Προς το περιεχόμενο

Πιστεύετε ότι πρέπει να υπάρχει ελεγχόμενη είσοδος στον χώρο των ΑΕΙ?


Rjmp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρον θέμα και καλώς ήρθες relative jumper. Ας ακούσουμε και τη δική σου άποψη πριν απαντήσουμε στο ερώτημά σου.

 

 

Πιστεύεις ότι πρέπει να υπάρχει κομματική παρέμβαση σε εκπαιδευτικούς χώρους;

Για παράδειγμα να γίνεται έλεγχος των κομματικών φρονημάτων του καθηγητή και του φοιτητή και να αποτελεί πάσο επιτυχίας ή κοψίματος σε ένα μάθημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, Rjmp said:

Δεν πιστεύω ότι θα πρέπει να εμπλέκονται πολιτικές ιδεολογίες μέσα στην εκπαίδευση. Οπότε η απάντηση μου είναι ένα "όχι".

Ωραία.

Παίρνοντας λοιπόν ως δεδομένο ότι οι καθηγητές και οι φοιτητές δεν αναπτύσσουν σχέσεις με ιδιοτέλεια ανάλογα τα κομματικά πιστεύω και θεωρούμε δεδομένο οτι υπάρχει τίμια αξιολόγηση των φοιτητών και των καθηγητών βάση επιδόσεων, θεωρώ οτι κανένας άλλος με διαφορετική ιδιότητα από αυτές τις 2 κατηγορίες, πρέπει να έχει πρόσβαση σε αυτούς τους χώρους.

Η ταυτοποίηση στην είσοδο είναι λοιπόν θεμιτή να υπάρχει ώστε να εξασφαλίζεται το περιβάλλον. QR code από το κινητό ή από κάρτα που εκδίδει η γραμματεία του τμήματος δεν με απασχολεί ο τρόπος. Προφανώς θεωρώ θεμιτή επίσης την είσοδο στο πανεπιστήμιο οποιουδήποτε άλλου φοιτητή θέλει να επισκεφθεί το Ίδρυμα από άλλη σχολή και έχει επίσης πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καν απαραίτητο να είναι φοιτητής ή προσωπικό. Μπορεί να είναι και άλλος επισκέπτης. Δείχνει ταυτότητα στην είσοδο, παίρνει πάσο επισκέπτη και το επιστρέφει στην έξοδο. Έτσι π.χ., αν κάποιος θέλει να παρακολουθήσει μια ομιλία ή ένα μάθημα, μπορεί. Απλά πράγματα είναι αυτά που γίνονται παντού.

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, FilipposMD said:

Δεν είναι καν απαραίτητο να είναι φοιτητής ή προσωπικό. Μπορεί να είναι και άλλος επισκέπτης. Δείχνει ταυτότητα στην είσοδο, παίρνει πάσο επισκέπτη και το επιστρέφει στην έξοδο. Έτσι π.χ., αν κάποιος θέλει να παρακολουθήσει μια ομιλία ή ένα μάθημα, μπορεί. Απλά πράγματα είναι αυτά που γίνονται παντού.

παράλειψή μου. εννοείται ότι για την συγκεκριμένη πρόσβαση να υπάρχει ημερήσιο πάσο εισόδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, FilipposMD είπε

Δεν είναι καν απαραίτητο να είναι φοιτητής ή προσωπικό. Μπορεί να είναι και άλλος επισκέπτης. Δείχνει ταυτότητα στην είσοδο, παίρνει πάσο επισκέπτη και το επιστρέφει στην έξοδο. Έτσι π.χ., αν κάποιος θέλει να παρακολουθήσει μια ομιλία ή ένα μάθημα, μπορεί. Απλά πράγματα είναι αυτά που γίνονται παντού.

- Γίνονται παντού (εξωτερικό) και εδώ (σε μερικούς χώρους που γίνονται ή γίνονταν και Πανεπιστημιακά μαθήματα, του ΕΑΠ για παράδειγμα).

Το θέμα είναι-εδώ στην Ελλάδα-σε ποιον θα δείχνεις ταυτότητα και αν τα στοιχεία της θα καταγράφονται. Εάν καταγράφονται ποιος θα έχει πρόσβαση σε αυτές τις εγγραφές και ποια θα είναι η ποινή για τους παραβάτες και η αποζημίωση σε όσους χρησιμοποιηθούν για παράνομο σκοπό, τα στοιχεία που έδωσαν .

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 22/09/2023 at 19:28, FilipposMD said:

Δεν είναι καν απαραίτητο να είναι φοιτητής ή προσωπικό. Μπορεί να είναι και άλλος επισκέπτης. Δείχνει ταυτότητα στην είσοδο, παίρνει πάσο επισκέπτη και το επιστρέφει στην έξοδο. Έτσι π.χ., αν κάποιος θέλει να παρακολουθήσει μια ομιλία ή ένα μάθημα, μπορεί. Απλά πράγματα είναι αυτά που γίνονται παντού.

Ολίσθημα το τελευταίο, καθώς τουλάχιστον σε 3 χώρες που είτε έχω σπουδάσει είτε έχω δουλέψει ακαδημαϊκά (Βέλγιο, Γαλλία, Ολλανδία) η πρόσβαση στους χώρους των πανεπιστημίων είναι ελεύθερη και μπορεί ο καθένας είτε απλά να μπει είτε να παρακολουθήσει μαθήματα και διαλέξεις σε αμφιθέατρα. Εξαίρεση αποτελούν μαθήματα που απευθύνονται σε μικρά γκρουπ φοιτητών, όπως γίνεται σε ορισμένα μαθήματα και στην Ελλάδα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Speculoos είπε

Ολίσθημα το τελευταίο, καθώς τουλάχιστον σε 3 χώρες που είτε έχω σπουδάσει είτε έχω δουλέψει ακαδημαϊκά (Βέλγιο, Γαλλία, Ολλανδία) η πρόσβαση στους χώρους των πανεπιστημίων είναι ελεύθερη και μπορεί ο καθένας είτε απλά να μπει είτε να παρακολουθήσει μαθήματα και διαλέξεις σε αμφιθέατρα. Εξαίρεση αποτελούν μαθήματα που απευθύνονται σε μικρά γκρουπ φοιτητών, όπως γίνεται σε ορισμένα μαθήματα και στην Ελλάδα.

Καλά, και στο Ηνωμένο Βασίλειο που δουλεύω εγώ, υπάρχουν μέρη στο πανεπιστήμιο που είμαι, που μπορεί να πει όποιος θέλει στην πραγματικότητα. Π.χ. εκεί που γίνονται οι διαλέξεις για τους προπτυχιακούς μπαίνεις χωρίς να χρειάζεται να περάσεις από έλεγχο ή να δείξεις κάρτα. Αλλά εκεί που υπάρχουν εργαστήρια ή γραφεία του προσωπικού, πρόσβαση μόνο με κάρτα. Οπότε το "γίνονται παντού" ήταν τρόπος του λέγειν για να πω ότι αυτά τα συστήματα είναι ευρέως χρησιμοποιούμενα. Θυμάμαι ότι στις ΗΠΑ, στο πανεπιστήμιο που ήμουν ένα χρόνο, ο έλεγχος γινόταν στην κεντρική είσοδο, οπότε εκεί δεν υπήρχαν χώροι ελεύθερης πρόσβασης. Όπως λες κι εσύ, υπάρχουν και ενδιάμεσες λύσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυστραλία που ξέρω πολύ καλά από τη θητεία μου σε εκεί πανεπιστήμιο υπάρχει έλεγχος όταν μπαίνεις σε κτίρια διδασκαλίας και εστιασης(κάρτα εισόδου)...

όταν λέμε ελεγχος υπάρχει προσωπικό που μπορεί ανά πασα στιγμή να σου ζητήσει ταυτότητα και να δει αν είσαι φοιτητής

σε αυτά που είναι έξω από τις πόλεις είναι μικρα χωριά και έχει έλεγχο στα ΙΧ αυτοκίνητα που μπαινουν

δεν μπορεί οποίος του έρχεται στο μυαλό να πάει να παρακολουθήσει κάποιο συγκεκριμένο σεμινάριο αν δεν έχει δηλώσει συμμετοχή ....

διαλέξεις και συναφή γίνονται σε ειδικούς χώρους και πάλι δηλώνεις συμμετοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, kostasbm said:

Αυστραλία που ξέρω πολύ καλά από τη θητεία μου σε εκεί πανεπιστήμιο υπάρχει έλεγχος όταν μπαίνεις σε κτίρια διδασκαλίας και εστιασης(κάρτα εισόδου)...

όταν λέμε ελεγχος υπάρχει προσωπικό που μπορεί ανά πασα στιγμή να σου ζητήσει ταυτότητα και να δει αν είσαι φοιτητής

σε αυτά που είναι έξω από τις πόλεις είναι μικρα χωριά και έχει έλεγχο στα ΙΧ αυτοκίνητα που μπαινουν

δεν μπορεί οποίος του έρχεται στο μυαλό να πάει να παρακολουθήσει κάποιο συγκεκριμένο σεμινάριο αν δεν έχει δηλώσει συμμετοχή ....

διαλέξεις και συναφή γίνονται σε ειδικούς χώρους και πάλι δηλώνεις συμμετοχή

Αμερικη και Καναδα ειναι μοιρασμενα. Οντως αρκετα (ιδιωτικα οποσδηποτε και μαλιστα ακριβα) εχουν περιφραξεις, πυλες ενω Αμερικη αν θυμαμαι κυριως Δυτικη ακτη εχουν δικα τους αστυνομικα τμηματα! Και στις δυο χωρες υπαρχουν ομως και πανεπιστημια (πλειοψηφια) που δεν υπαρχουν περιφραξες και οι φυλακες ειναι διακριτικοι (δηλαδη πρεπει να τους ψαξεις για να τους βρεις) αλλα οροι τηρουν τους κανονες ενω εχει δικαιωμα ο φυλακας να ζητησει πασο για ελεγχο ή γινονται συχνα περιπολιες.

Τοσο Ευρωπη και Αμερικη δε μπορεις να μπεις με ιχ (ακομα και επισκεπτης εχει ελαχιστες θεσεις) αλλα πρεπει να επικοινωνησεις με πανεπιστημιο για αδεια/οδηγιες/εισοδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνουμε όλοι, είτε από προσωπική εμπειρία, είτε από φίλους/γνωστούς, είτε και από τα σχόλια παραπάνω, ότι τέτοια θέματα και απορίες είναι ΛΥΜΕΝΑ εδώ και ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ στο εξωτερικό. Και όχι μόνο σε χώρες υψηλού επιπέδου αλλά και μέσες. Αυτό που επικρατεί είναι η κοινή λογική.

Στο Ελλαδιστάν της κομματοκρατίας φυσικά η ερώτηση αυτή δεν θα απαντηθεί ποτέ και - το κυριότερο - δεν θα υπάρξει σοβαρή λύση.

Εδώ θα ακούσεις για το περίφημο "άσυλο" αλλά και τα "προσωπικά δεδομένα". Δηλαδή κάπου ΕΛΕΟΣ.

Για να απαντήσω και στο φίλο, ΒΕΒΑΙΩΣ και πρέπει να υπάρχει ελεγχόμενη πρόσβαση εκεί που χρειάζεται. Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...