Προς το περιεχόμενο

Αγορά σταθερού τηλεφώνου με καντράν


kite26

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι εδώ και καιρό την αγορά σταθερού τηλεφώνου, παλαιού τύπου με καντράν. Το μόνο που με κάνει να διστάζω, είναι αν μπορεί να συνδεθεί στις τωρινές τηλεφωνικές υποδοχές. Κάποιος που είναι γνώστης, αν γίνεται μπορεί να μου πει τι να προσέξω κατά την αγορά;

 

Εμπρός προς τα πίσω!

Επεξ/σία από kite26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 161
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μα τα τηλέφωνα με καντραν (αν εννοεις αυτα που γυριζαν), έπαιρναν τηλέφωνο με αναλογικό τρόπο. Στην ουσία ήταν σαν να κάνει διακοπές στο κέντρο ανάλογα με το ψηφίο που καλούσες. Αν έπαιρνες πχ το 7, τότε άκουγες κάτι σαν τακ τακ για 7 φορές. Αυτό κινούσε κάποιους διακόπτες στο ΑΝΑΛΟΓΙΚΟ κέντρο. Τώρα είναι όλα ψηφιακά και στέλνει τόνους και ψηφιακό σήμα. Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω οτι δεν θα δουλεύει. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, killer76 είπε

Μα τα τηλέφωνα με καντραν (αν εννοεις αυτα που γυριζαν), έπαιρναν τηλέφωνο με αναλογικό τρόπο. Στην ουσία ήταν σαν να κάνει διακοπές στο κέντρο ανάλογα με το ψηφίο που καλούσες. Αν έπαιρνες πχ το 7, τότε άκουγες κάτι σαν τακ τακ για 7 φορές. Αυτό κινούσε κάποιους διακόπτες στο ΑΝΑΛΟΓΙΚΟ κέντρο. Τώρα είναι όλα ψηφιακά και στέλνει τόνους και ψηφιακό σήμα. Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω οτι δεν θα δουλεύει. 

Οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να είναι τροποποιημένο για να είναι ψηφιακά συμβατό. Αυτό κατάλαβα από αυτά που είπες. Θα κοιτάξω να δω από αυτά τι υπάρχει. Αναγκαστικά θα το κάνω, γιατί το προορίζω για αποκλειστικό τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 ώρα πριν, kite26 είπε

Σκέφτομαι εδώ και καιρό την αγορά σταθερού τηλεφώνου, παλαιού τύπου με καντράν. Το μόνο που με κάνει να διστάζω, είναι αν μπορεί να συνδεθεί στις τωρινές τηλεφωνικές υποδοχές. Κάποιος που είναι γνώστης, αν γίνεται μπορεί να μου πει τι να προσέξω κατά την αγορά;

 

Εμπρός προς τα πίσω!

Χρειάζεσαι έναν μετατροπέα που θα μετατρέπει τον παλμό ενός αναλογικού τηλεφώνου σε tone.  Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ βέβαια…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kite26 είπε

Σκέφτομαι εδώ και καιρό την αγορά σταθερού τηλεφώνου, παλαιού τύπου με καντράν. Το μόνο που με κάνει να διστάζω, είναι αν μπορεί να συνδεθεί στις τωρινές τηλεφωνικές υποδοχές. Κάποιος που είναι γνώστης, αν γίνεται μπορεί να μου πει τι να προσέξω κατά την αγορά;

 

Εμπρός προς τα πίσω!

Πες την αλήθεια θες να ψαρώνεις του γεννημένους μετά το 1990 .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, killer76 είπε

Μα τα τηλέφωνα με καντραν (αν εννοεις αυτα που γυριζαν), έπαιρναν τηλέφωνο με αναλογικό τρόπο. Στην ουσία ήταν σαν να κάνει διακοπές στο κέντρο ανάλογα με το ψηφίο που καλούσες. Αν έπαιρνες πχ το 7, τότε άκουγες κάτι σαν τακ τακ για 7 φορές. Αυτό κινούσε κάποιους διακόπτες στο ΑΝΑΛΟΓΙΚΟ κέντρο. Τώρα είναι όλα ψηφιακά και στέλνει τόνους και ψηφιακό σήμα. Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω οτι δεν θα δουλεύει. 

Η παλμική κωδικοποίηση του καλούμενου αριθμού λειτουργούσε και στα ψηφιακά κέντρα, υπάρχει η περίπτωση αν υπάρχει σύνδεση voip να μην την αναγνωρίζει ο router. Ο δικός μου που έχω voip λειτουργεί κανονικά και σε παλμικό σύστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Πες την αλήθεια θες να ψαρώνεις του γεννημένους μετά το 1990 .

Θα σου φανεί περίεργο, αλλά εγώ θα σου την αλήθεια. Θέλω να νιώσω πάλι ελεύθερος. Θα πετάξω το έξυπνο κινητό στα σκουπίδια. Νιώθω ότι με σκλαβώνει. Δεν είναι απλό, το γνωρίζω. Αλλά θα κάνω ό,τι μπορώ για να γυρίσω πίσω το χρόνο. Θα μπορούσε κάποιος να προτείνει χαζό κινητό, αλλά εγώ δεν επιθυμώ τίποτα "κινητό". Ας με θεωρήσετε γραφικό, δε με ενδιαφέρει. Με ενδιαφέρει να αλλάξει η καθημερινότητά μου και να επιστρέψω στον τρόπο ζωής με τον οποίο μεγάλωσα.

Επεξ/σία από kite26
  • Like 16
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kite26 είπε

Θα σου φανεί περίεργο, αλλά εγώ θα σου την αλήθεια. Θέλω να νιώσω πάλι ελεύθερος. Θα πετάξω το έξυπνο κινητό στα σκουπίδια. Νιώθω ότι με σκλαβώνει. Δεν είναι απλό, το γνωρίζω. Αλλά θα κάνω ό,τι μπορώ για να γυρίσω πίσω το χρόνο. Θα μπορούσε κάποιος να προτείνει χαζό κινητό, αλλά εγώ δεν επιθυμώ τίποτα "κινητό". Ας με θεωρήσετε γραφικό, δε με ενδιαφέρει. Με ενδιαφέρει να αλλάξει η καθημερινότητά μου και να επιστρέψω στον τρόπο ζωής με τον οποίο μεγάλωσα.

Βρε κάνε ότι θες και ότι σε ευχαριστεί,συμφωνώ δεν συμφωνω δεν παίζει κανένα ρόλο.

Απλά θα ρίξεις πολύ γέλιο όταν δεν θα ξέρουν να το χρησιμοποιήσουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ναι χαχα! Η γυναίκα μου γουστάρει και αυτή. Έχω βρει και ένα ωραίο σάιτ με 100 περίπου δολλάρια παίρνω το παραδοσιακό περιστροφικό τηλεφωνάκι μου. Λέει rewired,  οπότε λογικά θα κάνει έτσι;

https://www.oldphoneshop.com/products/western-electric-rose-beige-500-rotary-telephone.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε
2 λεπτά πριν, killer76 είπε

Αν είναι να μπεις σε τέτοια διαδικασία, κάντο σωστά 😂😂😂

 

 

phones(3).JPG.8dd6cc8ed17b435c17d78e4bd4ae47bc.JPGphones(2).JPG.2379aa9c7e70a5df6a060e18c753adb4.JPGphones(1).JPG.b2715194c21705c1c6b64c4fc07a2440.JPG

Δεν μου αρέσουν αυτά με το βικτωριανό στυλ. Αν και το δεύτερο δεν είναι άσχημο. Θα πάω σε κάτι δεκαετίας '70-'90. Αυτό που έστειλα μάλλον θα διαλέξω.

Επεξ/σία από kite26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, killer76 είπε

ναι ρε συ. Πλάκα κάνω

 

Έχει πάντως αρκετές ιστοσελίδες για αυτό που ψάχνω. Δεν ήμουν και πολύ αισιόδοξος, αλλά τελικά μια χαρά.

13 λεπτά πριν, killer76 είπε

ναι ρε συ. Πλάκα κάνω

 

Έχει πάντως αρκετές ιστοσελίδες για αυτό που ψάχνω. Δεν ήμουν και πολύ αισιόδοξος, αλλά τελικά μια χαρά.

 

Ποια η διαφορά μεταξύ landline και dial; Landline είναι ο σημερινός τύπος γραμμής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...