Προς το περιεχόμενο

Δεν ξέρω τι να επιλέξω!


Zoory

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ομάδα καλησπέρα σας. Ονομάζομαι Άγγελος και είμαι μαθητής της α λυκείου. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα, το οποίο είναι ότι δεν ξέρω τι επάγγελμα θέλω να ακολουθήσω! Δεν αποτελούσα μέρος, στην ομάδα των παιδιών, που έλεγαν από μικροί μαμά-μπαμπά όταν μεγαλώσω θέλω να γίνω γιατρός,πιλότος κλπ. Δεν είχα στην ουσία κάποιο στόχο. Τώρα που τελείωσε η φετινή χρονιά(α λυκείου) αποφάσισα και εγώ με τη σειρά μου την θετική κατεύθυνση, διότι θεωρώ ότι έχω κλίση ως προς μαθήματα όπως μαθηματικά,χημεία κλπ. Αντικειμενικά μιλώντας, είμαι παιδί το οποίο πάντα διαβάζει, έχει καλούς βαθμούς, δεν τα παρατάει ποτέ και σκυλιάζει μέχρι να τα καταφέρει. Για να μην πω περισσότερα, τελείωσα την τάξη με 19.9. Εδώ αρχίζουν τα βάσανα. Είμαι καλός στην έκθεση, χημεία και φυσική και δεν ξέρω τι θέλω να πάω. Υγείας ή θετική με μαθηματικά. Τον τελευταίο χρόνο με έπιασε ξαφνικά η Ικάρων(ιπτάμενοι) αλλά δυστυχώς την αποκλείω λόγω ματιών και συγκεκριμένα λόγω αστιγματισμού(δεν γνωρίζω αν θα αλλάξει κάτι). Η τωρινή μου απόφαση τείνει ως προς το χημικό-ιατρικη. Οι γονείς μου λένε ότι σχολές όπως χημικό,βιολογικό κα δεν έχουν επαγγελματική αποκατάσταση. Το χημικό το επέλεξα λόγω του ότι θα μου άρεσε να ασχοληθώ με την έρευνα(συγκεκριμένα φάρμακα), ρόμπα και συνεχές προσπάθειες σε ένα εργαστήριο μέχρι επιτυχίας. Επίσης, με εξιτάρει η όλη φάση του εργαστηρίου(μηχανήματα τελευταίας τεχνολογίας, μπουκαλάκια, συνεχείς υπολογισμοί, υποθέσεις κλπ). Από την άλλη, πρόσφατα ο αδερφός μου πέρασε ιατρική και με επηρέασε λέγοντας μου, σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση, άπειρες ειδικότητες(αίμα, όχι αίμα, δουλειά σε γραφείο, δουλειά από το σπίτι) και μάλιστα με πολύ καλά λεφτά. Με το επάγγελμα που θα ακολουθήσω θέλω να βοηθάω σε μεγάλο βαθμό τον συνάνθρωπο! Χημικός σε φαρμακοβιομηχανία για να ανακαλύψω φάρμακα και γιατρός για να χειρουργω ανθρώπους. Και στις δύο περιπτώσεις, θεωρώ ότι βοηθάω τον συνάνθρωπο. Επίσης δεν έχω ψάξει καθόλου τις σχολές πολυτεχνείου και δεν έχω ιδέα τις διαφορές μεταξύ χημικού και χημικού μηχανικού. To be honest, αν ξυπνούσα την επόμενη μέρα και μου λέγαν ότι δέχονται Ικάρους με λέιζερ θα παρατούσα κάθε ιδέα και θα πήγαινα σίγουρα προς τα εκεί. Όλες οι απαντήσεις χρήσιμες, και ευχαριστώ για τον χρόνο σας!  

Spoiler

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κομμάτι της έρευνας που αναφέρεις δεν είναι τόσο εξιδανικευμένο όπως φαίνεται, συν πως αμφιβάλλω ότι έχει κύρος στην Ελληνική κοινωνία όπως ένας γιατρός, ακόμη και της σειράς, ή ένας δικηγόρος.

Για να κάνεις έρευνα ως χημικός ή χημικός μηχανικός πρέπει πρώτα να πάρεις πτυχίο, μετά μεταπτυχιακό, μετά διδακτορικό με υποχρηματοδότηση και αφού φτάσεις τα 30 και βάλε τότε να βρεις κάποια θέση σε δημόσιο ερευνητικό κέντρο ή σε κάποια ιδιωτική εταιρεία ή στο ερευνητικό της τμήμα. Όλα αυτά αν είσαι καλός, διαφορετικά θα βρεις μια δουλειά της σειράς που απλά θα θεωρείσαι overqualified.

Το σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση του γιατρού πάντως μη σε εξιταρει τόσο ειδικά σήμερα. Ξέρεις πόσοι γιατροί σκοτώνουν μύγες στα ιατρεία τους και περιμένουν να περάσει καμία γιαγιά να της γράψουν καμία συνταγή;  Αν δεν έχεις μαγιά από πίσω (πολλά χρήματα, γονείς γιατρούς από τη δεκαετία του '80 με πελατεία κλπ) άλλος ένας γιατρός της σειράς θα γίνεις.

Δεν είναι όλα τόσο ρομαντικά όπως τα περιγράφεις και φαίνονται στις ταινίες.

Επεξ/σία από listerstorm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/8/2023 στις 10:24 ΠΜ, listerstorm είπε

Το κομμάτι της έρευνας που αναφέρεις δεν είναι τόσο εξιδανικευμένο όπως φαίνεται, συν πως αμφιβάλλω ότι έχει κύρος στην Ελληνική κοινωνία όπως ένας γιατρός, ακόμη και της σειράς, ή ένας δικηγόρος.

Για να κάνεις έρευνα ως χημικός ή χημικός μηχανικός πρέπει πρώτα να πάρεις πτυχίο, μετά μεταπτυχιακό, μετά διδακτορικό με υποχρηματοδότηση και αφού φτάσεις τα 30 και βάλε τότε να βρεις κάποια θέση σε δημόσιο ερευνητικό κέντρο ή σε κάποια ιδιωτική εταιρεία ή στο ερευνητικό της τμήμα. Όλα αυτά αν είσαι καλός, διαφορετικά θα βρεις μια δουλειά της σειράς που απλά θα θεωρείσαι overqualified.

Το σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση του γιατρού πάντως μη σε εξιταρει τόσο ειδικά σήμερα. Ξέρεις πόσοι γιατροί σκοτώνουν μύγες στα ιατρεία τους και περιμένουν να περάσει καμία γιαγιά να της γράψουν καμία συνταγή;  Αν δεν έχεις μαγιά από πίσω (πολλά χρήματα, γονείς γιατρούς από τη δεκαετία του '80 με πελατεία κλπ) άλλος ένας γιατρός της σειράς θα γίνεις.

Δεν είναι όλα τόσο ρομαντικά όπως τα περιγράφεις και φαίνονται στις ταινίες.

Με ξεπερνα η αποψη σου πως θα γινει ενας ιατρος της σειρας εν δεν εχει απο πισω γονεις. Τοση μοιρολατρια δε χρειαζεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xgol είπε

Με ξεπερνα η αποψη σου πως θα γινει ενας ιατρος της σειρας εν δεν εχει απο πισω γονεις. Τοση μοιρολατρια δε χρειαζεται. 

Φαίνεται να έχει εμπειρία στον ιατρικό χώρο πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/8/2023 στις 11:24 ΠΜ, listerstorm είπε

Το κομμάτι της έρευνας που αναφέρεις δεν είναι τόσο εξιδανικευμένο όπως φαίνεται, συν πως αμφιβάλλω ότι έχει κύρος στην Ελληνική κοινωνία όπως ένας γιατρός, ακόμη και της σειράς, ή ένας δικηγόρος.

Για να κάνεις έρευνα ως χημικός ή χημικός μηχανικός πρέπει πρώτα να πάρεις πτυχίο, μετά μεταπτυχιακό, μετά διδακτορικό με υποχρηματοδότηση και αφού φτάσεις τα 30 και βάλε τότε να βρεις κάποια θέση σε δημόσιο ερευνητικό κέντρο ή σε κάποια ιδιωτική εταιρεία ή στο ερευνητικό της τμήμα. Όλα αυτά αν είσαι καλός, διαφορετικά θα βρεις μια δουλειά της σειράς που απλά θα θεωρείσαι overqualified.

Το σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση του γιατρού πάντως μη σε εξιταρει τόσο ειδικά σήμερα. Ξέρεις πόσοι γιατροί σκοτώνουν μύγες στα ιατρεία τους και περιμένουν να περάσει καμία γιαγιά να της γράψουν καμία συνταγή;  Αν δεν έχεις μαγιά από πίσω (πολλά χρήματα, γονείς γιατρούς από τη δεκαετία του '80 με πελατεία κλπ) άλλος ένας γιατρός της σειράς θα γίνεις.

Δεν είναι όλα τόσο ρομαντικά όπως τα περιγράφεις και φαίνονται στις ταινίες.

Φίλε μου καλησπέρα. Πρέπει νομίζω να καταλάβεις πως ότι επάγγελμα και να ακολουθήσεις, αν έχεις θέληση, πείσμα και υπομονή σίγουρα θα πετύχεις. Και δεν παίζει ρόλο αν έχεις οικογένεια, συνδέσεις κα. Γνωστός οικογενειακός φίλος του πατέρα μου, τον κόβω γύρω στα 55, τελείωσε ιατρική στην Αθήνα και ήταν άριστος μαθητής. Ο ίδιος, έγινε παθολόγος και αποφάσισε λοιπόν να κάτσει εδώ στην Ελλάδα για να μεγαλώσει τα παιδιά του και εργαζόταν στο δημόσιο. Ο μισθός να κυμαίνεται γύρω στα 2500-3000€ καθαρά. Χωρίς κανέναν για συνδέσεις κλπ, ζήτημα να του έχουν γίνει μέχρι τώρα 10-15 προτάσεις για να πάει σε άλλες χώρες ως γενικός γιατρός. Επιβεβαιωμένο, καθώς μας τις έδειχνε και τις έβλεπα με τα μάτια μου. Τώρα λοιπόν που τα παιδιά του μεγάλωσαν και ήδη φοιτούν, πιάνει παλιές προτάσεις και τις ανανεώνει. Πήγε Γαλλία, Σουηδία και Γερμανία αν δεν κάνω λάθος για 7-8 ημέρες στην καθεμία. Όλα πληρωμένα( ξενοδοχείο, φαγητά κλπ) και αμάξι από την εταιρεία. Έφυγε πριν από κάνα μήνα για Γαλλία και μιλάμε για τρελά λεφτά.... Και όλα αυτά χωρίς κανέναν. Η οικογένεια του με το ζόρι τα έβγαζαν πέρα και χωρίς ούτε έναν γνωστό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Zoory είπε

Φίλε μου καλησπέρα. Πρέπει νομίζω να καταλάβεις πως ότι επάγγελμα και να ακολουθήσεις, αν έχεις θέληση, πείσμα και υπομονή σίγουρα θα πετύχεις. Και δεν παίζει ρόλο αν έχεις οικογένεια, συνδέσεις κα. 

Έχω σχεδόν την διπλάσια ηλικία από σένα και απ'ότι φαίνεται γνωρίζεις αρκετά, τουλάχιστον για το θέμα της Ιατρικής, ώστε να μην χρειάζεσαι συμβουλές. Σου αναφέρθηκα στον τομέα της ερεύνας τον οποίο γνωρίζω. Το "έχω όνειρο" να ανακαλύψω φάρμακο ώστε να θεραπεύσω χιλιάδες ανθρώπους στα 15 μου μέχρι όντως να το ανακαλύψω (οι σπουδές σου πρώτα, το ερευνητικό εργαστήριο στο οποίο ανήκεις, να λάβει έγκριση κλπ), ας πούμε λίγο στρογγυλεμένα πως απέχει λίγο.

Καλή τύχη σου εύχομαι σε ό,τι κάνεις.

Επεξ/σία από listerstorm
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, listerstorm είπε

Έχω σχεδόν την διπλάσια ηλικία από σένα και απ'ότι φαίνεται γνωρίζεις αρκετά, τουλάχιστον για το θέμα της Ιατρικής, ώστε να μην χρειάζεσαι συμβουλές. Σου αναφέρθηκα στον τομέα της ερεύνας τον οποίο γνωρίζω. Το "έχω όνειρο" να ανακαλύψω φάρμακο ώστε να θεραπεύσω χιλιάδες ανθρώπους στα 15 μου μέχρι όντως να το ανακαλύψω (οι σπουδές σου πρώτα, το ερευνητικό εργαστήριο στο οποίο ανήκεις, να λάβει έγκριση κλπ), ας πούμε λίγο στρογγυλεμένα πως απέχει λίγο.

Καλή τύχη σου εύχομαι σε ό,τι κάνεις.

Να σαι καλά. Καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, Zoory said:

Φίλε μου καλησπέρα. Πρέπει νομίζω να καταλάβεις πως ότι επάγγελμα και να ακολουθήσεις, αν έχεις θέληση, πείσμα και υπομονή σίγουρα θα πετύχεις. Και δεν παίζει ρόλο αν έχεις οικογένεια, συνδέσεις κα. Γνωστός οικογενειακός φίλος του πατέρα μου, τον κόβω γύρω στα 55, τελείωσε ιατρική στην Αθήνα και ήταν άριστος μαθητής. Ο ίδιος, έγινε παθολόγος και αποφάσισε λοιπόν να κάτσει εδώ στην Ελλάδα για να μεγαλώσει τα παιδιά του και εργαζόταν στο δημόσιο. Ο μισθός να κυμαίνεται γύρω στα 2500-3000€ καθαρά. Χωρίς κανέναν για συνδέσεις κλπ, ζήτημα να του έχουν γίνει μέχρι τώρα 10-15 προτάσεις για να πάει σε άλλες χώρες ως γενικός γιατρός. Επιβεβαιωμένο, καθώς μας τις έδειχνε και τις έβλεπα με τα μάτια μου. Τώρα λοιπόν που τα παιδιά του μεγάλωσαν και ήδη φοιτούν, πιάνει παλιές προτάσεις και τις ανανεώνει. Πήγε Γαλλία, Σουηδία και Γερμανία αν δεν κάνω λάθος για 7-8 ημέρες στην καθεμία. Όλα πληρωμένα( ξενοδοχείο, φαγητά κλπ) και αμάξι από την εταιρεία. Έφυγε πριν από κάνα μήνα για Γαλλία και μιλάμε για τρελά λεφτά.... Και όλα αυτά χωρίς κανέναν. Η οικογένεια του με το ζόρι τα έβγαζαν πέρα και χωρίς ούτε έναν γνωστό. 

Δεν μπορείς να συγκρίνεις καταστάσεις με κάποιον που εγινε γιατρός στα 90ς με κάποιον που τελειώνει τωρα. 

Οι ευκαιρίες τότε ήταν παρα πολλές κ ο μισθός στο δημοσιο καλος κ εγγυημένος, ρίσκα πολύ μικρά. 

Επεξ/σία από bilya
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 15 σου είναι λογικό να μην ξέρεις τι θέλεις να κάνεις και δεν ξέρω ποιος μπορεί πραγματικά να σε βοηθήσει. Από τη μεριά μου θα σου πω μόνο ένα πράγμα. Εφόσον θέλεις να σπουδάσεις, στην αγορά εργασίας θα βγεις σε 10-15 χρόνια και τις "καλές" σου δουλειές θα τις βρεις σε 20+ χρόνια από τώρα. Κανείς δεν μπορεί να προβλέψει πώς θα είναι ο κόσμος τότε. Πχ μιλάς για επαγγελματική αποκατάσταση στην ιατρική. ΟΚ, σίγουρα ο πληθυσμός γηράσκει, οπότε είναι βέβαιο ότι θα χρειάζονται επαγγελματίες υγείας. Τι θα κάνουν όμως και τι προσόντα θα χρειάζονται σε 20 χρόνια; Όταν σπούδαζα εγώ ιατρική πριν 20 χρόνια μας έλεγαν ότι η κλινική εξέταση είναι το Α και το Ω. Σήμερα οι περισσότεροι γιατροί ούτε που ακουμπάνε τους ασθενείς. Σε άλλα 20 χρόνια μπορεί ο μέσος γιατρός να συντονίζει απλώς εργαλεία τεχνητής νοημοσύνης. Πριν 20 χρόνια τα ταξιδιωτικά πρακτορεία έκαναν χρυσές δουλειές. Σήμερα ουσιαστικά έχει πεθάνει το επάγγελμα ή τουλάχιστον έχει αλλάξει ριζικά. Μη σου πω για τη Σχολή Ικάρων. Σε 15 χρόνια μπορεί τα πάντα να γίνονται με drones και Ίκαρος να είναι ο χειριστής που δουλεύει μέσα σε έναν simulator σε ένα υπόγειο.

Επομένως, πρώτον, αγνοείς όσους είναι 45-50 και πάνω ως παραδείγματα καριέρας. Οι συνθήκες που θα βρεις εσύ είναι εντελώς διαφορετικές. Δεύτερον, δοκίμασε να μιλήσεις απευθείας με άτομα που κάνουν πράγματα που δυνητικά θα σε ενδιέφεραν για να δεις πώς ζουν και τι προβλέπουν για τον τομέα τους. Και τρίτον, έχε από τώρα στο μυαλό σου ότι οι σπουδές σου απλώς θα σου δώσουν μια κατεύθυνση και το πού θα καταλήξεις θα διαμορφωθεί σε βάθος χρόνου. Η δουλειά που θα κάνεις στα 40 σου (για να μην πούμε στα 55 σου) πιθανότατα δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή. Άρα βρες κάτι που να σε εξιτάρει ως αντικείμενο και ξεκίνα με ανοιχτό μυαλό. Καλή τύχη.

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...