Προς το περιεχόμενο

Αγορά σταθερού τηλεφώνου με καντράν


kite26

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φαντάζομαι ότι θα κλείσεις και τους τραπεζικούς σου λογαριασμούς , και θα τα έχεις στο στρώμα, σωστά;

Που θα σου έρχεται το OTP που είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ για την δική σου ασφάλεια; Τα κομπιουτεράκια (token) έχουν καταργηθεί στις τράπεζες εδώ και πολλά χρόνια.

Σόρυ που θα στο χαλάσω αλλά δεν θα μπορείς να επιβιώσεις. Και στο ερώτημα σου πως επιβίωναν παλιά η απάντηση είναι απλή: διότι ήταν ΟΛΟΙ έτσι! Όλοι "έβραζαν" στο ίδιο καζάνι και οι λύσεις ήταν ίδιες για όλους.

Τώρα θα είσαι εσύ η εξαίρεση και μόλις θα λες στις δημόσιες υπηρεσίες/τράπεζες κλπ ότι δεν έχεις κινητό, απλά δεν θα κάνεις την δουλειά σου.

Δεν λέω ότι μ αρέσει και μένα αυτό 100%, αλλά δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 161
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, friendgr είπε

Φαντάζομαι ότι θα κλείσεις και τους τραπεζικούς σου λογαριασμούς , και θα τα έχεις στο στρώμα, σωστά;

Που θα σου έρχεται το OTP που είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ για την δική σου ασφάλεια; Τα κομπιουτεράκια (token) έχουν καταργηθεί στις τράπεζες εδώ και πολλά χρόνια.

Σόρυ που θα στο χαλάσω αλλά δεν θα μπορείς να επιβιώσεις. Και στο ερώτημα σου πως επιβίωναν παλιά η απάντηση είναι απλή: διότι ήταν ΟΛΟΙ έτσι! Όλοι "έβραζαν" στο ίδιο καζάνι και οι λύσεις ήταν ίδιες για όλους.

Τώρα θα είσαι εσύ η εξαίρεση και μόλις θα λες στις δημόσιες υπηρεσίες/τράπεζες κλπ ότι δεν έχεις κινητό, απλά δεν θα κάνεις την δουλειά σου.

Δεν λέω ότι μ αρέσει και μένα αυτό 100%, αλλά δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα.

Θα αφήσω μόνο το λάπτοπ για τα απαραίτητα. Δεν το παίζω ο κάποιος ωραία; Απλά θέλω να κάνω κάποια βήματα απεξάρτησης. Αυτό είναι όλο. Δεν θέλω να κολυμπάω σε ένα σύμπαν υπολογιστή. Θέλω να υπάρχουν στη ζωή μου συσκευές και πράγματα, μιλώντας για τεχνολογία, της δικής μου εποχής. Απλά αυτή την επιθυμία εκφράζω σε αυτό το θέμα και μια έτσι ιδιαίτερη αγάπη για τα παλιά τηλέφωνα, μιας εποχής πιο αθώας.

 

Δεν είναι η συσκευή αυτή καθ' αυτή. Είναι οι αναμνήσεις που μου φέρνει.

 

Στα του θέματος, το Βεντόρα το κοίταξα, έχει κάποια πολύ ενδιαφέροντα κομμάτια. Και πολλοί προσφέρουν box now παράδοση.

Επεξ/σία από kite26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις τράπεζες δεν μου είπες πως θα το λύσεις;  Χωρίς κινητό δεν μπορείς να κάνεις καμία κίνηση ούτε από laptop ούτε από πουθενά.

Εκτός αν μου πεις ότι θα στηνεσαι στην ουρά κάθε φορά (είναι γνωστό ότι όλες οι τράπεζες έχουν μειώσει δραστικά τα ταμεία) για να πληρωσεις ΔΕΗ, τηλέφωνο, νερό κλπ. 

Για να λες σύζυγό, σημαίνει ότι έχεις οικογένεια άρα κάποιες στάνταρ υποχρεωσεις-πληρωμες. 

Δεν θα αντέξεις.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, friendgr said:

Με τις τράπεζες δεν μου είπες πως θα το λύσεις; 

Μόνο με τις τράπεζες? Ότι αγγαρεία γλύτωνε με το gov.gr, το οποίο επίσης θέλει κινητό για ταυτοποίηση, για να βγάλει πχ μια εξουσιοδότηση, θα πρέπει να τρέχει ΚΕΠ κτλπ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, friendgr είπε

Με τις τράπεζες δεν μου είπες πως θα το λύσεις;  Χωρίς κινητό δεν μπορείς να κάνεις καμία κίνηση ούτε από laptop ούτε από πουθενά.

Εκτός αν μου πεις ότι θα στηνεσαι στην ουρά κάθε φορά (είναι γνωστό ότι όλες οι τράπεζες έχουν μειώσει δραστικά τα ταμεία) για να πληρωσεις ΔΕΗ, τηλέφωνο, νερό κλπ. 

Για να λες σύζυγό, σημαίνει ότι έχεις οικογένεια άρα κάποιες στάνταρ υποχρεωσεις-πληρωμες. 

Δεν θα αντέξεις.

 

Καταλαβαίνω ότι είναι καλοπροαίρετο το σχόλιό σου. Δηλαδή αν κρατούσα το κινητό μόνο για τα απαραίτητα (πληρωμές ας πούμε) και για τα υπόλοιπα έβαζα στη ζωή μου το παλιό, δεν θα ήταν μια μικρή νίκη; Δεν θέλω να το παρόν θέμα να γίνει πεδίο αντιπαράθεσης έστω και καλοπροαίρετης, για αυτό θα σε παρακαλέσω και όποιον άλλο να μείνουμε εντός του θέματος. Είναι απόφασή μου να μπει στη ζωή μου ξανά το τηλέφωνο αυτό ( για τους δικούς μου λόγους) και πρέπει να είναι κάτι απολύτως σεβαστό.

Μόλις τώρα, kite26 είπε

Καταλαβαίνω ότι είναι καλοπροαίρετο το σχόλιό σου. Δηλαδή αν κρατούσα το κινητό μόνο για τα απαραίτητα (πληρωμές ας πούμε) και για τα υπόλοιπα έβαζα στη ζωή μου το παλιό, δεν θα ήταν μια μικρή νίκη; Δεν θέλω να το παρόν θέμα να γίνει πεδίο αντιπαράθεσης έστω και καλοπροαίρετης, για αυτό θα σε παρακαλέσω και όποιον άλλο να μείνουμε εντός του θέματος. Είναι απόφασή μου να μπει στη ζωή μου ξανά το τηλέφωνο αυτό ( για τους δικούς μου λόγους) και πρέπει να είναι κάτι απολύτως σεβαστό.

Άλλωστε, με πολλές μικρές νίκες στις μάχες κερδίζεις τον πόλεμο. Ας κάνω λοιπόν την αρχή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν διαφώνησα για το τηλέφωνο του σπιτιού. Κι εγώ ένα ΙΤΤ γκρι θυμάμαι στο τραπεζάκι του σπιτιού με το απαραίτητο σεμεδακι βέβαια 😁

Αυτό που διαφωνώ είναι το κινητό. Πάρε ένα του Ζερβουδάκη να έχεις ένα sms τουλάχιστον. 

Αν μείνεις με το αμάξι στο δρόμο να μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνο στην τελική. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, friendgr είπε

Μα δεν διαφώνησα για το τηλέφωνο του σπιτιού. Κι εγώ ένα ΙΤΤ γκρι θυμάμαι στο τραπεζάκι του σπιτιού με το απαραίτητο σεμεδακι βέβαια 😁

Αυτό που διαφωνώ είναι το κινητό. Πάρε ένα του Ζερβουδάκη να έχεις ένα sms τουλάχιστον. 

Αν μείνεις με το αμάξι στο δρόμο να μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνο στην τελική. 

Θα δω. Για την αγορά περιστροφικού τηλεφώνου θα δώσω έμφαση στη συμβατότητα και λειτουργικότητα, παρά στο μοντέλο. Το σημαντικότερο είναι να δουλεύει σωστά.

Επεξ/σία από kite26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εισαι λαθος

ο κοσμος προχωραει πμπροστα, η τεχνολογια προχωραει αν ολοι σκεφτομασταν οπως εσυ θα αναβαμε φωτια με πετρες

οποτε αν θες οπως μεγαλωσες εσυ δεν δινεις καινουρια φαρμακα σε σενα και στην οικογενεια, παιρνεις μονο την παλια πρασινγ ασπιρηνη, κανεις καμια βεντουζα και βικς!

Οι σκοτουρες που εχεις δεν ειανι γιατι εχεις smartphone, αλλα γιατι επλιεγεις να καθεσε απο πανω του 10 ωρες, η λυση δεν ειναι να τα πεταξεις και να πας σε ενα βουνο ερημιτης (αν και αυτο θα το εκανα πολυ respect) αλλα δεν θα κανεις τετοιο.

Οποτε και επειδη θες οπως μεγηαλωσες δεν ξερω αν εχεις παιδι, του παιρνεις και αυτου το κινητο απο τα χερια και θα συννεονειτε αν θελει να παει σινεμα με το σταθερο να δινει ραντεβου τρεις μερες πριν και αν τελικα παει κανεις. Να μην μιλησω για την ασφαλεια πλεον, ναι και εγω μεγαλωσα με το φευγω το πρωι στις 08 και να γυρναω στις 22:00 οταν ειμασταν στο εξοχικο, κανεις δεν ηξερε που ειμαι, κανενα παιδι δεν ειχε καμια επικοινωνια ολα ηταν "εχει ο θεος". καντο τωρα αυτο να σε δω.

Παρτο αλλιως και οχι ετσι, δικαιωμα σου να θες να αλλαξεις κατι αλλα δες τον τροπο σου λιγο να το κανεις σωστα και οχι επιπολαια.

Φιλικά τα λέω δεν επιτίθεμαι.

Επεξ/σία από great
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, kite26 είπε

Ας κάνω λοιπόν την αρχή. 

Για να κάνεις την αρχή πρέπει να πας πολύ πιο πίσω π.χ. σήματα καπνού, ταχυδρομικά περιστέρια, αγγελιοφόροι, yodeling κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
32 minutes ago, kite26 said:

και λειτουργικότητα

Γελάω λίγο με αυτό. Θυμάμαι ξεκάθαρα πριν 25 χρόνια να μην βάζω αρκετή δύναμη για να το "περιστρέψω" στο σωστό αριθμό και μετά να αναγκάζομαι να ξαναπάρω όλο τον αριθμό. 

Άσε το "redial", την αναγνώριση κλήσης ή να είμαι στο μπαλκόνι/κήπο και να πρέπει να τρέξω μέσα για να το σηκώσω.

ΤαλαιπΩρια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θυμάσαι επίσης τι σπαστικό ηταν όταν βγάζαμε παρανυχιδα στο πρώτο δάχτυλο κι έτσουζε; 😁😁😁Αναγκαζομασταν να παίρνουμε τηλέφωνο με το μεσαίο δάκτυλο (που δεν χώραγε καλά καλά στις τρύπες) 😁😁

Επεξ/σία από friendgr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Thresh είπε

Γελάω λίγο με αυτό. Θυμάμαι ξεκάθαρα πριν 25 χρόνια να μην βάζω αρκετή δύναμη για να το "περιστρέψω" στο σωστό αριθμό και μετά να αναγκάζομαι να ξαναπάρω όλο τον αριθμό. 

Άσε το "redial", την αναγνώριση κλήσης ή να είμαι στο μπαλκόνι ή στον κήπο και να τρέχω μέσα για να το σηκώσω.

ΤαλαιπΩρια.

Βλέπεις τώρα; Αυτό που εσύ περιγράφεις ως ταλαιπωρία, εγώ διψάω να ξαναζήσω. Ναι, θέλω να ασχοληθώ κάνω λάθη στην κλήση, να γράφω τηλέφωνα στο χαρτί, να μην ξέρω ποιος καλεί, να υπάρχει δυσκολία. Αυτό για μένα είναι μια μορφή απελευθέρωσης. Όποιος δεν συμφωνεί, υπάρχουν τόσα άλλα θέματα να επισκεφθεί.

Δε θα είναι η τελική νίκη μου, αλλά θα δω τον εαυτό μου να παλεύει ξανά. Είναι πολύ εσωτερικό θέμα, δεν θα κάτσω να πείσω τον καθένα να το κάνει. Είμαι εδώ για τη συμπάθειά μου για τα σταθερά τηλέφωνα παλαιού τύπου, που είναι και το θέμα μας.

 

Δεν γνωρίζω πολλά για τα τηλέφωνα αυτά, αλλά με την ευκαιρία του θέματος αυτού να η ευκαιρία.

 

 

Επεξ/σία από kite26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
21 minutes ago, kite26 said:

Βλέπεις τώρα; Αυτό που εσύ περιγράφεις ως ταλαιπωρία, εγώ διψάω να ξαναζήσω. Ναι, θέλω να ασχοληθώ κάνω λάθη στην κλήση, να γράφω τηλέφωνα στο χαρτί, να μην ξέρω ποιος καλεί, να υπάρχει δυσκολία. 

Famous last words. Όσο αντέξεις...

Καταλαβαίνω, όλοι έχουμε τα 1st world problems μας κι εγώ έχω λυσσάξει που στη γειτονιά έχουν δώσει διαθεσιμότητα FTTH αλλά για κάποιο λόγο ο δίπλα μου κι εγώ δεν έχουμε, ενώ μας έχουν σκάψει εδώ και 2-3 μήνες. :(

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΙΛΕ ΤΡΑΒΑ ΣΤΟ μοναστηρακη και δωσε π[εριπου 40 με 50 ευρω και παρε ενα μαυρο γερμανικο siemens toy 1950 

αλλα ψαξε βρεσ κανα καλο να μην εχει πολλεσ γρατζουνιες κλπ 

. το εχω και εγω στο σπιτι και δουλευει μια χαρα αλλα το αποσυνδεσα λογο του εντονου θορυβου με τισ καμπανες που εχει  και με ξυπνουσε βιαια καμια φορα .. ειναι περισοτερρο επιπλο παρα συσκευη πια 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...