Προς το περιεχόμενο

Horizon Forbidden West: Complete Edition [PC]


naruto14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 192
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κάτι σάπια textures σε κάποια σημεία, ouch.. Το πάνω είναι με dlss + fg, και το κάτω με DLAA μόνο. Το γρασίδι και τα δέντρα και οι βράχοι, κτλ είναι πολύ καλά, όμως τα υπόλοιπα textures είναι περίπου όπως στο πρώτο.

Spoiler

Screenshot-11.png

Spoiler

Screenshot-12.png

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Έχει κάτι σάπια textures σε κάποια σημεία, ouch.. Το πάνω είναι με dlss + fg, και το κάτω με DLAA μόνο. Το γρασίδι και τα δέντρα και οι βράχοι, κτλ είναι πολύ καλά, όμως τα υπόλοιπα textures είναι περίπου όπως στο πρώτο.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Screenshot-11.png

  Απόκρυψη περιεχομένων

Screenshot-12.png

Κουμπωσε reshade με λιγο clarity και θα στρωσει πολυ σε αυτο το κομματι. Κουμπωσε και ενα levels η curves. Μπαλα το βλεπω παει παντως με dlss+fg πολυ δυνατα fps για ολα max. Aκουει ο 5600x?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Κουμπωσε reshade με λιγο clarity και θα στρωσει πολυ σε αυτο το κομματι. Κουμπωσε και ενα levels η curves. Μπαλα το βλεπω παει παντως με dlss+fg πολυ δυνατα fps για ολα max. Aκουει ο 5600x?

λόγω hdr φαίνεται έτσι ξεπλυμένο το screenshot. μέσα στο game είναι μια χαρά τα χρώματα. Πιο πολύ για τα textures λέω. Αυτά που ανέβασα είναι χάλια.

ναι, δεν είναι βαρύ στο cpu.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

λόγω hdr φαίνεται έτσι ξεπλυμένο το screenshot. μέσα στο game είναι μια χαρά τα χρώματα. Πιο πολύ για τα textures λέω. Αυτά που ανέβασα είναι χάλια.

Ειπα και εγω λεω κατι δεν μου καθετε καλα. Γιατι βγαινουν ετσι τα screenshots με HDR καθε φορα? Δηλαδη δεν μπορεις να βγαλεις ποιοτικα screenshots με σωστα χρωματα και να φαινονται μια χαρα σε αλλους? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνίδι τρέχει απίστευτα καλά δε το περίμενα τόσο βούτυρο 🤣, και ελληνικά, αυτό το παραλλακτικη απεικόνιση παρεμποδισης τι στο... Είναι? 🤣

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, just_a_dude said:

λόγω hdr φαίνεται έτσι ξεπλυμένο το screenshot. μέσα στο game είναι μια χαρά τα χρώματα. Πιο πολύ για τα textures λέω. Αυτά που ανέβασα είναι χάλια.

ναι, δεν είναι βαρύ στο cpu.

Το df ανεφερε οτι καποια textures δεν φορτωνουν σωστα με αποτελεσματα να ειναι πολυ low resolution . Στο ps5 δεν υπηρχε κατι αντιστοιχο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

@just_a_dude το fg πως το βλέπεις ;

Το DLAA είναι κρύσταλλο. Το ΤΑΑ είναι κάπως θολό και αφήνει λίγο aliasing. DLSS καλό, όχι τέλειο όμως. Το FG πολύ καλό, δεν καταλαβαίνω latency. Με DLSS Q + FG είναι μονίμως πάνω από 100fps, και avg 120+. Νομίζω αξίζουν τα fps για λίγες παραχωρήσεις στο image quality. Με DLAA πάντως δεν πέφτει από τα 60 έτσι και αλλιώς (μέχρι στιγμής τουλάχιστον).

Η αλήθεια είναι ότι γραφικά είναι πολύ καλό αλλά δεν είναι στο επίπεδο του Avatar και του TLOU. Είναι μια βελτιωμένη έκδοση του πρώτου. Η μεγάλη διαφορά είναι Zero Dawn σε PS4 vs Forbidden West σε PS5. Στο PC το Zero Dawn είναι πολύ καλύτερο από τις κονσόλες ήδη, οπότε η διαφορά με το West δεν είναι τόσο μεγάλη. Και στην ουσία εκτός από 1-2 πραγματάκια το West στο PC έχει τα ίδια visuals με το PS5.

6 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Το df ανεφερε οτι καποια textures δεν φορτωνουν σωστα με αποτελεσματα να ειναι πολυ low resolution . Στο ps5 δεν υπηρχε κατι αντιστοιχο 

Μακάρι να είναι αυτό και να το φτιάξουν. Οι εξωτερικοί χώροι σε δάση, κτλ είναι πανέμερφοι. Οι εσωτερικοί όμως είναι ουσιαστικά σαν το πρώτο.

12 λεπτά πριν, Mr Aris είπε

Το παιχνίδι τρέχει απίστευτα καλά δε το περίμενα τόσο βούτυρο 🤣, και ελληνικά, αυτό το παραλλακτικη απεικόνιση παρεμποδισης τι στο... Είναι? 🤣

parallax ambient occlusion :P 

Εμένα από την ελληνική μετάφραση μου άρεσε το "αρχαία κουδουνιστίρια" λολ 

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 3
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζω κάμποσες ώρες,δεν έχω πετύχει pop in η τουλαχιστον δεν το εχω καταλαβει εαν υπαρχει στο βαθος λιγο..

Πολύ σταθερή εικόνα,μπράβο τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

Το DLAA είναι κρύσταλλο. Το ΤΑΑ είναι κάπως θολό και αφήνει λίγο aliasing. DLSS καλό, όχι τέλειο όμως. Το FG πολύ καλό, δεν καταλαβαίνω latency. Με DLSS Q + FG είναι μονίμως πάνω από 100fps, και avg 120+. Νομίζω αξίζουν τα fps για λίγες παραχωρήσεις στο image quality. Με DLAA πάντως δεν πέφτει από τα 60 έτσι και αλλιώς (μέχρι στιγμής τουλάχιστον).

Η αλήθεια είναι ότι γραφικά είναι πολύ καλό αλλά δεν είναι στο επίπεδο του Avatar και του TLOU. Είναι μια βελτιωμένη έκδοση του πρώτου. Η μεγάλη διαφορά είναι Zero Dawn σε PS4 vs Forbidden West σε PS5. Στο PC το Zero Dawn είναι πολύ καλύτερο από τις κονσόλες ήδη, οπότε η διαφορά με το West δεν είναι τόσο μεγάλη. Και στην ουσία εκτός από 1-2 πραγματάκια το West στο PC έχει τα ίδια visuals με το PS5.

Μακάρι να είναι αυτό και να το φτιάξουν. Οι εξωτερικοί χώροι σε δάση, κτλ είναι πανέμερφοι. Οι εσωτερικοί όμως είναι ουσιαστικά σαν το πρώτο.

parallax ambient occlusion :P 

Εμένα από την ελληνική μετάφραση μου άρεσε το "αρχαία κουδουνιστίρια" λολ 

με dlaaimage.jpeg.f7e402d698dd99e93f12b987cf482c09.jpeg

χωρίς dlaa άλλος άνθρωπος

 

image.jpeg.952d4b15e45359364377491d9d3f4604.jpeg

  • Haha 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το motion blur ειναι ψιλοχαλια ,αν φερνεις γυρω την καμερα κανει το πρoσωπο της μες τη θολουρα ,περιμενα λιγο καλυτερους φωτισμους να πω την αληθεια ,ωστοσο κανα 2ωρο που επαιξα καλουτσικο φαινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά η nixxes πρέπει να πάρει εργολαβία ότι έρθει από ps μεριά, τρέχει σούπερ, βέβαια να λέμε τρέχει σωστά day1 σαν κάτι σπάνιο είναι θέμα..., αύριο που θα κατεβάσω το dragons dogma θα παίσει κλάμα μετά από αυτό 🤣🤣, δεν υπάρχει ούτε υποψία stuttering, φαίνεται πανέμορφο, έχει καταπληκτικό hdr,  σε πετσινη κάρτα τρέχει σούπερ λογικά και σε λιζεα 

Οκ αν το ψάξεις λίγο βρίσκεις glitchακια αλλά δεν επηρεάζουν το Gameplay 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...