Προς το περιεχόμενο

Πιστεύετε ότι πρέπει να υπάρχει ελεγχόμενη είσοδος στον χώρο των ΑΕΙ?


Rjmp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 minutes ago, tasanton said:

Καταλαβαίνουμε όλοι, είτε από προσωπική εμπειρία, είτε από φίλους/γνωστούς, είτε και από τα σχόλια παραπάνω, ότι τέτοια θέματα και απορίες είναι ΛΥΜΕΝΑ εδώ και ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ στο εξωτερικό. Και όχι μόνο σε χώρες υψηλού επιπέδου αλλά και μέσες. Αυτό που επικρατεί είναι η κοινή λογική.

Στο Ελλαδιστάν της κομματοκρατίας φυσικά η ερώτηση αυτή δεν θα απαντηθεί ποτέ και - το κυριότερο - δεν θα υπάρξει σοβαρή λύση.

Εδώ θα ακούσεις για το περίφημο "άσυλο" αλλά και τα "προσωπικά δεδομένα". Δηλαδή κάπου ΕΛΕΟΣ.

Από τα σχόλια φαίνεται ότι στην Ευρώπη η είσοδος μη φοιτητών σε πανεπιστημιακούς χώρους είναι κατά τεκμήριο ελεύθερη και χωρίς κάποιον σοβαρό έλεγχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως το «ελεύθερη πρόσβαση» μπορεί να σημαίνει πολλά διαφορετικά πράγματα, έτσι; Π.χ. Στην Ελλάδα μπορεί η τάδε συλλογικότητα ή συμμορία ή απλώς παρέα να μπει σε έναν πανεπιστημιακό χώρο και να κάνει ένα πάρτυ, να αράξει, να κολλήσει αφίσες ή να κάνει κατάληψη, να κλέψει κτλ. Στις χώρες στις οποίες αναφερόμαστε, ακόμα κι αν δεν γίνεται έλεγχος στην είσοδο, οποιαδήποτε τέτοια δραστηριότητα θα γίνει γρήγορα αντιληπτή και θα αντιμετωπιστεί με αυστηρότητα. Π.χ. στο πανεπιστήμιο που ανέφερα στο Ηνωμένο Βασίλειο, πριν λίγο καιρό μπήκαν κάτι YouTubers να κάνουν χαβαλέ σε αμφιθέατρο με ελεύθερη πρόσβαση και σε λίγα λεπτά είχαν φύγει σηκωτοί από την ασφάλεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγο παλιοτερα το 1977 στο adelaide uni το μεσημερι στη τραπεζαρια 2 καπνιζαν χασις....ποτε ηρθε η στυνομια και τους πηρε δεν καταλαβαμε....

αυτο το ανεφερα για το περι ασυλιας....η το αβατον λες και ειναι το Αγ.Ορος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, tasanton said:

Καταλαβαίνουμε όλοι, είτε από προσωπική εμπειρία, είτε από φίλους/γνωστούς, είτε και από τα σχόλια παραπάνω, ότι τέτοια θέματα και απορίες είναι ΛΥΜΕΝΑ εδώ και ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ στο εξωτερικό. Και όχι μόνο σε χώρες υψηλού επιπέδου αλλά και μέσες. Αυτό που επικρατεί είναι η κοινή λογική.

Στο Ελλαδιστάν της κομματοκρατίας φυσικά η ερώτηση αυτή δεν θα απαντηθεί ποτέ και - το κυριότερο - δεν θα υπάρξει σοβαρή λύση.

Εδώ θα ακούσεις για το περίφημο "άσυλο" αλλά και τα "προσωπικά δεδομένα". Δηλαδή κάπου ΕΛΕΟΣ.

Για να απαντήσω και στο φίλο, ΒΕΒΑΙΩΣ και πρέπει να υπάρχει ελεγχόμενη πρόσβαση εκεί που χρειάζεται. Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία.

αν και η απαντηση ειναι προφανης αυτο που μου εκανε εντυπωση στα ξενα πανεπιστημια δεν ειναι τοσο το θεμα ασφαλειας οσο το θεμα καταληψης:

Στα ιδιωτικα δε τιθεται θεμα γιατι το πανεπιστημιο ακομα και να γινεται πληρωνεται, ο φοιτητης τη πληρωνει γιατι χανει μαθηματα και το ξερουν ολοι. Ακομα και σε δημοσια ομως πανεπιστημια (κεντρικη Ευρωπη) δε γινονται καταληψεις ετσι απλα: εχουν πεσει κυβερνησεις ή υπουργοι (Γαλλια) και δεν ειναι παραλογοι σε οτι ζητανε. Παρομοια κατασταση με την Ελλαδα (καταληψη με το παραμικρο ή ασχετος λογος χωρις να ασχολειται κανεις να τη τερματισει) ειχε γινει Ιταλια καποτε αλλα καποια στιγμη το πανεπιστημιο προσέφυγε δικαιοσύνη και αναλαβαν οι...καραμπινιεροι και απο τοτε τπτ...

Αν και η προσβαση (αλλα κυριως η ασφαλεια και η παραβατικοτητα) ειναι θεμα στη χωρα μας κατα τη ταπεινη μου γνωμη μεγαλυτερο καρκινωμα ειναι οι καταληψεις που επηρεαζει εκτος απο τους φοιτητες το ακαδημαικο εργο, εγκαταστασεις, ερευνα ξενους φοιτητες/ερασμους=κοστος/δυσφημιση κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Δεν θέλω να πάω στο θέμα της αστυνόμευσης οπότε μια απλή επίδειξη πάσου στην είσοδο θα αρκούσε. Είναι κωμωδία το κάθε τελειωμένο κομματόσκυλο -από κάθε κόμμα, δεν στέκομαι σε αυτό- να μπορεί να μπαίνει στη σχολή μου, να τη κάνει μπουρδ*λο και να διακόπτει το μάθημα όποτε του γουστάρει για να πει τη προπαγάνδα του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/09/2023 at 23:13, truman2193 said:

Ναι. Δεν θέλω να πάω στο θέμα της αστυνόμευσης οπότε μια απλή επίδειξη πάσου στην είσοδο θα αρκούσε. Είναι κωμωδία το κάθε τελειωμένο κομματόσκυλο -από κάθε κόμμα, δεν στέκομαι σε αυτό- να μπορεί να μπαίνει στη σχολή μου, να τη κάνει μπουρδ*λο και να διακόπτει το μάθημα όποτε του γουστάρει για να πει τη προπαγάνδα του. 

Άλλο σε ενοχλεί εσένα και όχι ποιος μπορεί να μπει στον χώρο του πανεπιστημίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/09/2023 at 23:39, vasilllis said:

Δηλαδη το προβλημα δεν ειναι η φυλαξη αλλα ο Ελληνας?

Δεν είναι ο Έλληνας, είναι το narrative imho. Στο TU Delft που ήμουν 2 χρόνια όλοι οι χώροι σχεδόν ήταν ελεύθεροι, εκτός απο συγκεκριμένα εργαστήρια/ γραφεία.
Το θέμα είναι οτι δεν μπορείς πιστεύω τόσο εύκολα να πας απο το "άβατον" στο "ελεύθερο για όλους".
Οπότε ναι, πιστεύω οτι αν θες κάποια στιγμή να μπορείς να ανοίξεις με όμοιο τρόπο τα Ελληνικά πανεπιστήμια σε όλους χωρίς καταστροφές, ανούσιες καταλήψεις και ολοφάνερη παρανομία, χρειάζεσαι ελεγχόμενη είσοδο.
Αφού φυτρωθεί η ιδέα οτι το πανεπιστήμιο, οι χώροι και ο κόσμος μέσα σε αυτόν χρίζουν σεβασμού, τότε μπορείς να αφαιρέσεις την "κάρτα" και να μπαίνει όποιος θέλει.

Η προσωπική μου εμπειρία με το "πανεπιστημιακό άσυλο" στο ΑΠΘ ήταν να με περιμένει στην πόρτα ο άλλος 8.15 να μου πουλήσει χόρτο, ούτε πιο ελεύθερη διάδωση ιδεών ούτε καμιά αντίσταση σε καταπιεστικά καθεστώτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...