Προς το περιεχόμενο

Ουρές από πολίτες για επανέκδοση παλιών ταυτοτήτων για αποφυγή...τσιπ


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ταυτότητα είναι το μέσον για την αναγνώριση και την ταυτοποίηση του ατόμου από το κράτος, τις αρχες, την τράπεζα και γενικα από οποιονδηποτε έχει λόγο να γνωρίζει ότι αυτός που έχει μπροστά του είναι αυτός που λέει.

Και για την προστασία του συνόλου και για την προστασία του ίδιου.

Αν τώρα το μέσο αυτό είναι χάρτινο, με τσιπάκια, με δορυφορική κεραία, στο κινητό ή στην παντοφλα δεν έχει καμία σημασία. Το "φακέλωμα" είναι το ίδιο και το μόνο που αλλάζει είναι η ταχύτητα και η ακρίβεια αναζήτησης.

Τσιπάκια μέσα μου δεν θα ήθελα ούτε εγώ γιατί δεν συμφωνώ με τα body enhancements και γενικα με οτιδήποτε είναι μη αναστρεψιμο και επεμβατικο.

Κατά τα άλλα πολύ θα μου άρεσε μια πλήρως ηλεκτρονική ταυτότητα με την οποία θα έκανα login σε όλες τις υπηρεσίες χωρίς κόπο και θα μπορούσα να την χρησιμοποιώ και για φυσική είσοδο σε χώρους κλπ.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 604
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Nakis93 είπε

Και κάποια στιγμή (μαθηματικά αναπόφευκτο) θα ξεσπάσει και ένας παγκόσμιος και θα πουν "είδατε; τα λέγαμε εμείς!" 😂

Θα είναι πριν ή μετά τον μεγάλο σεισμό που θα γίνει; :-) Γιατί το έχουν προβλέψει μεγάλοι επιστήμονες. Περιμένουμε να γίνει μεγάλος σεισμός από τώρα και για τα επόμενα 10000 χρόνια. Και μην πείτε ότι δεν το είχαν πει... :-) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, coffeex said:

Μου το έστειλε φίλος από Telegram -> Signal 🤯

 

2555258555.jpg

Όποιος δε θέλει να βγάλει νέα ταυτότητα να κάνει τις παρακάτω ενέργειες για να το καθυστερήσει μέχρι τον Σεπτέμβρη που θα τις βγάλει έτσι κι αλλιώς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, malakudi είπε

Εφ' όσον οι νέες ταυτότητες είναι για ευκολία (πιο μικρές κτλ) γιατί δε γίνεται προαιρετική η ενεργοποίηση του RFID chip σε αυτές; Στις πιστωτικές κάρτες, αν θες απενεργοποιείς το RFID. Το RFID είναι που προκαλεί τις αντιδράσεις, ας γίνει προαιρετική η ενεργοποίησή του να μην υπάρχει πρόβλημα.

Το RFID μπορεί δυνητικά να χρησιμοποιείται για γεωεντοπισμό. Από τη στιγμή που είσαι υποχρεωμένος να φέρεις την ταυτότητα πάνω σου και αυτή έχει RFID, είναι πιθανό να καταγράφεται από δημόσιους RFID scanners σε διάφορα σημεία. Για ποιο λόγο να υποχρεώνομαι σε κάτι τέτοιο;

Όλοι εσείς οι "πανέξυπνοι" που μιλάτε για κινητά nokia κι άλλες ανοησίες, πρέπει να ξέρετε ότι δεν έχω καμία υποχρέωση να έχω πάντα μαζί μου το κινητό. Την ταυτότητα έχω την υποχρέωση. Και ναι, μπορώ να την τοποθετήσω σε RFID blocker wallet, αλλά γιατί να πρέπει να μπω σε αυτή τη διαδικασία; 

Εν κατακλείδι, αν το κράτος δε θέλει να υπάρχουν αντιδράσεις, να κάνει προαιρετική την ενεργοποίηση του RFID κυκλώματος. Μπορεί ορισμένοι που αντιδρούν να φαίνονται γραφικοί, αλλά δεν αντιδρούν μόνο αυτοί. 

Οι αντιδράσεις υπάρχουν γιατί μια μερίδα ανθρώπων, που έχουν μετρηθεί κιόλας με τα πρόσφατα εκλογικά αποτελέσματα, ξεκινούν τη σκέψη τους ανάποδα. Οι νέες ταυτότητες είναι κακές. Εσένα λες οτι σε χαλάει το RFID, αν μπορούσαν όντως να το απενεργοποιήσετε πάλι δε θα ήσασταν ικανοποιημένοι, γιατί έχετε καταλήξει στο συμπέρασμα και μετά προσπαθείτε να το αιτιολογήσετε. Θα σας χαλούσε το σχήμα, το χρώμα, ο εκτυπωτής που τις βγάζει, το υδατογράφημα κλπ κλπ. Πάντα θα βρίσκετε κάτι γιατί ξεκινάτε απο το τέλος προς την αρχή.

Η ίδια ιστορία ήταν και με τα εμβόλια, οι αντιεμβολιαστές είχαν αποφασίσει οτι ήταν κακά. Στην αρχή δεν είχαν γίνει δοκιμές. Έγιναν δοκιμές αλλά δε πείστηκαν. Στη συνέχεια δεν είχαν μελετηθεί οι παρενέργειες, έκανε ο κόσμος εμβόλια, οι παρενέργειες ποσοστιαία ηταν ελάχιστες αλλά φυσικά δεν πείστηκαν. Και ούτω καθ' εξής. Και με τα χέρια τους να παρήγαγαν ένα εμβόλιο, πάλι δεν θα πείθονταν γιατι θα έλεγαν οτι τους έλεγχε η Pfeizer το μυαλό. 

Τουλάχιστον το θέμα των ταυτοτήτων είναι απλά μια γραφικότητα που γελάμε, δεν αποτελείτε κίνδυνο για τους υπολοίπους

  • Like 15
  • Thanks 10
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, billdanos είπε

Αν είναι έξυπνοι στην υπηρεσία, πρέπει άμεσα να χρεώσουν την επανέκδοση παλιάς ταυτότητας 1000 ευρώ! :) 

50 να την χρεωσουν, δεν θα την βγάλουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως εσύ έχεις δικαίωμα να κάνεις ο,τι θέλεις, έτσι κι'εγώ έχω δικαίωμα να κρίνω.

Και άντε, οι μεγαλύτεροι ηλικιακά (λόγω τεχνολογικού αναλφαβητισμού) εν μέρει δικαιολογούνται. Ανθρωποι 30-40 χρονών που έχουν μεγαλώσει μέσα στην τεχνολογία και το internet δεν δικαιολογείται να πιστεύουν οτι υπάρχει δυνατότητα γεωεντοπισμού με ενα τσιπ 5 χιλιοστών σε μια κάρτα μεγέθους πιστωτικής.

Δεν πάει επί προσωπικού για να μην παρεξηγηθώ.

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ProponitisTouKanape είπε

Οι αντιδράσεις υπάρχουν γιατί μια μερίδα ανθρώπων, που έχουν μετρηθεί κιόλας με τα πρόσφατα εκλογικά αποτελέσματα, ξεκινούν τη σκέψη τους ανάποδα. Οι νέες ταυτότητες είναι κακές. Εσένα λες οτι σε χαλάει το RFID, αν μπορούσαν όντως να το απενεργοποιήσετε πάλι δε θα ήσασταν ικανοποιημένοι, γιατί έχετε καταλήξει στο συμπέρασμα και μετά προσπαθείτε να το αιτιολογήσετε. Θα σας χαλούσε το σχήμα, το χρώμα, ο εκτυπωτής που τις βγάζει, το υδατογράφημα κλπ κλπ. Πάντα θα βρίσκετε κάτι γιατί ξεκινάτε απο το τέλος προς την αρχή.

Η ίδια ιστορία ήταν και με τα εμβόλια, οι αντιεμβολιαστές είχαν αποφασίσει οτι ήταν κακά. Στην αρχή δεν είχαν γίνει δοκιμές. Έγιναν δοκιμές αλλά δε πείστηκαν. Στη συνέχεια δεν είχαν μελετηθεί οι παρενέργειες, έκανε ο κόσμος εμβόλια, οι παρενέργειες ποσοστιαία ηταν ελάχιστες αλλά φυσικά δεν πείστηκαν. Και ούτω καθ' εξής. Και με τα χέρια τους να παρήγαγαν ένα εμβόλιο, πάλι δεν θα πείθονταν γιατι θα έλεγαν οτι τους έλεγχε η Pfeizer το μυαλό. 

Τουλάχιστον το θέμα των ταυτοτήτων είναι απλά μια γραφικότητα που γελάμε, δεν αποτελείτε κίνδυνο για τους υπολοίπους

Βγάζεις λάθος συμπέρασμα, προσωπικά δε συντάσσομαι με τη συγκεκριμένη ομάδα που αναφέρεις. Διαφωνώ όμως με την by default ενεργοποίηση και μη δυνατότητα απενεργοποίησης του RFID. Εκεί είναι το πρόβλημα για μένα - σε συνδυασμό με την ισχύουσα ακόμα υποχρεωτικότητα να φέρω μαζί μου την ταυτότητα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φοβερό νεο

και όταν δεν θα δέχεται κανένας τις παλιές τι θα κάνουν??  θα προσκομίζουν πιστοποιητικό Γεννήσεως ??? εδώ άλλου ταυτοποίηση γίνεται μόνο με το δακτυλικό αποτύπωμα και τώρα συζητάμε για παλιά η νέα ταυτοτητα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, malakudi είπε

Φυσικά και υπάρχει λογική, δεν είναι το ίδιο. Δεν έχω υποχρέωση να φέρω ψηφιακή κάρτα ή άλλη ψηφιακή συσκευή με δυνατότητα άμεσου ή δυνητικά ενεργού γεωεντοπισμού μέχρι σήμερα. Τα κινητά μπορώ να τα απενεργοποιήσω αν πχ πάω σε ένα συλλαλητήριο και δε θέλω να καταγραφώ ότι ήμουν εκεί από τις κεραίες κινητής. Στις πιστωτικές κτλ μπορώ να απενεργοποιήσω το RFID. Η νέα ταυτότητα είναι η μόνη που είσαι υποχρεωμένος να φέρεις μαζί σου πάντα και έχει μέσω του RFID δυνατότητα γεωεντοπισμού. Ανέφερα παραπάνω πως είναι εφικτό αυτό. Τα διαβατήρια έχουν εδώ και χρόνια RFID αλλά δεν είναι υποχρεωτικό να τα φέρω μαζί μου παρά μόνο σε χώρες εκτός Σέγκεν. Και ναι, όντως μπορώ να την τοποθετήσω σε RFID blocker wallet αλλά γιατί να πρέπει να μπω σε αυτή τη διαδικασία; Αν δεν υπάρχει κρυφή ατζέντα, να γίνει το RFID προαιρετικό, τι πιο απλό;

 

Παραθέτω αυτό. Έχεις κάποιο σοβαρό αντεπιχείρημα? 

  • Like 1
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CptBill είπε

Περιμένω ΕΝΑΝ να μου απαντήσει με ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ για το ότι η η γη δεν είναι επίπεδη. Με επιστημονικά στοιχεία όμως, όχι επιστήμονα τύπου Καρλ Σαγκαν και πράσινα άλογα.

Οχι επιπεδη ειναι η γη. Αν βγεις απο το σπιτι το κοψεις ολο δεξια και προχωρας καμια 20αρια μερες καποια στιγμη θα φυγεις απο κατω και θα χαθεις στο διαστημα. Τι οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Παραθέτω αυτό. Έχεις κάποιο σοβαρό αντεπιχείρημα? 

Ναι, είναι λάθος αυτή η απάντηση. RFID scanners μπορούν να λειτουργούν εύκολα από απόσταση ενός μέτρου, ενώ ειδικά RFID scanners με phased array antennas μπορούν να διαβάσουν και από απόσταση 20 μέτρων. Μπορείτε να το ψάξετε για passive rfid scanner range.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SER991 είπε

Ο Μεσαίωνας δεν έφυγε ποτέ από την χώρα εν ονόματι Ελλάδα...!!!

Όλοι εσείς που ειρωνεύεστε προφανώς είστε πολύ μικροί για να θυμάστε τι σημαίνει "φακέλωμα", πόσων χιλιάδων ανθρώπων καταστράφηκαν οι ζωές από αυτό και πως "η καταστροφή των φακέλων" ήταν μία από τις βασικές υποσχέσεις του Ανδρέα Παπανδρέου στο προεκλογικό πρόγραμμα του 1981 όταν πήρε την πρώτη του μεγάλη εκλογική νίκη. Στα νιάνιαρα λοιπόν που προφανώς δεν έχουν καταλάβει ακόμα τι σημαίνει ψηφιακή ταυτότητα και τι επιπτώσεις θα έχει, εξηγώ: 

Το πρόβλημα δεν είναι ο γεοεντοπισμός, ελάχιστοι είναι τόσο ηλίθιοι που να το πιστεύουν αυτό. Το πρόβλημα με τις ψηφιακές ταυτότητες  είναι οι πληροφορίες που θα καταχωρούνται στην ψηφιακή σου ταυτότητα στις οποίες θα έχει πρόσβαση ο κάθε ανεγκέφαλος μπάτσος που θα σε ελέγχει σε όλα τα πέρατα και πλάτη της Γης βάση των διεθνών συμφωνιών  που έχει υπογράψει η χώρα μας και που δεν βλέπω σε καμία ανακοίνωση της κυβέρνησης να αναφέρει ποιες θα είναι αυτές οι πληροφορίες, αν θα έχει πρόσβαση σε αυτές ο πολίτης, και το κυριότερο αν θα μπορεί να τις τροποποιήσει με δικαστική απόφαση εάν δεν συμφωνεί με αυτές. 

Και επειδή προφανώς περάσαν κάποια χρόνια και οι περισσότεροι εδώ μέσα δεν θυμάστε τι σημαίνει να έχεις φάκελο στην ασφάλεια θα σας δώσω μερικά παραδείγματα του τι επιπτώσεις μπορεί να έχει το ανεξέλεγκτο ηλεκτρονικό φακέλωμα σήμερα: 

Πάτε ΗΠΑ για σπουδές, και ο κάθε μπάτσος που θα σας ελέγχει θα μπορεί να βλέπει ότι λάβατε μέρος κάποτε σε διαδήλωση με επεισόδια αριστερού κόμματος. Θα σας "περιποιείται" κάθε φορά που θα του το επιτρέπει η ιδιότητά του. Πάτε σε ένα μουσείο στο εξωτερικό και ο μπάτσος που ελέγχει την περιοχή βλέπει ότι λάβατε μέρος σε κατάληψη σχολείου όπου σημειώθηκαν βανδαλισμοί όταν ήσασταν μικροί και σας απαγορεύει την πρόσβαση σε αυτό. Τα παραδείγματα είναι άπειρα. Ρωτήστε και κανέναν 60άρι στην οικογένειά σας να σας πει μερικές ωραίες ιστορίες του τι σημαίνει να μπορεί ο κάθε μπάτσος της γειτονιάς να ξέρει όλο σας το ποινικό μητρώο. Να εξηγούμαι. Και τώρα οι το ποινικό σας μητρώο είναι διαθέσιμο στις αστυνομίες των χωρών με τις οποίες  έχει υπογράψει συμφωνίες η χώρα μας, Σέγκεν ΗΠΑ κτλ. Απλά τώρα δεν είναι διαθέσιμες στον καθένα. Το τσιπ της ταυτότητας θα μπορεί να το διαβάσει ο κάθε υπάλληλος υπηρεσίας ασφάλειας σε όλο τον κόσμο.  Και ότι προκύψει. Εκεί είναι η διαφορά. Σταματήστε να ειρωνεύεστε και αντιμετωπίστε το ζήτημα με υπευθυνότητα. Πρέπει να κατοχυρωθεί το δικαίωμα του πολίτη να έχει πρόσβαση ανά πάσα στιγμή στις πληροφορίες που περιέχει το τσιπ της ταυτότητάς του, να μπορεί να υποβάλει ένσταση για αυτές και να μπορεί να τις τροποποιήσει δικαστικά εάν δεν συμφωνεί με αυτές. Εγώ δεν πρόκειται να πάρω νέα ταυτότητα εάν δεν  κατοχυρωθούν τα παραπάνω δικαιώματα. Έχω κάποια ηλικία και έχω γνωρίσει άτομα που οι ζωές τους καταστράφηκαν από το παλαιό φακέλωμα. Εσείς αν θέλετε πάρτε. Μπορεί να έχω άδικο εγώ και ο κάθε μπάτσος της Γης να έχεις τις αγαθότερες προθέσεις για εμάς. Που ξέρεις. Μπορεί να ζούμε σε έναν κόσμο αγγελικά πλασμένο και να μην το ξέρουμε. Καλό ύπνο.

  • Like 7
  • Thanks 7
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, malakudi είπε

Εφ' όσον οι νέες ταυτότητες είναι για ευκολία (πιο μικρές κτλ) γιατί δε γίνεται προαιρετική η ενεργοποίηση του RFID chip σε αυτές; Στις πιστωτικές κάρτες, αν θες απενεργοποιείς το RFID. Το RFID είναι που προκαλεί τις αντιδράσεις, ας γίνει προαιρετική η ενεργοποίησή του να μην υπάρχει πρόβλημα.

Το RFID μπορεί δυνητικά να χρησιμοποιείται για γεωεντοπισμό. Από τη στιγμή που είσαι υποχρεωμένος να φέρεις την ταυτότητα πάνω σου και αυτή έχει RFID, είναι πιθανό να καταγράφεται από δημόσιους RFID scanners σε διάφορα σημεία. Για ποιο λόγο να υποχρεώνομαι σε κάτι τέτοιο;

Όλοι εσείς οι "πανέξυπνοι" που μιλάτε για κινητά nokia κι άλλες ανοησίες, πρέπει να ξέρετε ότι δεν έχω καμία υποχρέωση να έχω πάντα μαζί μου το κινητό. Την ταυτότητα έχω την υποχρέωση. Και ναι, μπορώ να την τοποθετήσω σε RFID blocker wallet, αλλά γιατί να πρέπει να μπω σε αυτή τη διαδικασία; 

Εν κατακλείδι, αν το κράτος δε θέλει να υπάρχουν αντιδράσεις, να κάνει προαιρετική την ενεργοποίηση του RFID κυκλώματος. Μπορεί ορισμένοι που αντιδρούν να φαίνονται γραφικοί, αλλά δεν αντιδρούν μόνο αυτοί. 

Φυσικά και θα ήταν πρέπον να είναι προαιρετική η φωτογραφία στις υπάρχουσες ταυτότητες, γιατί να είμαι υποχρεωμένος να δείχνω το πρόσωπο μου σε όποιον έχει την δυνατότητα να δει την ταυτότητα μου; πως γινόταν η ταυτοποίηση πριν από την χρήση φωτογραφιών στα επίσημα έγγραφα; να επιστρέψουμε στο τότε! 

Υ.γ. "Λευτεριά στους Ντάλτον, φασίστα Λούκι Λουκ" 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...