Προς το περιεχόμενο

Εφαρμογή για επίλυση ασκήσεων σχολείου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, kaplamas_a είπε

την είχα δοκιμάσει πριν ανοίξω το θέμα  και είναι μόνο για μαθηματικά του τύπου λύνω εξισώσεις με σύμβολα και όχι προβλήματα με λέξεις.

βαλε μια τετοια φωτο εδω. δεν την χανω τη μπυρα!

Επεξ/σία από basilis_k6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, kaplamas_a είπε

2023-08-2615_27_22.jpg.1d79a0052a0938a2f1b643c695be3bde.jpg

Αν ήταν στα Αγγλικά κάτι έπαιζε να καταφέρει...

 

το εκανα αυτο ηδη. εβαλα στο lens (εχω πιξελ δεν ξερω αν εχει σημασια) την εικονα και μου εκανε απευθειας μεταφραση. κοπυ το κειμενο και παστε στο perplexity ai app και το ελυσε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, kaplamas_a said:

2023-08-2615_27_22.jpg.1d79a0052a0938a2f1b643c695be3bde.jpg

Αν ήταν στα Αγγλικά κάτι έπαιζε να καταφέρει...

 

Εν τω μεταξύ και στις εξετάσεις του ασεπ τέτοια ρωτάνε.

Βρες τον τρόπο σκέψης σε μερικές, φαίνονται πολύ εύκολες, λογικά όλες το ίδιο θα είναι, μην παλεύεις με εφαρμογές κλπ (εκτός αν βγάλεις εσύ μία).

200-80-x-2x=0 => x=40

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το βρίσκω λογικό το ερώτημα και δεν καταλαβαίνω γιατί γελάτε αρκετοί, στο κάτω κάτω δεν είναι μαθητής για να αντιγράψει αλλά να βοηθήσει το παιδί του. 

Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιησείς το ChatGPT τη δωρεάν έκδοση, όπως ειπώθηκε ήδη. Αν είσαι αρκετά προσεκτικός και αναλυτικός πιστεύω θα βγάλεις άκρη. Γενικά πάντως, γιατί δεν χρησιμοποιείς και κάποια βοηθήματα που έχουν και σχολικές λύσεις; 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, valkon είπε

Γενικά πάντως, γιατί δεν χρησιμοποιείς και κάποια βοηθήματα που έχουν και σχολικές λύσεις; 

Βοηθάνε και αυτά αλλά τι γίνεται όταν η δασκάλα βάζει ασκήσεις εκτός βιβλίου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kaplamas_a είπε

Βοηθάνε και αυτά αλλά τι γίνεται όταν η δασκάλα βάζει ασκήσεις εκτός βιβλίου?

Λυνεις του σχολικου με τις λυσεις , καταλαβαινεις , και κανεις και τις αλλες. 

Οπως εκαναν ολοι πριν το ιντερνετ.

Και ναι τις ασκησεις με ενα αγνωστο παντα στο δημοτικο τις καναμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη μονο εγω βρισκω προβληματικο το να διαβαζει ενας γονιος το 11χρονο παιδι του;
 

μηπως θα ηταν προτιμοτερο να μαθεις στο παιδι σου να μαθαινει, απ'το να κοιτας να δωσεις ετοιμες τις λυσεις εσυ; γιατι αντικειμενικα, αυτο θα συμβαινει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, kaplamas_a said:

Ας ελπίσουμε δηλαδή να βρεθεί κανένα  παλικάρι από το insomnia να το υλοποιήσει και αυτό  😎 και ας δακρύζει ο @_linuslost_ 😀

Ποιο εύκολο να μάθεις αγγλικά παρά να δεις υλοποίηση στα ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βρούμε τις απαντήσεις, ας ξεκινήσουμε με να ορίσουμε τις μεταβλητές:

- Ας πούμε ότι x είναι ο αριθμός των μπαλών του ποδοσφαίρου.
- Οι μπάλες του βόλεϊ είναι διπλάσιες, άρα 2x.

Σύμφωνα με το πρόβλημα, πούλησαν 200 μπάλες συνολικά και 80 από αυτές ήταν μπάλες του μπάσκετ. Άρα, οι μπάλες του βόλεϊ και του ποδοσφαίρου είναι  200 - 80 = 120.

Η εξίσωση που προκύπτει είναι:

x + 2x = 120
3x = 120
x = 40

Άρα, οι μπάλες του ποδοσφαίρου είναι 40 και οι μπάλες του βόλεϊ είναι 2 φορές 40 = 80.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H εφαρμογή αυτή που ζητάτε δεν υπάρχει. Οι μόνες λύσεις είναι αυτές που αναφέρθηκαν παραπάνω. Βέβαια και το chatGPT δεν είναι 100% έμπιστο, εγώ ο ίδιος έχω διαπιστώσεις (στην δωρεάν έκδοση) ότι κάνει αρκετά λάθη και στα μαθηματικά, ειδικά σε ασκήσεις τύπου πρόβλημα. Εγώ θα πρότεινα να προσλάβετε κάποιον επαγγελματία. 2 φορές την εβδομάδα από μια ωρίτσα θα είναι αρκετές για να γίνει η δουλειά σας και το παιδί να αποκτήσει αυτοπεποίθηση. Δεν είναι και ότι καλύτερο να βλέπει οτι ο γονιός ο ίδιος δεν μπορεί να τα καταφέρει, (στο μυαλό του ο γονιός μπορεί να κάνει τα πάντα), οπότε μετά σκέφτεται αφού δεν μπορεί ο μπαμπάς/μαμά δεν μπορώ αυτόματα κι εγώ οπότε το παρατάω. Εγώ το να πληρώσω κάποιον να βοηθήσει το παιδί μου το βλέπω σαν επένδυση. Επενδύεις στο μέλλον του παιδιού.

Αν τώρα δεν υπάρχει η δυνατότητα να δίνετε αυτά τα χρήματα τότε ψάξτε για τίποτα δωρεάν φροντιστήρια. Από όσο ξέρω υπάρχουν αρκετές ενορίες αλλά και κάποιοι επαγγελματιές που κάνουν δωρεάν μαθήματα..

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/08/2023 at 14:57, kaplamas_a said:

Πως θα βοηθήσει το text to speech σε αυτό που ζητάω?

δυστυχώς δεν άκουσαν αυτή τη συμβουλή οι γονείς σου.

Πιο τεμπέλης πεθαίνεις.

Τρία παιδιά έχω μεγαλώσει και έχουμε αφιερώσει εγώ και ιδίως η μαμά άπειρες ώρες όταν τα παιδιά ήταν στο Δημοτικό. 

On 26/08/2023 at 16:35, kr0m said:

δηλαδη μονο εγω βρισκω προβληματικο το να διαβαζει ενας γονιος το 11χρονο παιδι του;
 

μηπως θα ηταν προτιμοτερο να μαθεις στο παιδι σου να μαθαινει, απ'το να κοιτας να δωσεις ετοιμες τις λυσεις εσυ; γιατι αντικειμενικα, αυτο θα συμβαινει.

Όταν 'διαβάζουμε' τα παιδιά, τους εξηγούμε τι να κάνουν και γιατί, και μετά βρίσκουν τη λύση μόνα τους, όση ώρα και να περάσει. Δεν τους δίνουμε έτοιμη τροφή, ούτε τους λέμε τη λύση πριν τη βρουν. 

On 26/08/2023 at 18:26, george1807 said:

Για να βρούμε τις απαντήσεις, ας ξεκινήσουμε με να ορίσουμε τις μεταβλητές:

- Ας πούμε ότι x είναι ο αριθμός των μπαλών του ποδοσφαίρου.
- Οι μπάλες του βόλεϊ είναι διπλάσιες, άρα 2x.

Σύμφωνα με το πρόβλημα, πούλησαν 200 μπάλες συνολικά και 80 από αυτές ήταν μπάλες του μπάσκετ. Άρα, οι μπάλες του βόλεϊ και του ποδοσφαίρου είναι  200 - 80 = 120.

Η εξίσωση που προκύπτει είναι:

x + 2x = 120
3x = 120
x = 40

Άρα, οι μπάλες του ποδοσφαίρου είναι 40 και οι μπάλες του βόλεϊ είναι 2 φορές 40 = 80.

Και είναι δηλαδή τόσο δύσκολο αυτό να το σκεφτεί κάποιος με το μυαλό και να εξηγήσει στο παιδί τι να κάνει; 

Το σχόλιο δεν πηγαίνει σε σένα αλλά σε όσους ψάχνουν εφαρμογές για ασκήσεις Ε Δημοτικού. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, george1807 είπε

Για να βρούμε τις απαντήσεις, ας ξεκινήσουμε με να ορίσουμε τις μεταβλητές:

- Ας πούμε ότι x είναι ο αριθμός των μπαλών του ποδοσφαίρου.
- Οι μπάλες του βόλεϊ είναι διπλάσιες, άρα 2x.

Σύμφωνα με το πρόβλημα, πούλησαν 200 μπάλες συνολικά και 80 από αυτές ήταν μπάλες του μπάσκετ. Άρα, οι μπάλες του βόλεϊ και του ποδοσφαίρου είναι  200 - 80 = 120.

Η εξίσωση που προκύπτει είναι:

x + 2x = 120
3x = 120
x = 40

Άρα, οι μπάλες του ποδοσφαίρου είναι 40 και οι μπάλες του βόλεϊ είναι 2 φορές 40 = 80.

Παιδιά όσοι δεν είστε γονείς αυτό που δεν μπορείτε να καταλάβετε είναι ότι δεν είναι το πρόβλημα πως θα λύσουμε εμείς ένα μαθηματικό πρόβλημα, αλλά τον τρόπο που τον έχουν διδαχθεί τα παιδιά για να τον κατανοήσουν.

Και εμένα η μεγάλη κόρη θα πάει τώρα πρώτη γυμνασίου, τα τελευταία 2 χρόνια έφαγα ένα ζόρι με τα μαθηματικά.

Ήξερα να λύσω όλα τα προβλήματα, δεν μπορούσα να της τα εξηγήσω όμως.

Οπότε απλά διάβαζα τα βιβλία της για να τα λύσουμε.ε τον τρόπο που τα έχει μάθει.

Στα χειρόγραφα αφού το προσπαθούσαμε αν δεν μπορούσε να το λύσει το παιδί, της έλεγα να μην το λύσει και να πάει στον δάσκαλο να της εξηγήσει την λύση (να την πει και σε εμένα μετά για να ξέρω για την επόμενη φορά)

Οπότε προς τον ενδιαφερόμενο πατέρα, αυτό θα πρότεινα να κάνει, έτσι ο δάσκαλος θα γνωρίζει και τις αδυναμίες του παιδιού και δεν θα το μπερδεύεις με τους τρόπους που έχεις μάθει εσυ να λύνεις κάτι.

Τέλος, γνώμη μου, μην έχεις το σύνδρομο που έχουν όλοι οι γονείς να μην πάει άγραφο το παιδί.

Το να πάει γραμμένο με λύσεις δικές σου είναι χειρότερο από το να πάει άγραφο

Αυτά 

Υ.Γ. Προς Γιώργο, συγνώμη για την επισήμανση απλά πιάστηκα από το σχόλιο σου για να απαντήσω, εσύ μία χαρά έγραψες την λύση 

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ενθαρρύνετε τα παιδια σας να ρωτανε τους δασκαλους και τους καθηγητες τους για τον τροπο επιλυσης ασκησεων κλπ. 

Ο εκπαιδευτικός θα δειξει τον τροπο και θα καθοδηγήσει το παιδι. Ο γονεας συχνα μπορει να μπερδεψει μαθαινοντας του αλλον τροπο. Επισης, δεν ειναι ρολος του γονεα να δινει τις λυσεις στο παιδι, χανεται ετσι ο στοχος της εκπαιδευτικης διαδικασιας. Χρεος του γονέα ομως ειναι να μαθει στο παιδι του πώς να οργανωνει το διαβασμα του, πώς να ειναι υπευθυνο και ευγενικο.

(Source: ειμαι εκπαιδευτικός)

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...