Προς το περιεχόμενο

Πλεονεκτήματα και Μειονεκτήματα των ανακατασκευασμένων laptop


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια θεωρείται ότι είναι τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα των ανακατασκευασμένων λαπτοπ και πόσοι που είχατε από εσάς είχατε μείνει ικανοποιημένοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χαμηλή τους τιμή. Έχω αγοράσει για το φροντιστήριο μου για basic χρήση (τα διαδραστικά προγράμματα των βιβλίων, MS Office και λίγο σερφάρισμα) κι ήταν μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, airtrelomike13 said:

Ποια θεωρείται ότι είναι τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα των ανακατασκευασμένων λαπτοπ και πόσοι που είχατε από εσάς είχατε μείνει ικανοποιημένοι?

Το μοναδικό μειονέκτημα που έχουν είναι ότι δεν έχεις καμία εικόνα για την πρότερη χρήση τους και το πόσο ταλαιπωρημένα μπορεί να είναι τα επί μέρους στοιχεία τους (πχ να δούλευε μόνιμα στα πρόθυρα υπερθέρμανσης). Το αισθητικό κομμάτι (τυχόν χτυπήματα, γρατζουνιές κλπ) εγώ προσωπικά δεν το θεωρώ μειονέκτημα, μπορεί όμως για κάποιον να είναι. Οι εταιρείες που πουλάνε refurbished δίνουν και μια κάποια εγγύηση, οπότε για μένα το ρίσκο είναι μικρό.

Το λάπτοπ μου είναι ένα refurbished Thinkpad και δουλεύει εδώ και χρόνια άψογα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρνητικο , δεν ξερεις την χρηση / καταπονηση  / ορες λειτοργειας κλπ που εκανε ο προηγουμενος χρηστης ( υπαλλολοες εταιριας ή τραπεζας που δεν ειναι δικο του και δεν τον νοιαζει γιατι καθε χρονο του δινουν αλλο )

Θετικο , η τιμη και η καλη συντηρηση καθαρισμος που λαμβανουν εαν ειναι απο Alfanet  ( δεν κανουν ολοι την ιδια συντηρηση ) 

Στην προηγουμενη δουλεια ειχαμε παρει πολλα σταθερους και λαπτοπ που ηταν τελεια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω παρει 2 refurbished απο γνωστη αλυσιδα , και ειναι αψογα , τοσο λειτουργικα οσο και εμφανισιακα. Μονη "φθορα" ηταν η μπαταρια που ηταν λιγο πολυ αναμενομενο. Αντε και καποια TBW στον δισκο. Προσωπικα τραβαω αναβαθμισεις στα φορητα μου , οποτε δεν ηταν ιδιαιτερο προβλημα αυτο. Το μονο σοβαρο εξοδο ειναι οι μπαταριες , που οσο ναναι κοστιζουν το κατιτις τους.

Οση χρηση , καταπονηση , ωρες λειτουργιας και να εχουν ... κλαιν. Αν δεν εχουν εμφανισιακα προβληματα , δεν υπαρχουν αλλα προβληματα. Λετε να εχει κουραστει ο επεξεργαστης ή η μνημη ? :) 

Επεξ/σία από mphxths
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται απ΄την τιμή και τη χρήση που θες να κάνεις.

Αν θες π.χ μονο browsing και βρεις κάτι να κάνει τη δουλειά με 150€ με λογικά specs, μια χαρά. Το θέμα είναι ότι ακόμα και οι πιο απλές δουλειές οπως browsing και επεξεργασία κειμένου έχουν αρχίσει να βαραίνουν αρκετά.

Στην Ελλάδα για κάποιο λόγο πολλοί πουλάνε τα refurbished σε εξωπραγματικές τιμές. Ίσως αγοράζοντας μεταχειρισμένα λαπτοπ απο Ευρώπη με το... κιλό, βγάζουν χαλασμένα parts και κοιτάνε να ισοφαρίσουν τη χασούρα στα καλά... who knows.

Π.χ βλέπω αυτή τη στιγμή ένα με i5 7ης γενιάς, 8+256, TN οθόνη... 400€. Ρε μπάρμπα οι τιμές των καινούριων είναι πολύ πεσμένες αυτον τον καιρό. Βρίσκεις καινούριο με ryzen 5425u, 8+256, IPS+W11 στην ίδια τιμή!

Προσωπικά δε θα έπαιρνα refurbished παρα μόνο σε πολύ συμφέρουσα τιμή, τα καινούρια είναι πραγματικά αρκετά χαμηλά αυτόν τον καιρό.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 150 ευρω refurbished με "λογικα specs" δεν υπαρχουν. Τουλαχιστον στην Ελλαδα , που οντως τα βαρανε στην τιμη. Αν μιλαμε για ενα φορητο που θα δεις και κανα βιντεο στο ΥΤ ή καμμια ταινια σε x264/x265 τοτε μιλαμε για intel 7ης γενιας και πανω που ερχονται με την intel 620 και γινεται σοβαρο decoding. Και τετοια φορητα πανε απο 2,5 εως 4 κατοσταρικα , αναλογως το configuration.

Προσωπικα οπως ειπα , εχω παρει 2. Ενα Lenovo thinkpad T460s και ενα Dell Latitude 3490. Και τα δυο εχουν αναβαθμιστει πληρως στα παντα , και εχουν 1080p IPS οθονες. Κοστισανε κανα 3αρι κατοσταρικα εκαστο και δεν υπολογιζω το κοστος των αναβαθμισεων γιατι θα με μουτζωνετε :) Θα πει καποιος , ενταξει εισαι βλαμμενος και εν μερει θα χει δικιο ! Αλλα για παραδειγμα , το DELL με intel 8ης γενιας / 24γιγα ραμ / 2 x δισκους , κανει ανετα οποιαδηποτε δουλεια γραφειου. Και επειδη ηθελα να πειραματιστω με λινουξ σε αυτα τα φορητα , οι συγκεκριμενες μαρκες/μοντελα ειναι πληρως συμβατα. Τελος μην ξεχναμε οτι καποιες σειρες μοντελων , οπως αυτα που προαναφερα , ειναι σκυλια του πολεμου... 

Γενικως θεωρω οτι ακομα και σε ελληνικα μαγαζια ισως υπαρχουν ελαχιστες περιπτωσεις που να αξιζουν. Αλλα σε γενικες γραμμες ειναι υπερτιμημενα. Η αλλη λυση ειναι να ψαξει καποιος στο ebay καποια ευκαιρια , αλλα εκει χανεις την οποια εγγυηση σου δινει το καταστημα. Kαι φυσικα μονο απο Ευρωπη , ουτε καν Αγγλια γιατι μετα με τα μεταφορικα και τελωνεια ερχεται μια η αλλη , οποτε καλυτερα να παρεις κατι απο Ελλαδα και καταστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Tol1as είπε

Εξαρτάται απ΄την τιμή και τη χρήση που θες να κάνεις.

Αν θες π.χ μονο browsing και βρεις κάτι να κάνει τη δουλειά με 150€ με λογικά specs, μια χαρά. Το θέμα είναι ότι ακόμα και οι πιο απλές δουλειές οπως browsing και επεξεργασία κειμένου έχουν αρχίσει να βαραίνουν αρκετά.

Στην Ελλάδα για κάποιο λόγο πολλοί πουλάνε τα refurbished σε εξωπραγματικές τιμές. Ίσως αγοράζοντας μεταχειρισμένα λαπτοπ απο Ευρώπη με το... κιλό, βγάζουν χαλασμένα parts και κοιτάνε να ισοφαρίσουν τη χασούρα στα καλά... who knows.

Π.χ βλέπω αυτή τη στιγμή ένα με i5 7ης γενιάς, 8+256, TN οθόνη... 400€. Ρε μπάρμπα οι τιμές των καινούριων είναι πολύ πεσμένες αυτον τον καιρό. Βρίσκεις καινούριο με ryzen 5425u, 8+256, IPS+W11 στην ίδια τιμή!

Προσωπικά δε θα έπαιρνα refurbished παρα μόνο σε πολύ συμφέρουσα τιμή, τα καινούρια είναι πραγματικά αρκετά χαμηλά αυτόν τον καιρό.

 

Kοίτα έχω ένα ανακατασκευασμένο λαπτοπ από το 2018, και μου έχει βγάλει μια 5ετία.

Έχω το dell latitude E6520. Μου το είχαν πουλήσει 300 ευρώ, και έριξα άλλα 200 ευρώ πάνω του, καθώς έβαλα ssd, άλλαξα 2 φορές τη μπαταρία και πήρα 2-3 φορές φορτιστή  γιατί δεν τον πρόσεχα και χαλούσε συν ότι έκανα 2 φορές φορμάτ. Είναι καλό μηχανηματάκι και μπορεί να μου βγάλει πιστεύω άλλη μια 5ετία. Προσωπικά μου έχει βγάλει εξ αποστάσεως εκπαιδεύσεις σε 2 διαφορετικά προγράμματα εκπαίδευσης , έχω στείλει με αυτό αρκετές προκηρύξεις, έχω κάνει αρκετές εργασίες, εχω εκτυπώσει χιλιάδες προκηρυξεις. Γενικα για τα λεφτά που μου κόστισε, τα έχει βγάλει και με το παραπάνω. Απλα θα ήθελα να μου βγάλει μια 5ετία ακόμα.

Ο λόγος που άνοιξα το θρεντ, είναι επειδή σκέφτομαι να πάρω και 2ο λαπτοπ στο σπίτι, αν αξίζει να πάω σε ανακατασκευασμένο πάλι, ή να πάω να πάρω καινούριο.

 

Πάντως γενικά από λαπτοπ μέχρι τώρα είχα toshiba ( καινούριο 200 ευρώ το είχα πάρει και μου έβγαλε 4,5 χρόνια) και dell. Πχ lenovo που είχαν οι γονείς μου δεν με άφησε ικανοποιημένο

Επεξ/σία από airtrelomike13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, airtrelomike13 said:

Ο λόγος που άνοιξα το θρεντ, είναι επειδή σκέφτομαι να πάρω και 2ο λαπτοπ στο σπίτι, αν αξίζει να πάω σε ανακατασκευασμένο πάλι, ή να πάω να πάρω καινούριο.

 

Πάντως γενικά από λαπτοπ μέχρι τώρα είχα toshiba ( καινούριο 200 ευρώ το είχα πάρει και μου έβγαλε 4,5 χρόνια) και dell. Πχ lenovo που είχαν οι γονείς μου δεν με άφησε ικανοποιημένο

Κοιτα , αναλογως το μπατζετ και αναλογως τι θα κανεις με αυτο. Εγω οπως εγραψα , με 3 κατοσταρικα πηρα "καλα" refurbished. Και απο αποψη καταστασης και απο αποψης μαρκας/μοντελων. Τα πηρα για συγκεκριμενο σκοπο , γνωριζοντας οτι θα σκασω και καποια εξτρα λεφτα για αναβαθμισεις. Αν κανει καποιος την τελικη σουμα των εξοδων , ισως να πηγαινε σε καινουργιο.

Για μενα , Dell και Lenovo , καποιες σειρες τους , ειναι δυνατα μηχανηματα. H Dell αψογο after sales. Σε ενα θεμα που ανοιξε συμφορουμιτης εδω , ηρθε ο τεχνικος της DELL στο σπιτι του δυο φορες για επιτοπια επισκευη. Tι συζηταμε τωρα. Εχω gaming φορητο της Lenovo , εδω και μια 5ετια και δεν εχει κανει κιχ.

Σαν γενικες συμβουλες για τα refurbished. 
1. 1080p οθονη απαραιτητως.
2. Κοιτας να σε καλυπτουν τα specs. Oχι σε φαση..νταξ εχει 8 γιγα ραμ , θα βαλω αλλα 8. Οχι , νταξ 128αρης δισκος , θα βαλω 500αρη. Μαζευονται τα εξοδα και εντελει καταληγει ασυμφορο. Εκτος και αν εχεις ηδη καποια κομματια ανταλλακτικων και δεν θα αγορασεις. Στανταρ θα χρειαστει αλλαγη μπαταριας. Οποτε μονο αυτη ειναι σημαντικο εξοδο.
3. Intel 7ης γενιας και πανω. Εξηγησα τον λογο παραπανω.

YΓ : Τα περι after sales support , προφανως τα γραφω για την περιπτωση που αγορασεις καινουργιο. Τα refurbished συνηθως αν οχι παντα , ειναι εκτος εγγυησης.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν "καλοί" refurbish πωλητές, που δίνουν εγγύηση, και ισχύουν οι νόμοι πχ σε 14 μερες υπαναχώρηση κλπ υπάρχουν και απατεώνες που μετά εξαφανίζονται.

Συνήθως λες και ισχύει πως εταιρείες που είναι χρόνια στο χώρο κάτι κάνουν σχετικά σωστά. Παίρνεις, το σκίζεις στα τεστ τις 2-3 πρώτες μέρες και αν σέρνεται, δεν αποδίδει ως όφειλε το πας πίσω. Αν είναι θέμα δίσκου, μνήμης κλπ στο φτιάχνουν, αν έχουν κάνει όμως δουλειά στη μητρική τότε ζήτα τα λεφτά πίσω και άντε γεια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Όταν ανοίγουμε ένα θέμα, και εφόσον δεν θέλουμε να μας κοιτάξουν στραβά οι άλλοι (και όχι μόνο) μάλλον θα πρέπει:

α) Να συμφωνούν αυτά που γράφουμε στον τίτλο με αυτά που καταγράφουμε μετά.

β) Να μην μοιάζουν οι αναρτήσεις του νηματοθέτη ή όσων άλλων απαντούν με έμμεση διαφήμιση μιας ή περισσοτέρων εταιριών (εδώ κατασκευαστών Η/Υ).

- Το βασικό μειονέκτημα αναφέρθηκε ήδη από δύο μέλη του forum. Κατά κάποιον τρόπο παίζεις κορώνα-γράμματα γιατί δεν μπορείς να ξέρεις ποιος και πως το χρησιμοποίησε πριν. Και τα σημάδια της κακής χρήσης δεν είναι πάντοτε εμφανή.

- Δεν είναι σίγουρο ότι τα εμφανισιακά προβλήματα, μας δείχνουν και την πραγματική κατάσταση του υπολογιστή, μπορεί να συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο. Έχω πάρει υπολογιστές (σταθερούς ή φορητούς) με εμφανισιακά προβλήματα (έως και πολλά) -και λόγω αυτών σε αρκετά φτηνότερη τιμή- που όμως εσωτερικά και λειτουργικά ήταν άψογοι. Επίσης οι επεξεργαστές και οι μνήμες είναι αυτά που «κουράζονται λιγότερο σε έναν φορητό υπολογιστή, αλλού παρουσιάζονται τα συχνότερα προβλήματα.

- Τέλος, επειδή μας διαβάζουν και υποψήφιοι αγοραστές, καλό θα ήταν να πούμε πως δεν κάνουν τον ίδιο έλεγχο όλα τα καταστήματα πώλησης ή οι προμηθευτές τους. Υπάρχει κατάστημα που δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις προβληματικό μηχάνημα ακόμα και αν εξωτερικά έχει σημάδια «βάρβαρης» χρήσης και άλλο κατάστημα που κατά εποχές έχεις πολλές πιθανότητες να επιστρέψεις αυτό που αγόρασες την ίδια μέρα. Είτε γιατί είναι μη λειτουργικό είτε γιατί έχει βλάβη σε κάποιο υποσύστημά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, mphxths είπε

Κοιτα , αναλογως το μπατζετ και αναλογως τι θα κανεις με αυτο. Εγω οπως εγραψα , με 3 κατοσταρικα πηρα "καλα" refurbished. Και απο αποψη καταστασης και απο αποψης μαρκας/μοντελων. Τα πηρα για συγκεκριμενο σκοπο , γνωριζοντας οτι θα σκασω και καποια εξτρα λεφτα για αναβαθμισεις. Αν κανει καποιος την τελικη σουμα των εξοδων , ισως να πηγαινε σε καινουργιο.

Για μενα , Dell και Lenovo , καποιες σειρες τους , ειναι δυνατα μηχανηματα. H Dell αψογο after sales. Σε ενα θεμα που ανοιξε συμφορουμιτης εδω , ηρθε ο τεχνικος της DELL στο σπιτι του δυο φορες για επιτοπια επισκευη. Tι συζηταμε τωρα. Εχω gaming φορητο της Lenovo , εδω και μια 5ετια και δεν εχει κανει κιχ.

Σαν γενικες συμβουλες για τα refurbished. 
1. 1080p οθονη απαραιτητως.
2. Κοιτας να σε καλυπτουν τα specs. Oχι σε φαση..νταξ εχει 8 γιγα ραμ , θα βαλω αλλα 8. Οχι , νταξ 128αρης δισκος , θα βαλω 500αρη. Μαζευονται τα εξοδα και εντελει καταληγει ασυμφορο. Εκτος και αν εχεις ηδη καποια κομματια ανταλλακτικων και δεν θα αγορασεις. Στανταρ θα χρειαστει αλλαγη μπαταριας. Οποτε μονο αυτη ειναι σημαντικο εξοδο.
3. Intel 7ης γενιας και πανω. Εξηγησα τον λογο παραπανω.

YΓ : Τα περι after sales support , προφανως τα γραφω για την περιπτωση που αγορασεις καινουργιο. Τα refurbished συνηθως αν οχι παντα , ειναι εκτος εγγυησης.

Γενικά έχω παρατηρήσει ότι τα ανακατασκευασμένα που πουλιούνται, είναι περισσότερο επαγγελματικά. Δηλαδή όσοι γνωστοί μου αγόρασαν ήταν επαγγελματικά. Αντιθέτως σε καινούρια, εκτός του ότι είναι ακριβά, τα περισσότερα δεν είναι επαγγελματικά. Πχ παραθέτω ένα από αυτά που είχα αγοράσει πριν 2 χρόνια https://www.kotsovolos.gr/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/234697-nb-huawei-matebook-d15-i3-1005g1-8-256

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 minutes ago, filipN said:

β) Να μην μοιάζουν οι αναρτήσεις του νηματοθέτη ή όσων άλλων απαντούν με έμμεση διαφήμιση μιας ή περισσοτέρων εταιριών (εδώ κατασκευαστών Η/Υ).

Ποιος εκανε τον συσχετισμο του "εταιριων" με το "κατασκευαστων Η/Υ" ? Δικα σου λεγομενα ειναι αυτα ή τα διαβασες απο καπου ? Το να πεις οτι η ταδε μαρκα Η/Υ ειναι καλη , αξιοπιστη ή οχι δεν ειναι διαφημιση ή δυσφημιση. Ειναι προσωπικη κριση και αποψη. Αλοιμονο αν δεν μπορουμε να το κανουμε και αυτο εδω περα. Το να εχουμε μετοχες σε αυτες τις εταιριες ειναι απιθανο. Το να πεις , το ταδε μαγαζι ειναι αξιοπιστο ή χαλια κλπ , αυτο οντως θεωρειται διαφημιση/δυσφημιση μιας και η πιθανοτητα να σχετιζεται καποιος με το εν λογω μαγαζι που αναφερει ειναι αρκετα πιθανη.
 

41 minutes ago, filipN said:

Κατά κάποιον τρόπο παίζεις κορώνα-γράμματα γιατί δεν μπορείς να ξέρεις ποιος και πως το χρησιμοποίησε πριν. Και τα σημάδια της κακής χρήσης δεν είναι πάντοτε εμφανή.

Τα σημαδια χρησης ενος μηχανηματος , ενος φορητου στην προκειμενη ειναι δυο ειδων. Εμφανισιακα και φθορας καποιων ανταλλακτικων. Αυτα ειναι η μπαταρια και ο SSD οσον αφορα το TBW. Αντε πες και η οθονη , αν και μπορεις να το βαλεις και στα "εμφανισιακα". Απο κει και περα δεν μπορει να υπαρχει αλλη φθορα. Οπως ειπα , δεν κουραζεται ο επεξεργαστη ή η μνημη ή η wifi καρτα με την πολλη και εντονη χρηση. Ακομα και στους 100c να δουλευε ο επεξεργαστης ολη την ζωη του , ειτε θα δουλευει ειτε οχι. Δεν υπαρχει "φθορα". Το ιδιο και με την ραμ. Ειτε θα εχει προβλημα ειτε οχι. Δεν συσσωρευεται φθορα και κααααποια στιγμη στο μελλον θα χαλασει λογω αυτης.

Αγοραζεις το refurbished , απο καποιο καταστημα που θα σου δωσει τουλαχιστον 6μηνη εγγυηση , το πλακωνεις σε βαρια χρηση τις πρωτες μερες , ελεγχεις οτι ολα λειτουργουν οπως πρεπει , και καπου εκει τελειωνει η ιστορια.
 

41 minutes ago, filipN said:

Δεν είναι σίγουρο ότι τα εμφανισιακά προβλήματα, μας δείχνουν και την πραγματική κατάσταση του υπολογιστή, μπορεί να συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο. Έχω πάρει υπολογιστές (σταθερούς ή φορητούς) με εμφανισιακά προβλήματα (έως και πολλά) -και λόγω αυτών σε αρκετά φτηνότερη τιμή- που όμως εσωτερικά και λειτουργικά ήταν άψογοι.

Σωστο αυτο. Αλλα να δωσεις 2 και 3 κατοσταρικα και να εχει το καπακι ας πουμε 50 χαρακιες και γρατζουνιες , ειναι καπως.
 

41 minutes ago, filipN said:

Επίσης οι επεξεργαστές και οι μνήμες είναι αυτά που «κουράζονται λιγότερο σε έναν φορητό υπολογιστή, αλλού παρουσιάζονται τα συχνότερα προβλήματα.

Ουτε καν. Εχω δουλεψει αρκετα χρονια ως τεχνικος Η/Υ και προβλημα επεξεργαστη να συναντησα ελαχιστες φορες , μετρημενες στα δαχτυλα του ενος χεριου. Δεν μιλαμε για περιπτωσεις που οπως λειτουργει ενας Η/Υ να παει ο αλλος να τραβηξει τον επεξεργαστη και να τον βγαλει. Ή μετα απο καποια δυσλειτουργια καπου αλλου στο μηχανημα ή απο καποιο βραχυκυκλωμα ή οτιδηποτε. Μιλαμε να επαθε ζημια ο επεξεργαστης απο την πολλη την χρηση... 
Οι μνημες καποτε "χαλουσαν" για πλακα , λες και υπηρχε πανδημια. Τα memtests ηταν στην ημερησια διαταξη. Εδω και καποια χρονια , δεν εχω δει προβλημα που να οφειλοταν στις μνημες. Δεν μιλαμε για κακη χρηση απο τον χρηστη. Γιατι ειδα καποτε ανθρωπο να προσπαθει να βαλει ram stick σε μηχανημα που ηταν σε λειτουργια. Μιλαμε για μνημες που απο την πολλη χρηση ... καπως χαλασαν.
 

41 minutes ago, filipN said:

Τέλος, επειδή μας διαβάζουν και υποψήφιοι αγοραστές, καλό θα ήταν να πούμε πως δεν κάνουν τον ίδιο έλεγχο όλα τα καταστήματα πώλησης ή οι προμηθευτές τους.

Σωστο. Οπως ειπα , πηρα 2 refurbished και ηταν αψογα σε ολα τους. Αλλα δεν μπορω να πω απο που , θα θεωρηθει διαφημιση ;) 

6 minutes ago, airtrelomike13 said:

Γενικά έχω παρατηρήσει ότι τα ανακατασκευασμένα που πουλιούνται, είναι περισσότερο επαγγελματικά.

Ισχυει , αλλα για σενα αυτο τι διαφορα κανει ? Θα χρησιμοποιησεις sim card ας πουμε , που εχουν μερικα τετοια υποδοχη ? Θα σου χρειαστει η αδεια των windows 10/11 pro που εχουν καποια ? Ναι ωραια ακουγεται αυτο το "επαγγελματικα" , αλλα στην πραξη για σενα και για μενα που κανουμε απλη χρηση , δεν εχει ιδιαιτερη διαφορα. Αντε πες οτι εχουν καλη ποιοτητα κατασκευης , και αυτο ισως να μας ενδιαφερει ως τελικους χρηστες. Τιποτα παραπανω.

Για να καταληξουμε καπου , αν μπορεις να βρεις κατι σοβαρο μεχρι 3 κατοσταρικα σε reburbished εχει καλως. Απο κει και πανω , κοιτας και σε καινουργιο τι παιζει. Εκτος και αν θες να μαλακιστεις με ebay , να φας μερικες ωρες ψαχνοντας για καποια ευκαιρια.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ισχυει , αλλα για σενα αυτο τι διαφορα κανει ? Θα χρησιμοποιησεις sim card ας πουμε , που εχουν μερικα τετοια υποδοχη ? Θα σου χρειαστει η αδεια των windows 10/11 pro που εχουν καποια ? Ναι ωραια ακουγεται αυτο το "επαγγελματικα" , αλλα στην πραξη για σενα και για μενα που κανουμε απλη χρηση , δεν εχει ιδιαιτερη διαφορα. Αντε πες οτι εχουν καλη ποιοτητα κατασκευης , και αυτο ισως να μας ενδιαφερει ως τελικους χρηστες. Τιποτα παραπανω.

Για να καταληξουμε καπου , αν μπορεις να βρεις κατι σοβαρο μεχρι 3 κατοσταρικα σε reburbished εχει καλως. Απο κει και πανω , κοιτας και σε καινουργιο τι παιζει. Εκτος και αν θες να μαλακιστεις με ebay , να φας μερικες ωρες ψαχνοντας για καποια ευκαιρια.

Κοίτα οτιδήποτε αγοράζω, με νοιάζει να μου βγάλει κάποια σημαντικά χρόνια, γιατί διαφορετικά θα κλαίω την επένδυση που έκανα. Από τη πιο απλή μέχρι τη πιο σύνθετη. Οπότε προσέχω τις επιλογές μου. Πρόσφατα έψαχνα ipad και πήγα και αγόρασα καινούριο το Apple iPad 2021 10.2". Δεν ήθελα να δωσω πολλα χρήματα, το ήθελα απλα για καθημερινή χρήση, ίντερνετ κλπ. Όχι κάτι περίπλοκο. Αλλά παράλληλα με ένοιαζε να μου βγάλει και 7-10 χρόνια που πιστεύω θα τα βγάλει. Δηλαδή έδωσα 400 ευρώ για ένα tablet που πιστεύω θα μου βγάλει τα χρόνια που προανέφερα.

Προς το παρόν το dell το ανακατασκευασμένο που έχω, με δικαιώνει, καθώς το είχα πάρει 300 ευρώ, έριξα αλλα 200 ευρώ και είναι μέσα στη 5ετία. Ευελπιστώ να μου βγάλει ακόμα 5 χρόνια.

Συνεπώς, πριν αγοράσουμε κάτι, θα πρέπει να κάνουμε έρευνα ότι αυτό που αγοράζουμε θα μας κρατήσει κάποια χρόνια. Για παράδειγμα ότι smartphone έχω αγοράσει μέχρι τώρα μου έβγαλε μια 5ετία, εκτός από το poco x3 pro, τα οποία βγήκαν προβληματικά. 

Και για να μη μιλάω μόνο για smartphone, tablet, laptops το ίδιο με νοιάζει και στις υπόλοιπες ηλεκτρικές συσκευές. Από το πλυντήριο, το ψυγείο μέχρι τον ανεμιστήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, airtrelomike13 said:

Συνεπώς, πριν αγοράσουμε κάτι, θα πρέπει να κάνουμε έρευνα ότι αυτό που αγοράζουμε θα μας κρατήσει κάποια χρόνια.

Aν αυτο ειναι το ζητουμενο. Αλλοι αλλαζουν κινητα για παραδειγμα καθε 6 μηνες. Ειχα φιλο που ειχε την φιλοσοφια , να πουλαει τον Η/Υ του ανα τακτα χρονικα διαστηματα ωστε να καλυπτει μερος της αξιας του επομενου απο την πωληση του προηγουμενου. Εσυ εχεις την φιλοσοφια "πληρωνω Χ λεφτα , περιμενω να τα βγαλει με το να μου βγαλει Υ χρονια λειτουργωντας απροσκοπτα". Ειναι και αυτο μια προσεγγιση. Το βλεπεις σαν επενδυση και καλα κανεις. Δικα σου λεφτα , οπως θες τα "επενδυεις". Εγω εχω αυτη την λογικη σε κατι που θα κοστισει αρκετα. Αν κοστισει π.χ. 20-50 αντε και 100 ευρω..ειμαι και λιγο κλαιν :) 

Για να μιλησουμε ομως για τα φορητα , που ειναι το θεμα μας. Ολα εχουν πιθανοτητα δυσλειτουργιας ή να μην αντεξουν πολυ. Εξαρταται απο πολλους παραγοντες. Τα καινουργια εχουν μεγαλυτερη πιθανοτητα να εχουν λιγοτερα προβληματα. Εχουν και εγγυηση. Τα refurbished , μην κοροιδευομαστε , εχουν μεγαλυτερη πιθανοτητα να μας ριξουν φολα. Αλλα και εδω εχουμε υποπεριπτωσεις. Το μαγαζι/πωλητη που θα το πουλησει , την εγγυηση/εξυπηρετηση που παρεχει σε περιπτωση προβληματος , την μαρκα/μοντελο που θα αγορασουμε , γιατι οπως ειπα , καποιες μαρκες ειναι σκυλια , οπως διαπιστωσες και συ με το DELL. Αρα ενα refurbished σε καλη κατασταση συγκεκριμενων μαρκων/μοντελων ενδεχεται να βγει σκυλι και να αντεξει χρονια κανοντας αποσβεση την "επενδυση".

Ολα καταληγουν στο μπατζετ και στη χρηση που προοριζεται το μηχανημα. Αν θελει καποιος π.χ. να κανει video/3d/audio editing , δεν μπορει να παει στα "επαγγελματικα" refurbished που κυκλοφορουν. Οι συγκεκριμενες εργασιες θελουν αλλο επιπεδο hardware. Για καθημερινες εργασιες γραφειου , ολα κανουν την δουλεια λιγο πολυ. Αν βρεις καινουργιο στο μπατζετ σου που σε καλυπτει , προφανως και πας στην επιλογη του καινουργιου. Αλλιως κοιτας και τα refurbished , που οπως ειπα , υπαρχουν μερικα καλα κομματια δεδομενων των συνθηκων.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...