Προς το περιεχόμενο

Ο βετεράνος της Blizzard, Chris Metzen, επιστρέφει για να δημιουργήσει νέες περιπέτειες στο σύμπαν WoW


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Methystos είπε

η blizzard δεν εφτιαξε το warcraft? 

Χμμ. Απ'όσο ξέρω στην εποχή που βγήκε η DotA, τα terms of service του editor δεν ανέφεραν κάτι για την ιδιοκτησία των custom maps. To θέμα περιπλέκεται κάπως περισσότερο απ'το γεγονός ότι οι περισσοτεροι map developers δεν χρησιμοποιούσαν καν τον official warcraft 3 editor, αλλά custom editors με ενισχυμένες δυνατότητες. Γι αυτό και δεν έγιναν δικαστήρια ούτε προς τη Riot, ούτε προς τη Valve αργότερα.

Όταν βγήκε το SC II έγινε μεγάλος ντόρος γιατι ακριβώς τα terms of service έλεγαν ρητά ότι ότιδήποτε δημιουργηθεί με τον editor ανήκει στη blizzard. Επίσης το σύστημα με τους χάρτες ήταν "κλειστό", δεν μπορούσες ευκολα να διακινήσεις ένα map με copy/paste σε κάποιο φάκελο αλλά έπρεπε μέσω του battle.net.

Βέβαια αργότερα το SCII custom map scene φαλίρησε, οπότε τζίφος ούτως ή άλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα καταλαβαίνω τι εννοείς! καποιος ομως πατησε στο warcraft.. εβαλε τους ηρωες του.. θα μπορουσε να παει καλα και το pudge war π.χ. και να γινει παιχνιδι... η blizzard  προσωπικη αποψη ήταν η καλυτερη εταιρία.. μετα πατωσε.. εκανε τα παντα για το κερδος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Brainkill4r είπε

To WoW πέθανε με τον Lich King...Παίζει ανάστα φάση ;

arthas.jpg

Το Warcraft αναστηθηκε με το Dragonflight

Ετσι ελεγα και εγω μεχρι που το επιασα στα χερια μου 4 χρόνια μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το WOW έχει πεθάνει από τότε που βάλανε ένα σωρό γελοιότητες μέσα και το έκαναν παιδικό γέμισε από 9 χρονα που δεν έχουν καμία επαφή με το παιχνίδι. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Methystos said:

Η blizzard δυστυχώς εκανε λάθη, 2 για εμένα ..!1. πουλησε στη valve την dota 2.. εβγαλε κι αλλο expansion μετα το vanilla και το burning crusade! πηγε για τα πολλα.. 

Δεν νομίζω να τις βγήκαν σε κακό και τα δυο σενάρια. $$$$ μιλώντας πάντα ακόμα και σήμερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, hunter2000 said:

Το WOW έχει πεθάνει από τότε που βάλανε ένα σωρό γελοιότητες μέσα και το έκαναν παιδικό γέμισε από 9 χρονα που δεν έχουν καμία επαφή με το παιχνίδι. 

Το WoW έπεσε τόσο γιατί οι 20άριδες εως 30 ετών που το ξεκίνησαν πριν 20 χρόνια και που ήταν γαλουχημένοι σε pc gaming τύπου warcraft, diablo κλπ, έγιναν κάποια στιγμή 35, 45 και 55, έκαναν οικογένειες , πιάσανε δουλειές και δεν μπορούσαν να δαπανούνε χρόνο για grinding και πολύωρο raiding.

Οι νέες γενιές παιχτών απλά δεν συγκινούνται από mmo που ζητούν long term commitment , θέλουν γρήγορο πίου πίου όπως έχουν μάθει.

  • Like 13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Kaboomzer said:

Το WoW έπεσε τόσο γιατί οι 20άριδες εως 30 ετών που το ξεκίνησαν πριν 20 χρόνια και που ήταν γαλουχημένοι σε pc gaming τύπου warcraft, diablo κλπ, έγιναν κάποια στιγμή 35, 45 και 55, έκαναν οικογένειες , πιάσανε δουλειές και δεν μπορούσαν να δαπανούνε χρόνο για grinding και πολύωρο raiding.

Οι νέες γενιές παιχτών απλά δεν συγκινούνται από mmo που ζητούν long term commitment , θέλουν γρήγορο πίου πίου όπως έχουν μάθει.

Η μόνη σοβαρή απάντηση στο συγκεκριμένο ποστ.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Kaboomzer είπε

Το WoW έπεσε τόσο γιατί οι 20άριδες εως 30 ετών που το ξεκίνησαν πριν 20 χρόνια και που ήταν γαλουχημένοι σε pc gaming τύπου warcraft, diablo κλπ, έγιναν κάποια στιγμή 35, 45 και 55, έκαναν οικογένειες , πιάσανε δουλειές και δεν μπορούσαν να δαπανούνε χρόνο για grinding και πολύωρο raiding.

Οι νέες γενιές παιχτών απλά δεν συγκινούνται από mmo που ζητούν long term commitment , θέλουν γρήγορο πίου πίου όπως έχουν μάθει.

Βασικά όλοι από την παρέα, όπως και πολλοί άλλοι τότε είμασταν παντρεμένοι με παιδιά, το wow πρόσφερε κάποιες στιγμές χαλάρωσης. Απλά ήταν σκληροπυρηνικό. Απλά από ένα σημείο και μετά έγινε παιδικό, halowwen, αγίου βαλεντίνου, γέμισαν όλα τα ανάπηρα με full epic που παλιά έτρωγες την ζωή σου να πάρεις έστω ένα. Να μην μιλήσω για τα bg που ήταν η χαρά των 9χρονων.    

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Kaboomzer είπε

Το WoW έπεσε τόσο γιατί οι 20άριδες εως 30 ετών που το ξεκίνησαν πριν 20 χρόνια και που ήταν γαλουχημένοι σε pc gaming τύπου warcraft, diablo κλπ, έγιναν κάποια στιγμή 35, 45 και 55, έκαναν οικογένειες , πιάσανε δουλειές και δεν μπορούσαν να δαπανούνε χρόνο για grinding και πολύωρο raiding.

Οι νέες γενιές παιχτών απλά δεν συγκινούνται από mmo που ζητούν long term commitment , θέλουν γρήγορο πίου πίου όπως έχουν μάθει.

αν και πολλοί επαιζαν τοτε ακομα και σε  ηλικιες ακομα και μεγαλύτερες απο αυτές που αναφέρεις... το σχολιο σου ισχύει... ομως ακόμα και εγώ που το σχολιο σου με φωτογραφησε αν ειχα τους παιχτες μου στο vanilla π. χ. θα γουσταρα οσο τιποτα να μπω μια ωριτσα καθε μερα.. πλεον το παιχνιδι ειναι τοσο πολύπλοκο που χαθηκε ή ουσία της απλοτητας.. μεχρι και η συνδεση των server στα battlegrounds και το γρηγορο lvling ειναι για εμενα η καταστροφη του... και θα μου πεις αν θες παιξε σε ενα server οτι εκδοση θες... δεν ειναι το ιδιο γιατι η επιλογες μας θα ειναι διαφορετικες και η πιτα σπαει σε περισσότερα κομμάτια.. δεν βλεπεις κοσμο στους δρομους 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανώς και γω ανήκω σ αυτήν την κατηγορία. Το ξεκίνησα στο τέλος του vanilla ώντας 25 και μέχρι pandaria ήμουν σε raiding quild, από κει και πέρα χαλαρά μέχρι το 2015  που ήρθε η κόρη και άλλαξαν οι προτεραιότητες. Μάλιστα στο burning legion έφερα και τη νυν σύζυγο και κάναμε arena 2v2 μέχρι και lich king.

Εδώ και 3 χρόνια κρατάω ενεργό το account της συζύγου παρόλο που μπορούμε να δαπανήσουμε μόνο κανά δυο δίωρα την εβδομάδα ο καθένας εναλλάξ. Πιο πολύ γιατί άρχισε να παίζει και η 8χρονη κόρη, πάντα με επίβλεψη. Τον πιο πολύ χρόνο τον περνάει βασικά στο character creation screen,  σε pet battles και απλά πετώντας πανω από "όμορφες" περιοχές.

Επεξ/σία από Kaboomzer
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, SilverMachine said:

Ο κοσμος χανεται κ μεις ανοιγουμε κομωτηριο.....

image.gif.88c47fb6add691551c25ddcbb0e10b61.gif

Eιναι βαρετό που ο βασικός υπευθυνος για μερικά απο τα μεγαλύτερα franchises στην ιστορια του gaming επεστρεψε να αναλαβει παλι;

10 hours ago, panathatube said:

H Blizzard για εμένα είναι η Marvel των βιντεοπαιχνιδιών... Καμιά καινούργια ιδέα, καμιά καινοτομία, κανένα νέο IP, αναμασήματα κι έχει ο Θεός. 

Το 99% των studios αυτο κανει. 

31 minutes ago, Kaboomzer said:

Το WoW έπεσε τόσο γιατί οι 20άριδες εως 30 ετών που το ξεκίνησαν πριν 20 χρόνια και που ήταν γαλουχημένοι σε pc gaming τύπου warcraft, diablo κλπ, έγιναν κάποια στιγμή 35, 45 και 55, έκαναν οικογένειες , πιάσανε δουλειές και δεν μπορούσαν να δαπανούνε χρόνο για grinding και πολύωρο raiding.

Οι νέες γενιές παιχτών απλά δεν συγκινούνται από mmo που ζητούν long term commitment , θέλουν γρήγορο πίου πίου όπως έχουν μάθει.

Ισχυει. Vanilla, TBC και Lich King ήμουν hardcore raider με ώρες καθε μερα. Εδω και πολλά χρόνια ποτε εχω συνδρομη και παιζω που και που και ποτε δεν εχω καν συνδρομη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζω για την ώρα που θα παρουσιάστε αντάξιος ανταγωνιστής του LoL, και όχι δεν θεωρώ ότι η Dota είναι ανταγωνιστής καθώς έχουν διαφορετικό maps και mechanics. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...