Προς το περιεχόμενο

Ελεύθερη επιλογή τερματικού εξοπλισμού από σήμερα για όλους τους καταναλωτές σταθερών συνδέσεων


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

oh nice, το router που εδωσε η vodafone ειναι αθλιο και οταν τους το ειπα μου ειπαν οτι και να κανω αιτημα αλλαγης μαλλον το ιδιο θα ξαναστειλουν, οποτε με ενδιαφερει να το αλλαξω

πειτε κανα καλο σαιτ η καναλι με reviews γιατι δεν εχω κατσει ποτε να ψαξω, ξερω οτι παιζουν open source λογισμικα για ρουτερ οποτε κατι τετοιο θα ηθελα να βαλω, και κατι που να μη στελνει τα προσωπικα δεδομενα σου στην εταιρια κατασκευης για να τα πουλανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 183
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Sakis_Geo είπε

Δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις τον όρο συνήγορος του πολίτη

Ο συνήγορος "του πολίτη" έχει αρμοδιότητα στις σχέσεις πολίτη - κρατικών υπηρεσιών.

Μάλλον συνήγορο του καταναλωτή εννοείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, panosc2vts said:

Για να μην παραπλανειτε τον κοσμο ο παροχος καταγραφει τις κλησεις βασει νομοθεσιας,ο πελατης αν θελει να καταγραψει την κληση θα πρεπει να συνεναισει και ο εκπροσωπος κατι που δεν τους επιτρεπεται συνηθως.Σε τελικη αναλυση απο τη στιγμη που μπορει να την ζητησει την κληση γιατι να την καταγραψει και ο ιδιος;;; 🤪😵‍💫

Συμφωνοι οτι πρεπει να συναινέσει και ο εκπρόσωπος του παρόχου, καμια αντίρρηση.  Έτσι κι αλλιώς αν καταγράψει και ο ενδιαφερόμενος, πρεπει να το αναφέρει.  Η nova όταν ζήτησα αντίγραφο ηχογράφησης αρχισε να με ρωτάει για ποιο λογο το θέλω, κλπ κλπ, και αφού είπε πως θα με ενημερώσει κάποιος προϊστάμενος σχετικα, απλα δε μου έστειλε ποτέ τίποτα.  Οποτε στην πράξη δε πολυπιστευω οτι έχω εύκολη και άμεση πρόσβαση στις ηχογραφήσεις τους, ούτε πως είναι τοσο για τη δική μου ασφαλεια όσο για να είναι ο πάροχος καλυμμένος.

 

Edit:  ηταν Wind όταν έγινε αυτό, δε ξέρω αν άλλαξε η πολιτική τους απο τότε.

Επεξ/σία από BlaCkPit
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 02/10/2023 at 17:21, Thresh said:

Οι Inalan/HCN έτσι κι αλλιώς τρέχουν "ξεχωριστούς" VoIP παρόχους (Modulus κτλπ) οπότε τα έδιναν εξαρχής.

Δυστυχώς κανείς δεν τα έδινε, ούτε εξαρχής ούτε τώρα.

Η HCN δεν έχει κάποιον 3ο πάροχο (ο SIP server τους νομίζω είναι στην Αυστρία, στη μητρική JM-DATA). Μάλιστα η τηλεφωνία είναι σε άλλο VLAN από το Internet και μέχρι και σήμερα δεν δίνουν credentials, μόνο bridge στο Internet VLAN.

Η Inalan σου λέει πλέον να επικοινωνήσεις εσύ με τον πάροχο τηλεφωνίας να σου δώσει τα credentials αν θες να το στήσεις σε δική σου συσκευή σε περίπτωση bridge/ξεχωριστού ONT.

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

22 minutes ago, infin1tyGR said:

Δυστυχώς κανείς δεν τα έδινε, ούτε εξαρχής ούτε τώρα.

My bad, είχα άλλη εντύπωση, γιατί θυμόμουν ότι τα έδιναν οι πάροχοι τηλεφωνίας.

22 minutes ago, infin1tyGR said:

Η Inalan σου λέει πλέον να επικοινωνήσεις εσύ με τον πάροχο τηλεφωνίας να σου δώσει τα credentials αν θες να το στήσεις σε δική σου συσκευή σε περίπτωση bridge/ξεχωριστού ONT.

Τα δίνει όμως όπως είδες δίπλα, δεν υπάρχει κάποιο θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Thresh said:

Τα δίνει όμως όπως είδες δίπλα, δεν υπάρχει κάποιο θέμα.

Ναι, διάβασα για την Intertelecom. Όχι ότι πιστεύω ότι Modulus ή Yuboto δεν θα τα δώσουν, απλώς ήθελα να πω ότι δεν τα δίνει απευθείας η Inalan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
23 minutes ago, infin1tyGR said:

Ναι, διάβασα για την Intertelecom. Όχι ότι πιστεύω ότι Modulus ή Yuboto δεν θα τα δώσουν, απλώς ήθελα να πω ότι δεν τα δίνει απευθείας η Inalan.

Δεν θυμόμουν αν χρειαζόταν σαν "μεσάζοντας" η Inalan ή όχι. :(

1 hour ago, Tetrabitos said:

Γιατί αλλάζετε ρούτερ παιδιά, δεν είπαμε; 

Παίζετε wow με λιγότερα MS?

Νιώθετε πιο fast n furious, από τον μέσο χρήστη;

Πιο ισχυρό για να μην κλατάρει από πολλούς clients, καλύτερο WiFi, Firewall/IPS/IDS/DPI της προκοπής, QoS/SQM, VLANs, VPN/Wireguard support, συχνά updates για λόγους ασφαλείας/bugs/new features από τον κατασκευασή κι αρκετά άλλα, ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 02/10/2023 at 20:10, StavrosD said:

Τα Router των παρόχων είναι αξιοπρεπή για τους περισσότερους αλλά πάντα θα υπάρχουμε και εμείς που θέλουμε και το κάτι παραπάνω.

Κατ' αρχάς πολλές δυνατότητες δεν υπάρχουν καν στα router των παρόχων, όπως:

- Ρύθμιση του DHCP server. Πέρα από subnet mask, start & end IP δεν υποστηρίζονται τα υπόλοιπα DHCP options (https://www.iana.org/assignments/bootp-dhcp-parameters/bootp-dhcp-parameters.xhtml).

- Load balancing

- Firewall

- ένωση πολλών συνδέσεων VDSL σε μία

- Δυνατότητα σύνδεσης περισσότερων των 2 τηλεφωνικών συσκευών

- Αυτόματος τηλεφωνητής

- Fax (εντάξει, ξέρω ότι καταργήθηκε αλλά ήταν ωραίο να μου στέλνει ο άλλος fax και να το λαμβάνω στο email μου).

 

Θα μου πείτε ότι για κάποια από αυτά μπορώ να συνδέσω δικό μου router μετά το router της εταιρείας αλλά αυτό συνεπάγεται μεγαλύτερο Ping time, μειωμένη αξιοπιστία, μεγαλύτερη κατανάλωση ρεύματος, κλπ.

Για κάποιες δυνατότητες όμως απαιτείται δικό μας Router, δεν υπάρχει τρόπος να λειτουργήσουν διαφορετικά.

να προσθεσω εδω VPN on router .

φυσικα μιλαμε για open-wrt // dd-wrt.

κατι ατομακια που γραφουν εδω " γιατι να αλλαξω το ρουτερ μου ;;;; . αφου ειναι τzαμπανταν " .

καλυτερα να το βουλωσουν. ειτε δεν εχουν vodafone , ειτε δεν εχουν ιδεα .

Επεξ/σία από stefanos_th
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

Γιατί αλλάζετε ρούτερ παιδιά, δεν είπαμε; 

Παίζετε wow με λιγότερα MS?

Νιώθετε πιο fast n furious, από τον μέσο χρήστη;

Εγώ είχα αλλάξει γιατί είχα θέμα σε πολλά online και το σκουπίδι που μου είχαν δώσει δεν με άφηνε σε κάποιες περιπτώσεις καν να συνδεθώ (πχ Nintendo δεν μπορούσα να παίξω τίποτα απολύτως online)

Ευτυχώς είχα τους κωδικούς από τότε που είχα βάλει adsl 2mbps και έβαλα το tp link μου να κάνω τη φάση μου και το οποίο συνδέθηκε με αναμεταδότη ίδιας μάρκας με ένα κουμπί

Για ποιο λόγο να μην μπορώ να αλλάξω;

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, Tetrabitos said:

Γιατί αλλάζετε ρούτερ παιδιά, δεν είπαμε; 

Παίζετε wow με λιγότερα MS?

Νιώθετε πιο fast n furious, από τον μέσο χρήστη;

Γιατι ειμαστε ανωμαλοι ....ξαφνικα μας τσιμπαει μυγα χωρις να εχουμε κανενα προβλημα με lag ας πουμε .... Εχεις δει πως κανουν rubber-band στο wow και ψοφάνε - και μαζι ψοφανε και οι υπολοιποι στο party  ;  E τωρα μαντεψε ποιος φταιει και στα dungeons βλεπεις συχνα το μηνυμα - You have been removed from party  :devil:

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η nova και η κάθε nova ήταν ενήμερη εδώ και μήνες για το τι θα ερχόταν.
Όπως και να είναι δομημένο το VoIP της, έπρεπε να είχε προετοιμαστεί και τώρα να είναι έτοιμη να δίνει κωδικούς, αν η άρνηση της έγκειται καθαρά σε τεχνικούς λόγους.
Δεν μπορεί θες δεν θες να σε δένει κόμπο με ένα router από καπρίτσιο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

Γιατί αλλάζετε ρούτερ παιδιά, δεν είπαμε; 

 

Έχουμε τους -πολύ σοβαρούς κάποιες φορές- λόγους μας. Κάποιοι γράφτηκαν ήδη. Όταν κάποια στιγμή συνδέσεις σωστό ρούτερ ίσως καταλάβεις κι εσύ.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, stefanos_th είπε

να προσθεσω εδω VPN on router .

φυσικα μιλαμε για open-wrt // dd-wrt.

κατι ατομακια που γραφουν εδω " γιατι να αλλαξω το ρουτερ μου ;;;; . αφου ειναι ταμπανταν " .

καλυτερα να το βουλωσουν. ειτε δεν εχουν vodafone , ειτε δεν εχουν ιδεα .

Έτσι ακριβώς!

 

Πλέον πέρα από τα open-wrt/dd-wrt μπορείς να βρεις και μεταχειρισμένα cisco σε σκοτωμένες τιμές, έχουν απίστευτες δυνατότητες.

Είχα πάρει πριν από χρόνια το Cisco 1941W (πλέον παρωχημένο)  από το ebay με 250€ όταν καινούργιο έκανε πάνω από 2.500€.

Τώρα βλέπω στο ebay Cisco router που αυτή την στιγμή στο skroutz έχει πάνω από 4.000€ να πωλείται στο ebay (buy it now) με λιγότερα από 55€ + μεταφορικά + τελωνείο.

Δυστυχώς όμως θέλει πολύ διάβασμα για να το προγραμματίσεις. Χρειάστηκα έναν μήνα για το πρώτο λειτουργικό setup, κάτι μήνες για πλήρες σετάρισμα με NAT,  firewall, IPS, QoS, κλπ.

Επεξ/σία από StavrosD
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, panosc2vts είπε

Τωρα αν σχολιασω εγω θα φταιω;;;5G Cosmote σε router 4G!!! 😂🤘👏

Για να μην παραπλανειτε τον κοσμο ο παροχος καταγραφει τις κλησεις βασει νομοθεσιας,ο πελατης αν θελει να καταγραψει την κληση θα πρεπει να συνεναισει και ο εκπροσωπος κατι που δεν τους επιτρεπεται συνηθως.Σε τελικη αναλυση απο τη στιγμη που μπορει να την ζητησει την κληση γιατι να την καταγραψει και ο ιδιος;;; 🤪😵‍💫

Η νομοθεσία για όλους είναι η ίδια ακριβώς. Ο νόμος λέει ότι απαιτείται η συναίνεση του άλλου προσώπου για να γίνει καταγραφή. Κάποιες εταιρίες (τράπεζες, πάροχοι κλπ) ηχογραφούσαν και σε ενημέρωναν πατώντας στο γεγονός ότι η συνέχιση της κλήσης ισοδυναμεί με συναίνεση. Κάποιος έκανε καταγγελία στην ΑΔΑΕ (Αρχή Διατήρησης του Απορρήτου των Επικοινωνιών) η οποία απεφάνθη ότι η τακτική της απλής ενημέρωσης πριν την καταγραφή δεν ισοδύναμη με σιωπηλή συναίνεση και είναι παράνομη. Πολλοί σταμάτησαν αυτήν την τακτική και πλέον ζητούν ρητή συναίνεση στην αρχή της κλήσης για να κάνουν καταγραφή (πχ Cosmote)

Επεξ/σία από Choulio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...