Προς το περιεχόμενο

Τέρμα η έκπτωση e-bill από VODAFONE (από Οκτώβρη)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Και που θα συνδέονται τα κινητά μας αν όχι στα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας? 😂

Δορυφόρο. Λέμε τώρα ίσως σε πολλά χρόνια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Και που θα συνδέονται τα κινητά μας αν όχι στα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας? 😂

Ε αυτό λέω. Να ανακαλύψει κάποιον άλλον δρόμο, κανένα πακέτο από εταιρεία του εξωτερικού. Η πως είχαμε παλιά το δωρεάν ασύρματο internet με κάτι κεραίες που έβγαζαν ιδιώτες στις ταράτσες. Γενικά πολύ δύσκολο εγχειρημα. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, Arkin said:

Δορυφόρο. Λέμε τώρα ίσως σε πολλά χρόνια. 

Δεν αλλάζει κάτι, απλά αντί για τους παρόχους κινητής θα έχεις ανάγκη τους παρόχους δορυφορικής τηλεφωνίας.

Άσε που αυτό δεν θα γίνει σε πολλά χρόνια, ήδη υπάρχει εδώ και δεκαετίες.

18 minutes ago, Basilhs23___ said:

Ε αυτό λέω. Να ανακαλύψει κάποιον άλλον δρόμο, κανένα πακέτο από εταιρεία του εξωτερικού. Η πως είχαμε παλιά το δωρεάν ασύρματο internet με κάτι κεραίες που έβγαζαν ιδιώτες στις ταράτσες. Γενικά πολύ δύσκολο εγχειρημα. 

Όχι δύσκολο, ουτοπικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Basilhs23___ said:

Όποιος καταφέρει να βρει τρόπο να διατηρουμε στην Ελλάδα κινητά έστω για επικοινωνία χωρίς να έχουμε ανάγκη τους παρόχους κινητής, είναι ήρωας. 

Κάνεις δικό σου συνεταιριστικό κυνσεπ  (ή κάπως έτσι τέλος πάντων) με κεραίες κινητής

Ενα θέμα θα έχεις με τις άδειες για το φάσμα, αλλά μην ανησυχείς,  δεν θα σε καρφώσουμε εμείς

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

ΘA ΘEΛAME NA ΣAΣ ENHMEPΩΣOYME OTI AΠO 22/10/2023 ΠAYEI NA IΣXYEI H EKΠTΩΣH E-BILL ΣTO ΣTAΘEPO (1€ ME ΦΠA). EΠIΠΛEON AΠO 22/11/2023 EΦAPMOZONTAI TIMOΛOΓIAKEΣ AΛΛAΓEΣ ΣE XPEΩΣEIΣ EKTOΣ ΠAΓIOY ΓIA KΛHΣEIΣ AΠO TO ΣTAΘEPO ΣAΣ. ΔEITE ANAΛYTIKA TI AΛΛAZEI KAI ΠΩΣ EΠHPEAZEΣTE EΔΩ https://bit.ly/AllagesTimokatalogos

 

Μόλις έλαβα και εγώ .... διακοπή της έκπτωσης ηλεκτρονικου λογαριασμού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και στη Cosmote,  ο λογαριασμός του σταθερού ήρθε κατά 1 € ακριβότερος...  

Ετσι μου έρχεται να το γυρίσω σε έντυπη μορφή με πλήρη ανάλυση κλήσεων... 😁

Επεξ/σία από Tsino
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε κανέναν δεν αρέσει να πληρώνει περισσότερα αλλά αν το σκεφτούμε από την άλλη πλευρά, είχαν μια προσφορά-έκπτωση την οποία την κόψανε και πλέον πληρώνουμε κανονικά. Όμως την είχαμε συνηθίσει και τη θεωρούσαμε δεδομένη. Δεν έγινε κάποια αύξηση (θεωρητικά, γιατί στην πράξη έγινε), απλά σταμάτησε η προσφορά.

Προφανώς αφού μαντρώσανε όλο τον κόσμο στο ebill σκέφτηκαν ότι δεν υπάρχει λόγος να τρέχει η προσφορά και την κόψανε.

Αυτό το κόλπο είναι γνωστό και εφαρμόζεται παντού. 

Στις χρεωστικές κάρτες, πολύ παλιά παίζανε κάτι ωραίες προσφορές και ήταν δωρεάν. Τώρα που έχουν όλοι (υποχρεωτικά κιολας) τις πληρώνουμε.

Το ίδιο θα συμβεί και με το ψηφιακό χρήμα που χαίρονται μερικά γίδια. Καθίστε να είναι όλο σε ψηφιακή μορφή και θα δείτε κάτι χρεώσεις που δε θα μπορείτε να κάνετε τίποτα. Λίγο άσχετο αλλά όχι και τόσο αν το σκεφτείτε.

Οι εταιρείες κοιτάνε την τσέπη τους, αυτός είναι ο σκοπός της ύπαρξής τους εξάλλου. θα κάνουμε το ίδιο. Εννοείται γυρνάμε σε έντυπο λογαριασμό

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόστος έκδοσης λογαριασμού είναι καθαρά κόστος της εταιρείας και μέρος των ήδη πολύ υψηλών χρεώσεων για τις υπηρεσίες που παρέχουν (ας δούμε λίγο υπηρεσίες/ποιότητα/κόστος στην ΕΕ).

Όταν κόψαν τους έντυπους λογαριασμούς εξοικονόμησαν πολλά επιπλέον χρήματα και μέρος (μικρό θεωρώ) αυτών το γύρισαν σαν κίνητρο στον καταναλωτή (δήθεν green transition). Τώρα παίρνουν πίσω το κίνητρο αλλά συνεχίζουν να απολαμβάνουν το μειωμένο διαχειριστικό κόστος.

Πλαστικό καλαμάκι από το παζάρι και έντυπο λογαριασμό για μένα παρακαλώ! :P :P :P 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου πετά λάθος η voda στο ebill , αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να το αφήσω , θα περιμένω τον ταχυδρόμο με το γαϊδουράκι να φέρει το λογαριασμό  😛

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Bitbit είπε

Το ίδιο θα συμβεί και με το ψηφιακό χρήμα που χαίρονται μερικά γίδια. Καθίστε να είναι όλο σε ψηφιακή μορφή και θα δείτε κάτι χρεώσεις που δε θα μπορείτε να κάνετε τίποτα. Λίγο άσχετο αλλά όχι και τόσο αν το σκεφτείτε.

Οι εταιρείες κοιτάνε την τσέπη τους, αυτός είναι ο σκοπός της ύπαρξής τους εξάλλου. θα κάνουμε το ίδιο. Εννοείται γυρνάμε σε έντυπο λογαριασμό

οι εταιρειες κοιτανε την τσεπη αλλά δεν κοιτανε τον πελατη. ΠΧ. παρα την αυξηση των επιτοκιων απο την Ευρωπαικη Τραπεζα, οι  ελληνικες τραπεζες αυξησαν τα επιτοκια δανειων(αρχισαν και τις διαφημισεις με τα μικρα/γρηγορα δανεια) αλλά δεν αυξησαν τα επιτοκια καταθεσεων.

Αν εσυ νομιζεις οτι το κοστος των server της καθε vodafone ειναι μεγαλυτερο απο το να εκτυπωνει και να αποστελνει τους λογαριασμους τοτε  απλα διαφωνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, EchiDNA said:

Το κόστος έκδοσης λογαριασμού είναι καθαρά κόστος της εταιρείας και μέρος των ήδη πολύ υψηλών χρεώσεων για τις υπηρεσίες που παρέχουν (ας δούμε λίγο υπηρεσίες/ποιότητα/κόστος στην ΕΕ).

Όταν κόψαν τους έντυπους λογαριασμούς εξοικονόμησαν πολλά επιπλέον χρήματα και μέρος (μικρό θεωρώ) αυτών το γύρισαν σαν κίνητρο στον καταναλωτή (δήθεν green transition). Τώρα παίρνουν πίσω το κίνητρο αλλά συνεχίζουν να απολαμβάνουν το μειωμένο διαχειριστικό κόστος.

Πλαστικό καλαμάκι από το παζάρι και έντυπο λογαριασμό για μένα παρακαλώ! :P :P :P 

 

Δηλαδή θεωρείς πως το 1€ έκπτωση ήταν μόνο ένα μικρό μέρος από όσα κέρδιζε η voda μη στέλνοντας έγχαρτο λογαριασμό; Πόσο πιστεύεις πως είναι το κόστος του έγχαρτου, κανα 3ευρο?

Και ναι, εννοείται έγχαρτο και για μένα στις δύο συνδέσεις voda που διαχειρίζομαι, πλαστικά καλαμάκια έχω μερικές χιλιάδες τεμάχια καβάτζα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ατοπη συζητηση που δεν βγάζει πουθενά.  Ειτε εντυπο λογαριασμό ζητήσουμε είτε... σε πάπυρο οι αυξήσεις θα γινουν με τον ένα τρόπο ή τον αλλο (Οπως γίνονται στο σουπερ μαρκετ , στο ρευμα στα καύσιμα κλπ κλπ)

Μικρή χώρα, μικρή αγορά ανύπαρκτος αντσγωνισμός, επιτροπές  "γλάστρες", άσχετοι καταναλωτές (φτηνοί στα πιτουρα και ακριβοί στα άλευρα...), ανύπαρκτη καταναλωτική παιδεία, Yolo κουλτούρα "δεν πληρώνω" και "ξέρεις ποιός είμαι εγώ ρε" 

 

 

 

 

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, korakios είπε

Μου πετά λάθος η voda στο ebill , αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να το αφήσω , θα περιμένω τον ταχυδρόμο με το γαϊδουράκι να φέρει το λογαριασμό  😛

για όσους αντιμετωπίζουν "τεχνικό πρόβλημα" για έντυπο λογαριασμό , πάτε στο chat ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, prometheas said:

Ατοπη συζητηση που δεν βγάζει πουθενά.  Ειτε εντυπο λογαριασμό ζητήσουμε είτε... σε πάπυρο οι αυξήσεις θα γινουν με τον ένα τρόπο ή τον αλλο (Οπως γίνονται στο σουπερ μαρκετ , στο ρευμα στα καύσιμα κλπ κλπ)

Μικρή χώρα, μικρή αγορά ανύπαρκτος αντσγωνισμός, επιτροπές  "γλάστρες", άσχετοι καταναλωτές (φτηνοί στα πιτουρα και ακριβοί στα άλευρα...), ανύπαρκτη καταναλωτική παιδεία, Yolo κουλτούρα "δεν πληρώνω" και "ξέρεις ποιός είμαι εγώ ρε" 

Ok, αν εσύ βρίσκεις ανούσιο να ζητήσεις έντυπο λογαριασμό τότε μην το κάνεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θα ζητήσω... οχι γιατί ειναι ανούσιο αλλά γιατι θέλω να εχω τα πάντα αρχειοθετημένα ηλεκτρονικά και δεν εχω διαθεση να μαζεύω  σαβούρες.  

Το ποσό της αύξησης (1 Ευρώ) αν  θελω το παιρνω πισω με αλλο τρόπο πιο εύκολα...

 

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...