Προς το περιεχόμενο

Αγορά σταθερού τηλεφώνου με καντράν


kite26

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρά θα είναι όλα, εγώ τα γουστάρω πολύ τα come back. Ας ακούσουμε μουσική από το HiFi και όχι από ηχο-μπάρα & iPods, ας φωτογραφίσουμε με την φωτογραφική κάμερα και όχι από το κινητό, ας ανέβει η κοινωνικότητά μας και να ξεφύγουμε από την απομόνωση και την αποβλάκωση που έχουν φέρει το internet και τα κινητά. Stop στo messaging, Stop το GPS Tracking, Stop στα notifications  .. lets stay disconnected !

Για το Siemens συμφωνώ, είναι πολύ καλό αν και πολύ δύσκολο να βρείς στην αγορά ένα τέτοιο τηλέφωνο σε πραγματικά άψογη κατάσταση.  Ετσι για την ιστορία, τα ποιό εμπορικό είναι το Siemens W48 σε μαύρο. Οσο για το δυνατό κουδούνισμα αυτό ρυθμίζεται με μηχανικό τρόπο (απομαρύνεται ο κώδωνας από την σφύρα)   

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 161
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, costas_ είπε

Μια χαρά θα είναι όλα, εγώ τα γουστάρω πολύ τα come back. Ας ακούσουμε μουσική από το HiFi και όχι από ηχο-μπάρα & iPods, ας φωτογραφίσουμε με την φωτογραφική κάμερα και όχι από το κινητό, ας ανέβει η κοινωνικότητά μας και να ξεφύγουμε από την απομόνωση και την αποβλάκωση που έχουν φέρει το internet και τα κινητά. Stop στo messaging, Stop το GPS Tracking, Stop στα notifications  .. lets stay disconnected !

Για το Siemens συμφωνώ, είναι πολύ καλό αν και πολύ δύσκολο να βρείς στην αγορά ένα τέτοιο τηλέφωνο σε πραγματικά άψογη κατάσταση.  Ετσι για την ιστορία, τα ποιό εμπορικό είναι το Siemens W48 σε μαύρο. Οσο για το δυνατό κουδούνισμα αυτό ρυθμίζεται με μηχανικό τρόπο (απομαρύνεται ο κώδωνας από την σφύρα)   

Μπράβο! Συμφωνώ σε όλα! Το πιο πιθανό είναι να προτιμήσω ένα εγγλέζικο μαγαζί που τους λες από ποια χώρα είσαι και σε διαβεβαιώνουν ότι λειτουργεί. Πιθανόν το ανέβασα κάπου στην αρχή αλλά πρέπει να το ψάξω ποιο είναι. Μπορεί να 'ναι και από Αμερική, δε θυμάμαι τώρα.

 

Αποσύνδεση και εμπρός προς τα πίσω!

Επεξ/σία από kite26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή τύχη όταν θα έχεις ανάγκη για λόγους υγείας ,ασφαλείας την τεχνολογίας που θες να διωξεις.

α κα το στήσιμο στις ουρές για να κανείς δουλειές, δεν μπορεί να έχεις ένα κινητό για να κανείς από το gov την υπεύθυνη δήλωση. Δεν διαλέγεις ποτε θα σου είναι χρήσιμη και ποτε όχι, τότε θα είσαι υποκριτής

 

1 hour ago, kite26 said:

Είμαι εδώ για τη συμπάθειά μου για τα σταθερά τηλέφωνα παλαιού τύπου, που είναι και το θέμα μα

Όχι δεν είσαι μόνο για αυτο, αυτο θα ήταν το νορμαλ, εσυ θες να πατάξεις όλη την πρόοδο και πάμε μπροστά γυρίζοντας πισω. Να ήταν μόνο το καντράν όλα καλά, τα υπόλοιπα που σκέφτεστε εμένα προσωπικά με τρομάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πιστεύετε ότι θα είναι λειτουργική μια τέτοια συσκευή;Θα συνδεθεί στο τηλεφωνικό δίκτυο όταν έχει αλλάξει η τεχνολογία τόσο πολύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δηλαδή πιστεύετε ότι θα είναι λειτουργική μια τέτοια συσκευή;Θα συνδεθεί στο τηλεφωνικό δίκτυο όταν έχει αλλάξει η τεχνολογία τόσο πολύ;

Λέγοντας "λειτουργική", καλό είναι να ορίσεις τι σημαίνει. Αν επιθυμείς απλώς να καλείς και να σε καλούν, ίσως είναι εφικτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια παλμική - συμβατική συσκευή όπως ένα παλαιό τηλέφωνο αντίκα τεχνολογίας 50 ετών φυσικά και μπορεί να συνδεθεί και να λειτουργήσει στο υφιστάμενο δίκτυο των Voip τηλεφωνικών συσκευών. Ως έχει, μπορεί να δεχθεί κλησεις αλλά όχι να καλέσει. Για αυτόν τον λόγο χρειάζεται ένα απλό Converter από παλμικό σήμα σε τονικό σήμα. Το Converter αυτό μπαίνει ακόμα και μέσα στο παλαιό τηλέφωνο και μπορεί ακόμα και να κάνει redial call ! 

Η χρήση ενός παλαιού τηλέφωνου έχει συναισθηματικό σκοπό αφού γίνεται κυρίως για αναμνηστικούς λόγους. Ομως μπορεί για κάποιους να γίνεται για ποιό ουσιαστικούς λόγους, όπως για την απλότητα της επικοινωνίας !

Σας θυμίζω ότι κάτι ανάλογο συνέβει και με τους δίσκους βινυλίου που σιγά σιγά βγήκαν από τις αποθήκες και τώρα έχουν πάρει ξανά τα πάνω τους 

https://www.newsit.gr/lifestyle/oi-diskoi-vinyliou-kseperasan-ta-CD-se-poliseis-stis-ipa-to-2022-gia-proti-fora-apo-to-1987/3725022/

Εγώ δεν είμαι αρνητής της τεχνολογίας και των εξελίξεων αλλά ορισμένα πράγματα λειτουργούσαν ποιό καλά με την προηγούμενη κατάσταση. Ας πούμε στον τομέα τηε εικόνας και της φωτογραφίας,  το Slide είναι ότι καλύτερο έχω δει σε αποτύπωση της τονικότητας του φωτός που σε καμία ψηφιακή εκδοχή δεν μπορεί να γίνει καλύτερο. Το ίδιο συμβαίνει και με τον ήχο (διακογραφία) όπως και άλλους τομείς τους οποίους αξίζει να θυμόμαστε ή ακόμα και να συνεχίσουμε να χρησιμοποιούμε  

 

Επεξ/σία από costas_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, kite26 είπε

Λέγοντας "λειτουργική", καλό είναι να ορίσεις τι σημαίνει. Αν επιθυμείς απλώς να καλείς και να σε καλούν, ίσως είναι εφικτό.

Το λες και μονος σου ,ίσως.Οπότε πρέπει να την τροποποιήσεις  με κάποιο τρόπο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, costas_ είπε

Μια παλμική - συμβατική συσκευή όπως ένα παλαιό τηλέφωνο αντίκα τεχνολογίας 50 ετών φυσικά και μπορεί να συνδεθεί και να λειτουργήσει στο υφιστάμενο δίκτυο των Voip τηλεφωνικών συσκευών. Ως έχει, μπορεί να δεχθεί κλησεις αλλά όχι να καλέσει. Για αυτόν τον λόγο χρειάζεται ένα απλό Converter από παλμικό σήμα σε τονικό σήμα. Το Converter αυτό μπαίνει ακόμα και μέσα στο παλαιό τηλέφωνο και μπορεί ακόμα και να κάνει redial call ! 

Η χρήση ενός παλαιού τηλέφωνου έχει συναισθηματικό σκοπό αφού γίνεται κυρίως για αναμνηστικούς λόγους. Ομως μπορεί για κάποιους να γίνεται για ποιό ουσιαστικούς λόγους, όπως για την απλότητα της επικοινωνίας !

Σας θυμίζω ότι κάτι ανάλογο συνέβει και με τους δίσκους βινυλίου που σιγά σιγά βγήκαν από τις αποθήκες και τώρα έχουν πάρει ξανά τα πάνω τους 

https://www.newsit.gr/lifestyle/oi-diskoi-vinyliou-kseperasan-ta-CD-se-poliseis-stis-ipa-to-2022-gia-proti-fora-apo-to-1987/3725022/

 

 

Τι όμορφα! Εμείς οι νοσταλγοί του παρελθόντος έχουμε ελπίδα. Αν είχα περισσότερο χώρο στο σπίτι θα κοιτούσα σίγουρα για πικάπ. 

Για να προλάβω διάφορες καταστάσεις το λέω, ζητώ σεβασμό του παρόντος θέματος. Υπάρχουν χιλιάδες θέματα για κινητά, οπότε μπορείτε να συμμετέχετε εκεί αν διαφωνείτε. Σε αντίθετη περίπτωση θα απευθυνθώ στο διαχειριστή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Λοιπόν, μια πολύ καλή σελίδα είναι η OldPhoneWorks, η οποία έχει σελίδα στο Etsy: https://www.etsy.com/shop/Oldphoneworks?ref=simple-shop-header-name&listing_id=1016099543&source=aw&utm_source=affiliate_window&utm_medium=affiliate&utm_campaign=us_location_buyer&utm_content=299513&utm_term=0&awc=6220_1692532149_85595425332d30e0220ab8106380b14f&btn_ref=srctok-b55e56777866c5c1

 

Έτσι ψάχνοντας τώρα το βρήκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε/η Kite26 Εγώ μαζί σου είμαι.

Θα σου πω 2-3 σκέψεις μου

Για τηλέφωνο σπιτιού θα έψαχνα κάτι λιγότερο ρουστίκ, και κυρίως όχι με ροτορικό καντράν που είναι ψεύτικο (αν έχει μπάτονς δίπλα στα νούμερα). Θα έψαχνα σε κάτι το οποίο ήταν σύγχρονο στις αρχές της 10ετίας των 90αζ, κάποιο πχ που θα είχε στο γραφείο του ένας Γάλλος ντέτεκτιβ της εποχής. Και στυλάτο όπως τα Αρμανι. Ένα κατάμαυρο παραλληλόγραμμο με 12 μπάτονς και τίποτε άλλο στην πρόσοψη. Και καλή κατασκευή, (κατά το δυνατόν), θα τα 'χωνα, όχι πλαστικούρα και πλακέτες από συμπιεσμένο χώμα, πυρίτιο και δεν ξέρω τί άλλο χρησιμοποιούν αυτά των σημερινών ποπ εταιριών. Τηλέφωνα του δίευρου που τα ξεφορτώνουν οι ανατρεπόμενες νταλίκες έξω από τις αλυσίδες και τα πουλάνε 50-60 ευρώ κατά εκατομμύρια.

Για το κινητό σκέφτομαι πως μπορείς να κάνεις ό,τι κ' εγώ. Μέχρι το 18 είχα ένα της μοτορόλα, το σπαστό, (ήταν το 4ο στην σειρά που είχα αγοράσει, τα προηγούμενα σπάσανε, κλαπήκανε, χαθήκανε)), αλλά επειδή το είχα μια 12ετία δεν είχε πλέον σωστή μπαταρία και μια φίλη μου χαρίζει ένα σάμσουνγκ, μεταχειρισμένο δικό της, το οποίο και έχω μέχρι τώρα. Το συγκεκριμμένο, τα τελευταία 2 χρόνια το ανοίγω σπάνια. Ο λόγος; δεν μ' αρέσει να μπορεί να με βρει ο οποιοσδήποτε, φίλος ή μή, ανά πασα ώρα και στιγμή εκεί που πίνω τον καφέ μου, κάνω το μπάνιο μου, τις διακοπές μου, είμαι με την παρέα μου ή με την γκόμενά μου ή ό,τι άλλο. Το πότε είμαι διαθέσιμος εξαρτάται από 'μένα. Όμως: το έχω πάντα μαζί μου κλειστό στ' αμάξι ακριβώς για καμμιά ανάγκη ή για τα απαραίτητα με τις τράπεζες και τις κάρτες. Όχι για λογαριασμούς, αυτούς τους πληρώνω από το σπίτι με τον σταθερό.

Τηλεόραση δεν έχω από το 07 και ούτε που ξέρω εάν καν υπάρχουν ακόμα όλοι αυτοί οι τατιανοευαγγελάτοι και σία,  πολιτικοί και σελέμπριτις, διαφημίσεις και "μια νέα αποκάλυψη στις εφτά, στις εννιά", και πάει λέγοντας, που εισέβαλλαν κ' αυτοί ανά πάσα ώρα και στιγμή σπίτι μου όποτε γούσταρε το κανάλι.

Τέλος πάντων, ξέρω πως δεν βοήθησα  άλλα ήθελα να πω και άλλα έγραψα και βγήκε καί σεντόνι. Το αφήνω εδώ. Πάω να ψάξω να βρω που έχω το κλειστό κινητό να το πάρω μαζί μου στην "three B therapy" : ΜΠάνιο, ΜΠύρα, ΜΠριζόλα.

Επεξ/σία από macodin
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, macodin είπε

Φίλε/η Kite26 Εγώ μαζί σου είμαι.

Θα σου πω 2-3 σκέψεις μου

Για τηλέφωνο σπιτιού θα έψαχνα κάτι λιγότερο ρουστίκ, και κυρίως όχι με ροτορικό καντράν που είναι ψεύτικο (αν έχει μπάτονς δίπλα στα νούμερα). Θα έψαχνα σε κάτι το οποίο ήταν σύγχρονο στις αρχές της 10ετίας των 90αζ, κάποιο πχ που θα είχε στο γραφείο του ένας Γάλλος ντέτεκτιβ της εποχής. Και στυλάτο όπως τα Αρμανι. Ένα κατάμαυρο παραλληλόγραμμο με 12 μπάτονς και τίποτε άλλο στην πρόσοψη. Και καλή κατασκευή, (κατά το δυνατόν), θα τα 'χωνα, όχι πλαστικούρα και πλακέτες από συμπιεσμένο χώμα, πυρίτιο και δεν ξέρω τί άλλο χρησιμοποιούν αυτά των σημερινών ποπ εταιριών. Τηλέφωνα του δίευρου που τα ξεφορτώνουν οι ανατρεπόμενες νταλίκες έξω από τις αλυσίδες και τα πουλάνε 50-60 ευρώ κατά εκατομμύρια.

Για το κινητό σκέφτομαι πως μπορείς να κάνεις ό,τι κ' εγώ. Μέχρι το 18 είχα ένα της μοτορόλα, το σπαστό, (ήταν το 4ο στην σειρά που είχα αγοράσει, τα προηγούμενα σπάσανε, κλαπήκανε, χαθήκανε)), αλλά επειδή το είχα μια 12ετία δεν είχε πλέον σωστή μπαταρία και μια φίλη μου χαρίζει ένα σάμσουνγκ, μεταχειρισμένο δικό της, το οποίο και έχω μέχρι τώρα. Το συγκεκριμμένο, τα τελευταία 2 χρόνια το ανοίγω σπάνια. Ο λόγος; δεν μ' αρέσει να μπορεί να με βρει ο οποιοσδήποτε, φίλος ή μή, ανά πασα ώρα και στιγμή εκεί που πίνω τον καφέ μου, κάνω το μπάνιο μου, τις διακοπές μου, είμαι με την παρέα μου ή με την γκόμενά μου ή ό,τι άλλο. Το πότε είμαι διαθέσιμος εξαρτάται από 'μένα. Όμως: το έχω πάντα μαζί μου κλειστό στ' αμάξι ακριβώς για καμμιά ανάγκη ή για τα απαραίτητα με τις τράπεζες και τις κάρτες. Όχι για λογαριασμούς, αυτούς τους πληρώνω από το σπίτι με τον σταθερό.

Τηλεόραση δεν έχω από το 07 και ούτε που ξέρω εάν καν υπάρχουν ακόμα όλοι αυτοί οι τατιανοευαγγελάτοι και σία,  πολιτικοί και σελέμπριτις, διαφημίσεις και "μια νέα αποκάλυψη στις εφτά, στις εννιά", και πάει λέγοντας, που εισέβαλλαν κ' αυτοί ανά πάσα ώρα και στιγμή σπίτι μου όποτε γούσταρε το κανάλι.

Τέλος πάντων, ξέρω πως δεν βοήθησα  άλλα ήθελα να πω και άλλα έγραψα και βγήκε καί σεντόνι. Το αφήνω εδώ. Πάω να ψάξω να βρω που έχω το κλειστό κινητό να το πάρω μαζί μου στην "three B therapy" : ΜΠάνιο, ΜΠύρα, ΜΠριζόλα.

Πανέμορφο και ρηξικέλευθο σχόλιο! Συμφωνώ πάρα πολύ, και ειδικά με αυτό που αναφέρεις για την πλαστικούρα. Σε αυτά είμαι λίγο μερακλής και αν μπορώ οικονομικά θα πάω σε κάτι λίγο πιο ακριβό, αλλά αξιόλογο ποιοτικά. Κάνοντας περιηγήσεις, βλέπω κάτι όμορφα 500ράκια, σκέτη ομορφιά. Δεκαετίες στο περίπου από '60 έως '90 κυμαίνεται το γούστο μου, χωρίς φυσικά αυτό να αποκλείει μοντέλα άλλων δεκαετιών αν μου αρέσουν μεμονωμένα.

Ο βακελίτης θεωρείται καλό υλικό; Τον βλέπω σε πολλά μοντέλα.

Επεξ/σία από kite26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μια συσκευή ITT με δίσκο επιλογής (δεκαετιας 70΄) που βρίσκεται στο γραφείο η οποία λειτουργεί όχι μόνο για εισερχόμενες άλλα και για εξερχόμενες κλήσεις. Συνεργάζεται κανονικά με VoIP ZXHN H267A  χωρίς μετατροπέα.
Όμορφα είναι να κάνουμε το κέφι μας που και που.
Πέφτει και γέλιο όταν οι νεαροί και νεαρές “παλεύουν” με το δίσκο επιλογής.

Δεν πωλείται , απλώς κάνω και εγώ εν ποστ, κυρίως για την συμβατότητα.

IMG_20230820_155843.jpg.abf32b7ee319d23875cce6b9fae045d7.jpg

Επεξ/σία από geopro
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, geopro είπε

Έχω μια συσκευή ITT με δίσκο επιλογής (δεκαετιας 70΄) που βρίσκεται στο γραφείο η οποία λειτουργεί όχι μόνο για εισερχόμενες άλλα και για εξερχόμενες κλήσεις. Συνεργάζεται κανονικά με VoIP ZXHN H267A  χωρίς μετατροπέα.
Όμορφα είναι να κάνουμε το κέφι μας που και που.
Πέφτει και γέλιο όταν οι νεαροί και νεαρές “παλεύουν” με το δίσκο επιλογής.

Δεν πωλείται , απλώς κάνω και εγώ εν ποστ, κυρίως για την συμβατότητα.

IMG_20230820_155843.jpg.abf32b7ee319d23875cce6b9fae045d7.jpg

Αν έβαζες μετατροπέα θα μπορούσες να κάνεις κλήσεις δηλαδή; Ωραίο τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kite26 είπε

Αν έβαζες μετατροπέα θα μπορούσες να κάνεις κλήσεις δηλαδή; Ωραίο τηλέφωνο.

Δεν χρειάζεται μετατροπέα , τουλάχιστον στο εν λόγω μόντεμ.

Λειτουργεί ως έχει και για εισερχόμενες και για εξερχόμενες κλήσεις  πάνω στο VoIP ZXHN H267A 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν ζητά κάποιος το απόλυτα όμορφο τηλέφωνο (κατ εμέ) αυτό δεν είναι άλλο από το Ericsson (μοντέλο LM )

Το έβλεπες συχνά σε κατοικίες στην Σουηδία μέχρι και αρχές δεκαετίας του 90' 

Τί θα θυμηθούμε ακόμη ; Για να στείλω ένα μήνυμα σε μια παλιά γνωστή που είχε ένα τέτοιο.

Ericsson_Dialog_in_green.jpeg.e3b806706270a47fad0ca8c207992c92.jpeg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...