Προς το περιεχόμενο

Παραίτηση από δουλειά και ασφάλιση


blaze9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Δουλεύω σχεδόν 2 χρόνια σε μία εταιρεία και σκοπεύω σύντομα να παραιτηθώ. Ξέρω πως δεν δικαούμαι ταμείο ανεργίας αφού δεν είναι απόλυση. Με την κοινωνική ασφάλιση τι ισχύει; Θα είμαι ανασφάλιστος αμέσως μόλις παραιτηθώ και το δηλώσει η εταιρεία; Ή θα υπάρξει κάποιο, έστω ελάχιστο, διάστημα στο οποίο θα είμαι ακόμα ασφαλισμένος, ακόμα κι αν δεν έχω βρει νέα δουλειά;

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεωρώ ότι μιλάμε για ιδιωτικό/ή υπάλληλο (πρώην ΙΚΑ):

Αν είσαι ήδη ασφαλισμένος/η, διατηρείς την ασφαλιστική ικανότητα μέχρι τη λήξη της (συνήθως 29/2/2024).

Επιπλέον, αν έχεις 50 ένσημα εντός του 2023, τότε η ασφαλιστική σου ικανότητα θα ανανεωθεί για έναν ακόμα χρόνο, μέχρι 28/2/2025.

https://www.efka.gov.gr/el/misthotoi-asphalismenoi

 

Επεξ/σία από dtzgr
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί να παραιτηθείς ρε φίλε;

Πες τους να σε απολύσουν ή άμα σε δυσκολεύει τίποτα εκεί μέσα, γράψε τους κανονικά και ανάγκασέ τους να σε απολύσουν. Αυτό για να μπορείς να γραφτείς ως άνεργος ή και να πάρεις επίδομα ανεργίας άμα δικαιούσαι.

Επεξ/σία από jimakos00
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
14 λεπτά πριν, jimakos00 είπε

άμα σε δυσκολεύει τίποτα εκεί μέσα, γράψε τους κανονικά και ανάγκασέ τους να σε απολύσουν.

Aμα μας δυσκολευει κατι σε μια εργασια, σε μια κατασταση, μια σχεση, μια οτιδηποτε, ειτε την αλλαζουμε ειτε φευγουμε και με το θαρρος της αποφασης μας παμε παρακατω. Δεν αναγκαζουμε την αντιπερα οχθη να παρει την αποφαση για εμας, για να εχουμε τα benefits χωρις τις συνεπειες. 

Στο ανεργιας μπορεις να γραφτεις ειτε παραιτηθεις ειτε οχι, απλως δεν παιρνεις το επιδομα.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, jimakos00 είπε

Γιατί να παραιτηθείς ρε φίλε;

Πες τους να σε απολύσουν ή άμα σε δυσκολεύει τίποτα εκεί μέσα, γράψε τους κανονικά και ανάγκασέ τους να σε απολύσουν. Αυτό για να μπορείς να γραφτείς ως άνεργος ή και να πάρεις επίδομα ανεργίας άμα δικαιούσαι.

Φίλε μου εάν τα ξύνεις κανονικά μπορούν να σε απολύσουν χωρίς αποζημίωση αποδεικνυοντας δόλο. Εκτός από το ότι ειναι εγκληματικό να κλείνεις έτσι πόρτες, η Ελλάδα είναι μικρή αγορά. Μαθαίνονται τα πάντα, ειδικά εάν έχεις μια κάποια θέση ευθύνης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dtzgr είπε

Θεωρώ ότι μιλάμε για ιδιωτικό/ή υπάλληλο (πρώην ΙΚΑ):

Αν είσαι ήδη ασφαλισμένος/η, διατηρείς την ασφαλιστική ικανότητα μέχρι τη λήξη της (συνήθως 29/2/2024).

Επιπλέον, αν έχεις 50 ένσημα εντός του 2023, τότε η ασφαλιστική σου ικανότητα θα ανανεωθεί για έναν ακόμα χρόνο, μέχρι 28/2/2025.

https://www.efka.gov.gr/el/misthotoi-asphalismenoi

 

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ  :)❤️ 

 

1 ώρα πριν, jimakos00 είπε

Γιατί να παραιτηθείς ρε φίλε;

Πες τους να σε απολύσουν ή άμα σε δυσκολεύει τίποτα εκεί μέσα, γράψε τους κανονικά και ανάγκασέ τους να σε απολύσουν. Αυτό για να μπορείς να γραφτείς ως άνεργος ή και να πάρεις επίδομα ανεργίας άμα δικαιούσαι.

Φίλε στην δικιά μου περίπτωση συγκεκριμένα, μου έχουν φερθεί πολύ καλά οπότε δε θα μπορούσα να το κάνω μία ή άλλη.
Συν ότι μπορεί εύκολα να γυρίσει μπούμερανγκ όπως λένε και οι από πάνω.

Το να ζητήσω σα χάρη να με απολύσουν χωρίς αποζημίωση δεν έχω να χάσω κάτι, αλλά η αλήθεια είναι ότι και αυτό ντρέπομαι λίγο να το ζητήσω.

Επεξ/σία από blaze9
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, james01gr είπε

Φίλε μου εάν τα ξύνεις κανονικά μπορούν να σε απολύσουν χωρίς αποζημίωση αποδεικνυοντας δόλο. Εκτός από το ότι ειναι εγκληματικό να κλείνεις έτσι πόρτες, η Ελλάδα είναι μικρή αγορά. Μαθαίνονται τα πάντα, ειδικά εάν έχεις μια κάποια θέση ευθύνης. 

Δεν χρειάζεται να πας να τα ξύνεις κυριολεκτικά και να είσαι επιδεικτικος. Πας και κάνεις λιγότερη δουλειά από ότι σου λένε σου κάνουν παρατήρηση εσύ λες ναι και συνεχίζεις στο ίδιο μοτίβο. Αυτα βέβαια ανάλογα την δουλειά, δεν είναι πάντα εύκολο να γίνει. 

11 λεπτά πριν, blaze9 είπε

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ  :)❤️ 

 

Φίλε στην δικιά μου περίπτωση συγκεκριμένα, μου έχουν φερθεί πολύ καλά οπότε δε θα μπορούσα να το κάνω μία ή άλλη.
Συν ότι μπορεί εύκολα να γυρίσει μπούμερανγκ όπως λένε και οι από πάνω.

Το να ζητήσω σα χάρη να με απολύσουν χωρίς αποζημίωση δεν έχω να χάσω κάτι, αλλά η αλήθεια είναι ότι και αυτό ντρέπομαι λίγο να το ζητήσω.

Οκ τότε αν σου συμπεριφερθηκαν καλά, κάνε το ίδιο και εσύ. Σε άπειρες άλλες εταιρείες τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε έτσι κι αλλιώς θα βρεθείς στην άβολη στιγμή που θα τους πεις σταματάω... οπότε πήγαινε όμορφα και πες τους ότι για προσωπικούς λόγους σκέφτομαι να αποχωρήσω και συζητήστε πως μπορεί να γίνει αυτό . Θα χρειαστεί αντικαταστάτης ? Αν χρειαστεί πρότεινε να τον εκπαιδεύσεις πριν φύγεις ..  αν δώσεις κάτι που χρειάζονται, μπορεί να δώσουν κάτι που χρειάζεσαι .. έτσι πάνε αυτά... έτσι πάει μια διαπραγμάτευση όλοι κάτι δίνουν για να γίνει το ντιλ.  Αν δεν θέλουν ούτε να σε ακούσουν .. έπαιξες και έχασες .. ετσι κι αλλιώς εκεί θα κατέληγε... έκανες την προσπάθεια σου ...

Πήγαινε και μιλα ωραία και ότι βγει... μπορεί να βγάλεις μια στοιχειώδη αποζημίωση ή μπορεί να μπεις ταμείο ανεργίας πληρωτεο.. μπορεί όχι αλλά θα έχεις προσπαθήσει... μάθετε να ανοίγετε το στόμα σας 

 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, james01gr είπε

Φίλε μου εάν τα ξύνεις κανονικά μπορούν να σε απολύσουν χωρίς αποζημίωση αποδεικνυοντας δόλο.

Αυτο ισχυει,αλλα μπορεις να ισορροπησεις το "ξυσιμο",ετσι ωστε απλα να μην τους κανεις.

 

2 ώρες πριν, james01gr είπε

η Ελλάδα είναι μικρή αγορά. Μαθαίνονται τα πάντα

Νοοτροπια 2000,που αποτρεπαμε την οποιαδηποτε κινηση,επειδη "μαθαινονται" τα παντα.
Για αυτο εφτασε η δουλεία ( οχι δουλειά ) εκει που εφτασε.

 

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Δεν χρειάζεται να πας να τα ξύνεις κυριολεκτικά και να είσαι επιδεικτικος. Πας και κάνεις λιγότερη δουλειά από ότι σου λένε σου κάνουν παρατήρηση εσύ λες ναι και συνεχίζεις στο ίδιο μοτίβο.

Οταν μου αλλαξαν με το ετσι θελω το ωραριο απο γνωστη εταιρια κουριερ ( απο ενιαιο σε σπαστο ) , ειχα παρει αποφαση μολις συμπληρωσω το χρονο,να τους κανω να με απολυσουν.

Η συμφωνια μου εξ αρχης,ηταν οτι δε θα αλλαξει το ωραριο.

Τι εκανα λοιπον; Σταματησα να ειμαι φιλοτιμος και να τρεχω σαν το μ****α οπου χρειαζοντουσαν εθελοντη.
Οταν πηγε να μου φωναξει μια υπευθυνη,την εβαλα στη θεση της με πολυ κοφτο τροπο.

Μετα,απλα αρνουμουν να κανω το οτιδηποτε περαν του ωραριου μου,του δρομολογιου μου και γενικα των καθηκοντων μου,μεχρι που μια ωραια πρωια ηρθε η απολυση μου. Πηρα 2300 και εφυγα.

Αν πας και τα ξυνεις,θα φροντισουν να μαζεψουν οτι υλικο χρειαζονται και θα σε τερματισουν χωρις πολλα πολλα και χωρις καμια αποζημιωση .

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, StamTheMan είπε

Αυτο ισχυει,αλλα μπορεις να ισορροπησεις το "ξυσιμο",ετσι ωστε απλα να μην τους κανεις.

 

Νοοτροπια 2000,που αποτρεπαμε την οποιαδηποτε κινηση,επειδη "μαθαινονται" τα παντα.
Για αυτο εφτασε η δουλεία ( οχι δουλειά ) εκει που εφτασε.

 

Οταν μου αλλαξαν με το ετσι θελω το ωραριο απο γνωστη εταιρια κουριερ ( απο ενιαιο σε σπαστο ) , ειχα παρει αποφαση μολις συμπληρωσω το χρονο,να τους κανω να με απολυσουν.

Η συμφωνια μου εξ αρχης,ηταν οτι δε θα αλλαξει το ωραριο.

Τι εκανα λοιπον; Σταματησα να ειμαι φιλοτιμος και να τρεχω σαν το μ****α οπου χρειαζοντουσαν εθελοντη.
Οταν πηγε να μου φωναξει μια υπευθυνη,την εβαλα στη θεση της με πολυ κοφτο τροπο.

Μετα,απλα αρνουμουν να κανω το οτιδηποτε περαν του ωραριου μου,του δρομολογιου μου και γενικα των καθηκοντων μου,μεχρι που μια ωραια πρωια ηρθε η απολυση μου. Πηρα 2300 και εφυγα.

Αν πας και τα ξυνεις,θα φροντισουν να μαζεψουν οτι υλικο χρειαζονται και θα σε τερματισουν χωρις πολλα πολλα και χωρις καμια αποζημιωση .

Αυτό ακριβώς, τους πας κόντρα σιγά σιγά και όχι κατευθείαν. Βέβαια, τυχερός είσαι που τα πήρες, γνωρίζω άλλους που δεν πήραν τίποτα ακόμα και με δικαστική απόφαση εναντίον του εργοδότη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Αυτο ισχυει,αλλα μπορεις να ισορροπησεις το "ξυσιμο",ετσι ωστε απλα να μην τους κανεις.

 

Νοοτροπια 2000,που αποτρεπαμε την οποιαδηποτε κινηση,επειδη "μαθαινονται" τα παντα.
Για αυτο εφτασε η δουλεία ( οχι δουλειά ) εκει που εφτασε.

 

 .

Ο άνθρωπος εδώ λέει να φύγει και του προτείνουν να τους αναγκάσει να τον απολύσουν. Γιατί να μπεις σε μια διαδικασία σύγκρουσης και γιατί να χαλάσεις το όνομα σου και να σε διαολοατελνουν όταν σε θυμούνται; εάν δεν έχει κάποιο χοντρό επεισόδιο ή δεν έχει παραβιαστεί μια συμφωνία, τότε για ποιον λόγο και να κλείσει μια πόρτα και να κάνει κάτι που ίσως το βρει μπροστά του αργότερα; 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, james01gr είπε

Ο άνθρωπος εδώ λέει να φύγει και του προτείνουν να τους αναγκάσει να τον απολύσουν. Γιατί να μπεις σε μια διαδικασία σύγκρουσης και γιατί να χαλάσεις το όνομα σου και να σε διαολοατελνουν όταν σε θυμούνται; εάν δεν έχει κάποιο χοντρό επεισόδιο ή δεν έχει παραβιαστεί μια συμφωνία, τότε για ποιον λόγο και να κλείσει μια πόρτα και να κάνει κάτι που ίσως το βρει μπροστά του αργότερα; 

Αλλο αυτο,αλλο αυτο που σου απαντησα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Αλλο αυτο,αλλο αυτο που σου απαντησα.

 

Μα ακριβώς αυτό είναι. Δεν είμαστε μεγάλη αγορά στην Ελλάδα. Εάν δεν είσαι απλά ένας υπάλληλος στο γραφείο αλλά έχεις κάποια θέση, γίνεσαι γνωστός στην αγορά. Προτιμάς να πας κάπου αλλού και να βρεις παλιό συνάδελφο, κάποιον συνεργάτη κτλ που θα ξέρει πως είχες συμπεριφερθει; κύριος πας, κύριος φεύγεις εάν δεν σου έχουν θίξει δικαιώματα κτλ. Εάν στα έχουν θιξει, αλλάζει η κουβέντα. Εγώ μιλαγα κυρίως για όσους έλεγαν να προκαλέσεις απόλυση. Ειναι εντελώς ηλιθια σκέψη και συμπεριφορά. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, james01gr είπε

Εγώ μιλαγα κυρίως για όσους έλεγαν να προκαλέσεις απόλυση. Ειναι εντελώς ηλιθια σκέψη και συμπεριφορά. 

Εγω ειχα στο μυαλο μου το κλασσικο που λεγαν παλια , οταν καποιος ηθελε να παει στην επιθεωρηση,οτι μη μπλεκεις,δε θα βρισκεις δουλεια πουθενα μετα κτλ.

Διαιωνιστηκε αυτο και φτασαμε 2020 για να ξεκινησουν πλεον να κανουν καταγγελιες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω κανεναν να ζηταει απολυση για να φυγει απο καπου,ειναι αναξιοπρεπες

Σε καποιες μεγαλες εταιρειες που τρεχουν εθελουσιες,ειναι αλλο καπελο.

Και ναι ειναι παντα χρησιμο να φευγεις κυριος,δεν φανταζεσαι ποτε πως μπορει να ξανασυναντησεις καποιον και υπο ποιες συνθηκες,η ζωη εχει πολλα περιεργα επεισοδια.

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...