (ειδικα στη περιπτωση της chuwi) θα παρει την θεση του πωλητη

Μακαρι εσυ να αποτελεσεις την εξαιρεση του κανονα και να σου χαρισουν ολο το ποσο του laptop, αλλα αυτο θα ειναι σαν να εχεις κερδισει το λαχειο (το επαναλαμβανω, με πωλητη την chuwi, οχι οποιονδηποτε αλλον πχ μικρο πωλητη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα καλα anyway οταν τελειωσω με το θεμα θα ενημερωσω! το λαπτοπ χαρτι ειναι και εκλεισα αρκετα πραγματακια στα 11 και η μπαταρια πηγε τρενο!
excel  7 + ωρες με 70-80% φωτεινοτητα

Just now, makhs5 said:

Το Ali (ειδικα στη περιπτωση της chuwi) θα παρει την θεση του πωλητη

Μακαρι εσυ να αποτελεσεις την εξαιρεση του κανονα και να σου χαρισουν ολο το ποσο του laptop, αλλα αυτο θα ειναι σαν να εχεις κερδισει το λαχειο (το επαναλαμβανω, με πωλητη την chuwi, οχι οποιονδηποτε αλλον πχ μικρο πωλητη)

θα σου πω απλα οτι εχω παρει και στο παρελθον λεφτα πισω απο 10 ιντσω λαπτοπ-ταμπλετ απο το ιδιο site-πωλητη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, venuets είπε

θα σου πω απλα οτι εχω παρει και στο παρελθον λεφτα πισω απο 10 ιντσω λαπτοπ-ταμπλετ απο το ιδιο site-πωλητη

Ποσον που πληρωσες τοτε; Και πηρες πισω εννοω

Γιατι εδω, μην ξεχνας, μιλαμε για 370 ευρω αν δεν κανω λαθος πληρωσες

Τετοια ποσα, δεν τα χαριζουν οι κινεζοι ετσι ευκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, makhs5 said:

Ποσον που πληρωσες τοτε; Και πηρες πισω εννοω

Γιατι εδω, μην ξεχνας, μιλαμε για 370 ευρω αν δεν κανω λαθος πληρωσες

369 :P τωρα 180-190 τοτε ισως και λιγο πιο κατω αλλα πανω απο 150

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, venuets είπε

369 :P τωρα 180-190 τοτε ισως και λιγο πιο κατω αλλα πανω απο 150

Αν λεω αν, παρεις πισω 369 ευρω, τοτε θα αναθεωρησω ολες τις αποψεις μου που εθεσα ως τωρα

Αλλα επειδη εχω κι εγω εμπειριες, οπως εσυ, τοσα λεφτα δεν δινουν πισω τα κινεζακια

Δεν ξερω αλλα συγνωμη γι αυτο που θα πω.. Μηπως δουλευεις στη chuwi..? (Πλακα κανω)

Γιατι πολυ ροδινα μας τα παρουσιαζεις, και δισκο με τη μια.. και λεφτα ολα θα τα παρεις.. 

Εγω και φιλοι που εχουμε εμπειριες με μικρες και μεγαλες εταιριες, και σε πληροφoρω ξερω πως να φερθω γιατι εχω διατελεσει στο παρελθον στελεχος μαρκετινγκ, ειχαμε τελειως διαφορετικη αντιμετωπιση, οχι μονο με μικρες, αλλα και μεγαλες εταιριες στο Ali

Τωρα αν εσυ ξερεις τιποτα μαγικα... Τι να πω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, venuets είπε

usb C σε usb C και ολα τα σχετικα κοιταω αυτο
https://www.aliexpress.com/item/1005005362629876.html

αν εχεις να προτεινεις κατι καλυτερο σε αυτα τα λεφτα αντε λιγο παραπανω let me know

Δώσε κάτι παραπάνω: https://www.banggood.com/Bakeey-12-in-1-Type-C-Docking-Station-USB-C-Hub-Splitter-Adaptor-with-Dual-4K-HDMI-Display-1080P-VGA-87W-USB-C-PD3_0-Power-Delivery-USB-C-Data-Transfer-Port-RJ45-Network-Port-3_5mm-Audio-Jack-3+USB3_0-Memory-Card-Readers-Multiport-Hub-for-PC-Laptop-p-1974320.html, αξίζει.

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, venuets είπε

Αν η αλλη για υπερθερμανση επεξεργαστη λεει οτι φταιει ο δισκος και μ δινει νεο δισκο και λεφτα και την εγγυηση οτι αν δεν ειναι μου το αλλαζει η μου επιστρεφει το αρχικο ποσο ποιος ειμαι εγω να τους πω οχι :D

 

Πως ακριβώς θα στα δώσει όλα αυτά;
1. Νέο δίσκο σου λέει ότι θα στείλει. Όταν και αν παραλάβεις βλέπουμε.
2. Λεφτά προφανώς δίνουν λιγότερα απ ότι εσύ πρότεινες αλλιώς το case θα είχε κλείσει αυτόματα και θα έπαιρνες ότι ακριβώς ζήτησες.
3. Εγγύηση καταστήματος μετά την αγορά την ξεχνάς και δεν έχεις καμία απολύτως εξασφάλιση. Το ίδιο το aliexpress δεν τηρεί τους όρους του και απλά έχει διακοσμητικό ρόλο. Οπότε είναι δευτερεύον το τι σου λέει τώρα στο ανοικτό case η chuwi.

Βασικά δεν είναι καθόλου έτσι όπως τα παρουσιάζεις. Όπως σου είπαν ήδη, το aliexpress είναι προκατειλημμένο υπερβολικά υπέρ των καταστημάτων που προμοτάρει (Choice κτλ.) σε βαθμό απατεωνιάς.

Δεν ξέρω τι εμπειρίες είχες και έχεις αλλά προ 6μηνου 2 διαφορετικά περιστατικά, ένα με μη παραλαβή (δεν υπήρχε tracking αλλά δέχτηκαν την "άφιξη στην Ελλάδα" ως απόδειξη παράδοσης) και άλλο ως "not as described" (παρόλο που τα specifications ολοφάνερα δεν ταίριαζαν με το προϊόν) με έκαναν να αποφεύγω πλέον και τις μικροαγορές από το aliexpress ενώ παλαιότερα το προτιμούσα έναντι του ebay. Αποφάνθηκαν υπέρ των πωλητών με συνοπτικές διαδικασίες και στα appeal δεν έδιναν καν σημασία στα "proof" που οι ίδιοι ζητούσαν χωρίς να τους νοιάζει που δεν ακολουθούσαν την πολιτική που οι ίδιοι έχουν στο site.

Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί αναλωνόμαστε στο γκρι "support" του ali που μακάρι να μην χρειαστεί να αντιμετωπίσεις.
Τρία laptop πήρες, κάνε κανένα teardown. Όλα έχουν soldered την ram;
Οθόνη τσέκαρες για dead pixels, backlight bleeding;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...