Προς το περιεχόμενο

Gpu για Ryzen 3800x προτάσεις


louros7
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από TopCLR,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Λύση

Ότι και αν κάνεις με την κάρτα γραφικών, κοίταξε κάποια στιγμή και τις μνήμες σου.

Στην υπογραφή σου γράφει "16.0GB Dual-Channel DDR4 @ 1064MHz (15-15-15-36)". Αν όντως τρέχουν οι μνήμες σου στα 2133Mhz τότε έχεις "κουτσάνει" κατά κάποιον τρόπο τον Ryzen 7 3800X που έχεις. 

Αν μπορούν οι μνήμες σου (δεν ξέρουμε ποιες είναι) να τρέξουν τουλάχιστον στα 3200Mhz (εννοείται με λογικούς χρονισμούς, όχι κάτι CL22). Ειδάλλως άλλαξέ τις με κάποιο σετ στα 3200-3600Mhz (τώρα που είναι φθηνές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, TopCLR είπε

Ότι και αν κάνεις με την κάρτα γραφικών, κοίταξε κάποια στιγμή και τις μνήμες σου.

Στην υπογραφή σου γράφει "16.0GB Dual-Channel DDR4 @ 1064MHz (15-15-15-36)". Αν όντως τρέχουν οι μνήμες σου στα 2133Mhz τότε έχεις "κουτσάνει" κατά κάποιον τρόπο τον Ryzen 7 3800X που έχεις. 

Αν μπορούν οι μνήμες σου (δεν ξέρουμε ποιες είναι) να τρέξουν τουλάχιστον στα 3200Mhz (εννοείται με λογικούς χρονισμούς, όχι κάτι CL22). Ειδάλλως άλλαξέ τις με κάποιο σετ στα 3200-3600Mhz (τώρα που είναι φθηνές).

Φίλε μου στα 3200 δουλεύουν. Είναι αυτές εδώ . 

https://www.techstores.gr/el/simm-ddr4-3200-16gb-g-skill-ripjaws-v-k2-1.html?utm_source=Skroutz&utm_medium=xml&utm_campaign=pricecomparisson&skr_prm=WyI2Y2FhMzZlYi0wZjVjLTRmNzctYjM3Yy00ZGY3YjBmM2U3ODMiLDE2OTM5OTk4Mjc0NjgseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiJzYm1zIn1d

2 λεπτά πριν, TopCLR είπε

Οι 4060ti ήδη κυκλοφορούν. Οι 7700ΧΤ έχουν ανακοινωθεί και αναμένονται στα καταστήματα.

Έχω μια απλή οθόνη dell αλλά στο μέλλον θα αγοράσω μια καλύτερη αλλά για αρχή λέω συνδέσω το pc στην τηλεόραση που έχω για το ps4 pro μια Samsung 4k 

6 λεπτά πριν, louros7 είπε

Φίλε μου στα 3200 δουλεύουν. Είναι αυτές εδώ . 

https://www.techstores.gr/el/simm-ddr4-3200-16gb-g-skill-ripjaws-v-k2-1.html?utm_source=Skroutz&utm_medium=xml&utm_campaign=pricecomparisson&skr_prm=WyI2Y2FhMzZlYi0wZjVjLTRmNzctYjM3Yy00ZGY3YjBmM2U3ODMiLDE2OTM5OTk4Mjc0NjgseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiJzYm1zIn1d

Έχω μια απλή οθόνη dell αλλά στο μέλλον θα αγοράσω μια καλύτερη αλλά για αρχή λέω συνδέσω το pc στην τηλεόραση που έχω για το ps4 pro μια Samsung 4k . Θα έχω προβλημα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 3200 μπορούν να δουλέψουν. Αν δεν έχεις ενεργοποιήσει XMP/DCOP ή δεν έχεις βάλει από το BIOS χειροκίνητα τα 3200, το πιο πιθανό είναι να δουλεύουν στα 2133Mhz.

Αν έχεις κάποιο πρόγραμμα (CPU-Z, Hardware Info64 κλπ.) κοίτα σε ποια συχνότητα λειτουργούν.

Να ξέρεις πάντως το 1064 (~1066Mhz) είναι τα 2133Mhz (1066 x 2). Αν βλέπεις 1600Mhz τότε όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, TopCLR είπε

Στα 3200 μπορούν να δουλέψουν. Αν δεν έχεις ενεργοποιήσει XMP/DCOP ή δεν έχεις βάλει από το BIOS χειροκίνητα τα 3200, το πιο πιθανό είναι να δουλεύουν στα 2133Mhz.

Αν έχεις κάποιο πρόγραμμα (CPU-Z, Hardware Info64 κλπ.) κοίτα σε ποια συχνότητα λειτουργούν.

Να ξέρεις πάντως το 1064 (~1066Mhz) είναι τα 2133Mhz (1066 x 2). Αν βλέπεις 1600Mhz τότε όλα καλά.

Από το bios το είχα βάλει χειροκίνητα. Θα αγοράσω άλλο ένα σετακι το ίδιο να τις πάω 32 gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, louros7 είπε

Έχω μια απλή οθόνη dell αλλά στο μέλλον θα αγοράσω μια καλύτερη αλλά για αρχή λέω συνδέσω το pc στην τηλεόραση που έχω για το ps4 pro μια Samsung 4k

Από gaming δεν γνωρίζω αλλά σύμφωνα με αυτά που διαβάζω τα παιχνίδια που ανέφερες (red dead , cyberpunk) σε ανάλυση 4K χρειάζονται δυνατότερη κάρτα γραφικών από αυτή που ψάχνεις και (ενδεχομένως) δυνατότερο επεξεργαστή. Βέβαια το πως αντιλαμβάνεται και ευχαριστιέται τα παιχνίδια κανείς είναι υποκειμενικό. Σίγουρα θα είναι καλύτερα από την R9 290 σου (αν την δοκίμασες σε 4Κ). Σύμφωνα με τα λεγόμενα/review άλλων δεν είναι και πολύ καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...