Προς το περιεχόμενο

Πρόταση NAS ή Ex HDD


zNikosz
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από jgeorgiou,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Θέλω τις προτάσεις σας γιατί έχω μπερδευτεί. Θέλω να αποθηκεύσω μόνο φωτογραφίες γιατί οι δίσκοι στο  PC γέμισαν. Με ενδιαφέρει και η ασφάλεια γιατί είναι φωτογραφίες πολλών ετών και των παιδιών. Αν χαθούν θα τρελαθώ. Κάθε χρόνο κάνω και ένα DVD για ασφάλεια αλλά θέλω και κάτι για να αδειάσω το PC,  και να έχει μια ευκολία. Δεν με ενδιαφερει η πρόσβαση σε καθημερινή βάση.

Είμαι ανάμεσα σε 3 επιλογές:

Synology DS224+ 2x 12TB Seagate Ironwolf Pro

Lacie 2Big RAID 16TB

Seagate One touch Hub HDD 16TB  

Επεξ/σία από zNikosz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, zNikosz είπε

Καλησπέρα,

Θέλω τις προτάσεις σας γιατί έχω μπερδευτεί. Θέλω να αποθηκεύσω μόνο φωτογραφίες γιατί οι δίσκοι στο  PC γέμισαν. Με ενδιαφέρει και η ασφάλεια γιατί είναι φωτογραφίες πολλών ετών και των παιδιών. Αν χαθούν θα τρελαθώ. Κάθε χρόνο κάνω και ένα DVD για ασφάλεια αλλά θέλω και κάτι για να αδειάσω το PC,  και να έχει μια ευκολία. Δεν με ενδιαφερει η πρόσβαση σε καθημερινή βάση.

Είμαι ανάμεσα σε 3 επιλογές:

Synology DS224+ 2x 12TB Seagate Ironwolf Pro

Lacie 2Big RAID 16TB

Seagate One touch Hub HDD 16TB  

Στην δική οσυ περίπτωση πρέπει να πάρεις 2 ανεξάρτητους εξωτερικούς δίσκους , να τους κρατάς ενημερωμένους και να τους αποθηκεύεις σε διαφορετικό σημέιο.

Αν κάποιος από τους 2 βγάλει ένδειξη για την υγεία του πρέπει να αγοράσεις άλλον σύντομα και να φροντίσεις να τα έχεις πάντα σε 2 υγιεις εξωτερικούς δίσκους.

 

https://www.skroutz.gr/c/87/eksoterikoi-sklhroi-diskoi/f/5528_364283_812403/HDD-3-5-toulachiston-10tb.html?keyphrase=external+disk&o=external+disk&order_by=pricevat&order_dir=asc

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είσαι ο μόνος που το αντιμετωπίζει αυτό. Η πρόταση του @jgeorgiou είναι η σωστή γιατί κρατάς σε δυο διαφορετικά μέρη ξεχωριστά back up. Θα πρέπει να κρατάς τα αρχεία σου ενημερωμένα από τον ένα στον άλλο. Δοκιμασμένο γιατί έτσι έχεις back up στο back up. Αν δεν κάνεις ενημέρωση στον 2ο και αποθηκεύεις τα αρχεία μόνο στον 1ο αν χαλάσει ο 1ος ότι είχε το χάνεις (και μένεις με ότι αρχεία είχε ο 2ος σώσει). 

Αν δεν μπορείς να ασχολείσαι με την διαδικασία κοίτα σε έτοιμο NAS όπως synology που προτείνεις για δίσκο/ους για RAID ή DATA (pool) και έναν parity που θα είναι back up στο data. Στην 2η περίπτωση αν χαλάσει ένας δίσκος από το pool και ο parity είναι ΟΚ τότε το αλλάζεις τον δίσκο που χάλασε και το parity σου επαναφέρει τα αρχεία. Αν χαλάσει ο δίσκος parity αλλά οι αλλοι δίσκοι είναι ΟΚ, τότε αλλάζεις τον δίσκο parity και φτιάχνεις πάλι από την αρχή το parity (back up). Αν χαλάσουν όλοι οι δίσκοι και από το pool (data) και το parity τότε έχασες δεδομένα. Θα πρέπει να αλλάξεις ότι χάλασε να κάνεις ευχή και να κάνεις restore να δεις τι έχασες. Προφανώς κάθε εταιρεία έχει δικό της λογισμικό στα έτοιμα NAS για αυτές τις επιλογές. Στην synology  αυτό λέγεται Synology Hybrid RAID (SHR). H δημιουργία του parity θέλει χρόνο. Το Parity Consistency Check που θα τρέχει πχ το synology NAS θα κάνει τρελό χρόνο για να φτιάξει το back up των δίσκων. Επίσης υπάρχουν προϋποθέσεις για το parity - ο δίσκος που πάει για parity πρέπει να είναι ισος ή μεγαλύτερος των άλλων του pool. Από την άλλη η ευκολία να ανοίγετε τα αρχεία από το NAS μέσα στο δίκτυο σε ταμπλετες - κινητά ή να αντιγράφετε εικόνες στο ΝΑS και να τις βγάζετε από τα κινητά είναι μεγάλη. Ζυγίζεις επιλογές και λεφτά. τα έτοιμα NAS είναι ακριβά. και επιλέγεις.

Disclaimer: Σου αναφέρω το Synology Hybrid RAID (SHR), επειδή ανέφερες την Synology. Εχω NAS / σερβερ custom made και όχι έτοιμη λύση πχ Synology γιατί θέλω να έχω ελευθερία στους δίσκους που θα προσθέτω και γιατί θέλω επεξεργαστική δύναμη. 

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/9/2023 στις 3:49 ΜΜ, zNikosz είπε

Καλησπέρα,

Θέλω τις προτάσεις σας γιατί έχω μπερδευτεί. Θέλω να αποθηκεύσω μόνο φωτογραφίες γιατί οι δίσκοι στο  PC γέμισαν. Με ενδιαφέρει και η ασφάλεια γιατί είναι φωτογραφίες πολλών ετών και των παιδιών. Αν χαθούν θα τρελαθώ. Κάθε χρόνο κάνω και ένα DVD για ασφάλεια αλλά θέλω και κάτι για να αδειάσω το PC,  και να έχει μια ευκολία. Δεν με ενδιαφερει η πρόσβαση σε καθημερινή βάση.

Είμαι ανάμεσα σε 3 επιλογές:

Synology DS224+ 2x 12TB Seagate Ironwolf Pro

Lacie 2Big RAID 16TB

Seagate One touch Hub HDD 16TB  

Office 365 family με 5-6 αδεις και 50-60€ τον χρονο. Εχεις 1 tera. Οτιδηποτε εχεις στο σπιτι θα βαρεσει. Σημερα? αυριο? μεθαυριο? θα βαρέσει!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήγα και αγόρασα 2 δίσκους Seagate one touch 14 Tb είναι πιο ασφαλές μου φαίνεται οπως είπε και φίλος πιο πάνω. 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...