Προς το περιεχόμενο

Ελεύθερη επιλογή τερματικού εξοπλισμού από σήμερα για όλους τους καταναλωτές σταθερών συνδέσεων


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από σήμερα, όλοι οι καταναλωτές μπορούν να επιλέγουν ελεύθερα τον τερματικό εξοπλισμό της επιλογής τους (πχ. router) για την οικιακή τους σταθερή σύνδεση.

Μάλιστα η χώρα μας είναι από τις πρώτες στην Ευρωπαϊκή Ένωση που προχωρά σε μια τέτοια κίνηση, η οποία έχει την ονομασία "Router Freedom" και προωθείται από το Ευρωπαϊκό Ίδρυμα Ελεύθερου Λογισμικού (FSFE). 

Υπάρχει πάντως μια εξαίρεση και αυτή αφορά τα δίκτυα οπτικών ινών (FTTH), όπου εκεί ο καταναλωτής μπορεί να επιλέξει δικό του router, με τους παρόχους όμως να διατηρούν το δικαίωμα υποχρεωτικής εγκατάστασης εξοπλισμού οπτικού δικτύου (ONT). Η κίνηση του “Router Freedom” αποτελεί σύμφωνα με το FSFE, απαραίτητη προϋπόθεση για την ουδετερότητα του δικτύου (net neutrality), με τον τελικό χρήστη να μπορεί να εγκαταστήσει ακόμα και custom λειτουργικό σύστημα στον εξοπλισμό του, επιλέγοντας αυτός το πως θα τον χρησιμοποιήσει.

image.png.114c848dcc902295a3ddc3b52cf289ab.png

Συγκεκριμένα, με τον κανονισμό της ΕΕΤΤ

  • Προσδιορίζεται το όριο, μεταξύ του δημόσιου σταθερού δικτύου ηλεκτρονικών επικοινωνιών και του ιδιωτικού δικτύου του τελικού χρήστη, καθώς επίσης αποσαφηνίζονται οι υποχρεώσεις και τα δικαιώματα των εμπλεκόμενων μερών (τελικοί χρήστες, πάροχοι, κατασκευαστές τερματικού εξοπλισμού).
  • Ενισχύεται ο ανταγωνισμός και προωθείται η καινοτομία στην αγορά εξοπλισμού.
  • Διευκολύνεται η διαδικασία αλλαγής παρόχου ηλεκτρονικών επικοινωνιών, καθώς ο χρήστης μπορεί να συνεχίσει να χρησιμοποιεί την ήδη υπάρχουσα τερματική συσκευή του ακόμα και αν επιλέξει νέο πάροχο.
  • Εξειδικεύεται η περίπτωση του δικτύου οπτικών ινών (FTTH), έτσι ώστε ο εξοπλισμός Optical Network Terminal (ΟΝΤ) να αποτελεί αρμοδιότητα του παρόχου και ο τερματικός εξοπλισμός (router) να αποτελεί επιλογή του χρήστη. Στις περιπτώσεις που ο πάροχος παρέχει τερματικό εξοπλισμό με ενσωματωμένο ΟΝΤ και προκειμένου να διασφαλιστεί η ελεύθερη επιλογή τερματικού εξοπλισμού από τον χρήστη, ο χρήστης μπορεί να ζητήσει την παροχή και εγκατάσταση διακριτού εξοπλισμού ΟΝΤ.

Ήδη κάποιοι πάροχοι όπως η Vodafone, Nova και η Inalan παρέχουν μέσω της ιστοσελίδας τους, τυπικές συμβουλές ή σχετική αναφορά για το θέμα. Η Cosmote με εξαίρεση τις συνδέσεις 1Gbps, παρέχει τη δυνατότητα στον χρήστη να επιλέξει το router της επιλογής του, εδώ και αρκετό καιρό. 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 183
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι «οδηγίες» πάντως της Nova στην σελίδα που έχετε στο άρθρο, και σε προτρέπουν λακωνικά να αναζητήσεις βοήθεια στην ιστοσελίδα του κατασκευαστή του εξοπλισμού, μόνο σαν αστείο μπορούν να ληφθούν…

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Quote

Ήδη κάποιοι πάροχοι όπως[...], η Nova [...] παρέχουν μέσω της ιστοσελίδας τους, τυπικές συμβουλές για το πως ο κάθε πελάτης μπορεί να εγκαταστήσει εξοπλισμό τρίτου κατασκευαστή

H Nova τηλεφωνικά απέκλεισε κατηγορηματικά τη δυνατοτητα  κάποιος τελικος χρήστης να κανει χρήση δικου εξοπλίσου αναφέροντας μάλιστα παύση παροχής υπηρεσιών internet & τηλεφωνάς σε περίπτωση που ο χρήστης δε επιλέξει τον εξοπλησμο τους κι βαλει δικο του . 

όταν το ζήτησα εγγραφως μου το κλεισαν , οταν το έστειλα στη σελίδα τους στο facebook δε μου απάντησαν ποτε . κι απο το chat της εφαρμογής μολις έστειλα μήνυμα  που περιειχε τα keywords "voip" "κωδικοί"  εφαγα timeout 2 φορες κι πλεον δε μπορω να ξανα στειλω . 

  • Like 20
  • Thanks 6
  • Confused 1
  • Sad 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, Starback said:

Οι «οδηγίες» πάντως της Nova στην σελίδα που έχετε στο άρθρο, και σε προτρέπουν λακωνικά να αναζητήσεις βοήθεια στην ιστοσελίδα του κατασκευαστή του εξοπλισμού, μόνο σαν αστείο μπορούν να ληφθούν…

Άλλαξε το link, αν και μάλλον ισχύει ακόμα ότι γράφει ο greek_pilot:

4 minutes ago, greek_pilot said:

H Nova τηλεφωνικά απέκλεισε κατηγορηματικά τη δυνατοτητα  κάποιος τελικος χρήστης να κανει χρήση δικου εξοπλίσου αναφέροντας μάλιστα παύση παροχής υπηρεσιών internet & τηλεφωνάς σε περίπτωση που ο χρήστης δε επιλέξει τον εξοπλησμο τους κι βαλει δικο του . 

όταν το ζήτησα εγγραφως μου το κλεισαν , οταν το έστειλα στη σελίδα τους στο facebook δε μου απάντησαν ποτε . κι απο το chat της εφαρμογής μολις έστειλα μήνυμα  που περιειχε τα keywords "voip" "κωδικοί"  εφαγα timeout 2 φορες κι πλεον δε μπορω να ξανα στειλω . 

Κάτι μου λέει ότι είναι ακόμα ανέτοιμοι. 

Διότι ακόμα και bridge mode να δώσουν στο FTTH ώστε να χρησιμοποιείται το ONT+Router τους σαν σκέτο ONT, στις xDSL έχουν πρόβλημα με το να μην δίνουν SIP (VoIP) Credentials γιατί εκεί το ΣτΔ είναι η πρίζα, δλδ προβλέπεται να έχουμε αποκλειστικά δικό μας εξοπλισμό.

4 minutes ago, neo80 said:

Γιορτάζουμε κάτι που στο εξωτερικό είναι αυτονόητο.

Ελλάς το μεγαλείο σου.

Δυστυχώς δεν είναι αυτονόητο, λίγες το έχουν σε τέτοιο βαθμό, ειδικά επισήμως.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που έχω W-ISP μου έβαλαν ένα router που γνωρίζουν οι ίδιοι πως να χειριστούν, γνωρίζουν το περιβάλλον του και συνδέεται με τις υπηρεσίες τους όπως πρέπει.

Εμένα που ακριβώς με νοιάζει το router τι μάρκα είναι στην τελική; Δεν το πλήρωσα καν, ήταν μέσα στην σύνδεση μαζί με την κερραία που έβαλαν στην ταράτσα του σπιτιού.

Υ.Γ. TP-Link είναι, λογικά κάτι τέτοιο θα έβαζα κι εγώ αν είχα επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς να με ενδιαφέρει η είδηση άμεσα (Starlink γαρ, απαλλάχθηκα από τους κοκκινοπρασινομπλέ επιτέλους), σταμάτησα να διαβάζω περίπου εδώ:

Quote

Μάλιστα η χώρα μας είναι από τις πρώτες στην Ευρωπαϊκή Ένωση που προχωρά σε μια τέτοια κίνηση

Όταν εδώ και δεκαετίες είμαστε σταθερά από τους τελευταίους σε πανευρωπαϊκό επίπεδο τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών για λόγους που όλοι γνωρίζουμε (γκουχ, καρτέλ, γκουχ), ξαφνικά θέλουν να μας κάνουν να πιστέψουμε ότι πρωτοστατούμε στην ήπειρο και δίνουμε τα φώτα μας. Οι ίδιες εταιρείες που εδώ και χρόνια χειραγωγούν την ΕΕΤΤ ή τη γράφουν στα παλαιότερα των υποδημάτων τους, με τις περισσότερες ενέργειές τους να μην είναι σχεδόν ποτέ προς πραγματικό όφελος του καταναλωτή, ξαφνικά θα γίνουν υποδείγματα προς μίμηση.

Νομίζω απλώς γελάει ο κόσμος. Η είδηση ως είδηση είναι καλή. Το πως ακριβώς θα εφαρμοστεί είναι άλλη (ελληνική) ιστορία. Εγώ αν ήμουν Κοσμοβόνταφον θα έλεγα "Έτσι είστε; για να βάλετε δικές σας τερματικές συσκευές, θα με πληρώνετε παραπάνω. Μόνο οι δικές μου θα παρέχονται 'δωρεάν'".

ps: να υποθέσω ότι το παραπάνω σημαίνει πως θα δίνουν πλέον τα SIP credentials χωρίς πολλά-πολλά;

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pcos είπε

5g cosmote απεριοριστα με εξτρα σιμ σε 4G ρουτερακι και σωθηκα!

δε ξαναμπλεκω με σταθερα!

απο ping πως παει;; εχεις δοκιμασει σε παιχνιδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, lsk1977 said:

Όπως έχει στηθεί το voice της forthnet , είναι δύσκολο ( ας μην πω αδύνατον ) να γίνει υλοποίηση το freedom router

Και θα τρώει πρόστιμα υποθέτω?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pcos είπε

5g cosmote απεριοριστα με εξτρα σιμ σε 4G ρουτερακι και σωθηκα!

δε ξαναμπλεκω με σταθερα!

περιοχη χωρις πολλες λεπτομερειες ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...