Προς το περιεχόμενο

Samsung Galaxy Watch6 Classic Review


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με το Samsung Galaxy Watch6 Classic, η Samsung επιχειρεί να φέρει ένα πολυαγαπημένο design στο προσκήνιο, κάτι που τραβάει περισσότερο το βλέμμα από κάθε άλλη αναβάθμιση που φιλοξενείται μέσα στο ρολόι.

Το smartwatch της Samsung έφτασε… στον καρπό μας και περιγράφουμε την εμπειρία μας μαζί του.

Όπως πάντα, ξεκινάμε από έξω προς τα μέσα. Το Watch6 Classic υιοθετεί ένα σχεδιασμό που έμεινε εκτός για μια χρονιά, οι φίλοι της σειράς δεν εκτίμησαν την κίνηση και πλέον, κάνει θριαμβευτική επιστροφή. Ο λόγος για την περιστρεφόμενη, φυσική στεφάνη που αποτελεί και την ειδοποιό διαφορά ανάμεσα στην απλή σειρά Watch6 και το Watch6 Classic.

Με κατασκευή από ανοξείδωτο ατσάλι, η αντοχή είναι δεδομένη, αν και το περυσινό υλικό ήταν τιτάνιο και η επιστροφή σε ατσάλι μάς πηγαίνει δύο γενιές πίσω. Το γυαλί είναι επενδυμένο με ζαφείρι, οπότε παραμένει πολύ ανθεκτικό ενάντια σε γρατζουνιές και γενικότερες κακουχίες.

Οι δύο εκδόσεις, 43mm και 47mm, είναι ελαφρώς μεγαλύτερες από των προηγούμενων ετών και κάνουν την οθόνη να φτάνει στο εντυπωσιακό νούμερο της 1.5”, ενάντια στις 1.4” που έως τώρα ήταν το μέγιστο για ένα smartwatch της Samsung. Παρόλα αυτά, σε έναν μεσαίου μεγέθους καρπό, το ρολόι των 47mm δεν μοιάζει τεράστιο ούτε είναι βαρύ, φτάνοντας τα 49 γραμμάρια (μόλις 3 γραμμάρια επάνω από πέρυσι, παρά την αύξηση μεγέθους). 

image.jpeg.9b5cfe6cfd71dd303618e1ef46b2a6d4.jpeg

Στη δεξιά πλευρά βρίσκονται δύο πλήκτρα χειρισμού κι ανάμεσα ένα μικρόφωνο, ενώ το ηχείο βρίσκεται στην αριστερή πλευρά. Η συσκευή διατίθεται σε μαύρο και ασημί χρώμα, με μεταλλικό περίβλημα και παρεχόμενο λουράκι από οικολογικό δέρμα. Αν κάποιος θέλει να αλλάξει λουράκι, η διαδικασία είναι πανεύκολη και χρειάζεται μόνο μερικά δευτερόλεπτα – πρακτικά, είναι κουμπωτά. Οπότε, το ίδιο ρολόι μπορεί να χρησιμοποιείται για άθληση, καθημερινή βόλτα κι επίσημη έξοδο, με μια απλή αλλαγή λίγων δευτερολέπτων.

Διαβάστε ολόκληρο το review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταναλωτές και Reviewers: αρνητικό στοιχείο η μικρή διάρκεια μπαταρίας του watch 5

Samsung: Ας βάλουμε μικρότερη μπαταρία στο watch 6

Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο, well done Samy 🤣

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikos121 είπε

Τρομερα βαρετος σχεδιασμος. Οτι πρεπει για τα γενεθλια του παππου μου

εγώ το βρήκα ενδιαφέρον Bored Parks And Recreation GIF by HULU

😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Offtopic... Απο την στιγμή που ούτως ή άλλως έχεις καταργήσει το ένα απο τα δύο χέρια γιατί κρατάς μόνιμα το κινητό... τι χρειάζεσαι το ρολόι αυτού του είδους ?  Για να μετράς βήματα ? - αφού όλοι το ξέρουν οτι τα βιομετρικά τους είναι της πλάκας και πιο πολύ μπέρδεμα και πανικό μπορούν να προκαλέσουν, παρά όφελος... Αν είχαν καμμιά αξία, ο γιατρός δεν θα έλεγε βάλτε τον στο μηχάνημα... θα έλεγε βάλτε του ένα amazfit και βλέπουμε... :)

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μακάρι να κραταει 1 εβδομαδα η μπαταρία χωρίς tracking. Μόνο ειδοποιήσεις και το πείρα 

Επεξ/σία από therion13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, JcD είπε

Υπάρχει κάνας λόγος να αναβαθμίσουμε από το 5pro? Πραγματικά υποβάθμιση μου φαίνεται!

Συμφωνώ. Και εγώ θα μείνω με το 5pro. Καλύτερη μπαταρία και λουράκι και πιο ελαφρύ λόγω τιτανίου. Θα δω του χρόνου αν βγάλει 7pro...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/8/2023 στις 7:30 ΜΜ, nikos121 είπε

Τρομερα βαρετος σχεδιασμος. Οτι πρεπει για τα γενεθλια του παππου μου

Αυτό είναι υποκειμενικό. Εγώ το βρίσκω κλασικό. Δεν είναι τυχαίο που η Swatch πουλάει καλά το αρχικό της σχήμα επί δεκαετίες. Η διαφορά είναι πως ένα ρολόι παραμένει ρολόι δεκαετίες μετά, ένα smartwatch θέλει φόρτιση κάθε μέρα και μετά από 3-4 χρόνια είναι παρωχημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/8/2023 στις 8:38 ΜΜ, Eloy είπε

Offtopic... Απο την στιγμή που ούτως ή άλλως έχεις καταργήσει το ένα απο τα δύο χέρια γιατί κρατάς μόνιμα το κινητό... τι χρειάζεσαι το ρολόι αυτού του είδους ?  Για να μετράς βήματα ? - αφού όλοι το ξέρουν οτι τα βιομετρικά τους είναι της πλάκας και πιο πολύ μπέρδεμα και πανικό μπορούν να προκαλέσουν, παρά όφελος... Αν είχαν καμμιά αξία, ο γιατρός δεν θα έλεγε βάλτε τον στο μηχάνημα... θα έλεγε βάλτε του ένα amazfit και βλέπουμε... :)

εγώ ασχολούμαι σημαντικά λιγότερο με το κινητό από όταν πήρα smartwatch.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...