Προς το περιεχόμενο

ΘΗΚΗ ΔΙΣΚΟΥ USBC 3.5 ΧΩΡΙΣ ΡΕΥΜΑ


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταλαβαινω οτι καποτε με τα usb2 ακομα και μετα με το usb3 η ταση που περναγε απο το καλωδιο για ρευμα ηταν ελαχιστη. Τωρα ομως που το usbc μπορει να ξεπερασει και τα 100W για πλακα (εγω ας πουμε εχω usbc καλωδιο που δινει μεχρι και 240W), αναρωτιεμαι γιατι δεν υπαρχει καποιο enclosure οπου με ενα μονο καλωδιο να λειτουργει ο δισκος. Οπως ακριβως ειναι και στος 2,5 φορητους που με ενα καλωδιο εχεις data και ρευμα. Ωστε να μπορεις να βαλει μεσα ενα δισκο 3.5, και αφενος να μην κουβαλας τροφοδοτικο, αφετερο να μπορεις να τον συνδεσεις ακομα και οταν εισαι καπου εξω και δεν εχει ρευμα εκει κοντα...

Τωρα μη μου πειτε κανα κουλο αντε παρε καναν 4-5tb 2,5 αρη ειναι φθηνοι... Εχω αρκετους μεν, απο την αλλη εχω εναν 18tb 3.5 και πες θελω καμια φορα να τον κουβαλαω μαζι μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, therock είπε

Καταλαβαινω οτι καποτε με τα usb2 ακομα και μετα με το usb3 η ταση που περναγε απο το καλωδιο για ρευμα ηταν ελαχιστη. Τωρα ομως που το usbc μπορει να ξεπερασει και τα 100W για πλακα (εγω ας πουμε εχω usbc καλωδιο που δινει μεχρι και 240W), αναρωτιεμαι γιατι δεν υπαρχει καποιο enclosure οπου με ενα μονο καλωδιο να λειτουργει ο δισκος. Οπως ακριβως ειναι και στος 2,5 φορητους που με ενα καλωδιο εχεις data και ρευμα. Ωστε να μπορεις να βαλει μεσα ενα δισκο 3.5, και αφενος να μην κουβαλας τροφοδοτικο, αφετερο να μπορεις να τον συνδεσεις ακομα και οταν εισαι καπου εξω και δεν εχει ρευμα εκει κοντα...

Τωρα μη μου πειτε κανα κουλο αντε παρε καναν 4-5tb 2,5 αρη ειναι φθηνοι... Εχω αρκετους μεν, απο την αλλη εχω εναν 18tb 3.5 και πες θελω καμια φορα να τον κουβαλαω μαζι μου

Οι υπολογιστές που έχουν την δυνατότητα οι usb c τους,  να δίνουν τα watt αυτά είναι λίγοι. Έστω ότι υπήρχε η θήκη, σε ποιον υπολογιστή θα την συνδεες ώστε να πάρει ρεύμα?

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο πίστεψε με είναι το μόνο που δε σκέφτηκα. Αλλά και πάλι έστω ας έχουν μια δεύτερη USBC ώστε να το βάλει σε φορτιστή η powerbank. Οτιδήποτε για να ξεφύγεις από τους μετασχηματιστές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, therock είπε

Καταλαβαινω οτι καποτε με τα usb2 ακομα και μετα με το usb3 η ταση που περναγε απο το καλωδιο για ρευμα ηταν ελαχιστη. Τωρα ομως που το usbc μπορει να ξεπερασει και τα 100W για πλακα (εγω ας πουμε εχω usbc καλωδιο που δινει μεχρι και 240W), αναρωτιεμαι γιατι δεν υπαρχει καποιο enclosure οπου με ενα μονο καλωδιο να λειτουργει ο δισκος. Οπως ακριβως ειναι και στος 2,5 φορητους που με ενα καλωδιο εχεις data και ρευμα. Ωστε να μπορεις να βαλει μεσα ενα δισκο 3.5, και αφενος να μην κουβαλας τροφοδοτικο, αφετερο να μπορεις να τον συνδεσεις ακομα και οταν εισαι καπου εξω και δεν εχει ρευμα εκει κοντα...

Τωρα μη μου πειτε κανα κουλο αντε παρε καναν 4-5tb 2,5 αρη ειναι φθηνοι... Εχω αρκετους μεν, απο την αλλη εχω εναν 18tb 3.5 και πες θελω καμια φορα να τον κουβαλαω μαζι μου

Οι 3,5" πλέον καίνε 10-20W κατα την λειτούργια τους και αμφιβάλω αν πιάνουν στα 30W higher. Οπότε το USB-C ΑΝΕΤΑ θα τον τροφοδοτούσε αλλά μάλλον δεν ασχολείται κανένας και δεν υπάρχει τέτοιο προιόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, atheatos said:

Οι υπολογιστές που έχουν την δυνατότητα οι usb c τους,  να δίνουν τα watt αυτά είναι λίγοι. Έστω ότι υπήρχε η θήκη, σε ποιον υπολογιστή θα την συνδεες ώστε να πάρει ρεύμα?

Αυτο που θα παιζει ειναι αν εςφτιαχνες ενα barrel του type c καλωδιο, και το συνεδεες σε power bank η σε φορτιστη αν εισαι σπιτι για να μη ψαχνεις μετασχηματιστες στα συρταρια 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Οι 3,5" πλέον καίνε 10-20W κατα την λειτούργια τους και αμφιβάλω αν πιάνουν στα 30W higher. Οπότε το USB-C ΑΝΕΤΑ θα τον τροφοδοτούσε αλλά μάλλον δεν ασχολείται κανένας και δεν υπάρχει τέτοιο προιόν.

Ας υποθέσουμε ότι θέλουν 15w. Ποια laptop  έχουν την δυνατότητα να δώσουν αυτά τα 15w μέσω usb c ?Υποψιάζομαι μονο οσα έχουν τροφοδοτικό over 200w και θα μπορούν να δώσουν αυτά τα 15w μόνο όταν είναι στην πρίζα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...