Προς το περιεχόμενο

Ακουστικό βαρηκοϊας


tsemogio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας ενδιαφέρομαι για τον πατέρα μου να πάρω ένα ακουστικό βαρηκοϊας μάλλον ψυρα φάση να μην είναι γκουμουτσα στο αυτί 👂...

Έχει κανείς ιδέα τι παίζει και καμιά πρόταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα θα περάσει από ΩΡΛ για να κάνει ακοόγραμμα και έπειτα με αυτό και γνωμάτευση θα περάσει από κατάστημα-εφαρμοστή για να του δείξει τι επιλογές υπάρχουν και πόσο κοστίζουν. Τότε θα γίνει η παραγγελία και ρύθμιση (για να ενισχύονται οι συχνότητες που δεν ακούει καλά), του κατάλληλου ακουστικού. Τα τύπου ψείρας μπορεί να μην είναι αρκετά δυνατά για να καλύψουν το βαθμό βαρηκοΐας του (ή να είναι πολύ ακριβότερα). Λάβε επίσης υπόψην ότι αν ο πατέρας σου απασχολείται στο ύπαιθρο είναι πιθανο το ακουστικό να του φύγει και να μη το βρίσκει. Το κόστος ποικίλει ανάλογα την εταιρεία, τον τύπο και τις δυνατότητες. Προ 7ετίας είχε κοστίσει ~800€ ένα τύπου ψείρας για τον πατέρα μου. Το ταμείο του κάλυψε λιγότερο από το μισό ποσό (αν και η γνωμάτευσή του έγραφε 25% συμμετοχή - υπήρχε πλαφόν στο ποσό που μπορεί να καλύψει ένα ταμείο). Αργότερα περάσαμε σε εξωτερικού τύπου γιατί δεν τον κάλυπτε η ψείρα.

Αν θέλεις να δοκιμάσεις κάτι φθηνότερο, στον πατέρα μου είχα πάρει κάποια στιγμή ένα τέτοιο ή τέτοιο. Πρόσεξε ότι τα εν λόγω καταστήματα δεν είναι εξειδικευμένα. Τα ακουστικά που δίνουν είναι απομιμήσεις γι’ αυτό και οι χαμηλότερες τιμές. Προτείνονται μόνο για δοκιμή (ή όταν λήξει η εγγύηση των επώνυμων και χαλάσουν, χαθούν, βραχούν...). Γενικά προτίμησε κάτι απλό ανάλογα και την γενικότερη κατάσταση του πατέρα σου ώστε να μπορεί π.χ. να αλλάζει μπαταρία μόνος του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω πάρει εδώ και 30 μέρες ακουστικά ψείρες για να βελτιώσω την ακοή μου που έχει πέσει και στα 2 αυτιά. Στο διάστημα αυτό είδα βελτίωση μόνο στην τηλεόραση με ησυχία στο σπίτι, έξω σε συζητήσεις δεν καταλαβαίνω τον συνομιλητή μου. Απογοήτευση. Δεν ξέρω τι να κάνω. Όπως είπα τα ακουστικά δουλεύουν στην τηλεόραση αλλά δεν ήταν αυτός ο σκοπός των ακουστικών, ήθελα να μπορώ να συμμετέχω σε συζητήσεις. 

Επεξ/σία από tasep
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μια πενταετία είχα κάνει μία έρευνα για ακουστικό για τον πατέρα μου. Βρήκα μάρκες, τύπους, reviews. Φίλε, γυρίσαμε στη Θεσσαλονίκη 10 μαγαζιά με διαφορετικές μάρκες. Μοντέλα που στα χαρτιά υπερτερούσανε, στο αυτί του πατέρα μου, μετά απο δοκιμή, τρώγανε άκυρο. Τελικά καταλήξαμε σε οπισθοωτιαία ακουστικά βαρηκοΐας, ΒΤΕ (Behind The Ear), της OTICON με κόστος 1000€ (400€ επιστροφή απο ΕΟΠΠΥ αν θυμάμαι καλά).

Είναι μία επένδυση, μην πας για φθηνό, πεταμένα λεφτά. Ακουόγραμμα, έρευνα για μάρκες/καταστήματα και φυσικά απαραίτητα δοκιμή.
Και πρόσεχε όταν σου προσφέρουν υπηρεσίες καθαρισμού κλπ, είναι γελοίο και μπορείς να το κάνεις μόνος σου/του, όπως και αλλαγή στο φιλτράκι αν τυχών βουλώσει, που θα βουλώνει. Μην το πληρώσεις.

Αποτέλεσμα, το μετάνιωσε που δεν τα πήρε νωρίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, teo_3 said:

Πριν μια πενταετία είχα κάνει μία έρευνα για ακουστικό για τον πατέρα μου. Βρήκα μάρκες, τύπους, reviews. Φίλε, γυρίσαμε στη Θεσσαλονίκη 10 μαγαζιά με διαφορετικές μάρκες. Μοντέλα που στα χαρτιά υπερτερούσανε, στο αυτί του πατέρα μου, μετά απο δοκιμή, τρώγανε άκυρο. Τελικά καταλήξαμε σε οπισθοωτιαία ακουστικά βαρηκοΐας, ΒΤΕ (Behind The Ear), της OTICON με κόστος 1000€ (400€ επιστροφή απο ΕΟΠΠΥ αν θυμάμαι καλά).

Είναι μία επένδυση, μην πας για φθηνό, πεταμένα λεφτά. Ακουόγραμμα, έρευνα για μάρκες/καταστήματα και φυσικά απαραίτητα δοκιμή.
Και πρόσεχε όταν σου προσφέρουν υπηρεσίες καθαρισμού κλπ, είναι γελοίο και μπορείς να το κάνεις μόνος σου/του, όπως και αλλαγή στο φιλτράκι αν τυχών βουλώσει, που θα βουλώνει. Μην το πληρώσεις.

Αποτέλεσμα, το μετάνιωσε που δεν τα πήρε νωρίτερα.

μαλλον κατι παρομοιο πηρα για τη μητερα μου

το καλο ειναι οτι εχει τρομερες ρυθμισεις στις συχνοτητες που υστερει.....το αποτελεσμα ομως ειναι οτι δεν υπαρχει περιπτωση να κανει χωρις αυτο

το καλο επισης οτι μπορουν και παιρνουν ακριβεσ αντιγραφο του εσωτερικου του αυτιου και ετσι ταιριαζει τελεια........

περα απο αυτο και σερβισ δωρεαν καθε 6 μηνες αν χρειαστει (καθαρισμα η καποπια ικρορυθμιση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, kostasbm said:

μαλλον κατι παρομοιο πηρα για τη μητερα μου

το καλο ειναι οτι εχει τρομερες ρυθμισεις στις συχνοτητες που υστερει.....το αποτελεσμα ομως ειναι οτι δεν υπαρχει περιπτωση να κανει χωρις αυτο

το καλο επισης οτι μπορουν και παιρνουν ακριβεσ αντιγραφο του εσωτερικου του αυτιου και ετσι ταιριαζει τελεια........

περα απο αυτο και σερβισ δωρεαν καθε 6 μηνες αν χρειαστει (καθαρισμα η καποπια ικρορυθμιση)

Δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω, έχει ένα καλώδιο το οποίο μπαίνει στο αυτί και δεν έχεις πρόβλημα να σου βγει. Δε χρειάζεται καλούπι αλλά μπορείς να κάνεις. 

Καθάρισμα κάθε βράδυ με λίγο υγρό, αλλαγή φίλτρου, εμπειρικά, κάθε 3-4 μήνες (πανεύκολο) και ρύθμιση του ακουστικού με βάση τα νέα δεδομένα κάθε χρόνο. Επίσης έχουν και κάποιο ρυθμιστή έντασης μερικά. 

Πραγματικά, αν πάρεις αυτό που πρέπει είναι σωτήριο. Δυστυχώς έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις που το παρατήσανε με τη μία, κυρίως τα in the ear. Γι'αυτό προτείνω δοκιμή απαραίτητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 12/9/2023 στις 9:47 ΜΜ, tsemogio είπε

Καλησπέρα σας ενδιαφέρομαι για τον πατέρα μου να πάρω ένα ακουστικό βαρηκοϊας μάλλον ψυρα φάση να μην είναι γκουμουτσα στο αυτί 👂...

Έχει κανείς ιδέα τι παίζει και καμιά πρόταση?

Καλησπέρα σας.Εχω ακουστικό βαρηκοΐας το οποίο δεν το χρειαζόμαστε πλέον.Ειχαμε πάει σε ΩΡΛ και αφού μας έκανε τις απαραίτητες εξετάσεις μας πρότεινε να αγοράσουμε.Αν σας ενδιαφέρει θα μπορούσα να σας στείλω στοιχεία του ακουστικού μιας και το έχουμε προς πώληση.

Μόλις τώρα, NiMo83 είπε

Καλησπέρα σας.Εχω ακουστικό βαρηκοΐας το οποίο δεν το χρειαζόμαστε πλέον.Ειχαμε πάει σε ΩΡΛ και αφού μας έκανε τις απαραίτητες εξετάσεις μας πρότεινε να αγοράσουμε.Αν σας ενδιαφέρει θα μπορούσα να σας στείλω στοιχεία του ακουστικού μιας και το έχουμε προς πώληση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...