Προς το περιεχόμενο

Εφαρμογή για επίλυση ασκήσεων σχολείου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

ψάχνω μια εφαρμογή Android ή Web που να μπορείς να βγάλεις φωτογραφία μια άσκηση Γλώσσας ή Μαθηματικών E' Δημοτικού, και να σου παρέχει την λύση ή βήματα επίλυσης με χρήση AI.   Εφαρμογές που βρήκα στο google play όπως η Quizard AI - Scan and Solve δεν αναγνωρίζουν τα Ελληνικά.

Ευχαριστώ.

 

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, small dj είπε

Δύσκολο να βρεθεί τέτοια λύση στα ελληνικά, για Μαθηματικά υπάρχουν εφαρμογές αλλά δεν θα διαβάζουν την εκφώνηση πάρα μόνο την πράξη 

Ας ελπίσουμε δηλαδή να βρεθεί κανένα  παλικάρι από το insomnia να το υλοποιήσει και αυτό  😎 και ας δακρύζει ο @_linuslost_ 😀

Επεξ/σία από kaplamas_a
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Finn είπε

Γκουγκλάρουμε που γκουγκλάρουμε πλέον τα πάντα σε λίγο μένει να είναι δημοφιλές ερώτημα και το "how to walk and not fall down". 

Λες να μην γκούγκλαρα @Finn πριν ρωτήσω? Όχι μόνο γκούγκλαρα και βρήκα 2-3 εφαρμογές όπως αυτή που αναφέρεται στο θέμα αλλά και τις εγκατέστησα κ δοκίμασα χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, kaplamas_a said:

Καλησπέρα,

ψάχνω μια εφαρμογή Android ή Web που να μπορείς να βγάλεις φωτογραφία μια άσκηση Γλώσσας ή Μαθηματικών E' Δημοτικού, και να σου παρέχει την λύση ή βήματα επίλυσης με χρήση AI.   Εφαρμογές που βρήκα στο google play όπως η Quizard AI - Scan and Solve δεν αναγνωρίζουν τα Ελληνικά.

Ευχαριστώ.

 

Εάν googlareis την εκφώνηση ατόφια, κατά 99.9% θα τη βρεις στο ίντερνετ (είτε ελληνικά, είτε αγγλικά) ελάχιστοι δάσκαλοι (ειδικά Ε δημοτικού), κάθονται να βγάλουν μόνοι τους ασκήσεις. Από κάπου τις αντιγράφουν. Εάν θέλουν να ασχοληθούν παραπάνω, αλλάζουν και καμιά λέξη.

Εάν είναι από βιβλίο, δεν το συζητώ καν. Η λύση υπάρχει στάνταρ.

Επεξ/σία από filip123go
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, filip123go είπε

Εάν googlareis την εκφώνηση ατόφια, κατά 99.9% θα τη βρεις στο ίντερνετ (είτε ελληνικά, είτε αγγλικά) ελάχιστοι δάσκαλοι (ειδικά Ε δημοτικού), κάθονται να βγάλουν μόνοι τους ασκήσεις. Από κάπου τις αντιγράφουν. Εάν θέλουν να ασχοληθούν παραπάνω, αλλάζουν και καμιά λέξη.

Εάν είναι από βιβλίο, δεν το συζητώ καν. Η λύση υπάρχει στάνταρ.

Νομίζω δεν διάβασες το τι ζητάω.

Αν είναι να κάθομαι να πληκτρολογώ την εκφώνηση χαίρω πολύ.

Έρχεται η κόρη μου με άσκηση γραμμένη στο τετράδιο. Θέλω να μπορώ να την βγάζω φωτογραφία  και να έχω την λύση σε χρόνο dt.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 3
  • Sad 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, δύσκολο το βλέπω αυτό που ψάχνεις.

Συγνώμη που ρωτάω, αλλά ποιός ο σκοπός; να βοηθάει εσένα να καταλαβαίνεις τη λύση; ή να πηγαίνει η κόρη με γραμμένο τέλεια το τετράδιο, αλλά χωρίς να έχει καταλάβει τίποτα.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, kaplamas_a είπε

Αν είναι να κάθομαι να πληκτρολογώ την εκφώνηση χαίρω πολύ.

Έρχεται η κόρη μου με άσκηση γραμμένη στο τετράδιο. Θέλω να μπορώ να την βγάζω φωτογραφία  και να έχω την λύση σε χρόνο dt.

+ 1

Συνδρομή στο θέμα για να δούμε αν κάποιο μέλος έχει βρει κάποια λύση σε αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, troi.g είπε

Καλημέρα, δύσκολο το βλέπω αυτό που ψάχνεις.

Συγνώμη που ρωτάω, αλλά ποιός ο σκοπός; να βοηθάει εσένα να καταλαβαίνεις τη λύση; ή να πηγαίνει η κόρη με γραμμένο τέλεια το τετράδιο, αλλά χωρίς να έχει καταλάβει τίποτα.

Και τα δύο: να καταλάβω εγώ την λύση, να την εξηγώ στην κόρη και να μην πηγαίνει άγραφη στο σχολείο.

Δυστυχώς έχουν ξεφύγει αυτά που ζητάνε πλέον στο Δημοτικό (πχ ανούσιες εργασίες στη Μελέτη κα)

  • Like 1
  • Confused 4
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kaplamas_a είπε

Και τα δύο: να καταλάβω εγώ την λύση, να την εξηγώ στην κόρη και να μην πηγαίνει άγραφη στο σχολείο.

Δυστυχώς έχουν ξεφύγει αυτά που ζητάνε πλέον στο Δημοτικό (πχ ανούσιες εργασίες στη Μελέτη κα)

Όντως έχουν ξεφύγει, αλλά όπως το είπες πρέπει το παιδί να έχει καταλάβει την άσκηση. Τα παιδιά κάνουν στο δημοτικό αυτά που εμείς κάναμε στο γυμνάσιο, και τα καλύτερα έρχονται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, kaplamas_a said:

Νομίζω δεν διάβασες το τι ζητάω.

Αν είναι να κάθομαι να πληκτρολογώ την εκφώνηση χαίρω πολύ.

Έρχεται η κόρη μου με άσκηση γραμμένη στο τετράδιο. Θέλω να μπορώ να την βγάζω φωτογραφία  και να έχω την λύση σε χρόνο dt.

Α .!! Θέλεις να διαβάζει και χειρόγραφες σημειώσεις.! 

Text to speech είναι το καλύτερο που μπορώ να σκεφτώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, filip123go είπε

Α .!! Θέλεις να διαβάζει και χειρόγραφες σημειώσεις.! 

Text to speech είναι το καλύτερο που μπορώ να σκεφτώ.

αρχικα τραβας φωτο. μετα με το google lens την κανεις αριθμους/γραμματα (αυτο το κανουν και τα online picture to text free sites) και μετα το πετας σε ai και στο λυνει. δεν παιρνει 10 δευτερα αλλα παιρνει ενα λεπτο. 

 

ειναι λιγο αστειο αλλα ρωτησα το πιξελ μου αν μπορει να λυσει ενα προβλημα απο την φωτογραφια και μου ειπε παρε iphone. ενταξει οχι ακριβως αλλα μου εδωσε λινκ για αυτο photomath απο το apple store. τελικα ομως υπαρχει και στο playstore(!) και κανει ακριβως αυτο που θες. 

χρωστας μια μπυρα

https://photomath.com/

Επεξ/σία από basilis_k6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

ειναι λιγο αστειο αλλα ρωτησα το πιξελ μου αν μπορει να λυσει ενα προβλημα απο την φωτογραφια και μου ειπε παρε iphone. ενταξει οχι ακριβως αλλα μου εδωσε λινκ για αυτο photomath απο το apple store. τελικα ομως υπαρχει και στο playstore(!) και κανει ακριβως αυτο που θες. 

χρωστας μια μπυρα

https://photomath.com/

την είχα δοκιμάσει πριν ανοίξω το θέμα  και είναι μόνο για μαθηματικά του τύπου λύνω εξισώσεις με σύμβολα και όχι προβλήματα με λέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...