Προς το περιεχόμενο

Ελεύθερη επιλογή τερματικού εξοπλισμού από σήμερα για όλους τους καταναλωτές σταθερών συνδέσεων


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα. Έχω γνώση του εν λόγω κανονισμού της ΕΕΤΤ, όλα καλά όλα ωραία. Επειδή όμως ο διάβολος είναι στις λεπτομέρειες, και ο κανονισμός και το ΦΕΚ που διάβασα, αναφέρονται για προσωπική επιλογή χρήστη όσον αφορά ROUTER(δρομολογητή) και όχι MODEM(συγχρονισμός DSL και παίρνεις ΙΡ για να βγεις στο διαδίκτυο), αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: Έχω σύνδεση στην Vodafone 100αρα με VDSL από καμπίνα στα 300 κάτι μέτρα, με πραγματικό στα 95/10 και θεωρητικό μέγιστο τα 110/30. Μπορώ να βάλω π.χ. ένα Fritzbox και να παίξει ως Modem/Router και να πάρει κανονικά σύνδεση και τηλεφωνία; δηλαδή να πετάξω το σάπιο Sercom H300. Το ζήτημα είναι, επειδή στον κανονισμό δεν διάβασα κάπου να λέει MODEM αλλά μόνο ROUTER, μπορούμε να βάλουμε δικό μας εξοπλισμό και να παίξουμε κανονικά με ιντερνετ και VOIP η απαγορεύεται; ξέρω ίσως να ακούγεται λίγο χαζό, αλλά καλό είναι να ρωτάμε παρά να κάνουμε καμία λαλακία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 183
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορείς κανονικά. Επίσης ο κανονισμός αναφέρει:

Quote

1. Το σημείο τερματισμού δικτύου (ΣΤΔ) για παροχή σταθερής υπηρεσίας προσδιορίζεται, στο φυσικό παθητικό σημείο στο οποίο παρέχεται πρόσβαση στο δημόσιο σταθερό δίκτυο ηλεκτρονικών επικοινωνιών στον τελικό χρήστη, με την εξαίρεση της αρχιτεκτονικής «οπτική ίνα στο σπίτι (FTTH)» όπου το σημείο τερματισμού δικτύου προσδιορίζεται μετά το τερματικό οπτικού δικτύου (Optical Network Terminal, ONT) και πριν τον τερματικό εξοπλισμό (router).

Δηλ. για το DSL αυτό είναι η τηλεφωνική πρίζα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, infin1tyGR είπε

Μπορείς κανονικά. Επίσης ο κανονισμός αναφέρει:

Δηλ. για το DSL αυτό είναι η τηλεφωνική πρίζα.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Είχα φαγωθεί να βρω που λέει για MODEM αλλά έβρισκα μόνο τον όρο ROUTER για αυτό και κρατήθηκα. Θα κάνω μια πρώτη απόπειρα να δω αν η Vodafone θα δώσει κωδικούς VOIP η θα το παίξει δύσκολη και θα επανέλθω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, AGENT47ist said:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Είχα φαγωθεί να βρω που λέει για MODEM αλλά έβρισκα μόνο τον όρο ROUTER για αυτό και κρατήθηκα. Θα κάνω μια πρώτη απόπειρα να δω αν η Vodafone θα δώσει κωδικούς VOIP η θα το παίξει δύσκολη και θα επανέλθω. 

sip να δωσει για την τηλεφωνια , οχι μονο voip .

κοιτα τι γινετε κ πες , vodafone εχω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, stefanos_th said:

sip να δωσει για την τηλεφωνια , οχι μονο voip .

Το ίδιο πράγμα δεν είναι; Μήπως εννοούσες όχι μόνο PPP; Τα δίνει όλα κανονικά πάντως.

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/11/2023 στις 8:28 ΠΜ, stefanos_th είπε

sip να δωσει για την τηλεφωνια , οχι μονο voip .

κοιτα τι γινετε κ πες , vodafone εχω.

Καλησπέρα και καλό απόγευμα σε σένα και σε όλους. Σήμερα λοιπόν το μεσημεράκι, πήγα στο Live Chat της Vodafone με σκοπό να ζητήσω τους κωδικούς VOIP, για προσωπική επιλογή τερματικού εξοπλισμού σύμφωνα με τον κανονισμό της ΕΕΤΤ από 31/12/2022. Αφού μου ζήτησε πρώτα τα στοιχεία μου ώστε να επιβεβαιώσουν ότι είμαι εγώ, η απάντηση ήταν η εξής χωρίς ιστορίες:

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το αίτημα σας καταχωρήθηκε και θα λάβετε τους κρυπτογραφημένους κωδικούς στο email που μας έχετε δηλώσει, εντός 5 εργάσιμων ημερών. Παράλληλα θα σας προωθηθεί στο κινητό σας τηλέφωνο και κωδικός για να ανοίξετε το κρυπτογραφημένο αρχείο.

 

 

Ευχάριστη έκπληξη, που χωρίς μα, τι, πως, κατευθείαν απλά πέρασε το αίτημα χωρίς καμία άρνηση, οπότε αναμονή και οι κωδικοί έρχονται κρυπτογραφημένοι, εντός 5 εργάσιμων ημερών ίσως και πιο γρήγορα. Μάλλον πήραν χαμπάρι ότι ο κόσμος ενημερώνεται, και θα αρχίσει καταγγελίες στην ΕΕΤΤ, και επειδή πλέον οι οδηγίες είναι Ευρωπαϊκές και εκεί δεν έχει λέμε και ξε-λέμε, πέφτουν πρόστιμα χωρίς αύριο. 

 

 

Αυτά από εμένα.-

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Vodafone, προς έκπληξη όλων, ήταν έτοιμη λίγες μέρες πριν την επίσημη ισχύ του κανονισμού. Η Nova από την άλλη μέχρι και σήμερα, περίπου 2 μήνες μετά, αντιστέκεται σθεναρά στο να εφαρμόσει τους νόμους της χώρας στην οποία εδρεύει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
31 minutes ago, infin1tyGR said:

Η Vodafone, προς έκπληξη όλων, ήταν έτοιμη λίγες μέρες πριν την επίσημη ισχύ του κανονισμού. Η Nova από την άλλη μέχρι και σήμερα, περίπου 2 μήνες μετά, αντιστέκεται σθεναρά στο να εφαρμόσει τους νόμους της χώρας στην οποία εδρεύει.

Όχι σαν την Cosmote που πρέπει να συμπληρώνεις pdf με υπεύθυνη δηλωση ουσιαστικά ότι δεν έχει ευθύνη η Cosmote για ότι συμβεί κτλπ κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 hours ago, infin1tyGR said:

Το κάνει ακόμα, ε; Είχα την εντύπωση ότι διάβασα ότι τα δίνουν και πάλι με πιο εύκολο τρόπο.

Δυστυχώς όχι. Κανονικά θα έπρεπε να το κάνουμε κάπως μέσα από το app να ξεμπερδεύουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, infin1tyGR είπε

Η Vodafone, προς έκπληξη όλων, ήταν έτοιμη λίγες μέρες πριν την επίσημη ισχύ του κανονισμού. Η Nova από την άλλη μέχρι και σήμερα, περίπου 2 μήνες μετά, αντιστέκεται σθεναρά στο να εφαρμόσει τους νόμους της χώρας στην οποία εδρεύει.

Η Nova νομίζει ότι βρίσκεται σε άλλη χώρα από τους υπόλοιπους παρόχους ή ότι είναι υπεράνω νόμου και κανονισμών; για μένα όσοι έχουν Nova θα πρέπει να κάνουν καταγγελία στην ΕΕΤΤ χθες ή να αλλάξουν πάροχο από προχθές. Απαράδεκτοι απλά, και το λέω εκ πείρας που ένα φιλικό σπίτι είχαν Nova, και είχαν και δεν είχαν σύνδεση-τηλέφωνο, η δε συμπεριφορά των υπαλλήλων στο τηλέφωνο χειρότερη και από δημοσίου υπαλλήλου στα ΚΕΠ. Δεν ξέρω τι να πω, πραγματικά. Να ευχηθώ καλή δύναμη σε όσους έχουν Nova, και να αλλάξουν πάροχο σύντομα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
3 minutes ago, Avatar_GR said:

Υπήρχε καμία εξέλιξη με τη NOVA; Δίνει κωδικούς πλέον;

Θα αρχίσει σύντομα. Έχουν ανεβάσει προς το παρόν αυτό: https://nova.gr/upload/editor/pdf-documents/diepafes-texnika-xarakthristika-eksoplismwn_.pdf

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
30 minutes ago, nikosp11 said:

Εχει προσπαθησει προσφατα καποιος να παρει κωδικους απο Nova;

Ναι, και έχουν ακουστεί διάφορες απαντήσεις για το πότε θα τους δώσουν τελικά, με την πιο πιθανή ημερομηνία να είναι στις 30 Φεβρουαρίου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...