Προς το περιεχόμενο

Amazon Ευρωπης - Δεν βγαινει το φπα σε Business


euronmyous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα

 

   Δεν βρηκα καποια πιο κοντινη κατηγορια για μια γρηγορη ερωτηση η οποια ειναι η εξης.

Σε λογαριασμο Amazon business και σε προιον στο οποια δειχνει την τιμη χωρις φπα και με φπα μολις κανεις add to basket ξαναπροσθετει το φπα. Ακομα και μεχρι το τελος να φτασεις την παραγγελια  συνεχιζει και δειχνει την ιδια τιμη. Αν εχει κουπονι μερικες φορες το περανει αλλες οχι, Το βασικο ειναι το φπα ομως.

Εχει τυχει σε κανεναν?

 

Ευχαριστω

Επεξ/σία από euronmyous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, euronmyous είπε

Καλημερα

 

   Δεν βρηκα καποια πιο κοντινη κατηγορια για μια γρηγορη ερωτηση η οποια ειναι η εξης.

Σε λογαριασμο Amaxzon business και σε προιον στο οποια δειχνει την τιμη χωρις φπα και με φπα μολις κανεις add to basket ξαναπροσθετει το φπα. Ακομα και μεχρι το τελος να φτασεις την παραγγελια  συνεχιζει και δειχνει την ιδια τιμη. Αν εχει κουπονι μερικες φορες το περανει αλλες οχι, Το βασικο ειναι το φπα ομως.

Εχει τυχει σε κανεναν?

 

Ευχαριστω

Όταν το βάζεις  στο καλάθι ναι έτσι είναι ,στο τελευταίο στάδιο που λέει επιβεβαίωση είναι χωρίς ΦΠΑ η τιμή η τουλάχιστον έτσι θα πρέπει να είναι ,δεν το έχω δει ποτέ να να παραμένει το φπα και με πολλές αγορές κάθε μήνα 

Επεξ/σία από slk200gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο καλο. 

   Προκειται λοιπον για το Bellink ser6 pro (32gb/500gb) που η χαμηλοτερη τιμη (και οχι προσφορα) που το εχω πετυχει ηταν κοντα στα 490 (βγαζοντας φαπα και προσθετοντας κουπονι το οποιο κυμαινοταν απο 150 - 220 ευρω, αναλογα ποσο φουσκωναν κα ιτη ντιμη καθε φορα).

Ανα μερες το πετυχαινα amazon.de /fr /it   ... πχ

https://www.amazon.de/-/en/16-Thread-Processor-PC-Integrate-Graphics/dp/B0BVLK7PMJ/ref=sr_1_4?keywords=7735hs&qid=1693898218&sprefix=%2Caps%2C221&sr=8-4&th=1

Αν γινει η αφαιρεση με τα 220 και το φπα θα βγει μια τιμη κοντα στα 460-480 αναλογα τα μεταφορικα την οποια δεν μπορω να την πετυχω αν το κανω add to basket

Ημουν πιο συγκεκριμενος τωρα?

 

1 hour ago, slk200gr said:

Όταν το βάζεις  στο καλάθι ναι έτσι είναι ,στο τελευταίο στάδιο που λέει επιβεβαίωση είναι χωρίς ΦΠΑ η τιμή η τουλάχιστον έτσι θα πρέπει να είναι ,δεν το έχω δει ποτέ να να παραμένει το φπα και με πολλές αγορές κάθε μήνα 

Σωστα ετσι θα πρεπε να ναι, αλλα χθες που το φτασα στο τερμα ετρεχα να προλαβω τον λογιστη μην κανει confirm την αγορα γιατι συνεχισε να ναι μεσα το φπα. Αλλες φορες βγαζει απο την αρχη το φπα και δεν βαζει το κουπονι. Αλλη φορα το αναποδο. Ο πωλητης εχω παρατηρησει ειναι Γαλλια Montech.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, jgeorgiou said:

Κάποιοι πωλήτες έχουν δηλώσει ότι δεν πουλάνε Β2Β και δεν αφαιρούν ΦΠΑ για ενδοκοινοτικές 

Σωστο αλλα επειδη οπως ειπες εχουν δηλωσει δεν εμφανιζει και το αμαζον exclusions τιμων για τους συγκεκριμενους, Πραγματι στην ιδια σελιδα εχει προιοντα με και χωρις φπα αναλογα τον seller. Παραυτα αυτο που επιλεγω εγω εχει φ.π.α exclusion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασα και εγώ και φαίνεται πως αν βάλεις το κουπόνι δεν ισχύει η αποφορολόγηση στο συγκεκριμένο προϊόν.

Επίσης θα μπορούσες να περιμένεις λίγες μέρες και να πέσει η τιμή στα 615 (με Φ.Π.Α) και να το πάρεις μετά χωρίς Φ.Π.Α. 

image.png.ff0929df742cff62aa4c9c7e84663e73.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να βάζω το χέρι μου στην φωτιά για την δική σου περίπτωση μου έχει συμβεί και εμένα. Προχώρησα την αγορά και έλαβα τιμολόγιο από την Amazon Business EU S.à.r.l με ΑΦΜ EL996910820 που δεν είναι ενδοκοινοτική αγορά αλλά μπαίνει στην δήλωση ΦΠΑ για συμψηφισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...