Προς το περιεχόμενο

Junior Android Developer και ευρεση εργασίας στο εξωτερικό


ghjkldfjhud

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 hours ago, ZoReN said:

Υπάρχει βελτίωση στο CV από ότι βλέπω, οπότε μπράβο στα παιδιά για τις πληροφορίες. Μια ερώτηση έχω να κάνω για να μην ανοίξω άλλο τόπικ. Τι άποψη έχετε για την φωτογραφία στο CV? Ξέρω ότι το θέμα είναι debatable

Παλιά δεν έβαζα, πλέον επειδή οι τελευταίες μου δουλειές είναι μόνο εξωτερικό σκέφτηκα πως μπορεί να βοηθήσει να έχουν μια εικόνα για το "τι εστί"  Έλληνας μιας και υπάρχει αρκετή προκατάληψη.

Ίσως το σκέφτομαι χαζά αλλά δε νομίζω πως κάνει και κακό.

Spoiler

inb4: Γιατί μισείς την Ελλάδα μας.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη εμπειρία που έχω είναι από Αγγλία, όπου η φωτογραφία στο βιογραφικό θεωρείται σχεδόν καθολικά σαν no-no, μιας και ανοίγει την πόρτα σε διακρίσεις. Δεν έχω ιδέα για άλλες χώρες, αλλά προσωπικά δε θα έβαζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ghostaki είπε

Η μόνη εμπειρία που έχω είναι από Αγγλία, όπου η φωτογραφία στο βιογραφικό θεωρείται σχεδόν καθολικά σαν no-no, μιας και ανοίγει την πόρτα σε διακρίσεις. Δεν έχω ιδέα για άλλες χώρες, αλλά προσωπικά δε θα έβαζα.

Για Αγγλία ναι το έχω ακούσει αυτό. Για Ελλάδα έχω την εντύπωση ότι λειτουργεί αντίθετα. Είναι "αρνητικό" αν δεν βάλεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/10/2023 at 13:37, ghjkldfjhud said:

σας ευχαριστω και τους 2 για τις απαντησεις σας. μεσα στο σκ το διόρθωσα και πιστευω ειναι κοντά στο να ολοκληρωθεί.

image.png.60a641235a57909255d2e0bd24113fe6.png

 

στα projects τωρα, εχω διορθώσει όλες τις κουκίδες εκτος απο την τελευταια στο πρωτο προτζεκτ η οποία θα διορθωθει η θα αφαιρεθει αν δεν μπορεσω να βρω κατι αλλο να βαλω. επισης διορθωσα και το section του education.

για τα link το έχω κάνει οπως μου προτείνατε με ένα καλο README και μεσα το βιντεο και μέσα στην βδομάδα θα αρχίσω να στέλνω.

Σας ευχαριστω και πάλι.

Hey! 

Δουλεύω σαν Android Developer και έχω εμπειρία στο hiring νέων ατόμων στην εταιρία που δουλεύω. 

Δεν θα μου άρεσε να δω σε βιογραγφικό Junior τα εξής:

"Proficient in Java, Kotlin, Android SDK (!!!!), RESTful APIs"

  • Ειδικά το Android SDK, δεν είναι proficient άλλοι και άλλοι που είναι χρόνια στον κλάδο, πίστεψε με, ούτε εγώ ούτε εσύ.
  • Java και Kotlin δεν είσαι proficient (ούτε εγώ είμαι) γιατί οι γλώσσες έχουν τα άδυτα τους και δεν τα εξερευνεί κανένας όλα, πόσο μάλλον ένας Junior.
  • Excellent communication skills δεν έχεις και δεν έχω, όπως δεν έχουν και πολλοί senior. Τα communication skills δεν τελειοποιούνται ποτέ, πάντα έχεις να κάνεις με διαφορετικούς ανθρώπους και πάντα οι καταστάσεις απαιτούν διαφορετική διαχείρηση σε θέμα communication.
  • Strong problem solving skills μπορεί να έχεις για Junior αλλά γενικά μάλλον δεν ισχύει.
  • RESTful APIs είσαι proficient από ποια άποψη; Στο Android δεν χρειάζεται να φτιάξεις APIs. Μπορεί να συμμετέχεις σε κουβέντες για APIs σε cross-functional ομάδα όμως τις περισσότερες αποφάσεις για αυτά θα τις πάρουν οι back-end της ομάδας.

Θα σου πρότεινα όσον αφορά τα skills σου, να τα γράψεις πιο επιγραματικά. 

Πχ:

ICT Skills:

- Tools: Kotlin, Java, Retrofit, Room, Dagger Hilt, Kotlin Flow, Jetpack Navigation, (XML φαντάζομαι, Jetpack Compose θα ήταν καλό να δεις, κλπ κλπ)
- Techniques: TDD, MVVM pattern.

Αυτά σε skills.

Βάλε παραπάνω πράγματα για τα projects σου τώρα που είσαι junior καθώς αυτά παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στο να βρεις δουλειά και να δείξεις όρεξη.

Γενικά κράτα το προσγειωμένο καθώς οι σοβαροί recruiters μπορούν να δουν μέσα από τις παπάντζες που όλοι γράφουμε στο βιογραφικό μας.

Ελπίζω να σε βοήθησα :) 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ με τον MrRush. Μπορείς πχ να αλλάξεις το "Proficient" με "Good".

Αν και δεν το θεωρώ δλδ και τόσο κακό γιατί και οι εταιρίες τα ωραιοποιούν όλα. Αλλά ναι ειδικά στα soft skills δεν μπορείς να πεις με τίποτα ότι είσαι γαμάτος.

Για τo Restful APIs νομίζω θα διαφωνήσω λίγο. Ναι οκ σωστό αυτό που λέει ο MrRush αλλά εκτός του ότι είναι κάτι basic να ξέρεις πως να φτιάξεις ένα απλό API, είμαστε και σε μια χώρα που πρέπει να ξέρεις και λίγο απ όλα.

Επεξ/σία από atypicalcoder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να βάλεις και το link για το github σου. Σε συνεντεύξεις στο παρελθόν είχαν δει project μου και είχε κάνει θετική εντύπωση. Είναι λίγο δίκοπο μαχαίρι βέβαια γιατί πιθανόν να σου γίνουν ερωτήσεις πάνω σε αυτά, άρα αν έχει παίξει πολύ copy paste θα φανεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 3/10/2023 στις 8:15 ΜΜ, MrRush είπε

Hey! 

Δουλεύω σαν Android Developer και έχω εμπειρία στο hiring νέων ατόμων στην εταιρία που δουλεύω. 

Δεν θα μου άρεσε να δω σε βιογραγφικό Junior τα εξής:

"Proficient in Java, Kotlin, Android SDK (!!!!), RESTful APIs"

  • Ειδικά το Android SDK, δεν είναι proficient άλλοι και άλλοι που είναι χρόνια στον κλάδο, πίστεψε με, ούτε εγώ ούτε εσύ.
  • Java και Kotlin δεν είσαι proficient (ούτε εγώ είμαι) γιατί οι γλώσσες έχουν τα άδυτα τους και δεν τα εξερευνεί κανένας όλα, πόσο μάλλον ένας Junior.
  • Excellent communication skills δεν έχεις και δεν έχω, όπως δεν έχουν και πολλοί senior. Τα communication skills δεν τελειοποιούνται ποτέ, πάντα έχεις να κάνεις με διαφορετικούς ανθρώπους και πάντα οι καταστάσεις απαιτούν διαφορετική διαχείρηση σε θέμα communication.
  • Strong problem solving skills μπορεί να έχεις για Junior αλλά γενικά μάλλον δεν ισχύει.
  • RESTful APIs είσαι proficient από ποια άποψη; Στο Android δεν χρειάζεται να φτιάξεις APIs. Μπορεί να συμμετέχεις σε κουβέντες για APIs σε cross-functional ομάδα όμως τις περισσότερες αποφάσεις για αυτά θα τις πάρουν οι back-end της ομάδας.

Θα σου πρότεινα όσον αφορά τα skills σου, να τα γράψεις πιο επιγραματικά. 

Πχ:

ICT Skills:

- Tools: Kotlin, Java, Retrofit, Room, Dagger Hilt, Kotlin Flow, Jetpack Navigation, (XML φαντάζομαι, Jetpack Compose θα ήταν καλό να δεις, κλπ κλπ)
- Techniques: TDD, MVVM pattern.

Αυτά σε skills.

Βάλε παραπάνω πράγματα για τα projects σου τώρα που είσαι junior καθώς αυτά παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στο να βρεις δουλειά και να δείξεις όρεξη.

Γενικά κράτα το προσγειωμένο καθώς οι σοβαροί recruiters μπορούν να δουν μέσα από τις παπάντζες που όλοι γράφουμε στο βιογραφικό μας.

Ελπίζω να σε βοήθησα :) 

Καλησπέρα σας και πάλι, σας ευχαριστώ για την πολυτιμη βοήθεια σας.

MrRush πάτησα πάνω σε αυτά που πρότεινες και το αποτέλεσμα το παραθέτω παρακάτω. να αναφέρω επίσης οτι στα προσωπίκα στοιχεία έχω και το github εννοειται.

 

Θα ήθελα να σου κάνω και κάποιες ερωτήσεις πάνω στο θέμα.

1) Λειτουργούν τα keywords? χρείαζεται να προσαρμόζω το βιογραφικό για κάθε αγγελία?

2) Συνήθως και όπου επιτρέπεται βάζω και ένα cover letter απο chatgpt και το προσαρμόζω κάνοντας κάποιες αλλαγές πάνω στην αγγελία. Βλέπεις κάτι αρνητικό σε αυτό?

3)Εφόσον δεν έχω εργασιακή εμπειρία και αυτή τη στιγμή(αυτο το εξαμηνο) δεν μπορώ να κάνω πρακτικη η erasmus+, θα πιαστώ με open-source projects. Το θεωρείς καλή ιδέα ώστε να με βοηθήσει να εμπλουτίσω το βιογραφικό και την εμπειρία μου; Επίσης, μπορώ να το προσθέσω σαν experience στο βιογραφικο;

Ευχαριστώ και πάλι

image.png.0fa96392e4b01fc2215bf745765df745.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, ghjkldfjhud said:

Καλησπέρα σας και πάλι, σας ευχαριστώ για την πολυτιμη βοήθεια σας.

MrRush πάτησα πάνω σε αυτά που πρότεινες και το αποτέλεσμα το παραθέτω παρακάτω. να αναφέρω επίσης οτι στα προσωπίκα στοιχεία έχω και το github εννοειται.

 

Θα ήθελα να σου κάνω και κάποιες ερωτήσεις πάνω στο θέμα.

1) Λειτουργούν τα keywords? χρείαζεται να προσαρμόζω το βιογραφικό για κάθε αγγελία?

2) Συνήθως και όπου επιτρέπεται βάζω και ένα cover letter απο chatgpt και το προσαρμόζω κάνοντας κάποιες αλλαγές πάνω στην αγγελία. Βλέπεις κάτι αρνητικό σε αυτό?

3)Εφόσον δεν έχω εργασιακή εμπειρία και αυτή τη στιγμή(αυτο το εξαμηνο) δεν μπορώ να κάνω πρακτικη η erasmus+, θα πιαστώ με open-source projects. Το θεωρείς καλή ιδέα ώστε να με βοηθήσει να εμπλουτίσω το βιογραφικό και την εμπειρία μου; Επίσης, μπορώ να το προσθέσω σαν experience στο βιογραφικο;

Ευχαριστώ και πάλι

image.png.0fa96392e4b01fc2215bf745765df745.png

 

Ωραίος! Πολύ καλύτερο το βιογραφικό 👍

Τα keywords που ψάχνουν συνήθως είναι στις τεχνολογίες, όχι στο υπόλοιπο βιογραφικό. Δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά αν δουλεύει ή δεν δουλεύει το να προσαρμόζεις το βιογραφικό σε κάθε αγγελία. Προσωπικά, δεν το κάνω και μου φαίνεται σπατάλη χρόνου.

Ένα cover letter προσαρμοσμένο στην αγγελία *αφού* υπάρχει το ChatGPT, κακό δεν κάνει.

Όσον αφορά τα projects, πιάσε το "Now in Android", δες πως το έχουν δομήσει και προσπάθησε να καταλάβεις γιατί είναι φτιαγμένο έτσι. Θα σου πρότεινα να φτιάξεις κάτι παρόμοιο με ένα random API (πχ Pokemon, Marvel ή κάτι τέτοιο) ακολουθώντας το, όχι όμως παπαγαλία. Αυτό βάλτο στο GitHub σου για να φαίνεται.

Μετά θα έλεγα να πιάσει κάποιο open source project και να ξεκινήσεις από μικρά issues για να αρχίσεις να κάνεις contribute κώδικα. Εννοείται ότι όλη η open source εμπειρία σου, ειδικά αφού δεν έχεις δουλέψει, μπαίνει στο βιογραφικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/09/2023 at 16:27, ghjkldfjhud said:

Καλησπέρα σας,

έπειτα απο την πόλυτιμη βοήθεια σας το τελικό αποτέλεσμα είναι αυτο.

atypicalcoder

το profile το αφησα ετσι θεωρώ συνάδει με το ats. απο μορφοποιηση δεν πειραξα κάτι, στο education πχ ηταν το ιδιο μέγεθος δεν ξέρω γτ φαινόταν ετσι.

στα προτζεκτ θα αλλάξω ισως το 3ο, το δευτερο κανει ακριβως αυτο που λεει το όνομα, λόγω της δουλείας έκανα ένα εργαλείο το όποιο βοήθησε αρκετούς συναδέλφους να τεστάρουν πρίν και μετά την επισκευή ολα τα components του τηλεφωνου πολυ αποτελεσματικα και γρηγορα. επίσης τα μπλε γραμματα στο project name είναι hyperlink που οδηγούν σε ένα απλό βιντεάκι στο yt για το πώς δουλέυει η εφαρμογή και πάνω στα προσωπικά στοιχεία έχω και το github. αυτο το έκανα γτ δέν θεωρώ οτι ένας recruiter θα μπει στο github θα κανει clone και θα τρεξει το app, οπότε έβαλα ένα βιντεακι επιφανειακά με όλες τις λειτουργίες

στα skill εκανα το rename και τα έβαλα σε ένα section. νομιζω φαινεται καλύτερα. επίσης ταξινόμησα τα skills με βαση αυτο που είπες για το πόσο καλά γνωριζω το καθένα, οτι ξέρω θεωρητικά δεν το έχω βάλει καθόλου.

 

πώς σας φαίνεται?

bio finished.png

Μερικές συμβουλές από εμένα. Στο profile γράψε πως είσαι φοιτητής ακόμα. παρουσίασε λίγο παραπάνω τον εαυτό σου.
Τόνισε το γεγονός καθώς έχει μεγάλη σημασία να δείξεις πως τα project τα έφτιαξες όντας φοιτητής ακόμα κάτι το οποίο δεν έχεις αναφέρει πουθενά. 
Αν τα projects είναι published στο google playstore γιατί δεν βάζεις το url?
Η σειρά στο βιογραφικό θα ήταν καλύτερο να είναι
Profile / Education / Skills/ Projects.
Το content του βιογραφικού μέσες άκρες δεν είναι κακό αλλά νομίζω πως σε εμφάνιση είναι πολύ basic. Θα έλεγα πως παίρνει βελτίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...